Jižní Morava - na kole krajem vína

Pálava, Slovácko, vinné sklepy a otevřená moravská srdce

Jižní Morava je jedním z nejkrásnějších koutů naší země. Na slunných svazích mírně zvlněných pahorkatin se do nedohledna táhnou vinohrady, z nichž místní pohostinní vinaři vyrábí na prestižních světových soutěžích oceňované víno. Kraj je protkaný cyklostezkami a silničkami, na kterých si lze užít malebnou krajinu s kapličkami, lidovou architekturu vinných sklípků, harmonii upravených vesnic i nádherné daleké výhledy z rozhleden. Jihomoravská pohoří se netyčí do nebeských výšin, ale jejich bělostné či pískovcové skály a vinice na svazích určují krajinný ráz.

Při našich cyklotoulkách poznáme největší skvosty Jižní Moravy. Pojedeme pod bělostnými skálami Pavlovských vrchů, které uvidíme i přes vodní plochu Nových Mlýnů a z Dunajovických kopců, navštívíme perlu Pálavy - město Mikulov. Projedeme Lednicko-valtický areál - výjimečný přírodně-architektonický komplex s velkolepými zámky a zahradami Lednice a Valtice, se soustavou rybníků a s romantickými historickými stavbami v přírodě (Minaret, Rendez-vous, atd.). Pojítkem programu jsou prohlídky vinných sklípků, unikátní sklepní architektura a cyklojízdy mezi vinařskými vesnicemi (nejvýznačnější Bořetice) a vinicemi. U některých cykloetap je možnost koupání. V delší, červencové, 8denní variantě programu se budeme věnovat i regionu Slovácka - pojedeme přes Chřiby, projedeme vonící borové lesy na písečných přesypech, příjemnou záležitostí bude i cyklostezka podél Baťova kanálu, navštívíme i světoznámý Velehrad. Jeden den si od sedel kol odpočineme a poplujeme na kánoích mezi meandry řeky Moravy, což je vhodné i pro vodácké začátečníky.

Čeká nás aktivní dovolená na kolech s pestrým programem. Nejvíce budeme jezdit po kvalitních cyklostezkách a úzkých lesních silničkách bez provozu, polních cestách, okrajově po místních komunikacích s malých provozem. Cykloetapy jsou celkově nepříliš náročné, jedná se o převážně rovinatou oblast, převýšení je nejčastěji pouze mezi 50-250 m nahoru a totéž dolů. Denně najedeme mezi 35-55 km, délky etap si můžete určovat sami, téměř u všech etap lze volit kratší, nebo delší variantu. Kterýkoliv den si můžete udělat vlastní programu či zařadit odpočinek. Ubytovaní budeme v penzionu ve vinařské obci Velké Pavlovice. Na místo se můžete dopravit vlastním autem nebo vlakem. Náš autobus s cyklovlekem nám bude na místě k dispozici po všechny dny programu, kdy je potřeba. Místo ubytování i autobus na denní programy jsou společné se zájezdem Jižní Morava - turistika krajem vína, ke kterému se můžete kterýkoliv den přidat.

