Gruzie - Svanetie

Turistika pod Centrálním Kavkazem, vesničkami se strážními věžemi

Na zájezdu do Gruzie - Svanetie navštívíme oblast centrálního Kavkazu - Svanetii, kterou tvoří nebetyčné štíty s četnými ledovci, dlouhá zelená údolí a malé středověké vesničky s unikátními strážními věžemi, kdysi bránící toto území před nájezdy kočovníků. Je to oblast velmi bohatá přírodně i historicky a patřičně hrdá na své kulturní dědictví. Svaneťané, kteří žili v této horské krajině celé staletí izolovaně, mají vlastní jazyk a své tradice. Typická gruzínská pohostinnost jim je taktéž velice blízká. Naše putování nám umožní nahlédnout do života místních lidí v malých vesničkách v horách, kam postupně přichází turistický ruch.

První dva dny strávíme na jednodenních túrách, které podnikneme přímo z centra Horní Svanetie - městečka Mestie. Navštívíme i muzeum Svanetských věží, které nám pomůže pochopit drsný život v této izolované oblasti a funkci všudypřítomných věží. Budeme si vychutnávat nekonečné hory s ledovci, krásná zelená údolí, divoké řeky, strmá úbočí, skalnaté stráně, jedlové a borové lesy. Nespočet strážních věží vykresluje nezapomenutelnou atmosféru vesniček. Třešničkou na dortu je třídenní putování skrze malé vesničky, přes sedlo Chkhunderi (2722 m) s výhledem na centrální kavkazský hřeben v plné kráse s ledovcem Adishi jako na dlani, až do údolí ostře zařezané říčky Khaldechala. Putování zakončíme v uskupení strážních vesniček Ushguli, zapsaných ve světovém dědictví UNESCO a vychutnáme si atmosféru tohoto jedinečného místa situovaného pod nejvyšším vrcholem Gruzie Shkharou (5193 m).

Čekají nás jednodenní túry nalehko, převážně nižší až střední obtížnosti (náročnější je výstup 3. den, který však lze zkrátit). Na třídenní přechod si do malého batůžku nabalíme jen to nejnutnější, nocleh a kompletní stravu budeme mít zajištěnou u místních. Tento trek je střední obtížnosti, denně nás čeká 6-8 hodin pohodové chůze i s pauzami a se základním převýšením 600-800 metrů nahoru a totéž dolů. Do Gruzie i zpět poletíme přímými lety. Pojedeme v malé skupině kolem 13 cestovatelů. Delší variantou zájezdu i s turistikou pod Kazbekem je akce Gruzie - Svanetie a oblast Kazbeku, náročnější akcí s přechodem hor je pak Gruzie - trekking na Kavkaze.

S realizací zimních i letních zájezdů do Gruzie počítáme! Kvůli drobným změnám podmínek při vjezdu do země nebo při návratu domů zájezdy rušit nebudeme. Gruzie je otevřená zejména očkovaným turistům, služby, restaurace a ubytování fungují.
Aktuální povinnosti - vstup do Gruzie: dokončené očkování; neočkovaní - negativní PCR test (72 hod), vyplnění online příjezdového formuláře a 3. den v Gruzii povinný kontrolní PCR test; pro běžné fungování na místě je od 1.12. nutný "zelený" gruzínský covid pas vystavený online na základě potvrzení o dokončeném očkování nebo u neočkovaných na základě PCR testů; (podrobnosti mzv.cz). Při návratu do ČR je třeba: vyplnění elektronického příjezdového formuláře před návratem; lidé s dokončeným očkováním nebo po prodělání Covidu: bez dalších povinností; ostatní: antigenní test před odjezdem ze země a v ČR PCR test provedený 5. až 7. den po návratu.

