Informace k zájezdu
Karavanky

Úvodní stránka zájezdu Karavanky ( Slovinsko, Alpy, Přechody hor, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Jedná se o vícedenní přechod hor ve středně náročném terénu s ubytováním na horských chatách. Je potřebná určitá fyzická a psychická zdatnost a také jistá chůze. Vše potřebné si poneseme na zádech, ale vzhledem k ubytování a stravování na chatách je možné jít jen s lehkým batohem. Délka denních túr je 5-8 hodin čistého času chůze (tedy cca 6-9 hodin i s přestávkami), průměrné převýšení je kolem 1100 m. Většina vrcholů se chodí nalehko (bez velkých batohů) a je možné je vynechat a odpočívat na cestě, až se skupina vrátí. S autobusem budeme v kontaktu jen po dobu cesty na výchozí místo a cestou zpět do ČR. V autobusu si bude možné nechat věci, které po dobu přechodu nebudeme potřebovat.

POČASÍ

Počasí je podobné Tatrám, díky vyšší nadmořské výšce, ve které se budeme pohybovat (většinou 1500-2000 m) budou rána i večery chladnější. Ve vysokých horách také může dojít k nenadálé změně počasí, většinou kolem poledne. Může se tedy stát, že některý den nám i nečekaně zaprší.
Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.hribi.net/vreme_gora/koca_na_golici/11/196
(Koča na Golici, 1582 m)
http://www.hribi.net/vreme_gora/presernova_koca_na_stolu/11/309
(Prešernova koča na Stolu, 2174 m)
http://www.hribi.net/vreme_gora/dom_na_zelenici/11/91
(Dom na Zelenici, 1536 m)

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Na místě budete 3x platit za ubytování na horské chatě (cca 20-27 €/noc; slevy pro členy OEAV cca 40-50 %). Vaše další výdaje na místě závisí na tom, jak vydatně se budete stravovat v přilehlých horských chatách - více informací v kapitole stravování.
Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na zájezdu není možnost oficiální směny. Kartou lze teoreticky platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách, vybrání hotovosti z bankomatu není možné. Na útratu (jídlo, pití, ubytování, …) lze doporučit částku cca 150 €.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu
(doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz ).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Planinska zveza Slovenije: Karavanke 1 : 50 000

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po celou dobu přechodu hor po chatách na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 30-40 l.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, vložka do spacáku či lehký spacák nebo sešité prostěradlo, malý batoh cca 30-40 l na túry.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, krém na opalování s UV filtrem, sluneční brýle s UV filtrem do hor kategorie 3 a vyšší, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, ostrý nůž (nejlépe zavírací), světlo - "čelovka", láhve na vodu (nebo hydrovak), tužka, zápisník, buzola, mapa.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, …; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, …), „šusťák" (moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort), dále kraťasy a tričko. Ponožky, nejlépe trekové z moderních materiálů. Čepice, rukavice, pláštěnku (i na batoh). Boty: kvalitní „rozchozené“ boty do hor. Boty je vhodné před odjezdem dobře naimpregnovat. Vezměte si i jiné lehké boty, např. sandály na cestu do busu (lze je nechat v busu). Na chatách bývají přezůvky.
Strava: Doporučujeme využívat polopenze na horských chatách. S sebou si vezměte láhev nebo hydrovak o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Na chatách není volně dostupná pitná voda. Lze tam však koupit vodu balenou. Návrh jídla během túry (pro inspiraci): tvrdý salám, slanina (špek), chleba, ovesné vločky, sušené ovoce, kondenzované mléko v tubě, čokolády, šumivé tablety, oplatky, tyčinky, tvrdý sýr, tavené sýry, paštiky, slivovice.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), … V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Martina Švecová - Karavanky 2013, Aleš Paděra - Karavanky 2013, David Kameník - Karavanky 2015, Markéta Kozáková - Karavanky 2020.