Informace k zájezdu
Gruzie - Svanetie

Úvodní stránka zájezdu Gruzie - Svanetie ( Gruzie, Kavkaz, Daleké cesty, Letecké zájezdy, Turistika horská )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2 - 3

Čekají nás jednodenní túry nalehko, převážně nižší až střední obtížnosti (náročnější je výstup 3. den, který však lze zkrátit). Na třídenní přechod si do malého batůžku nabalíme jen to nejnutnější, nocleh i stravu budeme mít zajištěnou u místních. Tento trek je střední obtížnosti, denně nás čeká 6-8 hodin pohodové chůze i s pauzami a se základním převýšení 600-800 metrů nahoru a totéž dolů. Veškeré trasy jsou turistické, bez lezení či překonávání ledovců.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např. na:

V době našeho pobytu lze přes den očekávat příjemné teploty mezi 10-25 °C, může být tepleji i chladněji, mohou nastat i horké letní teploty. V horských sedlech nelze vyloučit i nižší teploty. V noci teploty cca okolo 5-15 °C.

MÍSTNÍ MĚNA

Kurz měny: 1 GEL (gruzínský lari) je 8,63 Kč (listopad 2023)
Výměna peněz: Vezměte si mezinárodní embosovanou platební kartu (VISA či MASTERCARD) pro výběr místní měny z bankomatu a hotovost nejlépe v EUR (příp. v USD). O něco výhodnější a jednodušší je vybrat místní měnu z bankomatu (na letišti či v Mestii). Směna EUR (či USD) na místní lari bude možná až po příjezdu v Mestii. I když si vezmete platební kartu, je třeba vždy mít i hotovost v EUR (či USD) jako rezervu. Ceny v Gruzii jsou srovnatelné s cenami u nás, na treku vyšší, s vysokohorskou přirážkou.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

 • Geoland: Trekking maps, 9 - Mestia, Ushguli, Lashkheti 1:50 000 (Svanetie)

Knižní průvodci:

 • Lonely Planet - Svojtka: Gruzie, Arménie, Ázerbajdžán

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd si stáhněte oblast Gruzie: Semegrelo-Zemo Svaneti.

MOBILNÍ SÍŤ A NABÍJENÍ

Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10 - 400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu. Signál je téměř všude, s výjimkou některých vesniček na 3denním treku. Lze si také opatřit místní sim kartu s mobilními daty.

Nabíjení: Na všech ubytování je možné dobíjet baterie, žádná redukce není potřeba, zásuvky jsou stejné jako u nás. Pro nabíjení většího množství baterií mějte s sebou rozdvojku.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

 • Zavazadla: hlavní zavazadlo - batoh, cestovní taška nebo kufr; malý batoh - skladný, lehký o objemu cca 20-30 l na jednodenní túry a výlety, na palubu do letadla. Neberte si žádné zbytečnosti, ať je vaše zavazadlo co nejlehčí a co nejmobilnější. Hlavní zavazadlo bude během túr a 3denního přechodu uschováno.
 • Doklady a peníze: cestovní pas (platný ještě alespoň 6 měsíců po skončení cesty), adekvátní množství cizí měny, platební kartu (jako rezervu - na výběry z bankomatů, případně platby tam, kde to bude možné), kartičku zahraničního cestovního pojištění, vytištěnou letenku
 • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, hygienické potřeby, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka
 • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti chladu i slunci), oblečení na noc, návleky, rukavice - lehké
 • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
 • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

