Informace k zájezdu
Jižní Dachstein - pohodová turistika

Úvodní stránka zájezdu Jižní Dachstein - pohodová turistika ( Rakousko, Dachstein a Solná komora, Alpy, Turistika horská, Turistika nenáročná, Víkendovky, Otevřené země )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2

Během zájezdu nás čekají jednodenní pohodové túry spojené s prohlídkami místních pozoruhodností a turistických cílů a s ubytováním v příjemném hotelu s polopenzí. Jedná se o lehčí horské túry, při nichž se dostaneme do nadmořské výšky až 2700 m, ve stoupáních i v klesáních si však vypomůžeme lanovkami. Základní túry nám zaberou asi okolo 6 hod včetně přestávek a zdoláme při nich převýšení kolem 750 m, při zvolení delších variant půjdeme okolo 8 hod s převýšením až 1200 m. Program je vhodný i pro zdatnější děti od cca 10 let. Díky velké atraktivitě tohoto území a rozvinuté turistické infrastruktuře je zde celá řada cílů vhodná i pro individuální program. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus, ve kterém bude možné si nechávat pro túru nepotřebné věci.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na: http://www.wetter.at/wetter/sport-freizeit/ski-wetter/oesterreich/steiermark/dachstein-gletscher (Dachstein Gletcher) nebo
http://www.wetter.at/wetter/oesterreich/steiermark/schladming (Schladming)
V Alpách je nutné být připraven na jakékoliv počasí - chladno i příjemné teplo, déšť, slunečno, ale i sněhové přeháňky. Rozsah denních teplot v horách ve výšce kolem 2000 m bývá kolem 5 až 20 °C. Ve vyšších nadmořských výškách se můžeme i během léta setkat se sněhem.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Cena jídla v restauracích: pivo stojí 3-4 €, menu 8-12 €, Wiener Schnitzel 7,50 €, polévka 4-6 €.
Výměna peněz: Výměnu peněz (euro) doporučujeme už v ČR. Na místě jsou Kč obtížně směnitelné. Provádět platby všemi obvyklými platebními kartami je většinou všude možné. Množství záleží na každém z vás a na tom, jestli si všechno jídlo povezete z ČR, nebo se chystáte jídlo dokupovat na místě (příležitost k tomu bude). Na útratu (jídlo, pití, vstupy …) lze doporučit částku cca 150 €.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ )
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
• Alpenwelt verlag PA 059: Ramsau am Dachstein - 1 : 50 000
• Kompas č. 20: Dachstein - Asseerland, Bad Goisern, Hallstatt - 1 : 50 000
• Kompas č. 31 - Radstadt, Schladming, Flachau - 1 : 50 000

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve fromátu .sqlitedb můžete stáhnout zde: https://goo.gl/bsZe6K
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož nikde není potřeba nosit vaše věci dále od autobusu, je lepší sbalit si veškeré věci raději do větší cestovní tašky (je skladnější do busu namísto velkých batohů s popruhy a bederními pásy). Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 15 kg a snažte se o maximální skladnost.
• Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, valuty, české koruny na útratu v autobuse, kartičku zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění.
• Doporučené vybavení: Teleskopické hole, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, sluneční brýle s UV filtrem, čelovka s náhradními bateriemi, hygienické potřeby v minimalistické verzi, ručník, mapa, ...
• Oblečení: Oblečení do pohody i nepohody volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo, 2. a 3. vrstva silnější termoprádlo, fleece, polartec, windstopper, no wind, 4. vrstva svrchní - "šusťák", gore-tex, gelanots, … (moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort), dále kraťasy a tričko. Ponožky, nejlépe trekové z moderních materiálů. Plavky, čepice, rukavice, pláštěnku (i na batoh), kvalitní "rozchozené" boty do hor nebo lehčí pohory (podle náročnosti zájezdu), sandály (na přezutí, na cestu do busu).
• Strava: Pro posilnění během etap doporučujeme energetické tyčinky a nápoje, trvanlivé potraviny (salámy, sýry, balený chléb, …) a rozpustné nápoje v prášku. Jídlo můžeme dokoupit i na místě, příležitostí budeme mít dost.
• Osobní lékárničku: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Petra Miškovská - Jižní Dachstein 2016.