Program zájezdu

  • 1. den: Individuální příjezd na jižní Moravu do vinařské obce Velké Pavlovice, ubytování se v penzionu. Večeře a seznamovací večírek.
  • 2. den: Lednicko - Valtický areál (UNESCO) - okruh na kole: Okolo umělé zříceniny Janův hrad a po cyklostezce luhem Dyje ke staroslovanskému hradišti Pohansko. Po silničkách podél rakouské hranice do Valtic - zámecký park a fakult. prohlídka Zámeckých sklepů. Po lesních cestách s romantickými stavbami Rendez-vous, Svatý Hubert a U Tří Grácii k Lednickým rybníkům. Individuálně prohlídka Lednice - pěšky nádherný park u lednického zámku, možný výstup na Minaret (↔ 35-45 km, ↑ 50 m, ↓ 50 m).
  • 3. den: Cyklotúra pod bělostnou Pálavou: Po bezva cyklostezkách okolo vodních nádrží Nové Mlýny s možností koupání, přes terasovité Dunajovické kopce a přes CHKO Pálava mezi vinohrady do nádherného Mikulova - prohlídka individuálně, možnost výstupu na vyhlídkový Svatý kopeček (363 m) (↔ 40 km, ↑ 250-300 m, ↓ 200-250 m, pěšky možno navíc (0,75 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Na ubytování večerní posezení ve vinném sklípku s degustací.
  • 4. den: Cykloetapa „Moravskou Saharou“: Ze Strážnice s fakult. návštěvou skanzenu přes Veselí nad Moravou a po fajn cyklostezce do oblasti Vátých písků na silničky voňavými borovými lesy v Bzenecké Doubravě. Podél části Baťova kanálu u slovenské hranice na úpatí CHKO Bílé Karpaty, možné koupání ve vodní nádrži Lučina. (↔ 45-55 km, ↑ 50-150 m, ↓ 50 m)
  • 5. den: Na kánoích po řece Moravě: Splutí nejatraktivnějšího úseku - přirozených meandrů Osypané břehy (vhodné i pro naprosté vodácké začátečníky) (↔ 15 km). Po plavbě návštěva unikátního souboru vinných sklepů Plže v Petrově.
  • 6. den: Na kole z přírodního parku Chřiby na cyklostezku podél Baťova kanálu: Jízda chřibskými lesy s návštěvou Karlovy skály, do Buchlovic s nádherným parkem okolo zámku. Poutní místo Velehrad se slavnou bazilikou a v Modré fakultativně návštěva Archeoskanzenu nebo podvodního světa Živá voda. Po pohodlné cyklostezce do Starého Města u Uherského Hradiště, dále skvělá cyklostezka podél Baťova kanálu k městu Napajedla s tradicí chovu koní, možnost koupání ve štěrkovém jezeru. (↔ 40 km, ↑ 200 m, ↓ 400 m)
  • 7. den: Cyklistika po vinařských vesnicích a mezi vinohrady: Okruh přímo z ubytování převážně po cyklostezkách a silničkách, přes Bořetice s recesistickou vinařskou Republikou Kraví hora do vsi Vrbice s vinnými sklípky ve dvou úrovních nad sebou. Možné relativně náročnější vyjížďky až na 3 rozhledny. V Čejkovicích fakultativní prohlídka Templářských sklepů. Návrat možný přes vyhlídku Zimarky (↔ 35-45 km, ↑ 250-600 m, ↓ 250-600 m). Závěrečný večírek.
  • 8. den: Na kole do Zaječí: Mezi vinohrady na rozhledny na Přítlucké hoře (293 m) a na hoře U Kapličky. Po břehu dolní novomlýnské nádrže s výhledy na Pálavu a okruhem zpět do Velkých Pavlovic (↔ 30 km, ↑ 200 m, ↓ 200 m). Individuální odjezd.

Program 5denní varianty zájezdu neobsahuje část na Slovácku, tedy 4., 5. a 6. den.

Ubytování

Ubytovaní budeme 7x (4x u zájezdu č. 8632) v příjemném rodinném penzionu U Hiclů ve vinařské obci Velké Pavlovice. Turistické pokoje jsou převážně 2lůžkové, některé 3lůžkové, všechny s vlastním sociálním zařízením. Za příplatek 1500 Kč/os. u termínu 863, resp. 900 Kč/os. u termínu 8632 je možné se ubytovat v prostornějších 2lůžkových pokojích hotelového typu s lednicí a TV - váš případný zájem o ubytování v těchto lepších pokojích uveďte do poznámky v přihlášce. V penzionu je možné využít malý vnitřní i venkovní bazén a vinný sklípek, kde se můžete těšit na večerní posezení s degustací vína (1x v ceně zájezdu).

Stravování

Na ubytování dostaneme bohatou polopenzi, která začíná 1. den večeří a končí 8. den snídaní (5. den u zájezdu 8632). Snídaně je formou švédských stolů (šunka, sýry, vajíčka, párky, zelenina, pečivo, džus, teplé nápoje, atd). Večeře se skládá z polévky a hlavního jídla, 1x budeme grilovat. Obědy během cykloetap využijete buď vlastní svačinu nebo bude možné zastavit se na oběd v hospůdce či ve stánku (jen během vodáckého programu u zájezdu 863 není hospůdka k dispozici). Zářijový termín je situován do doby ochutnávek burčáku.

Jižní Morava - na kole krajem vína

Jižní Morava - na kole krajem vína