Filipíny - pohodová turistika

Rýžové terasy a sopky ostrova Luzon, tropická exotika ostrova Palawan

Exotické Filipíny jsou se svými sedmi tisíci různorodými ostrovy jednou z nejatraktivnějších destinací jihovýchodní Asie. Ve strmých zelených horách tu najdete osmý div světa - nejfotogeničtější rýžové terasy na světě. Neméně zajímavé jsou aktivní i spící filipínské vulkány. Jedinečná díla zde příroda vytvořila i na pobřeží - tyrkysové a azurové zátoky lagun oddělené bělostnými skalními špicemi i rajské pláže. Ostrovy kolonizovali původně Španělé, díky nimž se jedná o jednu z mála zemí v Asii s převažujícím křesťanstvím. Pozdější americká nadvláda v zemi zase široce rozšířila angličtinu. Filipíny se řadí k relativně rozvinutější části jihovýchodní Asie, přesto ve vsích mezi rýžovými terasami stále najdete tradiční obydlí na dřevěných kůlech se slámovou střechou. Pestrou mozaiku ostrovní země doplňují lokální bizarní dopravní prostředky: pestrobarevné „jeepney“ - staré džípy přestavěné na autobus, místní rikšové s motorovými tricykly či pestré lodě „bangka“ se stabilizačními plováky.

My si na zájezdu užijeme na dvou nejzajímavějších a zcela odlišných ostrovech ty největší filipínské pecky, které jsou světovými unikáty. Na největším filipínském ostrově Luzon je naším cílem fantastická krajina rýžových teras v divokých horách v oblasti kmene Ifugao, kde uvidíme také bizarní rakve zavěšené na skalních stěnách či mumie uschované v jeskyních. Vystoupáme také za východem slunce na travnaté hřebeny hory Mt. Pulag (2718 m), jejíž vrchol je nejvyšší na Luzonu. Sopečná krajina nás povede k jezerní kaldeře vulkánu Mt. Pinatubo, který v roce 1991 způsobil druhou nejmohutnější sopečnou erupci 20. století. Stěží budete na celém světě hledat nádhernější mořské pobřeží než v tropickém ráji ostrovů Palawan a Busuanga, kde skalnaté vápencové špice přidávají místním lagunám oproti klasickým plážovým destinacím navíc něco mimořádného, a kde si odpočineme po našem luzonském horském dobrodružství.

