Informace k zájezdu
Kavkaz - výstup na Kazbek

Úvodní stránka zájezdu Kavkaz - výstup na Kazbek ( Gruzie, Kavkaz, Přechody hor, Letecké zájezdy, Daleké cesty, Vysokohorská turistika )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4 - 5


Pro zdolání vrcholu Kazbegu je nutná velmi dobrá fyzická kondice, horské zkušenosti a jistá chůze v nezpevněném terénu. Fyzickou náročnost zvýrazňuje velká nadmořská výška, technicky se jedná o vysokohorskou turistiku, nikoliv o lezení. Výstup na Kazbek je z části po ledovci s trhlinami. Na ledovci se postupuje navázaní v lanovém družstvu pod vedením horského vůdce (1 horský vůdce na max. 3-5 klientů). Kompletní vybavení na ledovec si můžete vzít vlastní, nebo si jej zapůjčíme před samotným výstupem v půjčovně ve Stepantsmindě. Při výstupu na Kazbek budeme spát ve vlastních stanech u zdrojů pitné vody a vše potřebné ke kempování v horách si vyneseme až do základního tábora (3650 m) sami na zádech, dále na vrchol se jde již jen s potřebnými věcmi na výstup. Denně strávíme na túrách cca 8 hod včetně pauz, vrcholový den až cca 10 hod. Překonávané denní převýšení se bude většinou pohybovat kolem 1000 - 1400 m nahoru a totéž dolů, některé dny se jde jen nahoru nebo jen dolů.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např. na:

Kavkazské počasí je vysokohorské a proměnlivé. Je třeba být připraven na jakékoliv počasí - déšť, chlad, bouře, sněžení, ale i horko a slunečno. Typické jsou velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. V době našeho pobytu jsou teploty v nižších horských polohách obecně příjemné 10 °C - 25 °C. Při výstupu na Kazbek počítejte s výrazným ochlazováním se stoupající nadmořskou výškou. Noční teploty v základním táboře běžně klesnou k 0 °C. Při samotném výstupu na vrchol Kazbeku může být i -10 °C a vítr může teploty snížit až k -20 °C. Předpověď počasí na Kazbeku budeme detailně sledovat a do určité míry tomu můžeme přizpůsobit program zájezdu. Nahoru se půjde, až budou vhodné podmínky.

MÍSTNÍ MĚNA

Kurz měny: 1 GEL (gruzínský lari) je 8,63 Kč (listopad 2023)
Výměna peněz: Vezměte si mezinárodní embosovanou platební kartu (VISA či MASTERCARD) pro výběr místní měny z bankomatu a hotovost nejlépe v EUR (příp. v USD). O něco výhodnější je vybrat místní měnu z bankomatu (na letišti či v Tbilisi, Stepantsmindě). Směna EUR (či USD) na místní lari proběhne až po příletu v Tbilisi. Ikdyž si vezmete platební kartu, je třeba vždy mít i hotovost v EUR (či USD) jako rezervu. Ceny v Gruzii jsou srovnatelné s cenami u nás, na treku vyšší, s vysokohorskou přirážkou.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

 • Geoland: Trekking maps, 4 - Khevi, Mt. Kazbegi, Gudauri, Truso 1 : 50000 (Kazbeg)
 • Geoland: Trekking maps, 3 - Barisakho, Roshka, Juta, Asa gorge (túra ze vsi Juta)
 • Reise Know-how: Georgien (+ mapa Tbilisi) 1 : 350000 (Gruzie)

Knižní průvodci:

 • Lonely Planet - Svojtka: Gruzie, Arménie, Ázerbajdžán

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd si stáhněte mapy 2 oblastí Gruzie: Tbilisi, Mccheta-Mtianetie.

MOBILNÍ SÍŤ A NABÍJENÍ

Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10-400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu. Pokrytí signálem je bezproblémové v civilizaci a téměř všude v horách, s výjimkou některých vesniček na 4denním treku. Lze si také opatřit místní sim kartu s mobilními daty.