ZAVAZADLA DO LETADLA

 • V podpalubním (odbavovaném) zavazadle nesmíte mít: jakékoliv hořlaviny (včetně zápalek, zapalovačů a plynových kartuší), samostatné (náhradní) lithiové baterie a powerbanky. V odbaveném zavazadle dále nedoporučujeme přepravovat cennosti, hotovost, doklady, elektroniku.
 • Na palubu do příručního zavazadla nesmíte vzít: žádné ostré předměty (nože, nůžky, žiletky, špendlíky či jehly, trekové hole s kovovou špičkou, nic ani náznakem ostrého), plynové kartuše, stanové kolíky, tekutiny (nápoje, krémy, gely či pasty) ve větším balení než 100 ml - všechny případné tekutiny v balení o obsahu do 100 ml musí být umístěny zvlášť v průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr (tedy maximálně celkem 10 ks po 100 ml). Tekutiny zakoupené po průchodu bezpečnostní kontrolou v čekací hale už těmto pravidlům a omezením nepodléhají. U dalších zakázaných předmětů se nepředpokládá, že byste je na cestu vůbec brali.
 • S sebou na palubu se berou: Peníze a doklady, foťáky, notebooky, tablety, mobily a podobná křehká elektronika (elektronické cigarety musí mít cestující vždy přímo u sebe, a pokud je to možné, tak s odstraněnou baterií), powerbanky (lze přepravit pouze v příručním zavazadle), náhradní lithiové baterie a akumulátory, čtivo. Notebooky, tablety a foťáky se dávají při kontrole bezpečnostním rentgenem zvlášť. Ve všech elektronických zařízeních musíte mít nabité baterie a musíte být schopni na případné vyžádání přístroj zapnout - ke kontrole, zda slouží opravdu svému účelu. Během vzletu a přistání nesmíte mít zapnutá elektronická zařízení, většinou je však možné mít zapnutý mobil v režimu „letadlo“.

Přesná pravidla týkající se odbavení na letišti naleznete zde: https://www.prg.aero/bezpecnostni-pravidla
Doporučujeme shlédnout krátká informativní videa:

PŘEKROČENÍ HRANIC

Dovoz léků pro osobní potřebu, včetně těch na lékařský předpis, je omezen na základě jejich složení a dováženého množství. Omezení se týká většinou sedativ, hypnotik a dalších léčiv, jejichž účinné látky mohou být zneužity pro nelegální výrobu drog. Při nedodržení platných předpisů se turisté vystavují riziku zadržení na hranicích a uložení vysokých pokut (převyšujících 20 000,- CZK). Vzhledem k tomu, že příslušný gruzínský zákon týkající se dovozu omamných a psychotropních látek a chemických látek (prekurzorů) je značně komplikovaný a předpisy se mohou průběžně měnit, Velvyslanectví České republiky v Tbilisi doporučuje občanům ČR cestujícím do Gruzie kontaktovat před odjezdem Velvyslanectví Gruzie v Praze se žádostí o aktuální informace.
Gruzínské zákony neomezují vývoz a dovoz valut či místní měny (lari - GEL). Při vývozu většího množství valuty v hotovosti však někdy gruzínská celní služba požaduje potvrzení o nabytí. Pro vývoz uměleckých předmětů (jakékoliv hodnoty) a předmětů z drahých kovů je nutné povolení Ministerstva kultury a ochrany památek Gruzie. Sezónně platí zákaz dovozu mléčných a masných výrobků do země. Vývoz a dovoz alkoholu a tabákových výrobků je omezen podobným způsobem jako v zemích schengenského prostoru.

BEZPEČNOSTNÍ SITUACE

Situace v Gruzii je z bezpečnostního hlediska stabilní, problematické jsou oblasti Abcházie a Jižní Osetie (zejména vstup do těchto oblastí a jejich hranice), ale ty nejsou cílem našeho zájezdu. Razítko deklarující pobyt v Abcházii či Jižní Osetii bez předchozího projednání s gruzínskou stranou je pro gruzínské úřady důvodem pro odmítnutí vstupu do země, případně důvodem k zadržení a odsouzení. V horách jsou hlídky pohraniční stráže, které nás mohou požádat, abychom se legitimovali, pas proto mějte vždy při sobě.
V Gruzii je běžné, že vás lidé ze zájmu osloví na ulici a chtějí si popovídat, rozhodně nejde o nějaké rizikové chování, jsou to vesměs lidé vřelí a srdeční, takže není třeba se ničeho bát. Akutní nebezpečí, že Vás někdo přepadne, nehrozí. Je dobré zachovat zásady slušného vychování a respektovat (nekomentovat) politické a náboženské názory, které jsou mnohdy odlišné od našich.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví České republiky v Gruzii
Chavchavadze Ave., 37-block VI, 0179 Tbilisi
Tel: +995/32/2916740-43
Fax: +995/32/2916744
Nouzová linka: +995/599/547173
E-mail: tbilisi@embassy.mzv.cz
Web: mzv.cz/tbilisi
Provozní hodiny úřadu: po-čt 08.15-17.00, pá 08.15-15.45
Úřední hodiny KO pro veřejnost: po-pá 09.00-12.00 a 13.00-14.00

Časový posun: +2 hod. v době letního času, +3 hod. v době zimního času

Důležitá telefonní čísla:
Lékařská záchranná služba 112
Policie 112
Hasiči 112
Informace 11809