Gruzie - treking na Kavkaze

Horské přechody Tushetie a Svanetie okořeněné místní kulturou

Vydejte se s námi na trekking na Kavkaz do Gruzie - kdysi součásti Sovětského svazu, nyní samostatné země. Žije zde hrdý kavkazský národ, jenž se může chlubit nejen výjimečným historickým dědictvím, ale hlavně překrásnou přírodou. Prožijte nezapomenutelné dobrodružství při putování příhraniční oblastí - údolím Tusheti, jež je známé svými kamennými věžemi. Při našem putování v horách navštívíme staré horské vesnice, kde žije už jen pár pastevců. Překročíme i 3600 m vysoké sedlo a zastavíme se v opevněné vesnici Shatili, jejíž historie sahá až do 8. století. První část cesty zakončíme ve vesnici Stepantsminda (dříve Kazbegi), nad níž se tyčí nádherný masiv nejvyšší hory Kazbek (5033 m) a nejvíce fotogenické místo v celé Gruzii kostelík Nejsvětější Trojice Tsminda Sameba. Poté se vydáme do překrásné oblasti Svanetie pod nejvyšší vrcholy Velkého Kavkazu. Budeme si vychutnávat nekonečné hory s ledovci, krásná zelená údolí, divoké řeky, strmá úbočí, skalnaté stráně, jedlové a borové lesy. Nespočet strážních věží vykresluje nezapomenutelnou atmosféru vesniček. Putování zakončíme v uskupení strážních vesniček Ushguli, zapsaných ve světovém dědictví UNESCO.

Hlavním zaměřením zájezdu jsou dva čtyřdenní a jeden dvoudenní přechod natěžko v pohoří Kavkaz. Budeme se pohybovat přes sedla, maximálně do nadmořské výšky 3600 m. Jeden den strávíme v městečku Stepantsminda, odkud se nalehko vydáme pod horu Kazbek. V horách spíme ve vlastních stanech většinou u zdrojů pitné vody. Možnost dokupování potravin a místního stravování je na prvním treku značně omezená. Na druhém treku ve Svanetii lze po dohodě s průvodcem většinu dní zajistit večeři a snídani. V Tbilisi, Stepantsmindě a v Mestii na konci putování využijeme pohostinnost místních a ubytujeme se v guesthousech nebo ve skromném hotelu. V ceně zájezdu je 3x výborná lokální polopenze (2x ve Stepantsmindě a 1x v Mestii). Cestovat budeme místní smluvní dopravou a najatými terénními vozy, jež nás dovezou do míst, kde je cesta průjezdná pouze v letních měsících. Pojedeme v malé skupině do 13 cestovatelů. Méně náročnými akcemi jsou zájezdy Gruzie - Svanetie a oblast Kazbeku a kratší Gruzie - Svanetie.

Aktuální povinnosti - vstup do Gruzie: vstup je povolen všem bez jakýchkoli dokladů o testech či očkování, od 15.6.2022 je zrušena povinnost předkládat Covid test i očkovací certifikát (mzv.cz). Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

 • 1.-2.den: Odlet z Prahy, brzký ranní přílet do Tbilisi, ubytování se a odpočinek na hotelu. Prohlídka historického centra hlavního města Gruzie: ruiny pevnosti Nariqala s dominantou města - monumentální sochou Kartlis Deda (Matka Gruzie), katedrála Sioni, novodobá Katedrála Nejsvětější Trojice. Nákup potravin.
 • 3. den: Přesun smluvní maršrutkou z Tbilisi do Telavi, dále terénními auty přes sedlo Abano (2920 m) k horské vesnici Omalo.
 • 4.-7. den: Čtyřdenní putování z Omala přes okolní sedla a vesnice do nádherného údolí Tusheti, přes osamělé horské vesničky Dartlo, Chesho, Girevi a sedlo Atsunta (3600 m), přes opevněnou ves Mutso do starobylé vesnice Shatili, možnost částečně doplnit zásoby potravin. Cestou budeme obdivovat opuštěné kamenné stavby, občas potkáme pastevce a nemine nás ani brodění řek. (denně ↔ 15-20 km za 8-10 hod, celkově za 4 dny cca ↑ 3000 m, ↓ 3000 m)
 • 8. den: Odpočinkový a přesunový den. Z Shatili místním autem do horské vesničky Ghelisvake a nástup na druhou část treku za ves Roshka. (6 hod, ↑ 600 m)
 • 9. den: Přechod přes sedlo Chaukhis (3338 m) až do vesnice Juta. Cesta nás povede mezi úchvatnými horskými masivy, vysokými přes 4000 m (8-10 hod, ↑ 1300 m, ↓ 1400 m). Přejezd do městečka Stepantsminda (dříve Kazbegi), ležícího na staré vojenské silnici vedoucí přes Kavkaz. Nocleh v soukromí 2 noci po sobě.
 • 10. den: Ze Stepantsminda (1730 m) výstup pod Kazbekem k fotogenickému kostelu Tsminda Sameba (2170 m), dále až do sedla Arsha Pass (2940 m). Fantastické výhledy na Kazbek a ledovec Gergeti. Pro zájemce možnost výstupu na kótu 3219 m nad sedlem Arsha. (8-9 hod, ↑ 1200-1500 m, ↓ 1200-1500 m)
 • 11. den: Návrat mikrobusem do Tbilisi, po cestě návštěva starobylé pevnosti Ananuri ze 13. století. Jedno z nejstarších měst Gruzie Mccheta (UNESCO), ve starověku hlavní město. Středověká katedrála Sveticchoveli, pravoslavný klášter Džvari na hřbetu s výhledem. Noční přejezd lůžkovým vlakem do západní části Gruzie - městečka Zugdidi.
 • 12.-15.den: Ranní příjezd do Zugdidi, dopolední přesun maršrutkou panoramatickou horskou cestou do centra Svanetie - horského městečka Mestia. Zahájení čtyřdenního treku z Mestie přes Adishi do Usghuli. Jeden z nejznámějších treků ve Svanetii přes vesničky se strážními věžemi a překrásné zelené údolí s výhledy na centrální Kavkaz a okolní ledovce. Nejvyšší bod sedlo Chkhunderi (2722 m). Konec treku ve vesničce Usghuli (UNESCO) situované pod nejvyšším vrcholem Gruzie - Shkhara 5193 m. (denně 6-8 hod, celkově za 4 dny ↑ 2900 m, ↓ 2150 m). Z Ushguli návrat do Mestie.
 • 16. den: Odlet z Kutaisi nebo z Tbilisi do Prahy.

