Informace k zájezdu
Gruzie - Svanetie

Úvodní stránka zájezdu Gruzie - Svanetie ( Gruzie, Kavkaz, Turistika horská, Expedice )

NáročnostLetenkyPojištění léčebných výlohPojištění stornaPočasíMěna a kapesnéMapyMožnosti nabíjeníVybavení

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Po úvodním krátkém seznámení se s historickými perlami Gruzie nás v horách čekají jednodenní túry nalehko, jen s věcmi potřebnými na den, převážně nižší až střední obtížnosti. Náročnější jsou výstupy 4. a 7. den, kdy lze na túře strávit až 9 hodin s převýšením 1200 m nahoru a totéž dolů - tyto túry však lze bez problémů zásadně zkrátit. Na čtyřdenní přechod si do malého batůžku nabalíme jen to nejnutnější, nocleh i stravu budeme mít zajištěnou u místních. Tento trek je střední obtížnosti, denně nás čeká 6-8 hodin chůze a 600-1100 metrů převýšení nahoru a totéž dolů. Největší převýšení nás čeká 2. den přechodu, kdy se ve stoupání absolvuje 1100 m. Veškeré trasy jsou turistické, bez lezení či překonávání ledovců. Zájezd je omezen na skupinu maximálně 14 cestovatelů. Aktuálně nepotřebné věci budeme mít uschované na ubytování, při čtyřdenním přechodu bude možné nechat nepotřebné věci na ubytování v Mestii a při návratu si je vyzvednout.

LETENKY

Termín zájezdu může být po dohodě s účastníky mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nejvýhodnější nabídku letenek. Obecně platí - čím dříve se přihlásíte, tím levnější letenky pro vás budou. Uvedená cena je orientační. Zpravidla odlétáme z Prahy. V případě vašeho zájmu letět z Vídně či z jiného letiště nám to prosím sdělte, ne vždy je však jiné odletové místo možné.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdu není zahrnuto cestovní pojištění, proto doporučujeme si ho sjednat.
Na tento zájezd nabízíme 3 varianty pojištění:
1) cestovní pojištění UNIVERSAL sportovec na území Evropa (s max. krytím do 3 mil. Kč) od Generali: na 15 dní za 600 Kč.
2) cestovní pojištění UNIVERSAL sportovec na území Evropa s vyšším pojistným limitem (s max. krytím do 100 mil. Kč) od Generali: na 15 dní za 825 Kč.
3) členství v rakouském alpském svazu Alpenverein s celoročním pojištěním za 1690 Kč.

POJIŠTĚNÍ STORNA

Účastníkům zájezdu nabízíme možnost zprostředkování pojištění storna zájezdu pro případ vážné nemoci či úrazu u pojišťovny Generali, které pokrývá cenu zájezdu včetně letenky. Pojištění storna je možné sjednat pouze s pojištěním léčebných výloh. Informace k limitům pojistného plnění a ceny najdete zde - pojištění storna zájezdů.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např. na:
http://www.yr.no/place/Georgia/Tbilisi/Tbilisi/ (Tbilisi);
http://www.yr.no/place/Georgia/Samegrelo_and_Zemo_Svaneti/Mestia/ (Mestia);
http://www.mountain-forecast.com/peaks/Kazbek/forecasts/2500 (pod Kazbekem, 2500 m))

I přes malou rozlohu země je klima Gruzie velmi různorodé. Zásadně jej ovlivňuje variabilní nadmořská výška a také zeměpisná poloha. U pobřeží Černého moře (Batumi) je klima subtropické, vlhké a teplé. Východní část země (Tbilisi) má klima kontinentální, sušší, s teplými léty a mrazivými zimami. V době našeho pobytu jsou teploty v horách obecně příjemné, mohou ale vystoupat i na letní horké teploty. Vyšší teploty okolo 30 °C lze očekávat hlavně v okolí hlavního města Tbilisi a při přesunech.
Zcela odlišné horské klima je v pohoří Kavkaz. V době našeho pobytu lze přes den očekávat příjemné teploty mezi 10-25 °C, může být tepleji i chladněji. V horských sedlech nelze vyloučit i nižší teploty. V noci teploty cca okolo 5-15 °C.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Ceny jsou srovnatelné s cenami u nás. V horách jsou ceny vyšší, avšak možností na utrácení je málo. Na útratu lze doporučit cca 150-200 €. Je dobré si s sebou vzít cca 50 € jako krizovou rezervu.
Výměna peněz: Vezměte si mezinárodní embosovanou platební kartu (VISA či MASTERCARD) pro výběr místní měny z bankomatu a hotovost nejlépe v EUR (příp. v USD). O něco výhodnější je vybrat místní měnu z bankomatu (na letišti či v Tbilisi). Směna EUR (či USD) na místní lari proběhne až po příletu v Tbilisi. Ikdyž si vezmete platební kartu, je třeba vždy mít i hotovost v EUR (či USD) jako rezervu.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
- Geoland: Trekking maps, 4 - Khevi, Mt. Kazbegi, Gudauri, Truso 1 : 50000 (pod Kazbegem)
- Geoland: Trekking maps, 3 - Barisakho, Roshka, Juta, Asa gorge (túra u vsi Juta)
- Geoland: Trekking maps, 9 - Mestia, Ushguli, Lashkheti 1 : 50000 (Svanetie)
- Reise Know-how: Georgien (+ mapa Tbilisi) 1 : 350000 (Gruzie)

