Filipíny

Rýžové terasy, Čokoládové kopce, sopky a ostrovní exotika

Filipíny, země více jak sedmi tisíc exotických ostrovů v jihovýchodní Asii je ideální destinací pro začínající i zcestovalejší turisty. Souostroví je krajinářsky mimořádně různorodé - je zde možno spatřit strmé zelené hory poseté fantastickými rýžovými terasami, měsíční krajinu sopek, hnědé homolovité kopce vypadající jakoby z čokolády, tyrkysové a azurové zátoky lagun mezi bělostnými skalními špičkami a rajskými plážemi s palmami. Ostrov kolonizovali původně Španělé, díky nimž se jedná o jednu ze dvou zemí v Asii s převažujícím křesťanstvím. Díky pozdější americké nadvládě je v zemi široce rozšířená angličtina. Filipíny ekonomicky rostou a řadí se k relativně rozvinutější části jihovýchodní Asie. Přesto ve vsích mezi rýžovými terasami stále najdete tradiční obydlí na dřevěných kůlech se slámovou střechou. Zajímavou mozaiku ostrovní země doplňují lokální bizarní dopravní prostředky: pestrobarevné „jeepney“ - staré džípy přestavěné na autobus, místní rikšové s motorovými tricykly či pestré lodě „bangka“ se stabilizačními plováky. Filipíny jsou místem, které byste neměli vynechat!

My navštívíme několik hlavních nejzajímavějších ostrovů, z nichž každý je zcela odlišný. Na největším ostrově Luzon je naším cílem fotogenická krajina rýžových teras v divokých horách na severu, ale i jeskynní tetované mumie a unikátní rakve na skalních stěnách. Blíže hlavnímu městu Manile projdeme sopečnou krajinou k jezerní kaldeře vulkánu Mt. Pinatubo, který v roce 1991 způsobil druhou nejmohutnější sopečnou erupci 20. století. Na vulkánu Taal uvidíme sopečná jezera hned dvě - jedno v kráteru sopky a druhé všude okolo, jelikož sopka leží v obří kaldeře vyplněné stejnojmenným jezerem. Ostrovy Palawan a menší Busuanga jsou pravým tropickým rájem, skalnaté špičky vápencových Pinnacles ve spleti dalších malých ostrovů přidávají místním lagunám něco mimořádného navíc oproti jiným klasickým plážovým destinacím - nádhernější mořské pobřeží budete na celém světě hledat jen stěží. Na menším ostrově Bohol zrelaxujeme na klasické palmové pláži, hlavně tam však jedeme shlédnout unikátní Čokoládové kopce a endemické malé primáty - nártouny filipínské. Na ostrově Cebu je možno zažít unikátní šnorchlování s neškodnými obry - velrybími žraloky.

Zájezd je zaměřen na méně obtížnou pěší turistiku po sopkách, rýžových terasách a jiných místech. Podnikneme i další aktivity (vhodné i pro začátečníky) - pustíme se do malého jeskynního dobrodružství, můžete zkusit kajaking mezi tropickými ostrovy a šnorchlovat v lagunách, i s velrybími žraloky. Prostor bude i pro relaxaci na kouzelných plážích, některé dny je program spíše poznávací. Na pěších túrách a při aktivitách strávíme denně většinou okolo 4 hodin, maximálně pak 8 hodin. Převýšení túr je 150-500 m nahoru a totéž dolů. V horách nehrozí vysoké tropické teploty, ty nám budou vyhovovat u moře. Ubytovaní budeme v čistých cestovatelských hotýlcích. Přesouvat se budeme převážně smluvním minibusem, mezi ostrovy pak 2x přeletíme a 3x se přesuneme na lodích. Pojedeme ve skupině maximálně 13 cestovatelů.