Zájezd je zaměřený na nenáročnou až středně náročnou pěší turistiku po rýžových terasách, domorodých vesnicích, horách a sopkách ostrova Luzon. Všechny pěší túry absolvujeme nalehko formou kratších výletů, tyto jednodenní túry zvládne každý fyzicky průměrně zdatný cestovatel, ať už začínající či zkušený. V druhé části zájezdu si budeme užívat tropické exotiky na ostrovech Palawan a Busuanga, kde absolvujeme lodní výlety po snových ostrůvcích, prostor bude i pro relaxaci na kouzelných plážích. Na pěších túrách a při aktivitách strávíme denně nejčastěji 4-6 hodin, převýšení pěších túr je většinou do 500 m nahoru a totéž dolů (náročnost podrobněji). Ubytovaní budeme v čistých cestovatelských hotýlcích se snídaní. Po zemi se budeme přesouvat smluvním minibusem, mezi ostrovy pak 2x přeletíme a 1x přeplujeme na lodi. Pojedeme v malé skupině do 13 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy.
 • 2. den: Večerní přílet do hlavního města Filipín - Manila na největším ostrově Luzon. Přejezd na ubytování do vsi Santa Juliana k vulkánu Mt. Pinatubo.
 • 3. den: Jízda džípy surrealistickou „měsíční“ krajinou na začátek treku. Túra ke zbytku kráteru sopky Mt. Pinatubo (1486 m) vyplněné tyrkysovým jezerem (950 m). Mt. Pinatubo vybuchlo v roce 1991 nejmohutnější vulkanickou erupcí na světě za posledních 100 let (3,5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Odpoledne přejezd do města Baguio v severní části Luzonu, nocleh.
 • 4. den: Po klikatých silnicích členitou horskou krajinou ostrova Luzon. Pěší túra k jeskyni Timbac s mumiemi kmene Ibaloi. Z výšky téměř 2600 m úžasné výhledy na filipínské Kordillery se zemědělskými terasami (2,5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Dojezd do pravé filipínské horské vsi Kabayan, návštěva místní kostnice. Výjezd pod Mt. Pulag, skromné ubytování před výstupem v horské vísce Babadak ve výšce 2450 m.
 • 5. den: Brzy ráno pokus o výstup na nejvyšší vrchol ostrova Luzon - Mount Pulag (2928 m), po stezce Ambangeg za východem slunce. Travnaté horské hřebeny - úplně jiné Filipíny. Sestup stejnou cestou přes pohádkový prales obrostlý mechem (5 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m). Dojezd do horské vesnice Sagada, procházka k unikátnímu místnímu pohřebišti - na skalní stěně visící rakve v údolí Echo (1 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Nocleh v Sagadě 2 noci po sobě.
 • 6. den: Jeskynní dobrodružná túra v Sagadě - s místním průvodcem průchod z nádherné jeskyně Sumaguing s úžasnými formacemi do pohřební jeskyně Lumiang se stovkou rakví (4 hod). Odpolední trek přes vesnici Fidelisan k vodopádu Bomod-ok (2,5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m).
 • 7. den: Přesun do místního horského minicentra Banaue. Ikonické vyhlídky na fantastické rýžové terasy, symbol Filipín. Túra územím bývalých lovců lebek, mezi rýžovými terasami do okolních vesnic s tradičními obydlími kmene Ifugao na dřevěných kůlech se slámovou střechou (3 hod, ↑ 200 m, ↓ 500 m). Nocleh v Banaue.
 • 8. den: Unikátní rýžové terasy obklopující ostrůvek se vsí Bangaan (UNESCO) (1 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Trek z Batadu k Bangaanu, divočinou nahoru a dolů, přes zapadlou ves Nagkor (4 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m). Dojezd zpět do Batadu, nocleh.
 • 9. den: Batad - asi nejkrásnější rýžové terasy na světě. Terasovitý amfiteátr, v jehož centru leží tato pitoreskní ves. Extrémně fotogenická okružní túra po terasách do vesnice a k vodopádu Tapia (4 hod, ↑ 500 m, ↓ 400 m). Návrat do Banaue, nocleh.
 • 10. den: Přelet ze severního Luzonu z letiště Cauayan do Manily a dále na ostrov Palawan, do snové destinace El Nido mezi skalnatými ostrovy. Unikátní genius loci. Pláže v El Nidu a plovákové lodě „bangka“. Nocleh 3 noci po sobě.
 • 11. den: Na půjčených kajacích plavba okolo El Nida, kterou si užijí i začátečníci. Přeplutí k ostrovu Cadlao s výrazným vrcholem Cadlao Peak. Pohledy na divoké mogotovité ostrovy. Přistání na rajské pláži s palmami (4 hod, ↔ 6 km). Zdatní mohou dopádlovat až do kouzelné laguny Cadlao (+4 hod, ↔ +8 km). Nebo celodenní výlet na půjčeném kole na pláže kolem El Nida.
 • 12. den: Celodenní lodní tour po nadpozemsky krásném souostroví Bacuit s kuželovitými krasovými tropickými ostrovy, malebnějšími než ve vietnamské zátoce Ha Long. Oběd na nejhezčím ostrově Miniloc. Tyrkysové a azurové laguny se skalnatými špičkami Pinnacles, mořské skalní úžiny, Secret Lagoon a Big Lagoon.
 • 13. den: Pláže v El Nidu, dopolední odpočinek. Atraktivní plavba středně velkou rychlou lodí z El Nida mezi ostrůvky a úžinami na ostrov Busuanga do města Coron. Procházka přitažlivou vodní vesnicí postavenou na kůlech nad vodou. Nocleh v Coronu 2 noci po sobě.
 • 14. den: Celodenní lodní tour po ostrovech a tropických plážích kolem Coronu. Světovým unikátem je šnorchlování v překrásné modravé laguně obklopené bělostnými vápencovými skalkami - Twin Lagoon a v jezeře Baracuda Lake. Podvečerní výstup ke kříži na vršku Mt. Tapyas nad městem (160 m) - západ slunce nad zátokami a členitým souostrovím Calamian (1,5 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m).
 • 15. den: Půldenní odpočinek okolo Coronu, fakultativní lodní výlet k plážím a šnorchlovacím lokalitám. Přelet z ostrova Busuanga zpět do Manily. Večerní nebo ranní odlet z Manily směr Evropa.
 • 16. den: Přílet do Prahy.

