Polské Gory Stolowe a Gory Sowie

Pohodová turistika rájem skalních měst, dolů a zřícenin

Malebná krajina s dalekými výhledy, úzkými stezkami proplétajícími se spletí skalních měst, prastaré, na zlato bohaté doly, zříceniny panských sídel, zurčící potůčky s vodopády a rozkvetlými loukami, to je krajina polských Gor Stolowych a Gor Sowiech. Podobně jako skalní pískovcová města na našem území, začala i tato vznikat někdy před 100 miliony lety, kdy území vystoupilo nad hladinu moře. Přesto je zdejší krajina jiná. Skalní města zde totiž stojí na vrcholcích hor a připomínají jihoamerické stolové hory. Lokality jsou od sebe odděleny hlubokými zalesněnými údolími, pastvinami a loukami. Odlehlost a těžká dostupnost kraje přírodní rezervace Sowiech Gor nejspíš vedla nacistické Německo k realizaci stavby podzemního města v Osówke.

Projdeme se rozkvetlými loukami, hlubokými bukovými a smíšenými lesy po stezkách jakoby ztracených ve spleti skal. Navštívíme zlaté doly i pozůstatky nikdy nedokončeného podzemního města v Osówke. Procházet budeme kolem zřícenin starých šlechtických sídel. Výlety nám zaberou okolo 6 hodin a nepřesáhnou 15 km. Vzhledem k charakteru terénu je ale potřeba počítat s celkovým denním převýšením ve stoupání i klesání mezi 800-1000 m. Ubytováni budeme v turistických chatkách a dostaneme místní snídani. Dopravu autobusem a místo ubytování máme společné se zájezdem Gory Stolowe MTB. Na zájezd nabízíme speciální slevu pro děti.

Program zájezdu

  • 1. den: Odpoledne odjezd z Brna přes Olomouc do malebné vesničky Karlów v národním parku Góry Stolowe.
  • 2. den: Góry Stolowe: Z vesničky Karłów výstup na Szczeliniec Wielki a okruh skalním městem na Velké Hejšovině. Kolem osamělých a volně přístupných skal Leśna Igła a Zła Pułapka s fantastickými výhledy do kraje, sestup do městečka Radków. (7 hod, ↑ 900 m, ↓ 1000 m)
  • 3. den: Góry Sowie: Z městečka Głuszyca výstup kolem chovných rybníků po pohodlných lesních cestách do sedla Przełęcz Marcowa. Přes vrcholy Włodarz (811 m) a Jaworek (781 m), sestup k podzemnímu komplexu v Osówke. Prohlídka nedostavěného podzemního města. (5 hod, ↑ 450 m, ↓ 350 m)
  • 4. den: Złoty Stok: Prohlídka středověkého zlatého dolu nebo alternativně výstup po polsko-české státní hranici pod vrcholy Paseka (541 m) a Javorník (768 m) až k rozhledně na vrcholu Jawornik Wielki (871 m). Sestup zpět do městečka Złoty Stok. (6 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m)
  • 5. den: Góry Stolowe: Částečně po zdejší hlavní turistické trase Główny Szlak Sudecki k unikátním skalám s příznačným názvem Skalne Grzyby. Přes Biale Skaly a kolem pozůstatků vojenské pevnosti Fort Karola návrat do Karlówa (6 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m). Odpoledne odjezd, přes Olomouc návrat do Brna do 20 hod.

Ubytování

4x v turistických chatkách v Karlowě pro 4-6 nebo 6-8 osob s oddělenými 2-3lůžkovými ložnicemi. Chatky mají vlastní sociální zařízení, vybavenou kuchyňku a společný obývací pokoj.

Stravování

V ceně ubytování je místní snídaně podávaná formou bufetu. Večeři si můžete uvařit sami v kuchyňce nebo si zajít do místní restaurace a vybrat si z jídelního lístku. Případně vám za příplatek 1000 Kč můžeme zajistit večeře u našeho ubytovatele. Svůj zájem o zajištění večeře prosím uveďte v poznámce přihlášky. Večeře v restauracích stojí kolem 30-35 PLN. Přes den si vystačíme s vlastními zásobami. V Karlowě i ve Złotem Stoku jsou obchůdky, kde je možné dokoupit základní potraviny.

Polské Gory Stolowe a Gory Sowie

Polské Gory Stolowe a Gory Sowie

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Slovinskem z hor až k Jadranu

Z úchvatných Julských Alp k moři

Solná komora

Pěší túry v jezerním království v oblasti Dachsteinu (Rakousko)

Prokleté hory

Turistika v opuštěných pohořích na hranicích Černé Hory a Albánie

Apuseni - rumunská romantika

Turistika přírodou rumunského krasu

Polské Tatry

Přechod po chatách v nejvyšších polských horách

Polské Bieszczady

Horská turistika po karpatských poloninách