Předběžný program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy.
 • 2. den: Přílet do hlavního města Filipín - Manila na největším ostrově Luzon. Kratší přejezd na ubytování do Tagaytay na okraji gigantické kaldery vyplněné jezerem.
 • 3. den: Nádherné výhledy do kaldery s jezerem Taal. Sjezd 600 výškových metrů dolů do Talisay k jezeru, ve kterém vyrostl sopečný ostrov s vulkánem Taal, v jehož kráteru je další menší jezero. Plavba na ostrov a výstup na hranu kráteru vulkánu, panoramatický výhled na jezerní kalderu i kráterové jezero (2 hod, ↑ 150 m, ↓  150 m). Odpoledne přejezd přes Manilu do vsi Santa Juliana pod sopku Mt. Pinatubo, nocleh.
 • 4. den: Jízda džípy surrealistickou „měsíční“ krajinou na začátek treku. Túra ke zbytku kráteru sopky Mt. Pinatubo (1486 m) vyplněné tyrkysovým jezerem (950 m). Mt. Pinatubo vybuchlo v roce 1991 nejmohutnější vulkanickou erupcí na světě za posledních 100 let (3,5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Odpoledne přejezd do města Baguio v severní části Luzonu, nocleh.
 • 5. den: Po klikatých silnicích členitou horskou krajinou ostrova Luzon. Výstup k jeskyni Timbac s tetovanými mumiemi kmene Ibaloi. Z výšky téměř 2600 m úžasné výhledy na filipínské Kordillery se zemědělskými terasami (4 hod, ↑ 550 m, ↓ 550 m). Dojezd do horské vesnice Sagada, nocleh 2 noci po sobě.
 • 6. den: Ranní výstup na vyhlídkový vrcholek Mt. Kiltepan (1650 m). Unikátní na skalní stěně visící rakve v údolí Echo - místní pohřebiště. Jeskynní dobrodružství v Sagadě vhodné i pro začátečníky - s místním průvodcem průchod z nádherné jeskyně Sumaguing s úžasnými formacemi do pohřební jeskyně Lumiang se stovkou rakví. (celkem 7-8 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m)
 • 7. den: Přesun do místního horského minicentra Banaue. Ikonické vyhlídky na fantastické rýžové terasy, symbol Filipín. Túra mezi rýžovými terasami do okolních vesnic s tradičními obydlími kmene Ifugao na dřevěných kůlech se slámovou střechou (3 hod, ↑ 200 m, ↓ 500 m). Nocleh v Banaue.
 • 8. den: Batad - asi nejkrásnější rýžové terasy na světě. Terasovitý amfiteátr, v jehož centru leží pitoreskní ves Batad. Extrémně fotogenická okružní túra po terasách do vesnice a k vodopádu Tapia (4 hod, ↑ 300 m, ↓ 500 m). Zájemci si mohou přidat opuštěný trek přes vesnici Nagkor do Bangaanu (+2,5 hod, ↑ +500 m, ↓ +550 m). Nocleh v Batadu.
 • 9. den: Celodenní přejezd z Batadu do dvojměstí Clark - Angeles, nocleh.
 • 10. den: Ranní přelet z Clarku na ostrov Palawan, do snové destinace El Nido mezi skalnatými ostrovy. Na půjčených kajacích plavba okolo El Nida, kterou si užijí i začátečníci. Přeplutí k ostrovu Cadlao s výrazným vrcholem Cadlao Peak. Pohledy na divoké mogotovité ostrovy. Přistání na rajské pláži s palmami, zdatní mohou dopádlovat až do kouzelné laguny Cadlao (4-8 hod, ↔ 6-14 km). Nebo na půjčeném kole na pláže kolem El Nida. Nocleh 2 noci po sobě.
 • 11. den: Celodenní lodní tour po nadpozemsky krásném souostroví Bacuit s kuželovitými krasovými tropickými ostrovy, malebnějšími než ve vietnamské zátoce Ha Long. Oběd na nejhezčím ostrově Miniloc. Tyrkysové a azurové laguny se skalnatými špičkami Pinnacles, mořské skalní úžiny. Šnorchlování, plavání nebo kajaking v Small Lagoon, dále Secret Lagoon a proplutí Big Lagoon.
 • 12. den: Atraktivní plavba středně velkou lodí „bangka“ s plováky z El Nida mezi ostrůvky a úžinami na ostrov Busuanga do města Coron. Procházka přitažlivou vodní vesnicí postavenou na kůlech nad vodou. Podvečerní výstup ke kříži na vršku Mt. Tapyas nad městem (160 m) - západ slunce nad zátokami a členitým souostrovím Calamian (1,5 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Nocleh v Coronu 2 noci po sobě.
 • 13. den: Celodenní lodní tour po ostrovech a tropických plážích kolem Coronu. Nejlepší je šnorchlování v překrásné modravé laguně obklopené bělostnými vápencovými skalkami - Twin Lagoon a v jezeře Kayangan. Alternativně pro zájemce fakultativní potápění k vrakům lodí z 2. světové války.
 • 14. den: Přelet z ostrova Busuanga na ostrov Cebu. Prohlídka nejsvětější filipínské baziliky Minore del Santo Niňo a Magellanova kříže. Přeplutí trajektem na ostrov Bohol. Odpolední relaxace na kouzelné pláži Alona Beach na menším ostrově Panglao, nocleh u pláže.
 • 15. den: Tour minibusem po ostrově Bohol. Pozorování endemických filipínských poloopiček - nártounů v rezervaci Tarsier Sanctuary. Světově unikátní Čokoládové kopce - výhled z jednoho z nich na nekonečné moře pravidelných homolí, které vyprahlé a nahnědlé vypadají jako z čokolády. Podvečerní přeplutí trajektem zpět na ostrov Cebu, autobusem do Oslobu, nocleh u moře.
 • 16. den: Oslob. Pro zájemce mimořádný zážitek šnorchlování s gigantickými, zcela neškodnými, vegetariánskými velrybími žraloky. Ostatní poslední ranní koupání v moři či procházka vesnicí. Odlet z Cebu směr Evropa.
 • 17. den: Přílet do Prahy.

