Jižní Morava - na kole krajem vína

Pálava, vinné sklepy a otevřená moravská srdce

Jižní Morava je jedním z nejkrásnějších koutů naší země. Na slunných svazích mírně zvlněných pahorkatin se do nedohledna táhnou vinohrady, z nichž místní pohostinní vinaři vyrábí na soutěžích oceňované víno. Kraj je protkaný cyklostezkami a silničkami, na kterých si lze užít malebnou krajinu s kapličkami, lidovou architekturu vinných sklípků, harmonii upravených vesnic i nádherné výhledy z rozhleden. Jihomoravská pohoří se netyčí do nebeských výšin, ale jejich bělostné skály a vinice na svazích určují krajinný ráz.

Při našich cyklotoulkách poznáme největší skvosty jižní Moravy. Pojedeme pod bělostnými skálami Pavlovských vrchů, které uvidíme i přes vodní plochu Nových Mlýnů a z Dunajovických kopců, navštívíme perlu Pálavy - město Mikulov. Projedeme Lednicko-valtický areál - výjimečný přírodně-architektonický komplex s velkolepými zámky a zahradami Lednice a Valtice, se soustavou rybníků a s romantickými historickými stavbami v přírodě (Minaret, Rendez-vous atd.). Pojítkem programu jsou prohlídky vinných sklípků, unikátní sklepní architektura a cyklojízdy mezi vinařskými vesnicemi (nejvýznačnější Bořetice) a vinicemi.

Čeká nás aktivní dovolená na kolech s pestrým programem. Nejvíce budeme jezdit po cyklostezkách, dále po místních komunikacích s malým provozem a po úzkých lesních silničkách bez provozu, omezeně po nezpevněných polních a lesních cestách. Cykloetapy nejsou náročné, převážně se jedná o rovinatou oblast, převýšení je mezi 50-300 m nahoru a totéž dolů. Denně najedeme mezi 40-55 km, délky etap si můžete určovat sami, u některých lze volit kratší nebo delší variantu. Kterýkoliv den si můžete udělat vlastní program či zařadit odpočinek. Ubytováni budeme v penzionu ve vinařské obci Velké Pavlovice. Na místo se můžete dopravit vlastním autem nebo vlakem.

Program zájezdu

  • 1. den: Individuální příjezd na jižní Moravu do vinařské obce Velké Pavlovice, ubytování se v penzionu po 17. hod. Večeře a seznamovací večírek.
  • 2. den: Lednicko - Valtický areál (UNESCO) - okruh na kole: Okolo umělé zříceniny Janův hrad a po cyklostezce luhem Dyje ke staroslovanskému hradišti Pohansko. Po cyklostezkách podél rakouské hranice do Valtic - zámecký park, volitelná prohlídka Zámeckých sklepů. Po lesních cestách s romantickými stavbami Rendez-vous, Svatý Hubert a U Tří Grácií k Lednickým rybníkům. Individuálně prohlídka Lednice - pěšky zámecký park u lednického zámku, skleník, možný výstup na Minaret. (↔ 40-45 km, ↑ 50 m, ↓ 50 m)
  • 3. den: Cyklookruh pod bělostnou Pálavou: Z Dolních Věstonic po cyklostezkách okolo vodních nádrží Nové Mlýny, přes terasovité Dunajovické kopce, úbočím Pálavy mezi vinohrady do nádherného Mikulova (↔ 55 km, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Prohlídka individuálně, možnost výstupu na vyhlídkový Svatý kopeček (363 m) (pěšky 1 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Po večeři posezení ve vinařství Zborovský ve Velkých Pavlovicích s degustací.
  • 4. den: Cyklistika po vinařských vesnicích a mezi vinohrady: Okruh přímo z ubytování převážně po cyklostezkách a silničkách, přes Bořetice s recesistickou vinařskou Republikou Kraví hora do vsi Vrbice s vinnými sklípky ve dvou úrovních nad sebou. Možnost náročnější vyjížďky na 3 rozhledny. V Čejkovicích volitelná prohlídka Templářských sklepů nebo zážitková exkurze ve výrobě bio čajů Sonnentor. Návrat přes vyhlídku Zimarky a rozhlednu Slunečná. (↔ 45-55 km, ↑ 250-600 m, ↓ 250-600 m)
  • 5. den: Na kole do Zaječí: Mezi vinohrady na rozhledny na Přítlucké hoře (293 m) a na hoře U Kapličky. Prohlídka vinařství U Kapličky. Po břehu dolní novomlýnské nádrže s výhledy na Pálavu přes Starovičky (levandulová pole) zpět do Velkých Pavlovic (↔ 30 km, ↑ 200 m, ↓ 200 m). Individuální odjezd k domovům.

Ubytování

Ubytováni budeme 4x v rodinném penzionu U Hiclů ve vinařské obci Velké Pavlovice. Turistické pokoje jsou 2lůžkové a 3lůžkové, jednoduše a skromně zařízené, s vlastním sociálním zařízením. Za příplatek 900 Kč/os. je možné se ubytovat v prostornějších 2lůžkových pokojích hotelového typu s lednicí a TV - váš případný zájem o ubytování v těchto lepších pokojích uveďte v přihlášce. V penzionu je možné využít malý venkovní bazén. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Na ubytování dostaneme bohatou polopenzi, která začíná 1. den večeří a končí 5. den snídaní. Snídaně je formou bufetu (např. šunka, sýry, vajíčka, párky, zelenina, pečivo, džus, teplé nápoje, atd). Večeře se skládá z polévky a hlavního jídla. Na obědy během cykloetap využijete buď vlastní svačinu nebo bude možné zastavit se v hospůdce či ve stánku s občerstvením. Termín je situován do doby ochutnávek burčáku.

Jižní Morava - na kole krajem vína

Jižní Morava - na kole krajem vína

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Jezera Solné komory na kole

Cyklistika v okolí jezer pod Dachsteinem

Tauernská cyklostezka

Cykloturistika podél řek Salzach a Saalach v okolí Zell am See

Murská cyklostezka

Pohodové cyklotrasy údolími Nízkých Taur (Rakousko)

Třeboňsko na kole

Cyklostezkami po hrázích rybníků, lužními lesy i kouzelnou jihočeskou krajinou

Dunajská cyklostezka

Cyklistika podél Dunaje přes Linz, Krems a údolím Wachau až do Vídně

Maďarské národní parky na kole

Po cyklostezkách národními parky Aggtelek a Bükk