Kavkaz - výstup na Kazbek

Vysokohorská turistika na ikonické pětitisícovce v Gruzii

Vydejte se s námi na cestu do gruzínského Kavkazu. Žije zde hrdý národ, jenž se může chlubit nejen výjimečným historickým dědictvím, ale hlavně překrásnou přírodou, zatím jen málo dotčenou turistickým ruchem. Oblast centrálního Kavkazu tvoří nebetyčné štíty, četné ledovce, dlouhá zelená údolí a malé středověké vesničky s unikátními strážními věžemi, kdysi bránící toto území před nájezdy kočovníků. Zájezd strávíme poblíž vesnice Stepantsminda (dříve Kazbegi), nad níž se tyčí nádherný masiv hory Kazbek (5033 m).

Po aklimatizační túře do sedla Chaukhi (3330 m) se pokusíme za příznivého počasí pod vedením místních horských vůdců o výstup na majestátní pětitisícovku Kazbek. K vrcholu se stoupá částečně po ledovci v lanových družstvech (1 horský vůdce s max. 3-5 klienty), kompletní ledovcové vybavení můžete mít vlastní nebo si jej půjčíme na místě. Fyzickou náročnost zvýrazňuje velká nadmořská výška, jedná se o vysokohorskou turistiku, nevyskytují se žádné technicky náročnější partie. I kvůli nezbytné aklimatizaci trvá samotný výstup a sestup celkem 4 dny, další 2 dny programu slouží také jako rezerva pro výstup v případě špatného počasí. Hlavním cílem je úspěšný výstup na vrchol Kazbeku. Denně strávíme na túrách cca 8 hod včetně pauz, vrcholový den až cca 10 hod. Překonávané denní převýšení se bude většinou pohybovat kolem 1000 - 1400 m nahoru a totéž dolů, některé dny se jde jen nahoru nebo jen dolů (náročnost podrobněji). Při výstupu na Kazbek budete spát ve vlastních stanech u zdrojů pitné vody a vše potřebné si vynesete až do základního tábora (3650 m) sami na zádech, dále na vrchol se jde již jen s potřebnými věcmi na výstup. Pro výstup na Kazbek je nutné mít povinnou výbavu na ledovec - turistické mačky, turistický cepín, sedací úvazek, horolezeckou přilbu, 2 karabiny HMS. Toto vybavení pro vás zapůjčíme na místě nebo můžete mít vlastní. Před výstupem a po výstupu se ubytujeme v rodinném guesthousu a poznáme nefalšovanou gruzínskou pohostinnost. Do Stepantsmindy se dopravíme pronajatým mikrobusem, tzv. maršrutkou. Pojedeme v menší skupině do 15 cestovatelů. Méně náročnými akcemi jsou zájezdy Gruzie - Svanetie a oblast Kazbeku a kratší Gruzie - Svanetie.

Program zájezdu

  • 1. - 2. den: Odlet z Prahy, přílet do Tbilisi. Přejezd na Kavkaz pod horu Kazbek, do horského městečka Stepantsminda (česky Svatý Štěpán, dříve název Kazbegi), ubytování v guesthousu u místních na 2 noci.
  • 3. den: Aklimatizační túra: z vesničky Juta (2150 m) výstup zeleným údolím ke stejnojmennému vodopádu až do vysokohorského sedla Chaukhi (3330 m) s krásnými výhledy na okolní čtyřtisícovky. (8-9 hod, ↑ 1200, ↓ 1200)
  • 4. - 7. den: Pokus o výstup na Kazbek, 5033 m vysokou dominantu a třetí nejvyšší horu Gruzie. Výstup s místními průvodci povede i po ledovci, ledovcovou výbavu můžete mít vlastní nebo si ji půjčíme na místě. Cestou zastávka u kostelíku Tsminda Sameba, jedné z nejnavštěvovanějších církevních památek v celé Gruzii (8 hod denně, vrcholový den 10 hod, celkově za 4 dny ↑ 3300 m, ↓ 3300 m). Nocleh v guesthousu.
  • 8. - 9. den: Tyto dny slouží primárně jako rezervní pro výstup na Kazbek v případě nepřízně počasí. Pokud se výstup stihne za 4 dny, pak bude tyto dny program: 8. den: Výlet do malebného údolí Truso - kolem sirných travertinových vývěrů a minerálních jezírek k zřícenině Zakagori (6 hod, ↑ 500 m, ↓ 400 m). 9. den: Zapůjčenými džípy k vodopádům Gveleti, prohlídka dolního a horního vodopádu, případně koupání v místním termálním bazénu. Odpolední přesun do Tbilisi, ubytování na 1 noc, prohlídka večerního hlavního města Gruzie
  • 10. den: Dopolední odlet z Tbilisi.

