Informace k zájezdu
Slovinskem z hor až k Jadranu

Úvodní stránka zájezdu Slovinskem z hor až k Jadranu ( Slovinsko, Julské Alpy, Alpy, Turistika horská, Turistika nenáročná, Otevřené země )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Pohyb po lehkých stezkách v horském terénu potěší zkušenější, ale i začínající horské turisty. Délka denních túr je v základních variantách asi 3-8 hodin včetně pauz a převýšení se pohybuje v rozmezí 300-800 m nahoru a totéž dolů. Všechny túry je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Některé dny si naopak můžete k základnímu programu přidávat. Doporučujeme vyzkoušet adrenalinové aktivity - canyoning a rafting. Všechny na túry nepotřebné věci budete mít uloženy v kempu či v autobusu, se kterým se budeme potkávat každý den.

Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (rafting, canyoning) doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.vreme.si/ (Slovinsko)
https://www.yr.no/place/Slovenia/Bovec/Bovec/
(Bovec 437 m)
https://www.yr.no/place/Slovenia/Bled/Bled_lake/
(Bled 775 m)
Budeme se pohybovat jak v horách, kde můžou být velké výkyvy teplot a počasí se může rychle měnit z teplého slunečného dne do deště i bouřky, tak i na sluncem zalitém jihu, kde můžou teploty dosáhnout i přes 30 °C.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Potraviny jsou ve Slovinsku zhruba 1,5x dražší než u nás. Ceny ostatního spotřebního zboží je srovnatelné s cenami v ČR. Také budeme potřebovat až cca 54 € na případné vstupy a 38-47 € na fakultativní aktivity v Bovci.
Výměna peněz: Výměnu peněz (euro) doporučujeme už v ČR. Na místě jsou české koruny obtížně směnitelné. Provádět platby všemi obvyklými platebními kartami je většinou všude možné. Množství peněz záleží na každém z vás a na tom, jestli si všechno jídlo povezete z ČR nebo se chystáte jídlo dokupovat na místě (příležitost k tomu bude). Doporučujeme si s sebou k předpokládaným výdajům vzít finanční rezervu cca 20-50 € dle uvážení. Na útratu (jídlo, pití, vstupy, vodní aktivity, …) lze doporučit částku cca 200 €.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu. Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Freytag & Berndt - WK 141 - Julische Alpen - 1 : 50 000
Kompass - 2803 - 1 : 75 000
Kartografija - Alpski Svet - zahodni del - 1 : 75 000

Kvalitní offline GPS mapy pro mobilní aplikace Locus Maps a Orux si můžete stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na snadnou instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde - http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad

Mapka navštívených míst na zájezdu Julské Alpy na Google Maps

Zobrazit místo Julské Alpy na větší mapě

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg (včetně stanu) a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění. Stan (samonosný, nepromokavý, dvouplášťový, stabilní i v silném větru, kopulovitého nebo hybridního tvaru, lehký; do hor jsou zcela nevhodné levné nekvalitní stany), izolační podložka (karimatka nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti), spacák přiměřeného tepelného komfortu (počítejte raději s chladnými nočními teplotami, teplota může k ránu klesnout i pod 5 °C), batoh cca 30-40 l na túry.
Doporučené vybavení: čelovka, teleskopické hole, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, hygienické potřeby, ručník, plavky, mapy (odkaz v kap. mapy a literatura), GPS, mobil a nabíječka, ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), rukavice, návleky, oblečení na noc do stanu. Boty: kvalitní boty do hor, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv (do busu, do kempu, na přezutí po túře).
Strava: V kempu pro vás budeme připravovat polopenzi z naší polní kuchyně (snídaně, večeře o 2 chodech), s sebou si vezměte: jídelní misku či ešus + lžíci či příbor + hrníček na pití + utěrku. Také viz kap. stravování. Žádné další věci na vaření nejsou potřeba. Čerstvou studenou stravu na den si můžete dokupovat na místě. Z ČR si na den vezměte chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Pití: Pitnou vodu lze doplňovat v kempu. S sebou vezměte na túry láhev nebo hydrovak na celý den, tedy o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody. A slivovici :-) Zásobu vody na úvodní túru si vezměte již s sebou z ČR, nebo si můžete koupit vodu cestou na benzince.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Jirka Březina - Video z canyoningu v Bovci 2009, Jan Pala - Julské Alpy 2015, Šimon Bukovský - Julské Alpy 2017.