Informace k zájezdu
Gruzie - treking na Kavkaze

Úvodní stránka zájezdu Gruzie - treking na Kavkaze ( Gruzie, Kavkaz, Daleké cesty, Přechody hor, Letecké zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4

Hlavním zaměřením zájezdu jsou dva čtyřdenní a jeden dvoudenní přechod natěžko v pohoří Kavkaz. Po celou dobu přechodů hor si vše potřebné poneseme v batohu na zádech. Naše putování povede po vozových cestách a dobře schůdných horských pěšinách vyšlapaných od koní a turistů. Značná část prvního treku v Tušetii a celý druhý trek ve Svanetii jsou značené a k překonávání potoků či řek jsou zde již zbudované nové mosty. Jen ve výjimečných případech se nevyhneme brodění menších toků a přechodu suťového pole. Trasa přechodů vede po horských stezkách a ve vyšších partiích hor přes vysoko položená sedla v suti a po kamení. Zvýšená náročnost pohybu v horách vychází hlavně z pohybu ve vyšší nadmořské výšce. Denně strávíme na cestě 8 hod, výjimečně pak až 10 hod, vše včetně pauz. Překonávané denní převýšení se bude většinou pohybovat mezi 800-1000 m, výjimečně 1500 m. V Stepantsmindě absolvujeme jeden výlet nalehko.

LETENKY

Termín zájezdu může být po dohodě s účastníky mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nejvýhodnější nabídku letenek. Obecně platí - čím dříve se přihlásíte, tím levnější letenky pro vás budou. Uvedená cena je orientační. Odlétáme z Prahy. V případě vašeho zájmu letět z jiného letiště nám to prosím sdělte, ne vždy je však jiné odletové místo možné.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např. na: http://www.yr.no/sted/Georgia/Tbilisi/Tbilisi/

I přes malou rozlohu země je klima Gruzie velmi různorodé. Zásadně jej ovlivňuje variabilní nadmořská výška a také zeměpisná poloha. Východní část země (Tbilisi) má klima kontinentální, sušší, s teplými léty a mrazivými zimami. V době našeho pobytu jsou teploty v horách obecně příjemné, mohou ale vystoupat i na letní horké teploty. Vyšší teploty okolo 30 °C lze očekávat hlavně po sestupu z hor v okolí hlavního města Tbilisi, v Gori a Uplistsikhe. V noci však může být i pod 0 °C. Ve vysokých horách je nutné počítat s možností náhlého zvratu počasí a výskytem odpoledních bouřek.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Ceny jsou srovnatelné s cenami u nás. V horách jsou ceny vyšší, avšak možností na utrácení je málo. Na útratu lze doporučit cca 100 €. Je dobré si s sebou vzít cca 50 € jako krizovou rezervu.
Výměna peněz: Vezměte si mezinárodní embosovanou platební kartu (VISA či MASTERCARD) pro výběr místní měny z bankomatu a hotovost nejlépe v EUR (příp. v USD). O něco výhodnější je vybrat místní měnu z bankomatu (na letišti či v Tbilisi, Stepantsmindě nebo Mestii). Směna EUR (či USD) na místní lari proběhne až po příletu v Tbilisi. Ikdyž si vezmete platební kartu, je třeba vždy mít i hotovost v EUR (či USD) jako rezervu.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy: č. 1, 2 a 3 https://www.kralovstvimap.cz/gruzie/c-3040/
- Gruzie 1 - Kachetie, Tušetie - mapa 1 : 200000
- Gruzie 2 - Mtskheta, Mtianeti, Kvemo Kartli - mapa 1 : 200000
- Gruzie 3 - region Samtskhe - Javakheti, Shida Kartli - mapa 1 : 200000

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/asia-middle-east
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

