Informace k zájezdu
Kamčatka

Úvodní stránka zájezdu Kamčatka ( Daleké cesty, Letecké zájezdy, Turistika horská )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Zájezd je zaměřený na méně a středně náročnou horskou turistiku s jednodenními túrami. Budeme chodit s malým batůžkem nalehko. Většina túr je náročnosti 2 a 2-3 s převýšením nejčastěji mezi 300-900 m nahoru a totéž dolů a s délkou denní túry 4-7 hod včetně pauz. Výjimkou je náročný výšlap na vrchol sopky Avačinská (náročnost až 4), kde však stačí vystoupat na výhledový hřbet pod hlavním kuželem (náročnost 3). Jedná se o běžnou horskou turistiku bez náročnějších technických pasáží. Výjimkou je jen krátký úsek, kde si přidržíme na místě nataženého lana při závěru výstupu na vyhlídku v kráteru sopky Mutnovskaja. Určité obtíže může činit i strmý vrcholový kužel sopky Avačinská s lávovými kameny. Turistika probíhá po horských stezkách, které místy mizí na lávových polích v sopečné krajině a pak se jde spíše volným terénem. Většinou je povrch tvořený zvětralou lávou, stezky jsou kamenité.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např. na:
https://www.gismeteo.ru/weather-irkutsk-4787/ (Irkutsk)
https://www.yr.no/place/Russia/Irkutsk/Olchon/ (Olchon)
https://www.accuweather.com/en/ru/ust-barguzin/287436/weather-forecast/287436 (Usť Barguzi)

Celé území Sibiře se vyznačuje ryze kontinentálním klimatem, s velkými rozdíly sezonních i denních teplot. Klima u Bajkalu má však charakter klimatu mořského a výrazně se odlišuje od počasí v jeho okolí. Zima bývá mírnější, léto pak chladnější (oproti jiným sibiřským oblastem). Teplota v Irkutsku a u Bajkalu se může značně lišit. Pro představu, v Irkutsku bývají v červnu teploty kolem 25-30 °C, u Bajkalu bývá 15-18 °C. U Bajkalu bývá větrno v měsících dubnu, květnu a říjnu, naopak nejméně větrné bývají únor a červenec. Jelikož v červnu ještě není dostatečně prohřátá bajkalská voda, můžeme se právě v tomto měsíci zejména ráno setkat s mlhami. Co se týče srážek, na západním pobřeží jich obecně bývá méně než na východním. Nejméně srážek bývá v oblasti Olchonu. Zejména při dlouhém přejezdu lodí z Chužiru do Usť-Barguzinu může být větrno, počítejte tedy s dostatečným množstvím oblečení. V červnu zejména na Svatém Nosu bývá velké množství komárů, proto doporučujeme kvalitní repelent a bude se vám hodit i moskytiéra. Buďte však připraveni na jakékoliv počasí, abyste nebyli zaskočeni.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy (koupíte případně až na místě, u nás nejsou dostupné):

  • Карта oстрова Ольхон, озеро Байкал (Karta ostrova Olchon, ozero Bajkal), ОАО “ВостСиб АГП”, 2014.
  • Иркутск, Байкал (Irkutsk, Bajkal), ОАО “ВостСиб АГП”, 2012.

Knižní průvodci:

  • Russia, Lonely Planet (anglicky, 2018). Nemusíte kupovat celého průvodce, na stránkách Lonely Planet https://shop.lonelyplanet.com/pages/guide-books si můžete koupit i jednotlivé kapitoly (4 USD/1 kapitola). Doporučujeme kapitolu: Eastern Siberia (zde se mimo jiné dočtete o Bajkalu) a Understand Russia and Survival Guide.
  • Trans-Siberian Railway, Lonely Planet (anglicky, 2018).
  • По Байкалу, путеводитель мини-энциклопедия (Po Bajkalu, putěvoditěl minienciklopedija), Серйег Волков (rusky, 2012)
  • Vřele také doporučujeme populárně-vědeckou knihu Bajkal - Perla Sibiře, Bohumír Jánský (česky, 1989). Kniha bohužel není k dostání v knihkupectvích, je však k dispozici v některých knihovnách nebo antikvariátech

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu.

MOŽNOSTI NABÍJENÍ, MOBILNÍ SÍŤ, INTERNET

Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10-400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu.

Pokud potřebujete mobilní internetové připojení, lze si koupit za příznivou cenu místní SIM kartu a balíček služeb. Ke koupi SIM karty potřebujete platný cestovní pasa je ideální ji případně koupit až na Sibiři (pokud zakoupíte SIM kartu v jiné oblasti,např. v Moskvě,a budete přejíždět do jiných oblastí v Rusku, bude Vám účtován domácí roaming)

