Informace k zájezdu
Gruzie - Svanetie

Úvodní stránka zájezdu Gruzie - Svanetie ( Gruzie, Kavkaz, Daleké cesty, Turistika horská, Letecké zájezdy, Novinky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Čekají nás jednodenní túry nalehko, převážně nižší až střední obtížnosti (náročnější je výstup 3. den, který však lze zkrátit). Na třídenní přechod si do malého batůžku nabalíme jen to nejnutnější, nocleh i stravu budeme mít zajištěnou u místních. Tento trek je střední obtížnosti, denně nás čeká 6-8 hodin pohodové chůze i s pauzami a se základním převýšení 600-800 metrů nahoru a totéž dolů. Veškeré trasy jsou turistické, bez lezení či překonávání ledovců. Zájezd je omezen na skupinu maximálně 14 cestovatelů. Aktuálně nepotřebné věci budeme mít uschované na ubytování, při třídenním přechodu bude možné nechat nepotřebné věci na ubytování v Mestii.

LETENKY

Termín zájezdu může být po dohodě s účastníky mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nejvýhodnější nabídku letenek. Obecně platí - čím dříve se přihlásíte, tím levnější letenky pro vás budou. Uvedená cena je orientační. Odlétáme z Prahy. V případě vašeho zájmu letět z jiného letiště nám to prosím sdělte, ne vždy je však jiné odletové místo možné.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např. na: http://www.yr.no/place/Georgia/Samegrelo_and_Zemo_Svaneti/Mestia/ (Mestia);

V době našeho pobytu lze přes den očekávat příjemné teploty mezi 10-25 °C, může být tepleji i chladněji. V horských sedlech nelze vyloučit i nižší teploty. V noci teploty cca okolo 5-15 °C.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Ceny jsou srovnatelné s cenami u nás. V horách jsou ceny vyšší, avšak možností na utrácení je málo. Na útratu lze doporučit cca 50 €. Je dobré si s sebou vzít cca 50 € jako krizovou rezervu.
Výměna peněz: Vezměte si mezinárodní embosovanou platební kartu (VISA či MASTERCARD) pro výběr místní měny z bankomatu a hotovost nejlépe v EUR (příp. v USD). O něco výhodnější a jednodušší je vybrat místní měnu z bankomatu (na letišti či v Mestii). Směna EUR (či USD) na místní lari bude možná až v Mestii 3.den (kvůli otevírací době bank). Ikdyž si vezmete platební kartu, je třeba vždy mít i hotovost v EUR (či USD) jako rezervu.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
- Geoland: Trekking maps, 9 - Mestia, Ushguli, Lashkheti 1:50 000 (Svanetie)
- Reise Know-how: Georgien (+ mapa Tbilisi) 1:350 000 (Gruzie)

Knižní průvodci
- Lonely Planet - Svojtka: Gruzie, Arménie, Ázerbajdžán, vyjde 6-2016

Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/asia-middle-east
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

MOŽNOSTI NABÍJENÍ, MOBILNÍ SÍŤ, INTERNET

Na všech ubytování je možné dobíjet baterie, žádná redukce není potřeba, zásuvky jsou stejné jako u nás. V Gruzii fungují všichni čeští operátoři (T-Mobile, O2, Vodafone), je jen potřeba mít aktivovaný roaming, což je dnes zcela běžné, podmínky jsou u každého operátora jiné. Ale volat z mobilu se dost prodraží, volání stojí dle operátora 60-70 Kč za minutu, SMS 10-15 Kč. Pokrytí signálem je bezproblémové v civilizaci, a téměř všude v horách. Mobil si vezměte určitě s sebou pro případy nouze. Připojení k internetu prostřednictvím Wi-Fi na ubytování není dostupné. V Mestii lze zajít do internetové kavárny v Tbilisi a Mestii. Lze si také opatřit místní sim kartu s mobilními daty. Signál je téměř všude, s výjimkou některých vesniček na 3denním treku.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Sbalíte se do jednoho hlavního zavazadla (během túr a 3denního přechodu bude uschováno). Hlavním zavazadlem může být batoh nebo kufr. Na 3denní přechod se dá v pohodě sbalit do menšího lehkého batohu o objemu okolo 30 litrů, který pak budete používat i na ostatní jednodenní túry, na výlety a na palubu letadla. Neberte si žádné zbytečnosti, ať je vaše zavazadlo co nejlehčí a co nejmobilnější.
Nezbytné vybavení: Cestovní pas (platný ještě alespoň 6 měsíců po skončení cesty), adekvátní množství EUR (příp. USD) a nejlépe platební karta (na výběry z bankomatů a jako nezbytná rezerva), české koruny jen na výdaje do Prahy a zpět, kartička pojištění léčebných výloh, vytištěná letenka, vytištěné tyto pokyny.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, čelovka, sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor nejlépe 50), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, hygienické potřeby v minimalistické verzi, mapy (viz kap. mapy a literatura), chytrý mobil s GPS a nabíječka, tělová ledvinka nebo kapsička na krk na peníze a doklady.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývka hlavy (proti slunci i chladu), lehčí rukavice, návleky.
Boty: Kvalitní trekové boty do hor, do středně náročného terénu, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Zájezd lze zvládnout i v nižších trekových botách. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Je třeba si vzít i sandály - páskáče (na přezutí po túře).
Strava: Během čtyřdenního přechodu je v ceně zahrnuta 3x plná penze (na oběd je studený balíček), v Mestii a Ushguli je v ceně 3x polopenze. Svačinu na výlety si nakoupíme v místních obchůdcích. S sebou z ČR určitě neberte vlastní vaření. Z ČR se hodí v omezeném množství trocha vysokoenergetických potravin (čokolády, musli tyčinky, bonbony, oříšky... -lze koupit i na místě).
Pití: Pitná a nezávadná voda je téměř na všech ubytování, přímo z kohoutku (u případné výjimky lze koupit vodu balenou). Při 3denním přechodu je pitná voda vždy na ubytování, na túry si při přechodu tedy vezmete vždy jen láhev na den (cca 1,5 - 2 l) dle vaší osobní spotřeby. Doporučujeme i práškové energetické nápoje do vody. A trochu slivovice :-)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Je nutné dodržet předepsanou váhu zavazadla, viz informace k letenkám a váze zavazadel.