Karavanky

Nejdelší hřebenovka ve Slovinsku

Vápencové pohoří Karavanky je přirozenou státní hranicí mezi Rakouskem a Slovinskem a zároveň je nejdelším slovinským pohořím. Z rakouské strany nastoupíme na hřeben na západě a směrem na východ si projdeme hlavní část nejdelší a pravděpodobně i nejkrásnější hřebenovky ve Slovinsku. Při pochodu budeme obdivovat daleké rozhledy z téměř opuštěných vrcholů na rovinatou nížinu Korutanských jezer na severu a majestátní masiv Julských Alp na jihu. Nemineme ani nejvyšší vrchol pohoří Stol (2237 m), kam se vydáme za dechberoucím východem nebo i západem Slunce. Při večerním posezení na horských chatách si odpočineme a ochutnáme speciality místní horské kuchyně - poctivé polévky a guláše, ale i dobré pivo nebo likér Borovničevec.

Jedná se o čtyřdenní přechod ve středně náročném terénu po horských stezkách. Na túrách strávíme denně 6-9 hodin s průměrným převýšením kolem 1100 m (náročnost podrobněji). Nocovat budeme 3 noci na horských chatách, kde doporučujeme využít nabídky stravování, což nám umožní ušetřit náklad a nést jen lehký batoh.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 23 hod přes Mikulov, noční přejezd do Rakouska.
  • 2. den: Z obce Rosenbach (600 m) výstup přes Kleiner Frauenkogel (1754 m) na vrchol Rosenkogel (1776 m). Ze sedla Rožca (1586 m) přechod po hřebenu na vrchol Golica (1834 m) s dalekými rozhledy. Nocleh na chatě Koča na Golici (1578 m). (8-9 hod, ↑ 1600 m, ↓ 700 m)
  • 3. den: Úbočím hřebene dále na východ s možností výstupů na vrcholy Bärentaler Kotschna - Velki Vrh (1944 m) a Weinasch-Vajnež (2174 m) až na chatu Prešernova Koča (2174 m). Nocování v bezprostřední blízkosti nejvyššího vrcholu Hochstuhl-Stol (2237 m). (8-9 hod, ↑ 1550 m, ↓ 950 m)
  • 4. den: Svítání na Stolu (2237 m), přes sedlo Belšica (1840 m) na vrchol Svačica (1959 m) a dále přes vrchol Vrtača (2181 m) na chatu Dom na Zelenici (1536 m) (6-7 hod, ↑ 800 m, ↓ 1450 m). Ubytování a volitelný program v okolí chaty: pohodový výstup ke kříži Čez Pod (1704 m) nebo na vrchol Selenica Palec (2026 m).
  • 5. den: Ranní výstup na Veliki vrh (2060 m). Sestup k chatě na planině Preval a Bornovou stezkou na parkoviště pod sedlem Ljubel (1058 m) (6 hod, ↑ 700 m, ↓ 1150 m). Setkání s autobusem a přejezd Rakouska. Příjezd do Brna v nočních hodinách.

Ubytování

3x na horských chatách Koča na Golici, Prešernova Koča a Dom na Zelenici. Spí se na matracích ve společné noclehárně, teplé deky jsou k dispozici. Spacák není potřeba, je nutná vlastní vložka do spacáku. Na chatách je restaurace a WC (toaletní papír je dobré mít vlastní), na chatě Dom na Zelenici je možné využít sprchu. Vodu si vezměte na celou první túru a noční přejezd z ČR. Na chatách s vodou šetřete (na chatách většinou není volně dostupná pitná voda, lze koupit pouze vodu balenou). Možnosti dobíjet telefon na chatách bývají omezené. Všechny odpadky se musí snést zpět k autobusu ("Odnesite smeti v dolino"). Na chatách je možné vyhazovat pouze odpad, který se zakoupí na chatě! Kořalku si přelijte do PETek. Na chatách jsou přezůvky, není třeba si nosit svoje.

Stravování

Doporučujeme kupovat si večeře a snídaně na chatách. Snídaně stojí 6-10 €, polévky 7-9 €, hlavní jídlo od 12-15 €, pivo cca 4-6 €, káva a čaj 1-2 €, pitná voda cca 5-7 € (1,5 l). Pokud si chcete vařit sami, což nedoporučujeme, potřebujete vlastní vybavení na vaření včetně vařiče, které si musíte během celého zájezdu nosit s sebou. Vařit pak lze jen venku, ne v chatách. Dokupovat základní potraviny nebude během zájezdu možné.

Karavanky

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Vrcholy Julských Alp

Horské túry v nejvyšších slovinských horách s výstupem na Triglav

Totes Gebirge

Přechod Mrtvých hor po horských chatách (Rakousko)

Vysoké Taury

Horský přechod v blízkosti rakouské nejvyšší hory Grossglockner

Nízké Tatry

Přechod nejatraktivnější hřebenovky na Slovensku po chatách

Hochschwab

Přechod po chatách blízkých dvoutisícových Alp (Rakousko)

Hochtor

Horská turistika s nejvyšším vrcholem Ennstálských Alp (Rakousko)