Informace k zájezdu
Gory Stolowe MTB

Úvodní stránka zájezdu Gory Stolowe MTB ( Polsko, MTB speciality, Cyklistické zájezdy, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4

Zájezd je určen ostříleným bikerům a bikerkám se zkušenostmi s jízdou po singletrailech a v náročnějším bikovém terénu. Absolutní nutností je horské kolo, full je velkou výhodou. Etapy vedou po cestách různých obtížností od asfaltu přes louky a lesní cesty až po sjezdy po kamenech a kořenech po úzkých turistických stezkách. Ve skalních pískovcových městech je potřeba počítat s občasným přenesením kola v nesjízdných pasážích. Na našich trasách nastoupáme přes 1200 výškových metrů a urazíme průměrně 50 kilometrů. Fyzicky nejnáročnější je etapa druhého dne, kdy překonáme převýšení 1500 m. Na etapy budeme vyjíždět od ubytování, případně k přesunu využijeme náš autobus.

POČASÍ

Počasí, teploty i množství srážek jsou podobné jako u nás. Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např. na norském meteorologickém serveru: https://www.yr.no/. Do vyhledávacího okna stačí zadat některou z destinací v našem programu. Očekávat můžete příjemné prosluněné letní počasí, ale také déšť s teplotami kolem 10°C. Připravte se raději na obě varianty.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Ceny jsou srovnatelné s cenami v turistických destinacích u nás. Cena večeře v restauraci je cca 30 - 40 PLN. V ceně zájezdu nejsou zahrnuty vstupy do NP Gory Stolowe (do 10 PLN), vstupné do zlatého dolu (cca 26-55 PLN) a vstup do podzemního komplexu v Osówke (cca 16-21 PLN). Výše financí s sebou závisí na vašich prioritách a plánech. Jako rezervu doporučujeme vzít cca 50-100 PLN.
Výměna peněz: V Polsku se platí polskými zlotými a řada obchodníků má problém přijmout eura. Před odjezdem si tedy vyměňte polské zloté, na místě už bude problém zajistit možnost oficiální směny. Bankomaty jsou k dispozici jen v Radkówě (2. den) a Złotém Stoku (4. den) na náměstí. Platby kartou bývají často akceptovány jen ve větších obchodech a na benzínkách.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: www.pruvodcenakopce.cz).

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
• Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie, Góry Stolowe a Masyw Snieznika - 1 : 50 000, Cartomedia
• Góry Walbrzyskie, Góry Kamienne, Gory Sowie, Gory Bardzkie - 1 : 50 000, Cartomedia
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

PŘEPRAVA KOL

Kola jsou přepravována ve speciálním krytém vleku, konstruovaném s ohledem na minimalizaci možnosti jejich poškození. Jejich nakládku a vykládku řídí průvodci, součinnost klientů je žádoucí. Kola jsou uchycena ve speciálních držácích a připevněna za rám polstrovanou tyčí. Zadní kolo je navíc přichycené řemínkem ke kolejnici. Většinu kol není třeba nijak speciálně upravovat, přesto se při dnešní široké škále konstrukce a vybavení kol mohou vyskytnout problémy s jejich bezpečným uložením na vlek zejména při extrémně vysokých nebo širokých řidítkách s dlouhými rohy, vysoko vysunutých sedlech apod. Aby nedošlo k poškození sousedních kol, je někdy nutné sedla snížit nebo vyndat, rohy nebo řidítka pootočit. Mohou také překážet široké košíky připevněné k nosiči. Před nakládkou vyndejte computery, blikačky a hustilky, tyto doplňky se mohou během manipulace a přepravy vytřást a poškodit. Kapacita většiny vleků je 40-42 kol. V případě, že uvažujete si s sebou vzít elektrokolo, lehokolo a jiné nestandardní dopravní prostředky, zkonzultujte prosím svůj záměr včas s CK. Bližší informace o přepravě kol včetně fotografií uložení kol naleznete na https://www.alpina.cz/t/preprava-kol/.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož nikdy není potřeba nosit vaše věci dále od autobusu, je lepší sbalit si veškeré věci raději do větší cestovní tašky (je skladnější do busu namísto velkých batohů s popruhy a bederními pásy). Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 15 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: platný cestovní doklad, adekvátní množství polských zlotých, české koruny na útratu v autobuse, kartička pojištění léčebných výloh, evropský průkaz zdravotního pojištění, kolo, cyklistická přilba (na tomto zájezdu je povinná).
Doporučené vybavení: Malý batoh na kolo (10-15 l) nebo cyklobrašnu, do kterého se vejde vše potřebné pro jednodenní vyjížďky na kole. Vyžadujeme cyklohelmu a doporučujeme cyklorukavice a cyklistické brýle. Potřeby osobní hygieny, ručník, krém na opalování s UV filtrem. Sluneční brýle s UV filtrem do hor kategorie 3 a vyšší. Pravidelně užívané léky, zavírací nůž, čelovku, tužku, zápisník, mapy, GPS, hudební nástroj (menší než basa), foťák a náhradní baterie, nabíječku na telefon. Ledvinku nebo kapsičku na krk na doklady a peníze.
Vhodný typ kola: Horské kolo, celodopružené (full) je výhodou. Kolo musí být ve výborném technickém stavu, nelze počítat se službami cykloservisů.
Na kolo: Náhradní duše, případně pláště odpovídajících rozměru vašich ráfků (1x duše je minimum, 2x ventilek, …). Skládací kapesní nářadí, soupravu na lepení, hustilku, cykloláhev na vodu. Doporučujeme přední svítilnu, zadní červenou blikačku, zámek na kolo raději s dlouhým lankem a k němu 2 klíče (kdyby se jeden ztratil) a také kapsičku na rám kola či brašničku pod sedátko. Klientům s koly vybavenými kotoučovou brzdou doporučujeme přibalit klínky mezi brzdové destičky. Průvodci jsou dostatečně technicky vybavení pro drobnější opravy, ale nemohou celý zájezd jen opravovat kola, proto si svá kola před cestou nechte zkontrolovat v odborném servisu.
Oblečení: Boty a oblečení pro jízdu na kole. Sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí do autobusu. Dále něco nepromokavého (pláštěnku nebo pončo) a větru odolného. Také nezapomeňte na čepici a rukavice pro případ chladného počasí. Oblečení do zimy i tepla (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička, …), termoprádlo (Moira, Klimatex), plavky. Obuv a vybavení pro jednodenní túru nalehko.
Strava: Pro posilnění během etap doporučujeme energetické tyčinky a nápoje, trvanlivé potraviny (salámy, sýry, balený chléb, …) a rozpustné nápoje v prášku. Jídlo můžeme dokoupit i na místě, příležitostí budeme mít dost.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem. V každém případě vsaďte raději na prevenci než na to, že vás někdo ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.