Informace k zájezdu
Národní parky západní Kanady

Úvodní stránka zájezdu Národní parky západní Kanady ( Kanada, Daleké cesty, Turistika horská, Letecké zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Budeme podnikat jednodenní túry i kratší výlety nalehko, jen s věcmi potřebnými na 1 den. Délka denních túr je nejčastěji od 5 hod do 8 hod včetně pauz. Denní převýšení je různorodé, kromě jednoho dne vždy do maximálně 800 m nahoru a totéž dolů, výjimkou je výstup na Perley Rock 3. den (převýšení 1150 m). Náročnost túr je 2 a 2-3. Některé dny si můžete v případě zájmu a dobrého počasí k základní variantě přidávat, náročnost se pak zvyšuje na 3 - Berg Lake 10. den. Vždy je naopak možné zvolit lehčí a kratší variantu nebo si zařadit odpočinkový den a túru vynechat. Některé dny si od treků odpočineme a zvolíme program s kratšími výlety či se zastávkami na obdivování krás okolní krajiny. Pouze jednou (12. den) je delší přejezd. Všechny túry vedou po prošlapaných stezkách a cestách a neobsahují technicky náročné pasáže. Budeme trekovat v nadmořských výškách od 50 m (nástup na Squamish trek) do 2611 m (Sentinel Pass). Ve vyšších polohách se budeme pohybovat nad horní hranicí lesa, skvělé výhledy se otevírají u téměř všech jezer. Všechny aktuálně nepotřebné věci budeme mít po celou dobu akce uschovány v autě či v kempech.

LETENKY

Termín zájezdu může být po dohodě s účastníky mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nejvýhodnější nabídku letenek. Obecně platí - čím dříve se přihlásíte, tím levnější letenky pro vás budou. Uvedená cena je orientační. Odlétáme z Prahy. V případě vašeho zájmu letět z jiného letiště nám to prosím sdělte, ne vždy je však jiné odletové místo možné. Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
https://www.accuweather.com/en/ca/vancouver/v5r/weather-forecast/53286 (Vancouver)
https://www.accuweather.com/en/ca/jasper/t0e/weather-forecast/51956 (NP Jasper)
https://www.accuweather.com/en/ca/banff/t1l/weather-forecast/51958 (NP Banff)

Pro klima je typická variabilita a proměnlivost. U pobřeží (Vancouver) je oceánské a mírné klima, ve Skalnatých horách je horské klima ovlivňované zejména nadmořskou výškou.
Vancouver zažívá v červenci a srpnu nejsušší období roku, teploty se mohou pohybovat přes den nejčastěji mezi 20-25 °C, přes noc cca okolo 10° C. V kanadských Skalnatých horách se teploty nejčastěji pohybují mezi 7-22 °C, ve vyšších výškách však mohou noční teploty klesnout i k 0 °C. Červenec a srpen je ideální měsíc na cestování - sníh z minulé zimy je v horách na největším ústupu a nový sníh zpravidla ještě nenapadne.

MĚNA A KAPESNÉ

Bankomaty a výměna peněz: Ideální a téměř nutné (také pro případ prokázání dostatku peněz při vstupu do Kanady) je vzít s sebou do Kanady funkční platební kartu (embosovanou, mezinárodní, VISA či MASTERCARD) a kartou platit či si vybírat hotovost z bankomatů. Určitě s sebou i v tomto případě vzít základní obnos v hotovosti, ale v hotovosti stačí jen cca 100 CAD. Platební karta slouží i jako finanční rezerva pro neočekávané výdaje.
Ceny: Ceny potravin jsou cca o 50 % vyšší než u nás, ale v supermarketech lze narazit na zajímavé slevy - pak mohou být ceny některých potravin dražší jen o něco oproti ČR. Ceny v restauracích jsou vyšší výrazněji. Podrobněji viz kapitola stravování. Kromě stravy budete na místě platit výdaje za lanovku cca 49 CAD. Dále můžete utratit libovolnou částku za suvenýry. Na stravu třeba počítat cca 15-25 CAD na den. Celková útrata v Kanadě je hodně individuální, počítejte minimálně od 500 CAD výše.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy Kanady - Britské Kolumbie:
- Britská Kolumbie jih 1 : 900 000. ITM

Knižní průvodci v češtině:
- Britská Kolumbie a kanadské Skalnaté hory. Lonely Planet - Svojtka. Česky, vydání 2017.

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/Canada
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

MOŽNOSTI NABÍJENÍ

V kempech (10 nocí) a v hostelu (1 noc) lze dobíjet baterie (nelze na tábořištích - 3 noci), potřebujete ovšem adaptér do zásuvky, v Kanadě jsou oproti Evropě odlišné zásuvky - na 2 úzké ploché kolíky („americká zásuvka“): http://zasuvky.hw.cz/index.php?kod_zeme=CA
Pokud očekáváte nadměrné nabíjení baterií, můžete si vzít rozdvojku do zásuvky, kterou dáte do vašeho adaptéru.
Pokud očekáváte nadměrné nabíjení baterií, můžete si vzít rozdvojku do zásuvky, kterou dáte do vašeho adaptéru. Je teoreticky možné, ale nezaručené, že půjde dobíjet baterie přes zapalovač v autě (kapacitně omezeno) - vezměte si proto pro případ redukci na nabíjení do auta s výstupem USB.
V Kanadě fungují všichni čeští operátoři (T-Mobile, O2, Vodafone), je jen potřeba mít aktivovaný roaming, což je dnes zcela běžné, podmínky jsou u každého operátora jiné. Kanada spadá do zóny 2, volání stojí dle operátora cca 30-35 Kč za minutu, SMS okolo 10 Kč. Operátoři také nabízejí různé roamingové balíčky. Pokrytí signálem je bezproblémové v civilizaci, problémové ale samozřejmě v horách. Mobil si však vezměte určitě s sebou, minimálně pro případ nouze.
Internet: V některých kempech je wifi na recepci. Pokud potřebujete nutně a hodně využívat internet, bývá výhodnější si koupit místní kartu s datovým balíčkem než používat datový balíček od českého operátora.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Veškeré věci je třeba sbalit do velkého batohu nebo do cestovní tašky či kufru na kolečkách (dle vaší volby). Zavazadla nebudete nikde daleko přenášet. Jinak na všechny jednodenní túry a výlety a na palubu do letadla je dále třeba menší batůžek cca 25-30 l. Ohledně sbalení zavazadel do letadla si přečtěte také kapitolu „Zavazadla do letadla“. Neberte si s sebou věci, které nutně nepotřebujete a žádné zbytečnosti ani nadměrné zásoby čehokoliv - pokud vám opravdu bude něco chybět, tak si to v Kanadě lehce dokoupíte.
Je nutné dodržet přijatelnou váhu a rozměr zavazadla, snažte se o max. skladnost, abychom se vešli do auta - doporučujeme do 20 kg celkem.
Nezbytné vybavení: Cestovní pas (platný ještě alespoň 6 měsíců po skončení cesty), vytištěné potvrzení eTA, vytištěná zpáteční letenka, platební karta (na platby, na výběry z bankomatů, na prokázání vašeho finančního zabezpečení a jako rezerva), 100 CAD v hotovosti, kartička pojištění léčebných výloh, české koruny jen na výdaje do Prahy a zpět, vytištěné tyto pokyny. Stan (samonosný, nepromokavý, dvouplášťový, stabilní i v silném větru, kopulovitého nebo hybridního tvaru), izolační podložka (karimatka nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti), spacák přiměřeného tepelného komfortu (počítejte raději s chladnými nočními teplotami, teplota může k ránu klesnout i k 0 °C), čelovka, redukce do zásuvky.
Doporučené vybavení: Podložka pod stan (igelit nebo plachta proti proražení podlahy kamínky apod, bývá s tím problém), sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor nejlépe 50), sunblock na rty (s vyšším ochranným faktorem), repelent proti hmyzu (nejlépe obsahující látku DEET - Predator max. 50% nebo Predator forte 25 %), hygienické potřeby v minimalistické verzi, toaletní papír, ručník, mapy (viz kap. mapy a literatura), teleskopické hole, chytrý mobil s GPS a nabíječka, tělová ledvinka nebo kapsička na krk na peníze a doklady, do dvojic rozdvojka do zásuvky.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, cestovatelské kalhoty; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále ponožky, kraťasy, oblečení do stanu, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), návleky, lehčí rukavice, plavky.
Boty: Kvalitní trekové boty do hor, do středně náročného terénu, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Buď kvalitní lehčí nižší trekové boty nebo klasické pohory, dle vaší preference. Je nutné si vzít i sandály - páskáče nebo jinou lehkou obuv (na přezutí, do auta, do letadla).
Strava: Viz také kap. stravování. Převážně si budete vařit sami na vlastním vařiči (večeře, snídaně), obědy jsou zpravidla studené. Někdy je možné zajít do fastfoodu. Většinu potravin si dokoupíte na místě. S sebou jsou nutné věci na vaření - plynový vařič (na klasické šroubovací kartuše, typ VAR, Coleman apod.), ešus, k vařiči závětří, dále lžíce, nůž, otvírák. Plynové kartuše a zapalovače či zápalky nelze převážet letadlem - koupíme je na místě. Z potravin je z ČR možné vzít v rozumném množství: lehké instantní potraviny na vaření (předpřipravená jídla typu „Dobrý hostinec“, „Rychlá večeře“ či „Travellunch“, instantní bramborové kaše, instantní polévky, instantní sladké kaše, dále sůl, čaj, cukr), energetické potraviny (műsli a műsli tyčinky, čokolády, bonbony, …), pro jistotu i trochu studené stravy na celý úvodní den i večer a další ráno (pozor na omezení, které potraviny nelze dovážet). Rozhodně nevozit salámy a masové konzervy.
Tekutiny: Vodu budeme postupně doplňovat v kempech, případně občas dokoupíme balenou vodu. Je vhodné vzít také práškové nápoje a šumivé vitamíny do vody. Hodí se slivovice.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Martin Halamka - Kanada 2018.