Gory Stolowe MTB

Bajkování rájem skalních měst v polském příhraničí

Malebná krajina s dalekými výhledy, úzkými stezkami proplétajícími se spletí skalních měst, kamenné sjezdy i výjezdy střídající se s pěšinami vedoucími po loukách s nádherným výhledem do okolí, to je krajina polských Gor Stolowych. Podobně jako skalní pískovcová města na našem území začala i tato vznikat někdy před 100 miliony lety, kdy území vystoupilo nad hladinu moře. Přesto je zdejší krajina jiná. Skalní města zde totiž stojí na vrcholcích hor a připomínají jihoamerické stolové hory. Lokality jsou od sebe odděleny hlubokými zalesněnými údolími, pastvinami nebo rozkvetlými loukami.

V rámci našich etap navštívíme unikátní skalní útvary Blede skaly, Skalne Grzyby, Bludne skaly a Szczielinec Wieliki. Projíždět budeme přes lázeňská letoviska Duszniki Zdroj a Kudowa Zdroj. Délka našich výletů se bude pohybovat okolo 50 km. Vzhledem k charakteru terénu je ale potřeba počítat s celkovým denním převýšením ve stoupání i klesání mezi 1200-1500 m. Ubytováni budeme v turistických chatkách a dostaneme místní snídani. Dopravu autobusem a místo ubytování máme společné s turistickým zájezdem Polské Gory Stolowe a Gory Sowie, ke kterému je možné se kterýkoliv den připojit.

Program zájezdu

  • 1. den: Odpoledne odjezd z Brna přes Olomouc do malebné vesničky Karlów v národním parku Góry Stolowe.
  • 2. den: Prohlídka hradního města Szczelinec Wielky. Přes Radkowske skaly a k legendárním skalním útvarům Skalne Grzyby. Přes vesničku Zlołno do lázeňského letoviska Duszniki Zdrój. Kolem vrcholu Jaworzica po malebných loukách s výhledy na Stolowe hory návrat do Karłowa. (↔ 50 km, ↑ 1500 m, ↓ 1500 m)
  • 3. den: Krátká exkurze do malebné části Orlických hor v okolí Olešnice v Orlických horách, přes vrcholy Polomský kopec (1050m) a Šerlich návrat do Polska. Přes vyhlídkové vrcholy Zieleniec a Kamenia Gora (704 m) zpět do Karłowa. (↔ 55 km, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m)
  • 4. den: Rozkvetlými loukami s fantastickými výhledy k osadě Pasterka. Výjezd na Bledne skály, možnost prohlídky zdejších skalních útvarů. Přes vrchol Lelkowa Gora do lázeňského letoviska Kudowa Zdroj. Výjezd na vrchol Bučina (622 m) a návrat do Karłowa. (↔ 55 km, ↑ 1300 m, ↓ 1300 m)
  • 5. den: Góry Stolowe: Částečně po zdejší hlavní turistické trase Główny Szlak Sudecki k unikátním skalám s příznačným názvem Skalne Grzyby. Po výživném sjezdu od Bílých skal návštěva lázeňského města Duszniki zdroj a přes městečko Szczytná poklidný návrat do Karłowa (↔ 40 km, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m). Odpoledne odjezd a přes Olomouc návrat do Brna do 20 hod.

Ubytování

4x v turistických chatkách v Karlowě pro 4-6 nebo 6-8 osob s oddělenými 2-3lůžkovými ložnicemi. Chatky mají vlastní sociální zařízení, vybavenou kuchyňku a společný obývací pokoj.

Stravování

V ceně ubytování je místní snídaně podávaná formou bufetu. Večeři si buď můžete uvařit sami v kuchyňce, nebo si zajít do místní restaurace. Případně vám za příplatek 1000 Kč můžeme zajistit večeři u našeho ubytovatele. Svůj zájem o zajištění večeře prosím uveďte v poznámce přihlášky. Večeře v restauracích stojí kolem 30-40 PLN. Přes den si vystačíme s vlastními zásobami. V Karlowě i ve Złotem Stoku jsou obchůdky, kde je možné dokoupit základní potraviny.

Gory Stolowe MTB

Gory Stolowe MTB

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Apuseni - MTB v rumunském krasu

Horská cyklistika náročným terénem rumunských Karpat

Rila a Pirin MTB

Bike terény přes hřebeny a úbočí nejvyšších bulharských hor

Černá Hora MTB

Náročnější terény v horách Durmitor, Sinjajevina, Žijovo a Bjelasica

Prokletije MTB

Bikerský ráj v opuštěných pohořích na hranicích Černé Hory s Albánii a Kosovem

Dolomity MTB

Bajkování v srdci Dolomit – Val di Fassa, Marmolada, Sella (Itálie)

Nízké Tatry a Velká Fatra MTB

MTB trasy na hřebeny slovenských hor