Nabíjení: Na všech ubytování je možné dobíjet baterie, žádná redukce není potřeba, zásuvky jsou stejné jako u nás. Pro nabíjení většího množství baterií mějte s sebou rozdvojku.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

 • Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po dobu přechodu hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 60-70 l, optimální váha 15-17 kg, max. 20 kg. Některé věci je ideální vzít do dvojice (trojice) - stan, věci na vaření, lékárnička. Na ubytování lze uschovat pár pro výstup nepotřebných věcí.
 • Doklady a peníze: cestovní pas (platný ještě alespoň 6 měsíců po skončení cesty), adekvátní množství cizí měny, platební kartu (jako rezervu - na výběry z bankomatů, případně platby tam, kde to bude možné), kartičku zahraničního cestovního pojištění, vytištěnou letenku
 • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil a nabíječka, čelovka, toaletní papír, malý ručník, stan (samonosný, nepromokavý, dvouplášťový, stabilní i v silném větru, kopulovitého nebo hybridního tvaru, lehký; do hor jsou zcela nevhodné levné nekvalitní stany), izolační podložka (karimatka nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti), spacák přiměřeného tepelného komfortu (počítejte raději s chladnými nočními teplotami, teplota může k ránu klesnout pod 0 °C)
 • Povinné vybavení na ledovec: turistické mačky, turistický cepín, sedací úvaz, horolezecká přilba, 2 ks karabiny HMS - vlastní nebo si půjčíme na místě
 • Oblečení: pohodlné a praktické, do chladného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti chladu i slunci), teplejší oblečení na noc, návleky, teplé rukavice, doporučujeme i lehkou nebo teplejší péřovou bundu
 • Boty: kvalitní, rozchozené, sněhu a vodě odolné, naimpregnované boty do zasněžených a zaledněných hor s pevnější podrážkou, boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“). Zájezd nelze absolvovat v lehkých trekových botách a měkké promokavé boty na lehčí turistiku jsou na ledovec a na upnutí maček zcela nevhodné.
 • Strava - pro vlastní vaření doporučujeme:
  • ešus, vařič (+závětří), plynová bomba (min. 425 g do dvojice, dokoupíme po příletu, plynové kartuše se nesmí převážet v letadle!), lžíce, nůž, otvírák, zapalovač nebo sirky
  • lehké potraviny s kratší dobou vaření: jídlo ze sáčku typu „Travellunch“, „Dobrý hostinec“ nebo „Rychlá večeře“, polévky ze sáčku, bramborové kaše, sladké kaše, pudink, sušené mléko, ovesné vločky, předvařená čočka, sojové maso, cukr, sůl, koření. NEBRAT sklenice a jiné těžké obaly!
  • studené obědy a svačiny: štangle tvrdého salámu, slanina, chleba, tvrdý a měkký sýr, paštiky, sušené ovoce, ořechy, müsli, čokolády, cereální tyčinky, oplatky, hroznový cukr
  • pití: láhve na celodenní túru bez vody (min. 2l), iontové nápoje, šumivé vitamíny, doporučujeme i přípravek na dezinfekci vody nebo filtr
  Tipy a vychytávky: chléb nebalte do igelitu a jiných neprodyšných materiálů, jinak se zapaří a zplesniví, doporučujeme zabalit do plátěné utěrky. Aby štangle salámu nezplesnivěla, je dobré ji předem nechat vysušit ve stinném a větrném místě. Tvrdý sýr je dobré namočit předem na noc do hodně slané vody (nasycený roztok), aby se konzervoval, nechat ho pak vysušit a zabalit do prodyšného materiálu. Při nakupování se dívejte na dobu přípravy - vaření (ať vyjdete s palivem a nevaříte jídlo příliš dlouho, čas na vaření bude ráno a večer, v čase oběda se s vařením nepočítejte).
 • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

ZAVAZADLA DO LETADLA

 • V podpalubním (odbavovaném) zavazadle nesmíte mít: jakékoliv hořlaviny (včetně zápalek, zapalovačů a plynových kartuší), samostatné (náhradní) lithiové baterie a powerbanky. V odbaveném zavazadle dále nedoporučujeme přepravovat cennosti, hotovost, doklady, elektroniku.
 • Na palubu do příručního zavazadla nesmíte vzít: žádné ostré předměty (nože, nůžky, žiletky, špendlíky či jehly, trekové hole s kovovou špičkou, nic ani náznakem ostrého), plynové kartuše, stanové kolíky, tekutiny (nápoje, krémy, gely či pasty) ve větším balení než 100 ml - všechny případné tekutiny v balení o obsahu do 100 ml musí být umístěny zvlášť v průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr (tedy maximálně celkem 10 ks po 100 ml). Tekutiny zakoupené po průchodu bezpečnostní kontrolou v čekací hale už těmto pravidlům a omezením nepodléhají. U dalších zakázaných předmětů se nepředpokládá, že byste je na cestu vůbec brali.
 • S sebou na palubu se berou: Peníze a doklady, foťáky, notebooky, tablety, mobily a podobná křehká elektronika (elektronické cigarety musí mít cestující vždy přímo u sebe, a pokud je to možné, tak s odstraněnou baterií), powerbanky (lze přepravit pouze v příručním zavazadle), náhradní lithiové baterie a akumulátory, čtivo. Notebooky, tablety a foťáky se dávají při kontrole bezpečnostním rentgenem zvlášť. Ve všech elektronických zařízeních musíte mít nabité baterie a musíte být schopni na případné vyžádání přístroj zapnout - ke kontrole, zda slouží opravdu svému účelu. Během vzletu a přistání nesmíte mít zapnutá elektronická zařízení, většinou je však možné mít zapnutý mobil v režimu „letadlo“.

