Zážitkové Filipíny

Ikonické rýžové terasy, Čokoládové kopce a ostrovní exotika

Exotické Filipíny jsou se svými sedmi tisíci různorodými ostrovy jednou z nejatraktivnějších destinací jihovýchodní Asie. Ve strmých zelených horách tu najdete osmý div světa - nejfotogeničtější rýžové terasy na světě. Neméně přitažlivé jsou filipínské hnědé homolovité kopce vypadající jakoby z čokolády. Jedinečné díla zde příroda vytvořila i na pobřeží - tyrkysové a azurové zátoky lagun oddělené bělostnými skalními špicemi i rajské pláže. Ostrovy kolonizovali původně Španělé, díky nimž se jedná o jednu z mála zemí v Asii s převažujícím křesťanstvím. Pozdější americká nadvláda v zemi zase široce rozšířila angličtinu. Filipíny se řadí k relativně rozvinutější části jihovýchodní Asie, přesto ve vsích mezi rýžovými terasami stále najdete tradiční obydlí na dřevěných kůlech se slámovou střechou. Pestrou mozaiku ostrovní země doplňují lokální bizarní dopravní prostředky: pestrobarevné „jeepney“ - staré džípy přestavěné na autobus, místní rikšové s motorovými tricykly či pestré lodě „bangka“ se stabilizačními plováky.

My si na zájezdu užijeme na několika odlišných ostrovech ty největší filipínské pecky, které jsou světovými unikáty. Na největším filipínském ostrově Luzon je naším cílem fantastická krajina rýžových teras v divokých horách na severu v oblasti kmene Ifugao, uvidíme zde také bizarní rakve zavěšené na skalních stěnách či tetované mumie uschované v jeskyních. Sopečná krajina nás povede k jezerní kaldeře vulkánu Mt. Pinatubo, který v roce 1991 způsobil druhou nejmohutnější sopečnou erupci 20. století. Stěží budete na celém světě hledat nádhernější mořské pobřeží než v tropickém ráji ostrovů Palawan a Busuanga, kde skalnaté vápencové špice přidávají místním lagunám oproti klasickým plážovým destinacím navíc něco mimořádného. Na menším ostrově Bohol shlédneme unikátní Čokoládové kopce a endemické malé primáty - nártouny filipínské. Na ostrově Cebu zažijeme zcela mimořádné šnorchlování s neškodnými obry - velrybími žraloky. Filipíny musíte prožít!

