Hochtor

Horská turistika s nejvyšším vrcholem Ennstálských Alp (Rakousko)

Ennstaler Alpen neboli Gesäuse jsou jednou z nejpůsobivějších horských skupin rakouských Severních vápencových Alp. Rozkládají se ve Štýrsku, po obou březích mezi vodáky populární řeky Enns. Nad lesy, rozkvetlými loukami a kouzelnými soutěskami se vypínají divoce rozervané vápencové štíty. Jim kraluje nejvyšší vrchol celého pohoří, majestátní Hochtor (2354 m). Budeme se pohybovat na jižní straně údolí Ennstal, které je součástí Národního parku Gesäuse. Pokusíme se vystoupit na mohutný Hochtor (2354 m), sousední Planspitz (2114 m) i na blízký Hochzinodl (2191 m). Z těchto vrcholů budeme obdivovat krásy celé horské skupiny, obvykle zahlédneme i špičky Nízkých Taur a Totes Gebirge.

Jedná se o pravou vysokohorskou turistiku v prostředí Severních vápencových Alp - při výstupu na Hochtor se budeme přidržovat rukama, narazíme na sněhová pole, kratší žebříky či úseky s nataženým ocelovým lanem. Nejedná se však o klasické via ferraty, a tak vybavení na zajištěné cesty nebudeme potřebovat. Na programu jsou túry s průměrným převýšením okolo 1000 m, které nám zaberou asi 5-8 hodin chůze (náročnost podrobněji). Nocujeme v útulné chatě Hesshűtte, která je vyhlášená svou výbornou kuchyní. Ve skupině bývá do 15 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Odjezd z Brna kolem 6:30, dopolední přejezd, z údolí Ennstal (572 m) výstup cestou Wasserfallweg podél vodopádů k chatě Hesshűtte (1699 m), ubytování (7 hod, ↑ 1150 m, ↓ 100 m). Pro případné zájemce možnost výstupu na nedaleký vrchol Hochzinödl (2191 m) s nádhernými panoramatickými výhledy (+2,5 hod, ↑ 450 m, ↓ 450 m).
  • 2. den: Výstup cestou Josefinensteig na hlavní cíl našeho putování, vrchol Hochtor (2354 m), sestup zpět k chatě (6 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m). Navíc možnost výstupu na vrchol Planspitze (2114 m) (+3,5 hod, ↑ 450 m, ↓ 450 m).
  • 3. den: Kratší výstup do sedla Teufelsarscharte (1821 m), sestup údolím Sulzkar kolem salaše Sulzkaralm (1453 m) do hlubokého údolí Härtelsgraben s vodopády a naučnou stezkou o historii milířování. Zpět k řece Enns k autobusu (5 hod, ↑ 150 m, ↓ 1300 m). Odjezd do ČR, návrat do Brna ve večerních hodinách.

Ubytování

2x na horské chatě Hesshűtte uprostřed Hochtoru. Spí se na matracích ve společné noclehárně. Je potřeba vložka do spacáku a povlak na polštář, deky a polštář jsou na chatě k dispozici. V umývárně je vlažná voda, sprcha na chatě není.

Stravování

Doporučujeme si kupovat na chatě snídaně i večeře. Snídaně 18 €, večeře 15-18 €, polévka od 6 €, pivo od 6 €, čaj 3 € a káva od 3,6 €. Polopenze za 42 € se skládá ze snídaně podávané formou bufetu a tříchodové večeře. Základní potraviny není během zájezdu možné dokupovat, studenou stravu na den si vezměte určitě s sebou z ČR. Na trase túr nejsou žádné další chaty.

Hochtor

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Totes Gebirge

Přechod Mrtvých hor po horských chatách (Rakousko)

Vysoké Taury

Horský přechod v blízkosti rakouské nejvyšší hory Grossglockner

Verwallské Alpy

Přechod po chatách vysokohorské trasy Paznauer Höhenweg (Rakousko)

Zillertálské Alpy - přechod po chatách

Východní část Berliner Höhenweg v jižním Tyrolsku (Rakousko)

Hochschwab

Přechod po chatách blízkých dvoutisícových Alp (Rakousko)

Stubaiské Alpy - přechod po chatách

Přechod legendární Stubaier Höhenweg v jižním Tyrolsku