Hochschwab

Přechod po chatách blízkých dvoutisícových Alp (Rakousko)

Hochschwab je překrásné pohoří na východě rakouského Štýrska. Zdánlivě nedobytné bílé stěny se strmě zvedají z hlubokých dolin, nahoře však mnohé překvapí reliéf vápencových plošin. Čeká nás nádherná hřebenovka po travnatých stráních a skalách s překrásnou alpskou flórou. Při našem putování poznáme západní, nejvyšší část Hochschwabu, od lázeňského městečka Aflenz přes nejvyšší část hřebene Hochschwabu až po sedlo Seebergsattel. Součástí našeho přechodu bude samozřejmě i zdolání nejvyššího vrcholu celého pohoří, 2277 m vysokého Hochschwabu.

Na programu jsou túry trvající obvykle 7 hodin s převýšením do 1000 m (náročnost podrobněji). Díky nocování a stravování na chatách budeme moci putovat téměř nalehko. I díky tomu je tento přechod ideální pro seznámení se s klasickou alpskou vysokohorskou turistikou a pro otestování vaší fyzické kondice. Ve skupině bývá do 25 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Odjezd z Brna 6:30, dopolední přejezd do lázeňského městečka Aflenz (800 m). Výstup po Bürgeralm Panoramatrasse na chatu pod Windgrube (1809 m). Poté hřebenovka rozkvetlými loukami s výhledy na celé pohoří do sedla Fölzsattel a přechod alpskou pastvinou Fölzalm k útulné rodinné chatě Grasserhütte (1472 m). Zde první nocleh v horách. (7 hod, ↑ 1000 m, ↓ 500 m)
  • 2. den: Z Grasserhütte (1472 m) k chatě Voisthalerhütte (1654 m) a od ní údolím Obere Dullwitz k zajištěnému chodníku na hlavní hochschwabský hřeben a dále na nejvyšší vrchol Hochschwab (2277 m) korunovaný vrcholovým křížem. Nocleh pod vrcholem v moderní chatě Schiestlhaus (2153 m) (6 hod, ↑ 900 m, ↓ 200 m). Pro případné zájemce možnost ranního výstupu nalehko na vyhlídkový vrchol Fölzstein (1946 m) (+2,5 hod, ↑ +450 m, ↓ +450 m).
  • 3. den: Po hřebeni plném závrtů, roklí a kamzíků kolem vrcholů Hutkogel (2035 m), Severinkogel (2038 m) a Krautgartenkogel (1988 m) do sedla Seebergsattel (1246 m), setkání s busem (7 hod, ↑ 400 m, ↓ 1100 m). Odjezd do ČR, návrat do Brna ve večerních hodinách.

Ubytování

1x na útulné horské chatě Grasserhütte a 1x na moderní chatě Schiestlhaus uprostřed Hochschwabu. Spí se na postelích nebo matracích ve společné noclehárně. Na chatách jsou k dispozici deky a polštář, na Grasserhütte dokonce včetně povlečení. Je potřeba vložka do spacáku a doporučujeme i povlak na polštář. Sprchy na chatách nejsou.

Stravování

Doporučujeme si kupovat snídaně a večeře na chatách. Snídaně stojí cca 11 € (Grasser Hütte) a 19 € (Schiestlhaus - povinná, formou bohatého bufetu), polévka 5 -10 €, hlavní jídlo od 13 € a pivo od 4 €. Pokud si chcete vařit sami, což nedoporučujeme, jsou nutné vlastní věci na vaření včetně vařiče, které si musíte nahoru vynést; vařit pak lze jen venku, ne v chatách. Základní potraviny není během zájezdu možné dokupovat, studenou stravu na den si vezměte určitě s sebou z ČR. Na chatách není pitná voda, je možno koupit balenou (3 - 5€/litr).

Hochschwab

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Totes Gebirge

Přechod Mrtvých hor po horských chatách (Rakousko)

Verwallské Alpy

Přechod po chatách vysokohorské trasy Paznauer Höhenweg (Rakousko)

Nízké Tatry

Přechod nejatraktivnější hřebenovky na Slovensku po chatách

Berchtesgadenské Alpy

Přechod po chatách v okolí Orlího hnízda nad jezerem Königssee

Hochtor

Horská turistika s nejvyšším vrcholem Ennstálských Alp (Rakousko)

Eisenerzské Alpy

Turistika vápencovými skalami mezi Hochschwabem a Hochtorem (Rakousko)