Jižní Morava - na kole krajem vína

Pálava, vinné sklepy a otevřená moravská srdce

Jižní Morava je jedním z nejkrásnějších koutů naší země. Na slunných svazích mírně zvlněných pahorkatin se do nedohledna táhnou vinohrady, z nichž místní pohostinní vinaři vyrábí na prestižních světových soutěžích oceňované víno. Kraj je protkaný cyklostezkami a silničkami, na kterých si lze užít malebnou krajinu s kapličkami, lidovou architekturu vinných sklípků, harmonii upravených vesnic i nádherné daleké výhledy z rozhleden. Jihomoravská pohoří se netyčí do nebeských výšin, ale jejich bělostné skály a vinice na svazích určují krajinný ráz.

Při našich cyklotoulkách poznáme největší skvosty Jižní Moravy. Pojedeme pod bělostnými skálami Pavlovských vrchů, které uvidíme i přes vodní plochu Nových Mlýnů a z Dunajovických kopců, navštívíme perlu Pálavy - město Mikulov. Projedeme Lednicko-valtický areál - výjimečný přírodně-architektonický komplex s velkolepými zámky a zahradami Lednice a Valtice, se soustavou rybníků a s romantickými historickými stavbami v přírodě (Minaret, Rendez-vous, atd.). Pojítkem programu jsou prohlídky vinných sklípků, unikátní sklepní architektura a cyklojízdy mezi vinařskými vesnicemi (nejvýznačnější Bořetice) a vinicemi.

Čeká nás aktivní dovolená na kolech s pestrým programem. Nejvíce budeme jezdit po kvalitních cyklostezkách, dále po místních komunikacích s malým provozem a po úzkých lesních silničkách bez provozu, omezeně po nezpevněných polních a lesních cestách. Cykloetapy jsou celkově nepříliš náročné, jedná se o převážně rovinatou oblast, převýšení je nejčastěji pouze mezi 50-300 m nahoru a totéž dolů. Denně najedeme mezi 35-45 km, délky etap si můžete určovat sami, u některých etap lze volit kratší, nebo delší variantu. Kterýkoliv den si můžete udělat vlastní program či zařadit odpočinek. Ubytováni budeme v penzionu ve vinařské obci Velké Pavlovice. Na místo se můžete dopravit vlastním autem nebo vlakem.

Program zájezdu

  • 1. den: Individuální příjezd na jižní Moravu do vinařské obce Velké Pavlovice, ubytování se v penzionu. Večeře a seznamovací večírek.
  • 2. den: Lednicko - Valtický areál (UNESCO) - okruh na kole: Okolo umělé zříceniny Janův hrad a po cyklostezce luhem Dyje ke staroslovanskému hradišti Pohansko. Po silničkách podél rakouské hranice do Valtic - zámecký park a fakult. prohlídka Zámeckých sklepů. Po lesních cestách s romantickými stavbami Rendez-vous, Svatý Hubert a U Tří Grácií k Lednickým rybníkům. Individuálně prohlídka Lednice - pěšky nádherný park u lednického zámku, možný výstup na Minaret (↔ 35-45 km, ↑ 50 m, ↓ 50 m). Na ubytování večerní posezení ve vinném sklípku s degustací.
  • 3. den: Cyklookruh pod bělostnou Pálavou: Z Dolních Věstonic po bezva cyklostezkách okolo vodních nádrží Nové Mlýny, přes terasovité Dunajovické kopce a přes CHKO Pálava mezi vinohrady. (↔ 50 km, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Přesun do nádherného Mikulova - prohlídka individuálně, možnost výstupu na vyhlídkový Svatý kopeček (363 m) (pěšky 1 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m).
  • 4. den: Cyklistika po vinařských vesnicích a mezi vinohrady: Okruh přímo z ubytování převážně po cyklostezkách a silničkách, přes Bořetice s recesistickou vinařskou Republikou Kraví hora do vsi Vrbice s vinnými sklípky ve dvou úrovních nad sebou. Možné relativně náročnější vyjížďky až na 3 rozhledny. V Čejkovicích fakultativní prohlídka Templářských sklepů. Návrat možný přes vyhlídku Zimarky (↔ 35-45 km, ↑ 250-600 m, ↓ 250-600 m). Závěrečný večírek.
  • 5. den: Na kole do Zaječí: Mezi vinohrady na rozhledny na Přítlucké hoře (293 m) a na hoře U Kapličky. Po břehu dolní novomlýnské nádrže s výhledy na Pálavu a okruhem zpět do Velkých Pavlovic (↔ 30 km, ↑ 200 m, ↓ 200 m). Individuální odjezd.

Ubytování

Ubytováni budeme 4x v příjemném rodinném penzionu U Hiclů ve vinařské obci Velké Pavlovice. Turistické pokoje jsou převážně 2lůžkové, některé 3lůžkové, jednoduše a skromně zařízené, všechny s vlastním sociálním zařízením. Za příplatek 900 Kč/os. je možné se ubytovat v prostornějších 2lůžkových pokojích hotelového typu s lednicí a TV - váš případný zájem o ubytování v těchto lepších pokojích uveďte do poznámky v přihlášce. V penzionu je možné využít malý vnitřní i venkovní bazén a vinný sklípek, kde se můžete těšit na večerní posezení s degustací vína (1x v ceně zájezdu). Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Na ubytování dostaneme bohatou polopenzi, která začíná 1. den večeří a končí 5. den snídaní. Snídaně je formou bufetu (např. šunka, sýry, vajíčka, párky, zelenina, pečivo, džus, teplé nápoje, atd). Večeře se skládá z polévky a hlavního jídla, 1x budeme grilovat. Obědy během cykloetap využijete buď vlastní svačinu nebo bude možné zastavit se na oběd v hospůdce či ve stánku. Termín je situován do doby ochutnávek burčáku.

Jižní Morava - na kole krajem vína

Jižní Morava - na kole krajem vína

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Maďarské národní parky na kole

Po cyklostezkách národními parky Aggtelek a Bükk