Nabíjení:Přístup ke zdrojům elektrické energie bude každý den, na všech ubytování. Doporučujeme vybavit se také náhradními bateriemi či jinými zdroji energie (např. powerbanka). Zásuvky jsou stejné jako v ČR, není třeba žádný adaptér. Hodit se však může rozdvojka do zásuvky.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Zavazadla: hlavní zavazadlo - batoh, cestovní taška nebo kufr; malý batoh - skladný, lehký o objemu cca 20-30 l na jednodenní túry a výlety, na palubu do letadla. Neberte si žádné zbytečnosti, ať je vaše zavazadlo co nejlehčí a co nejmobilnější. Zavazadla nebudeme přenášet na větší vzdálenosti.
  • Doklady a peníze: cestovní pas, adekvátní množství cizí měny, platební kartu (jako rezervu - na výběry z bankomatů, případně platby tam, kde to bude možné), kartičku zahraničního cestovního pojištění, vytištěnou letenku
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu)
  • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti chladu i slunci), oblečení na noc, návleky, rukavice - lehké
  • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

ZAVAZADLA DO LETADLA

  • V podpalubním (odbavovaném) zavazadle nesmíte mít: jakékoliv hořlaviny (včetně zápalek, zapalovačů a plynových kartuší), samostatné (náhradní) lithiové baterie a powerbanky. V odbaveném zavazadle dále nedoporučujeme přepravovat cennosti, hotovost, doklady, elektroniku.
  • Na palubu do příručního zavazadla nesmíte vzít: žádné ostré předměty (nože, nůžky, žiletky, špendlíky či jehly, trekové hole s kovovou špičkou, nic ani náznakem ostrého), plynové kartuše, stanové kolíky, tekutiny (nápoje, krémy, gely či pasty) ve větším balení než 100 ml - všechny případné tekutiny v balení o obsahu do 100 ml musí být umístěny zvlášť v průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr (tedy maximálně celkem 10 ks po 100 ml). Tekutiny zakoupené po průchodu bezpečnostní kontrolou v čekací hale už těmto pravidlům a omezením nepodléhají. U dalších zakázaných předmětů se nepředpokládá, že byste je na cestu vůbec brali.
  • S sebou na palubu se berou: Peníze a doklady, foťáky, notebooky, tablety, mobily a podobná křehká elektronika (elektronické cigarety musí mít cestující vždy přímo u sebe, a pokud je to možné, tak s odstraněnou baterií), powerbanky (lze přepravit pouze v příručním zavazadle), náhradní lithiové baterie a akumulátory, čtivo. Notebooky, tablety a foťáky se dávají při kontrole bezpečnostním rentgenem zvlášť. Ve všech elektronických zařízeních musíte mít nabité baterie a musíte být schopni na případné vyžádání přístroj zapnout - ke kontrole, zda slouží opravdu svému účelu. Během vzletu a přistání nesmíte mít zapnutá elektronická zařízení, většinou je však možné mít zapnutý mobil v režimu „letadlo“.

Přesná pravidla týkající se odbavení na letišti naleznete zde: https://www.prg.aero/bezpecnostni-pravidla
Doporučujeme shlédnout krátká informativní videa:

PŘEKROČENÍ HRANIC

Zkrácený seznam věcí podléhajících písemné deklaraci při jejich převozu fyzickou osobou přes celní hranici Ruské federace za účelem osobního použití:
• Dovážená i vyvážená cizí měna i měny RF v hotovosti, cestovních šecích i v cenných papírech v celkové hodnotě přesahující 10 000,- USD
• Dovážené věci, jejichž celková hodnota převyšuje 65 tisíc rublů anebo jejichž celková hmotnost převyšuje 35 kg;
• Dovážené alkoholické nápoje v množství převyšujícím 2 litry;
• Dovážené tabákové výrobky v množství převyšujícím 50 doutníků + 100 cigár + 200 cigaret + 0,25 kg tabáku;
• Dovážené a vyvážené drahé kovy a drahokamy;
• Kulturní cennosti (starožitnosti, umělecká díla, cenné hudební nástroje, staré mince apod.);
Máte-li některou z výše uvedených věcí, je třeba ji podrobit celní deklaraci. Při příletu do RF je třeba v takovém případě projít tzv. červenou zónou. Předem dvakrát vyplňte celní prohlášení. Přesné informace je možné nalézt na stránkách ruské Federální celní služby www.customs.ru.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví v Moskvě (Posolstvo Češskoj Respubliki)
Adresa: ul. J. Fučíka 12/14, 123 056 Moscow
Telefon: + 7 495 2760 703 (prac. dny 07:00-19:00, víkendy 09:00-17:00)
- hlasový strom ZÚ: +7 495 2760 701
Fax: SVV: +7 499 2500 263
Nouzová linka: +7 916 353 2601
Email: moscow@embassy.mzv.cz
Konzulární úsek: consulate.moscow@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/moscow

Úřední hodiny úřadu pro veřejnost: pondělí - pátek 08.30 - 17.00
Příjem žádostí o krátkodobá víza: pondělí - pátek 09.00 - 12.00

Časový posun:
+1 hod v době letního času
+2 hod v době zimního času

Při volání z území RF se místo mezinárodního kódu RF "007" volí číslice "8". Při volání z pevné linky do zahraničí se volí číslice "8" a po 4 vteřinách číslo "10" a dále se vytáčí kód země (pro ČR 420), kód města a číslo volaného účastníka.