MOŽNOSTI NABÍJENÍ, MOBILNÍ SÍŤ, INTERNET

S připojením k internetu prostřednictvím wifi raději nepočítejte. Omezené možnosti přístupu k internetu jsou v Tbilisi v nějaké internetové kavárně.
Baterie bude možné dobít v hotýlku v Tbilisi (na začátku a na konci pobytu) a v Kazbegi (9.-10. den). Během jednotlivých částí přechodu nebude možné baterie dobíjet. Zásuvky jsou stejné jako u nás.
V Gruzii fungují všichni čeští operátoři (T-Mobile, O2, Vodafone), je jen potřeba mít aktivovaný roaming, což je dnes zcela běžné, podmínky jsou u každého operátora jiné. Ale volat z mobilu se dost prodraží, volání stojí dle operátora 60-70 Kč za minutu, SMS 10-15 Kč. Pokrytí signálem je bezproblémové v civilizaci, a téměř všude v horách. Mobil si vezměte určitě s sebou pro případy nouze.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po celou dobu přechodů hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte s sebou nic, co nutně nepotřebujete. Optimální váha batohu po sbalení je asi 15-20 kg. Batoh s kvalitním zádovým systémem, do kterého se vleze vše potřebné, má většinou objem 55-75 l.
Nezbytné vybavení: Cestovní pas (platný ještě alespoň 6 měsíců po skončení cesty), adekvátní množství cizí měny a případně platební karta (na výběry z bankomatů a jako rezerva), české koruny jen na výdaje do Prahy a zpět, kartička pojištění léčebných výloh, vytištěná letenka, vytištěné tyto pokyny. Stan (samonosný, nepromokavý, dvouplášťový, stabilní i v silném větru, kopulovitého nebo hybridního tvaru, lehký; do hor jsou zcela nevhodné levné nekvalitní stany), izolační podložka (karimatka nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti), spacák přiměřeného tepelného komfortu (počítejte raději s chladnými nočními teplotami, teplota může k ránu klesnout i pod 0 °C), čelovka.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor 50), sunblock na rty s vysokým ochranným faktorem, hygienické potřeby v minimalistické verzi, toaletní papír, malý ručník, mapy (viz kap. mapy a literatura), batůžek na palubu letadla (malý, skladný), chytrý mobil s GPS a nabíječka, ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), rukavice, návleky.
Boty: Kvalitní, nepromokavé, pevné, rozchozené boty do hor (chodit budeme po horských stezkách, v suti, po skalkách a ve sněhu, na Kazbeku si půjčíme mačky). Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv.
Strava: V horách se budeme stravovat z vlastních zásob - vlastní vaření. Plynové kartuše (nelze převážet letadlem) s klasickým šroubovacím systémem lze zakoupit po příletu v Tbilisi. Je třeba počítat s tím, že možnost nákupu potravin a hotových jídel na treku je velmi omezená. V civilizaci (9.-10. den v Stepantsmindě, 11. den v Tbilisi, 12. a 15. den v Mestii) bude možnost dokoupit základní potraviny. Jsou nutné věci na vaření - ešus, vařič, závětří, dále lžíce, nůž, otvírák. Na vaření s sebou vezměte pouze lehké potraviny s kratší dobou vaření - polévky ze sáčku, jídlo ze sáčku typu „Trvavellunch“, „Dobrý hostinec“ nebo „Rychlá večeře“, bramborové kaše, sladké kaše, pudink atd. Těžké konzervy neberte! Dále sůl, čaj, cukr. Přes den na túře se nevaří, takže s sebou studené jídlo: kus štangle suchého salámu, tvrdé a měkké sýry, paštiky, džem. Ideální je strava dodávající dostatek energie a přitom lehká, dehydratovaná - müsli, ovesné vločky, čokolády, cereální tyčinky, oplatky, bonbony (lipa, hroznový cukr, ...), sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, …
V ceně zájezdu je také výborná místní polopenze 2x v Stepantsmindě a 1x v Mestii, v Tbilisi 2x bohatá snídaně. Na druhém treku v Svanetii lze po dohodě s průvodcem většinu dní zajistit na místě večeři a snídani.
Pití: Láhve o objemu cca 2,5-3 l na osobu (možno dokoupit na místě), dle vaší osobní spotřeby. Vodu budeme postupně doplňovat. Vhodný je prostředek na dezinfekci pitné vody - kapky Sanosil (koupíte v lékárnách nebo ve zdravotních ústavech) nebo filtr na vodu (Sawyer, UV filtr). Doporučujeme také práškové nápoje a šumivé vitamíny do vody. A slivovici. :-)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří. Nezapomeňte desinfekci do vody.
Je nutné dodržet předepsanou váhu zavazadla, viz informace k letenkám a váze zavazadel.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Aleš Paděra - Gruzie MTB 2015, Jan Brinda - Gruzie 2015