Ubytování a nocování

V horách celkem 9x ve vlastních stanech na tábořištích ve volné přírodě (z toho 6 nocí spíme na treku v Tušetii a 3 noci na treku ve Svanetii, mezi oběma treky jsme ubytovaní v Kazbegi 2 noci pod střechou). Tábořiště jsou většinou v místech s pitnou vodou. V Tbilisi se v úvodu ubytujeme na 2 noci v příjemném guesthousu, který se nachází v centru města. V Kazbegi budeme spát 2 noci v guesthousu - v nefalšovaném ubytování u místních s tradiční gruzínskou pohostinností. V Mestii přespíme na závěr 1 noc u místní rodiny. S připojením k internetu prostřednictvím wifi na trecích nepočítejte. Wifi je na ubytování v Tbilisi a Stepantsmindě. V Mestii si můžete zajít do některé z hospůdek, které wifi disponují. Na všech ubytováních je k dispozici čisté povlečení a ručníky.

Stravování

V horách se budeme stravovat z vlastních zásob - vlastní vaření. Na prvním treku je možnost nákupu potravin a hotových jídel omezená, nicméně hospůdky, restaurace a stánky s občerstvením postupně vznikají ve většině vesnic. Jistota dokoupení základních potravin je 9.-10. den v Stepantsmindě, 11. den v Tbilisi, 12. a 16. den v Mestii. V ceně zájezdu je také výborná místní polopenze 2x v Stepantsmindě a 1x v Mestii, v Tbilisi 2x bohatá snídaně. Určitě nevynecháme ani ochutnávku místního vína a tradiční pálenky - chacha. Ceny jsou srovnatelné s cenami v ČR. Plynové kartuše s klasickým šroubovacím systémem lze zakoupit po příletu v Tbilisi. Na vaření s sebou vezměte pouze lehké potraviny s kratší dobou vaření - polévky ze sáčku, jídlo ze sáčku typu „Trvavellunch“, „Dobrý hostinec“ nebo „Rychlá večeře“, bramborové kaše, sladké kaše, pudink atd. Těžké konzervy neberte! Dále sůl, čaj, cukr. Přes den na túře se nevaří, takže s sebou studené jídlo: kus suchého salámu, tvrdé a měkké sýry, paštiky, džem. Ideální je strava dodávající dostatek energie a přitom lehká, dehydratovaná - müsli, ovesné vločky, čokolády, cereální tyčinky, oplatky, bonbony (lipa, hroznový cukr, ...), sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny.
Vodu budeme postupně doplňovat. Vhodný je prostředek na dezinfekci pitné vody - kapky Sanosil (koupíte v lékárnách nebo ve zdravotních ústavech) nebo filtr na vodu (Sawyer, UV filtr). Doporučujeme také práškové nápoje a šumivé vitamíny do vody. Láhve o objemu cca 2,5-3 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na místě se budeme přepravovat pro nás smluvenými mikrobusy a najatými terénními auty. Z Tbilisi do oblasti Svanetie se přesuneme nočním lůžkovým vlakem.

Cestovní doklady: Do Gruzie je možné cestovat s cestovním pasem (s minimální platností ještě 6 měsíců po skončení cesty) nebo u přímých letů také s platným občanským průkazem. Vzhledem k mimoevropské destinaci důrazně doporučujeme cestovat raději s cestovním pasem. Vízum není třeba.
Razítko deklarující pobyt v Abcházii či Jižní Osetii bez předchozího projednání s gruzínskou stranou je pro gruzínské úřady důvodem pro odmítnutí vstupu do země, případně důvodem k zadržení a odsouzení. V horách jsou hlídky pohraniční stráže, které nás mohou požádat, abychom se legitimovali, pas proto mějte vždy při sobě.
Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Očkování: Doporučujeme být naočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Gruzie - treking na Kavkaze

Gruzie - treking na Kavkaze

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Tádžikistán - turistika ve Fanských horách

Tyrkysová jezera pod zaledněnými pětitisícovkami a pohostinní pastevci

Gruzie - Svanetie

Turistika pod Centrálním Kavkazem, vesničkami se strážními věžemi

Gruzie - Svanetie a oblast Kazbeku

Turistika pod Centrálním Kavkazem, vesničky, strážní věže a další perly

Maroko - Vysoký Atlas

Horská turistika s výstupem na Toubkal, města Marrakéš a Fes a písečné duny Erg Chebbi