Příroda a moře jižní Francie na kole

Provence - kaňony, starobylá městečka, levandule a víno

Kaňony Ardèche a Verdon patří spolu s celou Provence k perlám jižní Francie. Zároveň je tento kraj vína, umělců a příjemného koupání i vyhlášeným rájem cyklistů. Navštívíme oblast, kde hory ztrácejí svou sílu, jako by spěchaly k průzračnému moři. Mají také trochu nezvyklý charakter, protože více než sníh a led je po staletí modelovaly vítr a voda. Proto zde nalezneme více roklí, kaňonů a soutěsek než kdekoliv jinde v Evropě. Kromě přírodních krás hor a pobřeží omývaného středozemním mořem si vychutnáme i atmosféru malebných historických městeček Avignon, Orange, Cassis, Bandol, Ciotat a dalších. V druhé polovině zájezdu bude možné si moře vychutnat z blízka a ponořit se do jeho vln na některé z nádherných pláží.

Jedná se o putovní zájezd pro všechny milovníky cyklistiky, přírody, památek i kulinářských zážitků. Denní etapy (30-60 km, převýšení průměrně 550 m) se dají často zkrátit a proložit koupáním nebo posezením v kavárnách či restauracích. Základní program je možné odjet i na silničním kole. Nocovat budeme v kempech ve vlastních stanech a každý den vám připravíme polopenzi z naší polní kuchyně. Do Provence nabízíme i podobný cyklozájezd Azurové pobřeží na kole s ubytováním na jednom místě v mobilhomech.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 11 hod přes Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa na jih Francie.
 • 2. den: Prohlídka Saint Montan, výjezd až k románskému kostelíku v Larnasu a mezi vinicemi k muzeu levandulí v St Reméze, sjezd do Vallon-Pont-d'Arc, možnost splutí části kaňonu Ardèche na kanoích. (↔ 40 km, ↑ 500 m, ↓ 800 m)
 • 3. den: Den strávený na cestě mezi nejkrásnějšími vesničkami této oblasti. Z Vogüé, situované do stěny kaňonu se středověkým zámkem a tajemnými uličkami, přes Balazuc, pitoreskní středověkou vesničku nacházející se na břehu řeky Ardèche, s možností návštěvy muzea fosílií, nebo výstupu k románskému kostelíku s panoramatickými výhledy, přes Labeaume s možností koupání ve stejnojmenné řece, až do Vallon Pont d´Arc (↔ 35 km, ↑ 300 m, ↓ 350 m). Pro zájemce navíc vyjížďka k ruinám středověkého hradu Hameau de Chastelas (↔ +10 km, ↑ +200 m, ↓ +200 m).
 • 4. den: Přejezd monumentálním kaňonem Ardèche s krásnými výhledy přes St Martin d'Ardèche do Avignonu. Možnost návštěvy krápníkové jeskyně nebo koupání v řece Ardèche. (↔ 40 km, ↑ 500 m, ↓ 550 m)
 • 5. den: Koupel pod akvaduktem Pont du Gard (UNESCO), vinicemi do starobylého města Beaucaire, opevněné městečko Tarascon a starobylý klášter Frigolet, návrat zpět do Avignonu. (↔ 60 km, ↑ 300 m, ↓ 300 m)
 • 6. den: Podél řeky Rhône přes Villeneueve-les-Avignon a slavné vinice Châteauneuf-du-Pape, ochutnávka a nákup pověstného vína v místním vinařství. Prohlídka Orange (UNESCO) s římským vítězným obloukem a nejzachovalejším antickým divadlem na evropském kontinentu. (↔ 45 km, ↑ 150 m, ↓ 150 m)
 • 7. den: Přejezd na pobřeží a úvodní setkání s nefalšovanou přímořskou krajinou v okolí krásné vesničky Le Castellet se snovým výhledem. Možnost prvního koupání v moři na pláži v Les Lecques. (↔ 30 km, ↑ 400 m, ↓ 700 m)
 • 8. den: Okružní jízda s výjezdem na proslulou pobřežní silničku La Route des Cretes s nezapomenutelnými výhledy. Prohlídka turisty vyhledávaného letoviska Cassis a průjezd pod severní stranou přímořských útesů s možností zařazení MTB alternativy. (↔ 50 km, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m)
 • 9. den: Po pobřeží s koupáním na nejrůznějších plážích Azurového pobřeží, kde si každý najde tu svoji. Návštěva přímořského letoviska Bandol proslaveného skvělým červeným vínem a v závěru etapy ostrý výjezd na vrchol výběžku Massif du Cap Sicié až k sakrální stavbě Notre Dame du Mai, ukryté před davy a civilizací v hlubokých lesích. (↔ 50 km, ↑ 550 m, ↓ 550 m)
 • 10. den: Závěrečná třešnička na dortu v podobě okruhu po hraně nejhlubší evropské trhliny kaňonu Verdon. Večerní návštěva městečka vklíněného do skal Moustiers de Ste Marie, proslaveného výrobou "faience" a koupání v jezeře Lac de Ste Croix. (↔ 50 km, ↑ 850 m, ↓ 1250 m, lze zkrátit)
 • 11. den: Návrat přes Německo a příjezd do Plzně a Prahy v odpoledních, do Brna ve večerních hodinách.

Nocování

8x v kempech ve vlastních stanech, z toho 2x ve Vallon-Pont-d'Arc, 3x v Avignonu a 3x v La Ciotat. Kempy jsou vybaveny standardním sociálním zařízením, vždy s možnost koupání v bazénu, řece nebo moři.

Stravování

Připravíme vám polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 10. den snídaní. Ostatní potraviny a občerstvení lze během zájezdu dokoupit téměř denně. Doporučujeme zejména vynikající kozí sýry, víno, olivy nebo sušené salámy. V restauracích jsou obecně ceny cca 2x vyšší než u nás. Některé potraviny v obchodech jsou cca o 50 % vyšší než u nás, ale naopak řada potravin je stejně drahá nebo levnější.

Příroda a moře jižní Francie na kole

Příroda a moře jižní Francie na kole

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Provence na kole

Pohodově krajem vína a levandule, starobylá městečka a moře

Pobřeží Korsiky na kole

Ostrov tisíce vůní - cykloturistika přes hory i kolem moře

Toskánsko na kole

Cyklistika v kraji olivovníků, cypřišů a u moře

Provence na kole - romantická a přátelská

Cyklistika v oblasti Avignonu, provensálských "Benátek" a ve stínu Mont Ventoux

Provence pěšky i na kole

Nenáročná turistika a cyklistika v kraji vína a levandule

Alsasko na kole

Krajem hrázděných domků, vinic a čápů