Informace k zájezdu
Polské Gory Stolowe a Gory Sowie

Úvodní stránka zájezdu Polské Gory Stolowe a Gory Sowie ( Polsko, Turistika nenáročná, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2

Cesty našich výletů vedou po dobře udržovaných a bezpečných turistických cestách, vinoucích se skalními městy, lesy, loukami a poli. Ve skalních pískovcových městech je potřeba počítat s chůzí po plochých kamenech a kořenech, místy narazíme na pasáže zajištěné zábradlím, či provazem pro přidržení, zejména v úzkých kaňonech. Za fyzicky náročnější lze považovat 2. a 4. den zájezdu, kdy ve stoupání i klesání překonáme převýšení kolem 900 m. Obě trasy lze ale buď úplně vynechat, nebo na doporučení průvodce zkrátit, nebo si udělat individuální program. Všechny trasy jsou vhodné pro rodiny s dětmi od 10 let, které jsou zvyklé chodit. K přesunu na začátky našich výletů použijeme náš autobus.

POČASÍ

Počasí, teploty i množství srážek jsou podobné jako u nás. Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např. na norském meteorologickém serveru: https://www.yr.no/. Do vyhledávacího okna stačí zadat některou z destinací v naše programu. Očekávat můžete příjemné slunečné letní počasí, ale také déšť s teplotami kolem 10°C. Připravte se raději na obě varianty.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Ceny jsou srovnatelné s cenami v turistických destinacích u nás. Cena večeře v restauraci je cca 30 - 40 PLN. V ceně zájezdu nejsou zahrnuty vstupy do NP Gory Stolowe (do 10 PLN), vstupné do zlatého dolu (25 - 35 PLN) a vstup do podzemního komplexu v Osówke (16 - 18 PLN). Výše financí s sebou závisí na vašich prioritách a plánech. Jako rezervu doporučujeme vzít cca 50 - 100 PLN.
Výměna peněz: V Polsku se platí polskými zlotými a řada obchodníků má problém přijmout eura. Před odjezdem si tedy vyměňte polské zloté, na místě už bude problém zajistit možnost oficiální směny. Bankomaty jsou k dispozici jen v Radkówě (2. den) a Złotém Stoku (4. den) na náměstí. Platby kartou bývají často akceptovány jen ve větších obchodech a na benzínkách.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: www.pruvodcenakopce.cz).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
• Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie, Góry Stolowe a Masyw Snieznika - 1 : 50 000, Cartomedia
• Góry Walbrzyskie, Góry Kamienne, Gory Sowie, Gory Bardzkie - 1 : 50 000, Cartomedia
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož nikde není potřeba nosit vaše věci dále od autobusu, je lepší sbalit si veškeré věci raději do větší cestovní tašky (je skladnější do busu namísto velkých batohů s popruhy a bederními pásy). Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 15 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, dostatek polských zlotých, české koruny na útratu v autobuse, kartičku pojištění léčebných výloh, evropský průkaz zdravotního pojištění.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, sluneční brýle s UV filtrem, čelovka, hygienické potřeby v minimalistické verzi, ručník, mapa, ...
Oblečení: Oblečení do pohody i nepohody volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo, 2. a 3. vrstva silnější termoprádlo, fleece, polartec, windstopper, no wind, 4. vrstva svrchní - "šusťák", gore-tex, gelanots, … (moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort), dále kraťasy a tričko. Ponožky, nejlépe trekové z moderních materiálů. Kvalitní "rozchozené" lehké pohorky nebo nízké trekové boty, sandály (na přezutí, na cestu do busu).
Strava: Pro posilnění během výletů doporučujeme energetické tyčinky a nápoje, trvanlivé potraviny (salámy, sýry, balený chléb, …) a rozpustné nápoje v prášku. Jídlo můžeme dokoupit i na místě, příležitostí budeme mít dost.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.