Ubytování a nocování

Při výstupu na Kazbek budeme spát minimálně 3 noci ve vlastních stanech na tábořištích ve volné přírodě u horských chat (1x u Alti hut, 2x u Bethlemi Hut). Tábořiště jsou v místech s pitnou vodou. V Stepantsmindě budeme spát 2-4 noci v guesthousu - v nefalšovaném ubytování u místních s tradiční gruzínskou pohostinností. V Tbilisi přespíme poslední noc v jednoduchém guetshousu v centru města. Na ubytování je wifi a k dispozici je čisté povlečení a ručníky. Na ubytování lze uschovat pár pro výstup nepotřebných věcí.

Stravování

V horách se budeme stravovat z vlastních zásob - vlastní vaření. U obou horských chat je možnost dát si občerstvení a pití, v Bethlemi Hut je restaurace s možností obědu, večeře i snídaně. Plynové kartuše s klasickým šroubovacím systémem lze zakoupit v Stepantsmindě. V ceně zájezdu je 2-4x výborná místní polopenze v Stepantsmindě, kdy bude možnost ochutnat velmi zajímavou gruzínskou kuchyni - zejména chačapuri a šašliky. Určitě nevynecháme ani ochutnávku místního vína a tradiční pálenky - chacha. Ceny jsou srovnatelné s cenami v ČR, na horských chatách jsou ceny s vysokohorskou přirážkou (polévka 25 Gel, pivo 25 GEL, oběd 70 Gel, snídaně 90 Gel). V Stepantsmindě je možnost dokoupení základních potravin. Na vaření s sebou vezměte pouze lehké potraviny s kratší dobou vaření - polévky ze sáčku, jídlo ze sáčku typu „Travellunch“, „Dobrý hostinec“ nebo „Rychlá večeře“, bramborové kaše, sladké kaše, pudink atd. Těžké konzervy neberte! Dále sůl, čaj, cukr. Přes den na túře se nevaří, takže s sebou studené jídlo. Ideální je strava dodávající dostatek energie a přitom lehká, dehydratovaná - müsli, ovesné vločky, čokolády, cereální tyčinky, oplatky, bonbony (lipa, hroznový cukr, ...), sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny. Vodu budeme postupně doplňovat, v základním táboře ji získáme rozpouštěním z ledovce. Vhodný je prostředek na dezinfekci pitné vody - kapky Sanosil (koupíte v lékárnách nebo ve zdravotních ústavech) nebo filtr na vodu (Sawyer, UV filtr). Doporučujeme také práškové nápoje a šumivé vitamíny do vody. Láhve o objemu cca 2,5-3 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na místě se budeme přepravovat pro nás smluvenými mikrobusy - tzv. maršrutkami, 1 den případně i džípy.
Cestovní doklady: Do Gruzie je možné cestovat s cestovním pasem (s minimální platností ještě 6 měsíců po skončení cesty) nebo u přímých letů také s platným občanským průkazem. Vzhledem k mimoevropské destinaci důrazně doporučujeme cestovat raději s cestovním pasem. Vízum není třeba. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.
Razítko deklarující pobyt v Abcházii či Jižní Osetii bez předchozího projednání s gruzínskou stranou je pro gruzínské úřady důvodem pro odmítnutí vstupu do země, případně důvodem k zadržení a odsouzení. V horách jsou hlídky pohraniční stráže, které nás mohou požádat, abychom se legitimovali, pas proto mějte vždy při sobě.

Očkování: Doporučujeme být naočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu.

Povinné vybavení na ledovec při výstupu na Kazbek: turistické mačky, turistický cepín, sedací úvazek, horolezecká přilba, 2 karabiny HMS. Půjčení tohoto vybavení pro vás standardně zajistíme na místě (platba na místě v GEL). Pokud si chcete vzít vlastní kvalitní ledovcové vybavení, sdělte nám prosím tuto skutečnost v poznámce přihlášky, pak pro vás půjčení vybavení na místě nebudeme rezervovat. Lana k navázání se na ledovci pro vás zajistí CK.

Důležité: Při výstupu na Kazbek nepůsobí vedoucí zájezdu CK Alpina jako horský vůdce! Výstup je realizován za vedení místních horských vůdců, kteří terén znají nejlépe. Náš průvodce během výstup na Kazbek působí pouze jako poradce a technická a logistická podpora, která je klientům nablízku a v tomto směru k dispozici.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Kavkaz - výstup na Kazbek

Kavkaz - výstup na Kazbek

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Gruzie - Svanetie a oblast Kazbeku

Turistika pod Centrálním Kavkazem, vesničky, strážní věže a další perly

Gruzie - Svanetie

Turistika pod Centrálním Kavkazem, vesničkami se strážními věžemi

Ararat - na bájnou pětitisícovku

Výstup na nejvyšší horu Turecka nalehko s podporou mul

Kyrgyzstán - treking v Ťan-Šanu

K jezeru Ala Kol, do NP Ala Archa i do jurt na kumys

Tádžikistán - turistika ve Fanských horách

Tyrkysová jezera pod zaledněnými pětitisícovkami a pohostinní pastevci

Maroko - Vysoký Atlas

Horská turistika s výstupem na Toubkal, města Marrákeš a Fes a písečné duny Erg Chebbi