Aktivní zájezd je zaměřený na pestré zážitky pro každého, i průměrně zdatného cestovatele, ať už začínajícího či zkušeného. Vychutnáme si nenáročné pěší túry, pustíme se do malého jeskynního dobrodružství, vyzkoušíme si kajaking mezi tropickými ostrovy, uchvátí nás šnorchlování s velrybími žraloky, i začátečníci se mohou s instruktorem potápět k vrakům lodí. Prostor bude i pro relaxaci na kouzelných plážích. Na pěších túrách a při aktivitách strávíme denně 4-8 hodin, převýšení pěších túr je většinou do 400 m nahoru a totéž dolů. V horách při turistice nehrozí vysoké tropické teploty, ty nám budou vyhovovat při mořských aktivitách. Ubytovaní budeme v čistých cestovatelských hotýlcích se snídaní. Po zemi se budeme přesouvat smluvním minibusem, mezi ostrovy pak 2x přeletíme a 3x přeplujeme na lodích. Pojedeme ve skupině maximálně 13 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy.
 • 2. den: Večerní přílet do hlavního města Filipín - Manila na největším ostrově Luzon. Přejezd na ubytování do vsi Santa Juliana k vulkánu Mt. Pinatubo.
 • 3. den: Jízda džípy surrealistickou „měsíční“ krajinou na začátek treku. Túra ke zbytku kráteru sopky Mt. Pinatubo (1486 m) vyplněné tyrkysovým jezerem (950 m). Mt. Pinatubo vybuchlo v roce 1991 nejmohutnější vulkanickou erupcí na světě za posledních 100 let (3,5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Odpoledne přejezd do města Baguio v severní části Luzonu, nocleh.
 • 4. den: Po klikatých silnicích členitou horskou krajinou ostrova Luzon. Pěší túra k jeskyni Timbac s tetovanými mumiemi kmene Ibaloi. Z výšky téměř 2600 m úžasné výhledy na filipínské Kordillery se zemědělskými terasami (2,5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Dojezd do horské vesnice Sagada, procházka k unikátnímu místnímu pohřebišti - na skalní stěně visící rakve v údolí Echo (1 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Nocleh v Sagadě 2 noci po sobě.
 • 5. den: Jeskynní dobrodružství v Sagadě vhodné i pro začátečníky - s místním průvodcem průchod z nádherné jeskyně Sumaguing s úžasnými formacemi do pohřební jeskyně Lumiang se stovkou rakví (4 hod). Odpolední trek přes vesnici Fidelisan k vodopádu Bomod-ok. (2,5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m)
 • 6. den: Přesun do místního horského minicentra Banaue. Ikonické vyhlídky na fantastické rýžové terasy, symbol Filipín. Túra mezi rýžovými terasami do okolních vesnic s tradičními obydlími kmene Ifugao na dřevěných kůlech se slámovou střechou (3 hod, ↑ 200 m, ↓ 500 m). Nocleh v Banaue.
 • 7. den: Přejezd přes zapadlou ves Bangaan (UNESCO) do Batadu - asi nejkrásnější rýžové terasy na světě. Terasovitý amfiteátr, v jehož centru leží tato pitoreskní ves. Extrémně fotogenická okružní túra po terasách do vesnice a k vodopádu Tapia (4 hod, ↑ 300 m, ↓ 500 m). Nocleh v Batadu.
 • 8. den: Celodenní přejezd z Batadu do dvojměstí Clark - Angeles, návštěva centra hříchu, nocleh.
 • 9. den: Ranní přelet z Clarku na ostrov Palawan, do snové destinace El Nido mezi skalnatými ostrovy. Na půjčených kajacích plavba okolo El Nida, kterou si užijí i začátečníci. Přeplutí k ostrovu Cadlao s výrazným vrcholem Cadlao Peak. Pohledy na divoké mogotovité ostrovy. Přistání na rajské pláži s palmami (4 hod, ↔ 6 km). Zdatní mohou dopádlovat až do kouzelné laguny Cadlao (+4 hod, ↔ +8 km). Nebo na půjčeném kole na pláže kolem El Nida. Nocleh 2 noci po sobě.
 • 10. den: Celodenní lodní tour po nadpozemsky krásném souostroví Bacuit s kuželovitými krasovými tropickými ostrovy, malebnějšími než ve vietnamské zátoce Ha Long. Oběd na nejhezčím ostrově Miniloc. Tyrkysové a azurové laguny se skalnatými špičkami Pinnacles, mořské skalní úžiny, Secret Lagoon a Big Lagoon.
 • 11. den: Dopoledne pláže v El Nidu. Atraktivní plavba středně velkou rychlou lodí z El Nida mezi ostrůvky a úžinami na ostrov Busuanga do města Coron. Procházka přitažlivou vodní vesnicí postavenou na kůlech nad vodou. Nocleh v Coronu 3 noci po sobě.
 • 12. den: Celodenní lodní tour po ostrovech a tropických plážích kolem Coronu. Nejlepší je šnorchlování v překrásné modravé laguně obklopené bělostnými vápencovými skalkami - Twin Lagoon a v jezeře Kayangan. Podvečerní výstup ke kříži na vršku Mt. Tapyas nad městem (160 m) - západ slunce nad zátokami a členitým souostrovím Calamian (1,5 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m).
 • 13. den: Odpočinkový den, fakultativní lodní výlet k plážím a šnorchlovacím lokalitám, pro zájemce o potápění možnost celodenního výletu k vrakům lodí z 2. světové války (i jako „fun dive“ - potápění bez licence s osobním instruktorem).
 • 14. den: Přelet z ostrova Busuanga na ostrov Cebu. Prohlídka nejsvětější filipínské baziliky Minore del Santo Niňo a Magellanova kříže. Přeplutí trajektem na ostrov Bohol. Odpolední relaxace na kouzelné pláži Alona Beach na menším ostrově Panglao, nocleh u pláže.
 • 15. den: Tour minibusem po ostrově Bohol. Pozorování endemických filipínských poloopiček - nártounů v rezervaci Tarsier Sanctuary. Světově unikátní Čokoládové kopce - výhled z jednoho z nich na nekonečné moře pravidelných homolí, které vyprahlé a nahnědlé vypadají jako z čokolády. Podvečerní přeplutí trajektem zpět na ostrov Cebu, minibusem do Oslobu, nocleh.
 • 16. den: Oslob. Pro zájemce mimořádný zážitek šnorchlování s gigantickými, zcela neškodnými, vegetariánskými velrybími žraloky. Dle časování letů fakultativní výlet na korálový ostrůvek Sumilon s koupáním či šnochlováním na korálovém útesu. Přesun na letiště do města Cebu, odlet směr Evropa.
 • 17. den: Přílet do Prahy.

