Gruzie - Svanetie

Turistika na Kavkaze a po vesničkách se strážními věžemi

Na zájezdu do Gruzie poznáme přírodní i kulturní bohatství a jedinečnost této nádherné postsovětské země. Oblast centrálního Kavkazu a Svanetie tvoří nebetyčné štíty, četné ledovce, dlouhá zelená údolí a malé středověké vesničky s unikátními strážními věžemi, kdysi bránící toto území před nájezdy kočovníků. Gruzie je velmi bohatá svým kulturním dědictvím. Najdeme zde jedny z nejstarších měst na světě, dýchající historií dávných dob, starodávné pevnosti, pravoslavné kostely a katedrály s neskutečnou atmosférou často vystavěné na odlehlých místech na kopcích. Naše putování nám také umožní nahlédnout do rozdílnosti života místních lidí v malých vesničkách v horách, ve velkoměstě a v oblasti turisticky navštěvovaného pobřeží Černého moře.

V poznávacím úvodu se projdeme starými uličkami hlavního města Tbilisi, dávné časy nám připomenou ruiny pevnosti Nariqala z 3. století, zaujmou nás architektonicky unikátní katedrály i komplex sirných lázní. U dávného hlavního města Mcchety se rozhlédneme po místním kraji z ptačí perspektivy z kopce s klášterem Džvari. Následovat budou pěší túry v pohoří Kavkaz - od nejfotogeničtějšího kostela země Tsminda Sameba a z vysokého sedla Arsha Pass (2940 m) nad námi uvidíme nejznámější vrchol země - pětitisícový Kazbek. Fascinující dojmy se budou stupňovat během jednodenních túr z centra Svanetie - městečka Mestie. Budeme si vychutnávat nekonečné hory s ledovci, krásná zelená údolí, divoké řeky, strmá úbočí, skalnaté stráně, jedlové a borové lesy. Nespočet strážních věží vykresluje nezapomenutelnou atmosféru vesniček. Třešničkou na dortu je čtyřdenní putování skrze malé vesničky, přes sedlo Chkhunderi (2722 m) s výhledem na centrální kavkazský hřeben v plné kráse s ledovcem Adishi jako na dlani, až do údolí ostře zařezané říčky Khaldechala. Putování zakončíme v uskupení strážních vesniček Ushguli, zapsaných ve světovém dědictví UNESCO. V závěru nás čeká odpočinek u Černého moře v přímořské metropoli Batumi.

