Slovinskem z hor až k Jadranu

Pohodové výlety v oblasti Julských Alp

Divoké horské scenérie, vysoké skalnaté vrcholy, bělostné vápencové štíty, hluboké lesy i slunné horské louky, to jsou Julské Alpy, jedno z nejkrásnějších pohoří v Evropě, kde započneme naše putování. Užijeme si výhledy a procházku v nejvyšším silničním sedle Vršič (1611 m), navštívíme pramen alpské řeky Soči nebo vystoupáme na vrchol Kanin (2587 m) vysoko nad městečkem Bovec. Odpočineme si na rozkvetlých loukách, spatříme nádherná zákoutí smaragdové řeky Soči nebo si užijeme adrenalinové aktivity jako rafting nebo canyoning. Navštívíme impozantní vodopády Boka a Virje či nahlédneme do jeskyní Škocjanske jame. Výlet zakončíme na břehu Jaderského moře u historického městečka Piran. Nezapomene také na relaxaci na břehu teplého Bledského jezera.

Jedná se o zájezd s lehkou horskou turistikou a jednodenními túrami. Denně strávíme na túrách v základní variantě v průměru 5 hodin včetně pauz, převýšení se v základních variantách různí, nejčastěji od 300 do 800 m ve výstupu a totéž v sestupu. Všechny jednodenní túry je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den s odpočinkovým programem. Některé dny si naopak můžete k základnímu programu přidávat. Nocovat budeme v kempech ve vlastních stanech a dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně. Doprava a nocování jsou společné s cyklistickým zájezdem zájezdem Slovinskem na kole k Jadranu.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 18 hod z Prahy přes Brno, noční přejezd přes Rakousko.
  • 2. den: Ranní příjezd do Julských Alp. Výjezd na nejvýše položené silniční sedlo Julských Alp Vršič (1611 m) a procházka s výhledy na vrcholy Mojstrovka a Prisojnik s tváří zkamenělou ve skále. Sestup k pramenu řeky Soča a přejezd do městečka Bovec, prohlídka a ubytování v kempu. (3-5 hod, ↑ 200-400 m, ↓ 800-1000 m)
  • 3. den: Lanovkou z Bovce na masiv Kaninu (2200 m), výstup do skalního okna Prestreljenik, pod skalami hřebene na výhledový vrchol Visoki Kanin (5-6 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m). Alternativně možnost zvolit vodní adrenalinové aktivity rafting či hydrospeeding na řece Soča nebo canyoning v kaňonu Sušec.
  • 4. den: Procházka kolem vodopádů Virje a Boka (2 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Přejezd podél Soči do městečka Kobarid, prohlídka muzeí nebo opevnění okolo města.
  • 5. den: Výjezd na úbočí masivu Krn, procházka pastvinami a lesy s možností výstupu na vrchol Krn (2244 m), sestup do vesničky Drežnica nebo kolem vodopádu Kozjak až do kempu. (5-8 hod, ↑ 400 m, ↓ 800 m)
  • 6. den: Odpočinkový den: Prohlídka jeskyní Škocjanske jame a jejich okolí. Přejezd k moři, procházka a koupání v okolí kempu Lucija.
  • 7. den: Prohlídka městečka Piran s okouzlujícími stavbami v benátském stylu a Portorož s velkou písečnou pláží, klášterem Sv. Bernardina nebo parku Seča plného soch, výlety po pobřeží nebo ochutnávka místních vín a mořských specialit.
  • 8. den: Dopolední přejezd zpět do vnitrozemí, prohlídka kouzelné soutěsky Vintgar a procházka k nejteplejšímu alpskému jezeru Bled s romantickými výhledy a možností prohlídky hradu nebo koupání.
  • 9. den: Příjezd do Brna a Prahy v ranních hodinách (Brno kolem 6 hod)

Nocování

6x ve vlastních stanech ve 4 různých kempech (4x v horách a 2x u moře). Všechny kempy mají WC a teplé sprchy. Možnost občerstvení nebo nákupu potravin je buď přímo v kempu, nebo v jeho blízkém okolí. V kempu v Bovci je k dispozici wifi.

Stravování

Dostanete polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 8. den snídaní. 5. den bude k večeři studený balíček. Základní potraviny lze dokoupit během denních etap nebo se můžeme na oběd zastavit v místních restauracích či hospůdkách. Ceny v obchodech jsou o něco vyšší než u nás, v restauracích je přibližně 1,5x dráž než v ČR.

Charakteristika a náročnost


Pohyb po lehkých stezkách v horském terénu potěší zkušenější, ale i začínající horské turisty. Délka denních túr je v základních variantách v průměru 5 hodin včetně pauz a převýšení se pohybuje v rozmezí 300-800 m nahoru a totéž dolů. Všechny túry je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Některé dny si naopak můžete k základnímu programu přidávat. Doporučujeme vyzkoušet adrenalinové aktivity - canyoning, rafting a hydrospeed. Všechny na túry nepotřebné věci budete mít uloženy v kempu či v autobusu, se kterým se budeme potkávat každý den.

Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (ferraty, rafting, canyoning, hydrospeed) doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

Slovinskem z hor až k Jadranu

Slovinskem z hor až k Jadranu