Knižní průvodci
- Lonely Planet - Svojtka: Gruzie, Arménie, Ázerbajdžán, vyjde 6/2016

MOŽNOSTI NABÍJENÍ, MOBILNÍ SÍŤ, INTERNET

Na všech ubytování je možné dobíjet baterie, žádná redukce není potřeba, zásuvky jsou stejné jako u nás.
V Gruzii fungují všichni čeští operátoři (T-Mobile, O2, Vodafone), je jen potřeba mít aktivovaný roaming, což je dnes zcela běžné, podmínky jsou u každého operátora jiné. Ale volat z mobilu se dost prodraží, volání stojí dle operátora 60-70 Kč za minutu, SMS 10-15 Kč. Pokrytí signálem je bezproblémové v civilizaci, a téměř všude v horách. Mobil si vezměte určitě s sebou pro případy nouze.
Připojení k internetu prostřednictvím Wi-Fi je dostupné na ubytování v Tbilisi a Kazbegy, nikoliv v Mestii a na ubytování během treku. Případně lze zajít do internetové kavárny v Tbilisi a Mestii. Lze si také opatřit místní sim kartu s mobilními daty. Signál je téměř všude, s výjimkou některých vesniček na 4denním treku.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Sbalíte se do jednoho hlavního zavazadla (během túr a 4denního přechodu bude uschováno). Hlavním zavazadlem může být batoh nebo kufr. Na 4denní přechod se dá v pohodě sbalit do menšího lehkého batohu o objemu okolo 30 litrů, který pak budete používat i na ostatní jednodenní túry, na výlety a na palubu letadla. Neberte si žádné zbytečnosti, ať je vaše zavazadlo co nejlehčí a co nejmobilnější.
Nezbytné vybavení: Cestovní pas (platný ještě alespoň 6 měsíců po skončení cesty), adekvátní množství EUR (příp. USD) a nejlépe platební karta (na výběry z bankomatů a jako nezbytná rezerva), české koruny jen na výdaje do Prahy a zpět, kartička pojištění léčebných výloh, vytištěná letenka, vytištěné tyto pokyny.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, čelovka, sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor nejlépe 50), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, hygienické potřeby v minimalistické verzi, toaletní papír, ručník, plavky, mapy (viz kap. mapy a literatura), chytrý mobil s GPS a nabíječka, tělová ledvinka nebo kapsička na krk na peníze a doklady.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývka hlavy (proti slunci i chladu), lehčí rukavice, návleky.
Boty: Kvalitní trekové boty do hor, do středně náročného terénu, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Zájezd lze zvládnout i v nižších trekových botách. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Je třeba si vzít i sandály - páskáče (na přezutí po túře, na lehčí výlety, k moři).
Strava: Během čtyřdenního přechodu je v ceně zahrnuta 4x plná penze (na oběd je studený balíček), v Mestii a ve Stepantsminda je v ceně 5x polopenze. Na dalších místech (Batumi, Tbilisi) je v ceně místní jednoduchá snídaně, během dne a večer se budeme stravovat v místních restauracích individuálně. Svačinu na výlety si nakoupíme v místních obchůdcích. S sebou z ČR určitě neberte vlastní vaření. Z ČR se hodí v omezeném množství trocha vysokoenergetických potravin (čokolády, musli tyčinky, bonbony, oříšky...).
Pití: Pitná a nezávadná voda je téměř na všech ubytování, přímo z kohoutku (u případné výjimky lze koupit vodu balenou). Při 4denním přechodu je pitná voda vždy na ubytování, na túry si při přechodu tedy vezmete vždy jen láhev na den (cca 1,5 - 2 l) dle vaší osobní spotřeby. Doporučujeme i práškové energetické nápoje do vody. A trochu slivovice :-)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Je nutné dodržet předepsanou váhu zavazadla, viz informace k letenkám a váze zavazadel.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Zuzana Smetanová - Video z TV NOE - Putování po Gruzii a Kyrgyzstánu.