Informace k zájezdu
Příroda a moře jižní Francie na kole

Úvodní stránka zájezdu Příroda a moře jižní Francie na kole ( Francie, Provence, Alpy, Cykloturistika, Cyklistické zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2

Denní etapy měří 30 až 60 km s převýšením od 150 do 850 m. Nejnáročnější etapa je 8. den s převýšením ↑ 1100 m, ↓ 1100 m), kterou lze však vynechat a nahradit např. odpočinkovým dnem spojeným s koupáním v moři. V sedle kol strávíme maximálně 3-4 hodiny denně, což odpovídá 5-7 hodinám celkového času i s mnoha přestávkami. Každou etapu je možné alternativně prodloužit zařazením individuální cyklovyjížďky. Některé etapy lze zkrátit nebo zcela vynechat a udělat si vlastní program podle svých představ. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus, který nám pomůže zajistit program.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na: http://www.meteofrance.com/previsions-meteo-france/provence-alpes-cote-dazur/regi93
Dlouhodobou předpověď najdete na: http://provence.ikn.cz/pocasi/dlouhodoba-predpoved-pocasi-pro-provence/
Vzhledem ke geografické poloze bývá počasí v létě velmi teplé a suché, takže i v horách může sluníčko pěkně „péct“, ale už jsme v Provence či v kaňonech zažili i deštivo a teploty kolem 10-15 °C. Déšť nebývá obvyklý, ale může být i přívalový, takže doporučujeme připravit se na oba extrémy. Počítejte s vysokou spotřebou tekutin - ideální jsou práškové iontové nápoje.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Bageta: 0,80-1,30 €, sýr v obchodě: 2-4 € za 200 g, víno v obchodě: od 2 €, pizza v restauraci: 8-12 €, hlavní, jídlo v restauraci: od 10 €, pivo v restauraci: 3-5 €, káva nebo víno v restauraci: od 1,30 €, zmrzlina: 1,50-2 €.
V restauracích jsou obecně ceny cca 2,5x vyšší než u nás. Některé potraviny v obchodech jsou cca o 50 % dražší než u nás, ale naopak řada potravin je stejně drahá nebo levnější. Doporučujeme kapesné 100-250 € na osobu. Celková výše útraty záleží jen na vašich chutích a představách o dovolené. Doporučujeme si vzít k předpokládané útratě navíc finanční rezervu cca 50-100 € na osobu.
Výměna peněz: Pro cestu do Francie budete potřebovat eura, která je možné nakoupit ve všech směnárnách. Peníze v dostatečné výši doporučujeme vyměnit v ČR, na místě jsou koruny obtížně směnitelné. Téměř všude je možno platit kartou a vybírat peníze v bankomatech.

MAPY A LITERATURA

Originální mapy seženete ve specializovaném knihkupectví nebo na internetu (např.: http://www.pruvodcenakopce.cz/ ) , případně i na místě.
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
• IGN: cykloturistické 1 : 100 000 z nové edice čísla 163, 164, a 169, aktuálně k mání na http://www.kralovstvimap.cz/
• MICHELIN 1 : 150 000 332 - Drôme, Vaucluse, 339 - Gard, Hérault, 334 - Alpes-de-Haute-Provence
• Marco Polo 1 : 200 000 Côte d´Azur, Provence
Dobrých průvodců Provence a Azurové pobřeží v češtině je dostatek, např. National Geografic, Rough Guide atd. Vhodné je si přečíst také „cestopisy“ typu „Obrázků z Provence“ od Jana Šmída či klasické Horníčkovo povídání.

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve fromátu .sqlitedb můžete stáhnout zde:
https://drive.google.com/file/d/0B2VM5fIXUnjyREExRWgzN3MzSUE/view?usp=sharing
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

PŘEPRAVA KOL

Kola jsou přepravována na speciálním krytém vleku, konstruovaném s ohledem na minimalizaci možnosti jejich poškození. Jejich nakládku a vykládku řídí průvodci, součinnost klientů je žádoucí. Kola jsou uchycena ve speciálních držácích a připevněna za rám polstrovanou tyčí. Zadní kolo je navíc přichycené řemínkem ke kolejnici. Většinu kol není třeba nijak speciálně upravovat, přesto se při dnešní široké škále konstrukce a vybavení kol mohou vyskytnout problémy s jejich bezpečným uložením na vlek zejména při extrémně vysokých nebo širokých řidítkách s dlouhými rohy, vysoko vysunutých sedlech apod. Aby nedošlo k poškození sousedních kol, je někdy nutné sedla snížit nebo vyndat, rohy nebo řidítka pootočit. Mohou také překážet široké košíky připevněné k nosiči. Před nakládkou vyndejte computery, blikačky a hustilky, tyto doplňky se mohou během manipulace a přepravy vytřást a poškodit. Kapacita většiny vleků je 40-42 kol. V případě, že uvažujete si s sebou vzít elektrokolo, lehokolo a jiné nestandardní dopravní prostředky, zkonzultujte prosím svůj záměr včas s CK. Bližší informace o přepravě kol včetně fotografií uložení kol naleznete na www.alpina.cztpreprava-kol.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, měna příslušné země (viz Měna a kapesné), české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, kolo, cyklistická helma, stan, karimatka, spacák. Z důvodu předepsaných váhových limitů pro autobus a omezené plochy ke stanování v kempu zvolte adekvátní velikost stanu (pokud cestujete sami či s jedním spolucestujícím, vhodný je stan menší či střední velikosti).
Doporučené vybavení: Malý batoh na kolo (10-15 l), do kterého se vejde vše potřebné pro jednodenní vyjížďky na kole. Potřeby osobní hygieny, ručník, toaletní papír, krém na opalování s UV filtrem, sluneční brýle s UV filtrem. Pravidelně užívané léky, zavírací nůž, čelovku, tužku, zápisník, mapy, GPS, foťák a náhradní baterie, nabíječku na telefon. Ledvinku nebo kapsičku na krk na doklady a peníze.
Vhodný typ kola: Trekové, crossové, silniční.
Na kolo: Náhradní duše, případně pláště odpovídajících rozměru vašich ráfků (1x duše je minimum, 2x ventilek). Skládací kapesní nářadí, soupravu na lepení, hustilku, cykloláhev na vodu. Doporučujeme mapník na řídítka pro rychlejší a lepší orientaci v terénu a hlavně na křižovatkách, přední svítilnu, zadní červenou blikačku, zámek na kolo raději s dlouhým lankem a k němu 2 klíče (kdyby se jeden ztratil) a také kapsičku na rám kola či brašničku pod sedlo. Klientům s koly vybavenými kotoučovou brzdou doporučujeme přibalit klínky mezi brzdové destičky.
Oblečení: Boty a oblečení pro jízdu na kole. Sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí do autobusu. Doporučujeme cyklorukavice a cyklistické brýle. Dále něco nepromokavého (pláštěnku nebo pončo) a větru odolného. Oblečení do zimy i tepla (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička), termoprádlo, plavky klasického typu (v tzv. šortkových plavkách není vstup do kempového bazénu povolen), pokrývku hlavy.
Strava: Miska, lžíce či příbor, hrníček na pití, utěrka, mycí prostředky, energeticky vydatné jídlo (tyčinky, čokolády, tvrdé salámy, paštiky, oplatky, sušené ovoce, šumivé vitamíny atd.), láhev na vodu.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že Vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Lukáš Vlach - Jižní Francie a Provence 2011, Jan Klimeš - Provence na kole 2012, Avignon 2012, Mont Ventoux 2012.