Přesná pravidla týkající se odbavení na letišti naleznete zde: https://www.prg.aero/bezpecnostni-pravidla
Doporučujeme shlédnout krátká informativní videa:

PŘEKROČENÍ HRANIC

Dovoz léků pro osobní potřebu, včetně těch na lékařský předpis, je omezen na základě jejich složení a dováženého množství. Omezení se týká většinou sedativ, hypnotik a dalších léčiv, jejichž účinné látky mohou být zneužity pro nelegální výrobu drog. Při nedodržení platných předpisů se turisté vystavují riziku zadržení na hranicích a uložení vysokých pokut (převyšujících 20 000,- CZK). Vzhledem k tomu, že příslušný gruzínský zákon týkající se dovozu omamných a psychotropních látek a chemických látek (prekurzorů) je značně komplikovaný a předpisy se mohou průběžně měnit, Velvyslanectví České republiky v Tbilisi doporučuje občanům ČR cestujícím do Gruzie kontaktovat před odjezdem Velvyslanectví Gruzie v Praze se žádostí o aktuální informace.
Gruzínské zákony neomezují vývoz a dovoz valut či místní měny (lari - GEL). Při vývozu většího množství valuty v hotovosti však někdy gruzínská celní služba požaduje potvrzení o nabytí. Pro vývoz uměleckých předmětů (jakékoliv hodnoty) a předmětů z drahých kovů je nutné povolení Ministerstva kultury a ochrany památek Gruzie. Sezónně platí zákaz dovozu mléčných a masných výrobků do země. Vývoz a dovoz alkoholu a tabákových výrobků je omezen podobným způsobem jako v zemích schengenského prostoru.

BEZPEČNOSTNÍ SITUACE

Situace v Gruzii je z bezpečnostního hlediska stabilní, problematické jsou oblasti Abcházie a Jižní Osetie (zejména vstup do těchto oblastí a jejich hranice), ale ty nejsou cílem našeho zájezdu. Razítko deklarující pobyt v Abcházii či Jižní Osetii bez předchozího projednání s gruzínskou stranou je pro gruzínské úřady důvodem pro odmítnutí vstupu do země, případně důvodem k zadržení a odsouzení. V horách jsou hlídky pohraniční stráže, které nás mohou požádat, abychom se legitimovali, pas proto mějte vždy při sobě.
V Gruzii je běžné, že vás lidé ze zájmu osloví na ulici a chtějí si popovídat, rozhodně nejde o nějaké rizikové chování, jsou to vesměs lidé vřelí a srdeční, takže není třeba se ničeho bát. Akutní nebezpečí, že Vás někdo přepadne, nehrozí. Je dobré zachovat zásady slušného vychování a respektovat (nekomentovat) politické a náboženské názory, které jsou mnohdy odlišné od našich.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví České republiky v Gruzii
Chavchavadze Ave., 37-block VI, 0179 Tbilisi
Tel: +995/32/2916740-43
Fax: +995/32/2916744
Nouzová linka: +995/599/547173
E-mail: tbilisi@embassy.mzv.cz
Web: mzv.cz/tbilisi
Provozní hodiny úřadu: po-čt 08.15-17.00, pá 08.15-15.45
Úřední hodiny KO pro veřejnost: po-pá 09.00-12.00 a 13.00-14.00

Časový posun: +2 hod. v době letního času, +3 hod. v době zimního času

Důležitá telefonní čísla:
Lékařská záchranná služba 112
Policie 112
Hasiči 112
Informace 11809


FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Jan Brinda - Gruzie 2015