Informace k zájezdu
Hochtor

Úvodní stránka zájezdu Hochtor ( Rakousko, Alpy, Přechody hor, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4

Jedná se o klasickou alpskou turistiku v členitém a místy exponovaném prostředí vápencových Alp. Trasa k chatě Hesshütte cestou Wasserfallweg je místy příkrá, ale kvalitně zabezpečená. Samotné výstupy na dvoutisícové vrcholy Hochzinödl a Planspitz jsou jednodušší, výstup na Hochtor však již vyžaduje jistou chůzi a odolnost vůči závratím; střídají se tu krátké úseky zajištěné fixními lany s nezajištěnými lehkými lezeckými pasážemi, které bezpečně zvládne každý zkušený turista. V červnovém termínu nám však může výstup znepříjemnit ještě ležící sníh a firnová pole. Délka túr druhého a třetího dne činí kolem 8 hod, lze je však zkrátit či naopak prodloužit podle vaší kondice či aktuálního počasí. Druhý den nás čeká výstup až 1600 výškových metrů, na vrchol Hochzinödl však není nutné pokračovat a výstup tak lze omezit na 1100 m. Po příjezdu na místo je možné nechat si v autobuse věci potřebné jen ke zpáteční cestě. Se stejným autobusem se setkáme 4. den odpoledne.

Vzhledem ke kratším žebříkům a ocelovým lanům, které na túrách místy použijeme, doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na: http://wetter.orf.at/steiermark/bergwetter
V Alpách je nutné být jak na začátku, tak i na konci léta připraven na jakékoliv počasí - déšť, chladno, může i zasněžit, ale může být také příjemné teplo. Rozsah denních teplot v horách 0 až 20 °C. Ve vyšších polohách bude v červnovém termínu s velkou pravděpodobností místy i souvislá stará sněhová pokrývka, v zářijovém zase pokrývka čerstvá. (doporučujeme návleky na boty a teleskopické hole!)

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Na místě budete určitě platit za 2 noclehy na chatě, členové AV 14 €/noc, nečlenové AV 25 €/noc. Vaše další výdaje na místě záleží na tom, jak vydatně se budete stravovat na chatě. Doporučujeme si kupovat na chatě snídaně i večeře. Cena za jídlo viz výše v kapitole stravování. Další výrazné výdaje již nejspíš mít nebudete. Každopádně si s sebou k předpokládaným výdajům vezměte finanční rezervu cca 20-50 € dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Kartou lze teoreticky platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách, na chatě kartou platit nelze. Vybírání hotovosti z bankomatů není možné.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ ) Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy (alternativně):
Alpenvereinskarte Nr. 16 Ennstaler Alpen, Gesäuse 1 : 25 000
Kompass 206 Nationalpark Gesäuse 1 : 25 000
Kompass 69 Gesäuse - Pyhrn - Priel - Eisenerz 1 : 50 000

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si všechny potřebné věci poneseme na chatu na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Vzhledem k tomu, že se jedná o víkendový pobyt na klasické alpské chatě s vynikající kuchyní, všechny potřebné věci by se vám měly vejít s rezervou do batohu o objemu 30-40 l.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění,lehký spacík, batoh cca 40 l na túry (na túry je nejlepší batoh s hydrovakem - Camelbak, ale určitě není podmínkou).
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, čelovka, zavírací nůž, hygienické potřeby v minimalistické verzi, ručník, mapa, sportovní brýle s UV filtrem (sluneční nebo čiré), ….
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, ideálně na ferraty volte membránové oblečení a pláštěnku na batoh (klasické pláštěnky a ponča nejsou na exponovanějších místech příliš vhodné). Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), rukavice, návleky, oblečení na chatu a na noclehy na chatě. Boty: Kvalitní boty do hor do náročnějšího terénu na VHT, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv (do busu).
Strava: Snídaně a večeře doporučujeme kupovat na chatě. Více viz výše kap. stravování. Studenou stravu na den je třeba mít s sebou z ČR, během túr nenarazíme v době oběda na žádnou další chatu. Takže s sebou chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Na chatě je i pitná voda. S sebou vezměte na túry láhev nebo hydrovak o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby, vodu budeme postupně doplňovat. Zásobu vody do hor na úvodní nástup na chatu si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody. A slivovici :-)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGRAFIE