Kamčatka

Horská turistika vulkanickým rájem (Rusko)

Odlehlému poloostrovu Kamčatka na ruském Dálném východě vládnou vulkány. Kamčatka je součástí pacifického ohnivého kruhu, kde na místě styku litosférických desek dochází k nejintenzivnější vulkanické činnosti na světě. Vysoké, dokonalé kužely sopek dominují krajině - jejich počet je okolo 300, z čehož 29 sopek je aktivních. Taková hustota vulkánů na tak relativně malé ploše je světovým unikátem. Nachází se zde i nejvyšší aktivní sopka celé Euroasie - Ključevskaja (4750 m). Kamčatka, to je překrásná, divoká, panenská příroda, v níž stále ještě existují místa, která čekají na svého objevitele. Poloostrov pokrývá hustá tajga, z níž vystupují vulkány a v níž se ukrývají tyrkysová jezera. Jedná se také o oblast s největší koncentrací medvědů hnědých na světě. V době studené války byla Kamčatka zakázanou pohraniční oblastí s vojenskými základnami a s rozmístěnými strategickými raketami, které mohly ohrožovat americké území. Turisté, zejména cizinci, sem neměli přístup. Tato doba je naštěstí již minulostí a nyní můžeme přiletět na Kamčatku relativně jednoduše s jediným přestupem v Moskvě. Pořád se však jedná o destinaci s puncem dobrodružství.

Během našeho zájezdu navštívíme nezajímavější vulkanické oblasti Kamčatky. Nejprve v širším okolí hlavního města Petropavlovsk-Kamčatskij vystoupáme na nižší sopku Gorelyj, z jejíhož úbočí kouří fumaroly a jejíž kráter je zatopený jezerem. Vedlejší sopka Mutnovskaja je jednou z nejúžasnějších geotermálních oblastí ve světovém měřítku. Projdeme prvním kráterem mezi syčícími fumarolami, po sirných polích a okolo tyrkysového jezera na vyhlídku do „pekelného“ druhého kráteru. Pokusíme se o zdolání 2741 m vysokého kuželu sopky Avačinská, jejíž vrcholový kráter je zalitý lávovým polem a stále se z něj kouří. V druhé části zájezdu se přesuneme po jediné kamčatské silnici 500 km na sever, kde si vyšlápneme na vyhlídku na dokonalý kužel nejvyšší sopky Kamčatky Ključevskaja a na vulkány Kameň a Bezymjannyj. Pod sopkou Tolbačik překonáme ztuhlé lávové proudy, objevíme lávové jeskyně a vystoupáme na nízké barevné sopečné kužely - vše vytvořené nedávnou vulkanickou činností v letech 1975-1976 a 2012-2013. Mezi túrami nesmí chybět odpočinek s koupáním v termálech ve vsích Paratunka a Esso, v dřevěné osadě Kozyrevsk si zase užijeme pravou ruskou saunu - baňu. Na závěr se můžeme vydat z Petropavlovsku na lodní výlet po Avačinské zátoce k ptačím ostrovům, skaliskám v moři a vyzkoušet si rybolov.

Zájezd je zaměřený na méně a středně náročnou horskou turistiku s jednodenními túrami. Budeme chodit s malým batůžkem nalehko. Většina túr je náročnosti 2 a 2-3 s převýšením nejčastěji mezi 300-900 m nahoru a totéž dolů a s délkou denní túry 4-7 hod včetně pauz. Výjimkou je náročný výšlap na vrchol sopky Avačinská (náročnost až 4), kde však stačí vystoupat na výhledový hřbet pod hlavním kuželem (náročnost 3). V přírodě nocujeme celkem 4 noci ve vlastních stanech, dále v hostelu, v chatkách a v hotelu. Pojedeme v menší skupině do 14 cestovatelů.

S realizací zájezdů do Ruska v sezóně 2024 vůbec nepočítáme! Můžete si vybrat ze zájezdů do Gruzie, Kyrgyzstánu nebo Tádžikistánu.

Program zájezdu

  • 1. den: Odlet z Prahy.
  • 2. den: Přílet na Kamčatku do hlavního města Petropavlovsk-Kamčatskij. Ubytování, nákup. Podvečerní vycházka na vyhlídku z městského vrcholku Mišennaja (382 m). (1,5 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m)
  • 3. den: Výstup k nádherným modravým horským jezerům - Golubye ozera (850 m), návrat stejnou cestou (8 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m).
  • 4. den: Cesta terénním autem do oblasti sopky Mutnovskaja. Zastávka v sedle s totemy s vyhlídkou na vulkán Viljučinskij. Termální oblast Dačnyje kolem geotermální elektrárny - krátká vycházka do Malého údolí gejzírů s prvními fumarolami (1 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Stanování pod sopkou Gorelyj.
  • 5. den: Výstup na sopku Gorelyj (1829 m) - úžasný výhled z okraje kráteru a z vrcholu na sopky celé jižní Kamčatky a do samotného fotogenického kráteru s jezerem a fumarolami (5 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m). Krátký přejezd na tábořiště pod sopku Mutnovskaja. Procházka na výhled do kaňonu Opasny s krásným vodopádem (1 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m).
  • 6. den: Túra do dobře přístupného kráteru sopky Mutnovskaja - jedna z nejlepších geotermálních oblastí na světě. Mezi mohutnými výrony plynů a po sirných polích do horní části kráteru na unikátní vyhlídku na modravé jezírko a do druhého aktivního kráteru (4 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m). Návrat terénním autem do Petropavlovsku na ubytování, po cestě zastávka na koupání v termálech Paratunka.
  • 7. den: Brzký ranní terénní výjezd. Pokus o výstup na sopku Avačinská (2741 m). Zdolání vrcholu je fyzicky náročnější (9-10 hod, ↑ 1850 m, ↓ 1850 m). Alternativně možný méně náročný výstup na výhledový hřeben pod vrcholový kužel Avačinské (6 hod, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m). Protější dokonalý kužel sopky Korjacká je u obou variant jako na dlani. Večerní návrat na ubytování do Petropavlovsku.
  • 8. den: Místním autobusem přejezd na sever. Procházka mezi dřevěnými domky po prašných ulicích typické vesnice Kozyrevsk. Nocleh v chatkách na zahradě, 2 noci po sobě. Pravá ruská sauna - baňa.
  • 9. den: Výjezd vachtovkou kamčatskou tajgou za vrcholek Kopyto nad horní hranici lesa. Pěší výstup barevnou horskou tundrou na vyhlídku na nejvyšší aktivní sopku celé Euroasie - dokonalý kužel Ključevskaja (4750 m) a na sopky Kameň (4575 m) a Bezymjannyj (2882 m), na druhé straně masív Tolbačik (3682 m) (7 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Večer návrat vachtovkou zpět do Kozyrevsku.
  • 10. den: Tajgou a přes lávová pole transport pod Tolbačik. Výstup na nízký vulkán Severnyj proryv (1170 m) - výhled na fantastickou lávovou krajinu a na vulkán Tolbačik. Kráter Zvezda s lávovými jeskyněmi. Fotogenický Mrtvý les sežehlý erupcí v roce 1975 a v lávě pohřbený vrtulník (celkem 2,5 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Stanování v sopečné krajině u báze Klešnja, 2 noci po sobě.
  • 11. den: Túra pod Tolbačik - měsíční krajinou s provazci ztuhlé lávy, přechod lávového proudu z roku 2012, z něhož ještě místy sálá teplo, možnost průzkumu lávové jeskyně. Okruh magickou barevnou vulkanickou krajinou přes malé sopky na úpatí mohutného Tolbačiku. (5 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
  • 12. den: Návrat vachtovkou ze sopečné krajiny pod Tolbačikem zpět ke Kozyrevsku a dojezd do vesnice Esso, ubytování 2 noci po sobě v hotelu s termálním bazénem.
  • 13. den: Vesnice Esso - koupání a zasloužená relaxace v termálních bazénech a pramenech, návštěva skvělého etnografického muzea. Kratší výstup na vyhlídku Pioněrskaja sopka (810 m) nad Esso (2,5 hod, ↑ 350 m, ↓ 350 m).
  • 14. den: Návrat místním autobusem z Esso do Petropavlovsku, nocleh 2 noci po sobě.
  • 15. den: Plavba po Avačinské zátoce s výhledy na sopky. Čedičová skaliska Tři bratři a Staričkův ostrov s mořskými ptáky včetně papuchalků. Rybaření na lodi a oběd. Po návratu procházka v centru Petropavlovsku a po pláži. Alternativně možno absolvovat i nákladný celodenní výlet s lety vrtulníkem za medvědy ke Kurilskému jezeru nebo do Údolí gejzírů (cena cca od 15000 Kč/os.).
  • 16. den: Odlet z Kamčatky, návrat do Prahy.

Ubytování a nocování

V přírodě nocujeme celkem 4 noci ve vlastních stanech. V Petropavlovsku spíme v hostelu (přerušovaně celkem 6 nocí) se společnými pokoji s výhledem na záliv, k dispozici je kuchyňka, sociální zařízení je společné. Ve vesnici Kozyrevsk se ubytujeme (na 2 noci po sobě) ve 2lůžkových chatkách umístěných v příjemné zahradě, sociální zařízení je společné, k dispozici je jednoduchá kuchyňka a také tradiční ruská baňa. V Esso spíme (2 noci po sobě) v hotelu s 2-4lůžkovými pokoji s vlastním sociálním zařízením a s venkovním termálním bazénem.

Stravování

Stravujeme se z vlastních zdrojů. V horách je nutné vlastní vaření (plynové kartuše zakoupíme po příletu na místě), v civilizaci je možné si vařit v kuchyňce na ubytování nebo zajít do restaurace vyzkoušet ruská jídla. V civilizaci je všude možné dokupování zásob.. Z ČR si můžete vzít trochu vysokoenergetických potravin (čokoláda, musli tyčinka, bonbony, oříšky,...).Můžete vzít práškové energetické nápoje do vody.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Do hor a v horách po drsnějších cestách se budeme přesouvat vachtovkou. Dálkový přejezd z Petropavlovsku na sever do Kozyrevsku a zpět z Esso absolvujeme místním autobusem. V Petropavlovsku se budeme přepravovat i taxíky a místní MHD.

Cestovní formality: K této cestě je potřeba cestovní pas (s platností minimálně o 6 měsíců přesahující dobu odletu z Ruska) s platným vízem, které je nutné vyřídit předem v ČR. Vízum včetně nezbytného pozvání pro vás můžeme zajistit za 3100 Kč - objednat si ho můžete v poznámce přihlášky. Kvůli vyřízení víz je možné se přihlásit nejpozději 4 týdny předem. Víza standardně vyřizujeme cca 6 týdnů před odletem.

Očkování: Doporučujeme být naočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Kamčatka

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Island

Země ledu, ohně, polární záře a pověstí o skřítcích

Kanada - národní parky Skalistých hor

Horská turistika v provinciích Britská Kolumbie a Alberta

Mongolsko - zemí kočovníků, jurt a koní

Velká cesta pouští, stepí a tajgou

Sopky Indonésie

Horské výstupy na vulkanických ostrovech Bali, Lombok a Jáva

Réunion - přechod po chatách

Sopky a kaldery vulkanického ostrova v Indickém oceánu