Hochtor

Horská turistika s nejvyšším vrcholem Ennstálských Alp (Rakousko)

Ennstaler Alpen neboli Gesäuse jsou jednou z nejpůsobivějších horských skupin rakouských Severních vápencových Alp. Rozkládají se po obou březích mezi vodáky populární řeky Enns ve Štýrsku. Nad lesy, rozkvetlými loukami a pastvinami i kouzelnými soutěskami se vypínají divoce rozervané vápencové štíty, jimž kraluje nejvyšší vrchol celého pohoří, majestátní Hochtor (2354 m). S menší skupinou horalů se budeme pohybovat na jižní straně údolí Ennstal, součásti Národního parku Gesäuse. Pokusíme se vystoupit na mohutný Hochtor (2354 m), sousední Planspitz (2114 m) i na blízký Hochzinodl (2191 m). Ze všech vrcholů budeme obdivovat krásy celé horské skupiny a snad zahlédneme i špičky Nízkých Taur a Totes Gebirge.

Jedná se o pravou vysokohorskou turistiku v prostředí Severních vápencových Alp - při výstupu na Hochtor se budeme přidržovat rukama, narazíme na sněhová pole, kratší žebříky či úseky s nataženým železným lanem. Nejedná se však o klasické via ferraty, a tak vybavení na zajištěné cesty nebudeme potřebovat. Na programu jsou túry s průměrným převýšením okolo 1000 m, které nám zaberou asi 5-8 hodin chůze. Nocujeme v útulné chatě Hesshűtte, která je vyhlášená svou výbornou kuchyní. Ve skupině bývá obvykle do 15 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Odjezd kolem půlnoci z Brna, noční přejezd Rakouska.
  • 2. den: Z údolí Ennstal (572 m) mezi městy Hieflau a Admont výstup cestou Wasserfallweg podél vodopádů k chatě Hesshűtte (1699 m), ubytování. Výstup na nedaleký, turisticky lehce dostupný vrchol Hochzinödl (2191 m) s parádními panoramatickými výhledy. (8 hod, ↑ 1600 m, ↓ 500 m)
  • 3. den: Výstup cestou Josefinensteig na hlavní cíl našeho putování, vrchol Hochtor (2354 m), sestup zpět k chatě, poté možnost výstupu na vrchol Planspitze (2114 m). (6 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m, výstup na Planspitze +3,5 hod, ↑ +450 m, ↓ +450 m)
  • 4. den: Kratší výstup do sedla Teufelsarscharte (1821 m) a sestup údolím Sulzkar kolem salaše Sulzkaralm (1453 m) do hlubokého údolí Härtelsgraben s vodopády a naučnou stezkou o historii milířování. Zpět k řece Enns k autobusu (5 hod, ↑ 150 m, ↓ 1300 m). Odjezd, návrat do Brna ve večerních hodinách.

Ubytování

2x na horské chatě Hesshűtte uprostřed Hochtoru. Spí se na matracích ve společné noclehárně, teplé deky jsou k dispozici. Spacák není potřeba, je nutná vlastní vložka do spacáku.

Stravování

Doporučujeme si kupovat na chatě snídaně i večeře. Snídaně stojí 12 €, večeře 18 €, polévka od 4 €, pivo od 4 €, čaj od 2,5 € a káva od 3,5 €. Polopenze za 30 € se skládá ze snídaně podávané formou bufetu a tříchodové večeře. Základní potraviny není během zájezdu možné dokupovat, studenou stravu na den si vezměte určitě s sebou z ČR. Na trase túr nejsou žádné další chaty.

Hochtor