Ubytování

Ubytovaní budeme v levnějších, ale čistých cestovatelských hotelech, převážně ve 2lůžkových pokojích a většinou s vlastním sociálním zařízením. Jednoduché ubytování je v odlehlé vsi Batad na Luzonu. Na 1 místě budeme spát 3 noci po sobě (Coron), na 2 místech budeme spát 2 noci po sobě (Sagada a El Nido), na ostatních místech pak po jedné noci.

Stravování

Snídaně jsou zahrnuty v ceně zájezdu. Mimo ně se budeme stravovat v místních restauracích, jídelnách či pouličních stáncích i fastfoodech. Filipínská strava je převážně masitá, z nemasových jídel lze jíst třeba špagety, zeleninové rolky, různé pečivo, evropské snídaně. Všude je k mání tropické ovoce. Ceny jídel jsou příznivé, podobné jako u nás. Místním extrémním jídlem, které ochutnají jen nejotrlejší, je balút - vařená kachní vejce s částečně vyvinutými zárodky. Z nápojů je všude k dispozici balená voda a kosmopolitní nealko nápoje, pivo, káva, džusy.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Pro pozemní dopravu budeme využívat smluvní dopravu minibusem domluveným jen pro naši skupinu. Na krátké vzdálenosti budeme jezdit taxíky, terénem pod Mt. Pinatubo nás dovezou džípy. Absolvujeme i 2 místní přelety (Clark, Luzon - El Nido, Palawan a Busuanga - Cebu). Mezi Cebu a Boholem přeplujeme tam i zpět rychlým trajektem, z Palawanu na ostrov Busuanga pak na středně velké rychlé lodi. V mořském tropickém ráji v El Nido a v Coronu si užijeme tour na menších lodích, v El Nidu si půjčíme kajaky.

Cestovní doklady a víza: Ke vstupu do země je třeba cestovní pas platný alespoň 6 měsíců po odletu z Filipín. Víza nejsou pro občany ČR a SR potřeba.

Očkování: Důrazně se doporučuje očkování proti virové hepatitidě A, břišnímu tyfu a dětské obrně. Zkontrolujte si splatnost svého očkování proti tetanu, případně i proti záškrtu a spalničkám. Je na uvážení každého, zda zvolit antimalarickou profylaxi - potenciální hrozba malárie je v navštívených oblastech nízká, běžně se při tomto typu cest antimalarika spíše neberou. Kvůli rozšíření horečky dengue se doporučuje jako prevence tohoto onemocnění zejména vhodné oblečení (dlouhé rukávy a nohavice) a použití repelentů.
Aktuální informace vám podají na zdravotních ústavech a v očkovacích centrech.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.)

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Zážitkové Filipíny

Zážitkové Filipíny

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Vietnam

Rájem vápencových útesů a rýžových políček

Laos a Kambodža

Exotikou jihovýchodní Asie