Po úvodním krátkém seznámení se s historickými perlami Gruzie nás v horách čekají jednodenní túry nalehko, převážně nižší až střední obtížnosti (náročnější jsou výstupy 4. a 7. den, které lze zkrátit). Na čtyřdenní přechod si do malého batůžku nabalíme jen to nejnutnější, nocleh i stravu budeme mít zajištěnou u místních. Tento trek je střední obtížnosti, denně nás čeká 6-8 hodin chůze a 600-1100 metrů s převýšení nahoru a totéž dolů. Pojedeme v malé skupině do 14 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1.-2. den: Odlet z Prahy, přílet do Tbilisi. Prohlídka historického centra hlavního města Gruzie: ruiny pevnosti Nariqala s dominantou města - monumentální sochou Kartlis Deda (Matka Gruzie), katedrála Sioni, novodobá Katedrála Nejsvětější Trojice, sirné lázně.
 • 3. den: Jedno z nejstarších měst Gruzie Mccheta (UNESCO), za starověku hlavní město. Středověká katedrála Sveticchoveli, pravoslavný klášter Džvari na hřbetu s výhledem. Přejezd na Kavkaz pod horu Kazbek, do horského městečka Stepantsminda (česky Svatý Štěpán, dříve název Kazbegi). Cestou zastávka u pevnostního hradu Ananuri.
 • 4. den: Ze Stepantsminda (1730 m) výstup pod Kazbekem ke kostelu Tsminda Sameba (2170 m), dále až do sedla Arsha Pass (2940 m). Fantastické výhledy na Kazbek a ledovec Gergeti. Pro zájemce možnost výstupu na kótu 3219 m nad sedlem Arsha. (8-9 hod, ↑ 1200-1500 m, ↓ 1200-1500 m)
 • 5. den: Dopolední výlet k vodopádům Arsha a procházka širokým údolím řeky Tergi s pevnostmi Arsha a Phansheti (3,5 hod, ↑ 350 m, ↓ 350 m). Odpolední návrat do Tbilisi, noční přejezd lůžkovým vlakem do západní části Gruzie - městečka Zugdidi.
 • 6. den: Ranní příjezd do Zugdidi, dopolední přesun maršrutkou panoramatickou horskou cestou do centra Svanetie - horského městečka Mestia, ubytování se. Odpolední krátký výstup k ledovci Chalaadi. (2-3 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m)
 • 7. den: Celodenní strmý výšlap k jezerům Koruldi. Nádherné výhledy na centrální Kavkaz s majestátními vrcholy Ushba a Tetnuldi, na ledovce a zelená údolí (8-9 hod, ↑ 1400 m, ↓ 1400 m). Možnost zkrácené varianty s výstupem na plošinu Tskhakzagari (4-5 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1000 m).
 • 8. den: Prohlídka Mestie - kaňon řeky Malkhura, minerální prameny, muzeum Svanetských věží, možnost návštevy etnografického muzea. Odpolední výjezd lanovkou na hřeben Zagari, výstup na vrchol Mentashi (2473 m). Úchvatné výhledy na Ushbu a hřeben Centrálního Kavkazu. (3 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m)
 • 9.-12. den: Čtyřdenní přechod téměř nalehko z Mestie přes Adishi do Usghuli s noclehy u místních. Jeden z nejznámějších treků ve Svanetii přes vesničky se strážními věžemi a překrásné zelené údolí s výhledy na centrální Kavkaz a okolní ledovce. Nejvyšší bod sedlo Chkhunderi (2722 m). Konec treku ve vesničce Usghuli (UNESCO) situované pod nejvyšším vrcholem Gruzie - Shkhara 5193 m. (denně 6-8 hod, celkově za 4 dny ↑ 2900 m, ↓ 2150 m)
 • 13. den: Přejezd z Ushguli přes Mestii, večerní příjezd do Batumi.
 • 14. den: Zasloužený odpočinek u Černého moře a prohlídka Batumi.
 • 15. den: Ranní odlet z Batumi do Prahy.

Ubytování

Spát budeme v cestovatelských hotelech a guesthousech (2x v Tbilisi, 2x v Stepantsminda, 3x v Mestii, 2x v Batumi), ve 2-4lůžkových pokojích se společným sociálním zařízením na chodbě. Při přechodu využijeme 4x jednoduššího ubytování v soukromí u místních obyvatel.

Stravování

Během čtyřdenního přechodu je v ceně zahrnuta 4x plná penze (na oběd je studený balíček), v Mestii a ve Stepantsminda je v ceně 5x polopenze. Na dalších místech (Batumi, Tbilisi) je v ceně místní jednoduchá snídaně, během dne a večer se budeme stravovat v místních restauracích individuálně. Svačinu na výlety si nakoupíme v místních obchůdcích.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Budeme využívat místní dopravu - maršrutky, minibusy, pronajatá auta. Z Tbilisi do oblasti Svanetie se přesuneme nočním lůžkovým vlakem.

Cestovní doklady: Na cestu do Gruzie je nezbytný cestovní pas s platností minimálně ještě 6 měsíců po skončení cesty. (Pokud se nepřestupuje v Istanbulu, stačí pro samotný vstup do Gruzie i platný občanský průkaz). Vízum není třeba.

Očkování: Do Gruzie není žádné očkování povinné. Přesto se důrazně doporučuje očkování proti virové hepatitidě typu A a břišnímu tyfu. Podrobné informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.), Gruzie - informace o zemi

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Gruzie - Svanetie

Gruzie - Svanetie

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Řádkový seznam zájezdů dle termínů odjezdu

 • Název
 • Termín
 • Dnů
 • Obj. č.
 • Cena
 • Hory Etiopie
 • Termín: 16.11. - 02.12.2019
 • Dnů: 17
 • Obj. č.: 953
 • Cena: 58 000 Kč

Hory Etiopie

Exotické treky v pohořích Simien a Bale s podporou mul

 • Cena od: 58 000 Kč
 • Délka: 17 dní