Ubytování

Ubytovaní budeme v levnějších, ale čistých cestovatelských hotelech, převážně ve 2lůžkových pokojích a většinou s vlastním sociálním zařízením. Jednoduché ubytování je v odlehlé vsi Batad na Luzonu a v horské vísce před výstupem na Mt. Pulag. Na 1 místě budeme spát 3 noci po sobě (El Nido), na 2 místech budeme spát 2 noci po sobě (Sagada a Coron), na ostatních místech pak po jedné noci. Na internet je možné se připojit přes Wi-fi na většině ubytování.

Stravování

Snídaně jsou zahrnuty v ceně zájezdu. Mimo ně se budeme stravovat v místních restauracích, jídelnách či pouličních stáncích i fastfoodech. Filipínská strava je převážně masitá, z nemasových jídel lze jíst třeba špagety, zeleninové rolky, různé pečivo, evropské snídaně. Všude je k mání tropické ovoce. Ceny jídel jsou příznivé, podobné jako u nás. Místním extrémním jídlem, které ochutnají jen nejotrlejší, je balút - vařená kachní vejce s částečně vyvinutými zárodky. Z nápojů je všude k dispozici balená voda a kosmopolitní nealko nápoje, pivo, káva, džusy.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Budeme využívat smluvní dopravu minibusem domluveným jen pro naši skupinu. Na krátké vzdálenosti budeme jezdit taxíky, terénem pod Mt. Pinatubo nás dovezou džípy. Absolvujeme i 2 místní přelety: ze severního Luzonu (Cauayan) přes Manilu na ostrov Palawan (El Nido) a z ostrova Busuanga (Coron) zpět do Manily. Z Palawanu na ostrov Busuanga přeplujeme na středně velké rychlé lodi. V mořském tropickém ráji v El Nido a v Coronu si užijeme tour na menších lodích, v El Nidu si půjčíme kajaky.

Cestovní formality: Ke vstupu do země je třeba cestovní pas platný alespoň 6 měsíců po odletu z Filipín. Víza nejsou pro občany ČR a SR potřeba. Je nutná online registrace v příjezdovém formuláři eTravel. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Očkování: Důrazně se doporučuje očkování proti virové hepatitidě A, břišnímu tyfu a dětské obrně. Zkontrolujte si splatnost svého očkování proti tetanu, případně i proti záškrtu a spalničkám. Je na uvážení každého, zda zvolit antimalarickou profylaxi - potenciální hrozba malárie je v navštívených oblastech nízká, běžně se při tomto typu cest antimalarika spíše neberou. Kvůli rozšíření horečky dengue se doporučuje jako prevence tohoto onemocnění zejména vhodné oblečení (dlouhé rukávy a nohavice) a použití repelentů.
Aktuální informace vám podají na zdravotních ústavech a v očkovacích centrech.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Filipíny - pohodová turistika

Filipíny - pohodová turistika

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Vietnam

Rájem vápencových útesů a rýžových políček

Indonésie - souostroví Malé Sundy

Po exotických ostrovech Bali, Flores a Lombok

Laos a Kambodža

Exotikou jihovýchodní Asie

Thajsko - pohodová turistika

Horské pralesy, exotika a tropické ostrovy Andamanského moře

Kostarika

Sopky, tropické pralesy, papoušci a pobřeží Pacifiku