Program zájezdu

 • 1. den: Večerní odlet z Prahy, přímý let do Kutaisi.
 • 2. den: Brzký ranní přílet a přesun maršrutkou panoramatickou horskou cestou do centra Svanetie - horského městečka Mestia, ubytování u místních na 3 noci. Návštěva muzea Svanetských věží, odpolední krátký výstup k ledovci Chalaadi. (2-3 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m)
 • 3. den: Celodenní strmý výšlap k jezerům Koruldi. Nádherné výhledy na centrální Kavkaz s majestátními vrcholy Ushba a Tetnuldi, na ledovce a zelená údolí (8-9 hod, ↑ 1400 m, ↓ 1400 m). Možnost zkrácené varianty s výstupem pod plošinu Tskhakzagari, ke kříži s výhledem na Mestii (4-5 hod, ↑ 750 m, ↓ 750 m).
 • 4. den: Začátek třídenního přechodu téměř nalehko z Mestie přes Adishi do Usghuli s noclehy u místních. Jeden z nejznámějších treků ve Svanetii přes vesničky se strážními věžemi, překrásnými zelenými údolími s výhledy na centrální Kavkaz a okolní ledovce. Z Mestie přes sedlo Kaskari (1910 m), traverzem nad malebným údolím řeky Mulkhura, přes vesničky Lakhiri a Cholashi, kde se zastavil čas, až do Zhabeshi. (6 hod, ↑ 550 m, ↓ 400 m)
 • 5. den: Ze Zhabeshi výstup pod lanovku a stejnojmennou horu Tetnuldi s panoramatickými výhledy na okolní vrcholy do středověké vesničky Adishi (2080 m). (6 hod, ↑ 800 m, ↓ 400 m)
 • 6. den: Z Adishi překrásným údolím stejnojmenné řeky poblíž ledovce Adishi. Krátký výstup do sedla Chkhunderi (2722 m), přímo pod zasněženými velikány centrálního Kavkazu, neskutečné výhledy na ledovec i zaledněné štíty Kavkazu. Sestup kolem hlubokého kaňonu řeky Khaldeschala až do vesničky Iprari (7 hod, ↑ 700 m, ↓ 800 m). Pro zájemce možnost ze sedla vystoupit na třítisícovku Chkhunderi (3036 m) (+2 hod, ↑ +300 m, ↓ +300 m).
 • 7. den: Z Iprari přejezd terénním autem do Usghuli (UNESCO), situované pod nejvyšším vrcholem Gruzie - Shkhara (5193 m). Prohlídka Ushguli, kostelík Svaté Marie s ushgulskými zvony, tyčící se nad vesnicí. Odpolední procházka údolím blíže ke kavkazskému hřebenu (4 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m), nebo výstup na kótu 2980 m s výhledy na Shkharu (5193 m) a její ledovec (4 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m). Večerní přesun terénními auty do Mestie, nocleh na 1 noc.
 • 8. den: Po snídani odjezd na letiště do Kutaisi. Odpolední přímý let do Prahy.

Ubytování

Spát budeme celkem 7x v soukromí u místních obyvatel a v guesthousech (4x v Mestii, 3x na treku), ve 2-4lůžkových pokojích se společným sociálním zařízením na chodbě, v Adishi jsou pokoje až 6lůžkové.

Stravování

V ceně je 6x bohatá místní polopenze a po příletu 1x snídaně, během třídenního přechodu je v ceně zahrnutý 3x i oběd (studený balíček na cestu). Svačinu na výlety si nakoupíme v místních obchůdcích.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Budeme využívat místní dopravu smluvenou pro naši skupinu - maršrutky, pronajatá auta.

Cestovní doklady: Do Gruzie je možné cestovat s cestovním pasem (s minimální platností ještě 6 měsíců po skončení cesty) nebo u přímých letů taky s platným občanským průkazem. Vzhledem k mimoevropské destinaci důrazně doporučujeme cestovat s cestovním pasem. Vízum není třeba.

Očkování: Do Gruzie není žádné očkování povinné. Přesto se důrazně doporučuje očkování proti virové hepatitidě typu A a břišnímu tyfu. Podrobné informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

 • 03.07.2022 - 10.07.2022
 • 8 dní
 • Číslo: 918
 • 27 500 Kč
 • Rezervace
 • 24.07.2022 - 31.07.2022
 • 8 dní
 • Číslo: 9182
 • 27 500 Kč
 • Rezervace
 • 21.08.2022 - 28.08.2022
 • 8 dní
 • Číslo: 9183
 • 27 500 Kč
 • Rezervace

Gruzie - Svanetie

Gruzie - Svanetie

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Picos de Europa

Horská turistika v pohoří Cordillera Cantabrica na severu Španělska

Kyrgyzstán - horská turistika

Krajem pasteveckých údolí pod zaledněnými štíty Ťan-Šanu

Gruzie - Svanetie a oblast Kazbeku

Turistika pod Centrálním Kavkazem, vesničky, strážní věže a další perly

Gruzie - treking na Kavkaze

Horské přechody Tushetie a Svanetie okořeněné místní kulturou

Turecké hory - Ararat a Kačkar

Výstup na bájný Ararat a přechod pohoří Kačkar

Tádžikistán - turistika ve Fanských horách

Tyrkysová jezera pod zaledněnými pětitisícovkami a pohostinní pastevci