Informace k zájezdu
Hochschwab

Úvodní stránka zájezdu Hochschwab ( Rakousko, Alpy, Přechody hor, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Samotné túry jsou technicky nenáročné, jedná se o klasickou alpskou turistiku. Při výstupu na hlavní hřeben je cesta zpestřena železnými stupy a řetězy. Jednotlivé túry nám zaberou asi 7 hod s převýšením do 1000 m, poslední den sestoupáme asi 1100 výškových m. Díky ubytování na horských chatách můžeme váhu batohu snížit na minimum. Po příjezdu na místo je možné nechat si v autobuse věci potřebné jen ke zpáteční cestě. Se stejným autobusem se setkáme 4. den odpoledne.

Vzhledem k železným stupům a řetězům, které na túrách místy použijeme, doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na: http://wetter.orf.at/steiermark/bergwetter
V Alpách je nutné být jak na začátku, tak i na konci léta připraven na jakékoliv počasí - déšť, chladno, může i zasněžit, ale může být také příjemné teplo. Rozsah denních teplot v horách je 0 až 20 °C. Ve vyšších polohách může být v červnovém termínu místy i souvislá stará sněhová pokrývka (doporučujeme návleky na boty a teleskopické hole!), v zářijovém zase pokrývka čerstvá.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Na místě budete určitě platit za 2 noclehy na chatách, cca 11 €/noc (Grasserhütte) a 28 €/noc nečlenové OEAV, 18 €/noc členové OEAV (Schiestlhaus). Na chatě Schiestlhaus je navíc povinná snídaně za 16 € a nocleh je zde o 24 € dražší a nocleh je o 24 € dražší v případě absence vložky do spacáku! Vaše další výdaje na místě záleží na tom, jak vydatně se budete stravovat na chatě. Doporučujeme si kupovat na chatě snídaně i večeře. Cena za jídlo viz výše v kapitole Stravování. Každopádně si s sebou k předpokládaným výdajům vezměte finanční rezervu cca 30-50 € dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Kartou lze teoreticky platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách, na chatě kartou platit nelze. Vybírání hotovosti z bankomatů není možné.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ ). Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Kompass 212 - Hochschwab 1 : 50 000
Alternativně
Freytag & Berndt 5041 Hochschwab - Aflenz 1 : 35 000

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si všechny potřebné věci poneseme během našeho putování na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Vzhledem k tomu, že se jedná o víkendový pobyt na alpských chatách s dobrou kuchyní, všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 30-40 l.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, hygienická vložka do spacáku, batoh cca 40 l na túry (na túry je nejlepší batoh s hydrovakem - Camelbak, ale určitě není podmínkou).
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, sluneční brýle s UV filtrem, čelovka, zavírací nůž, hygienické potřeby v minimalistické verzi, ručník, mapa.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ... ; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots,...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek,...), rukavice, návleky (sníh!), oblečení na chaty a na nocleh na chatách. Boty: kvalitní boty do hor, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv (do busu, na chaty, na přezutí po túře).
Strava: Večeře i snídaně si doporučujeme kupovat na chatách, ušetříte tak na váze batohu. Více viz výše kap. Stravování. Přes den na túrách nejsou žádné další chaty, proto je třeba mít na den vlastní studené jídlo z ČR. S sebou chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Na chatách je (kromě piva :-)) samozřejmě i pitná voda. S sebou vezměte na túry láhev o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Zásobu vody do hor na úvodní den přechodu si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody. A slivovici :-)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.