Ubytování

Ubytovaní budeme v levnějších, ale čistých cestovatelských hotelech, převážně ve 2lůžkových pokojích a většinou s vlastním sociálním zařízením. Jednoduché ubytování je v odlehlé vsi Batad na Luzonu, zde je sociální zařízení společné. Na 3 místech budeme spát 2 noci po sobě (Sagada, El Nido a Coron), na ostatních místech jen po jedné noci.

Stravování

Po celou dobu akce se budeme stravovat v místních restauracích, jídelnách či pouličních stáncích i fastfoodech. Filipínská strava je převážně masitá, z nemasových jídel lze jíst třeba špagety, zeleninové rolky, různé pečivo, evropské snídaně. Všude je k mání tropické ovoce. Ceny jídel jsou příznivé, podobné jako u nás. Místním extrémním jídlem, které ochutnají jen nejotrlejší, je balút - vařená kachní vejce s částečně vyvinutými zárodky. Z nápojů je všude k dispozici balená voda a kosmopolitní nealko nápoje, pivo, káva, džusy.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na ostrovech Luzon a Bohol budeme využívat smluvní dopravu minibusem domluveným jen pro naši skupinu. Na ostrově Cebu využijeme pro cestu do Oslobu místní autobus a ve městě taxíky. Absolvujeme i 2 místní přelety (Clark - El Nido mezi ostrovy Luzon a Palawan; Busuanga - Cebu). Mezi Cebu a Boholem přeplujeme tam i zpět rychlým trajektem, z Palawanu na ostrov Busuanga přeplujeme na středně velké lodi s plováky „bangka“. V mořském tropickém ráji v El Nido a v Coronu si užijeme tour na menších lodích, v El Nidu si půjčíme i kajaky.

Cestovní doklady a víza: Ke vstupu do země je třeba cestovní pas platný alespoň 6 měsíců po odletu z Filipín. Víza nejsou pro občany ČR a SR potřeba.

Očkování: Důrazně se doporučuje očkování proti virové hepatitidě A, břišnímu tyfu a dětské obrně. Zkontrolujte si splatnost svého očkování proti tetanu, případně i proti záškrtu a spalničkám. Je na uvážení každého, zda zvolit antimalarickou profylaxi - potenciální hrozba malárie je v navštívených oblastech nízká, běžně se při tomto typu cest antimalarika s ohledem na jejich škodlivé účinky po organismus spíše neberou. Kvůli rozšíření horečky dengue se doporučuje jako prevence tohoto onemocnění zejména vhodné oblečení (dlouhé rukávy a nohavice) a použití repelentů.
Aktuální informace vám podají na zdravotních ústavech a v očkovacích centrech.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.)

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Filipíny

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Řádkový seznam zájezdů dle termínů odjezdu

 • Název
 • Termín
 • Dnů
 • Obj. č.
 • Cena
 • Vietnam
 • Termín: 21.03. - 04.04.2020
 • Dnů: 15
 • Obj. č.: 935
 • Cena: 43 000 Kč
 • Laos a Kambodža
 • Termín: 07.11. - 22.11.2020
 • Dnů: 16
 • Obj. č.: 957
 • Cena: 54 000 Kč

Vietnam

Rájem vápencových útesů a rýžových políček

 • Cena od: 43 000 Kč
 • Délka: 15 dní

Tropické Borneo a Mt. Kinabalu

Národní parky, hory a exotika ostrovní Malajsie

 • Cena od: 68 000 Kč
 • Délka: 17 dní

Čína - rozmanitý Yunnan

Z tropického čajového království až k posvátným místům tibetských hor

 • Cena od: 49 500 Kč
 • Délka: 15 dní

Indonésie - souostroví Malé Sundy

Po exotických ostrovech Bali, Flores a Lombok

 • Cena od: 52 000 Kč
 • Délka: 16 dní

Laos a Kambodža

Exotikou jihovýchodní Asie

 • Cena od: 54 000 Kč
 • Délka: 16 dní

Reunion - horská turistika

Sopky a kaldery zeleného ostrova v Indickém oceánu

 • Cena od: 50 000 Kč
 • Délka: 14 dní