Informace k zájezdu
Kavkaz - Elbrus

Úvodní stránka zájezdu Kavkaz - Elbrus ( Rusko, Kavkaz, Daleké cesty, Přechody hor, Letecké zájezdy, Vysokohorská turistika )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 5

Jedná se o náročný zájezd s vysokohorskou turistikou a s ledovci. K absolvování zájezdu je nutná velmi dobrá fyzická kondice, psychická odolnost a smysl pro dobrodružství. Doporučujeme účastníkům dlouhodobě pracovat na své fyzické kondici. Účastníci zájezdu musí respektovat fakt, že cestují do Ruska, země, která je bezpečná, ale kde panují jiné morální a mravní předpisy, než na jaké jsme zvyklí, a které se často vymykají logickému myšlení. V první části akce absolvujeme 5denní vysokohorský přechod na těžko včetně chůze přes ledovce s navazováním se na lano. Průměrné denní převýšení je na přechodech okolo 600-800 m nahoru a totéž dolů, délka túr okolo 6-8 hodin včetně pauz. Trasy vedou po stezkách, ve vyšších polohách pak i mezi skalami a sutí a po lehkých ledovcích. Po 1denní odpočinkové túře vyjedeme lanovkou na masív Elbrusu, kde se následné dny pokusíme o dosažení jeho vrcholu. Samotná vrcholová túra se jde nalehko jen s věcmi potřebnými na den a je možné se kdykoliv vrátit. Jelikož při výstupu na Elbrus nejsou na ledovci žádné trhliny ani nebezpečná místa, na Elbrus se nechodí v lanovém družstvu, tedy nenavazuje se na lano. Pro samotný výstup na Elbrus jsou nezbytné mačky a teleskopické hole. Kromě fyzické náročnosti (převýšení 1600 m nahoru a totéž dolů) je při výstupu hlavním faktorem vysoká nadmořská výška - ideální aklimatizaci je však zájezd maximálně podřízen. Na zájezdu se nevyskytují žádné technické ani lezecké partie. Naši zkušení průvodci při výstupu neplní funkci horských vůdců, každý účastník vystupuje na svou zodpovědnost, průvodci však pro zdárný výstup celé skupiny dělají maximum. Některé části túr při úvodním přechodu vedou ledovcovým terénem, na který je nutné mít s sebou povinné vybavení na ledovec (mačky, turistický cepín, sedací úvazek a 1x karabinu HMS). Lana k navázání se na ledovci pro vás zajistí CK. V případě počtu účastníků méně než 10 jede 1 náš průvodce, v případě alespoň 10 účastníků jedou průvodci 2, maximální počet účastníků je 14.

LETENKY

Termín zájezdu může být po dohodě s účastníky mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nejvýhodnější nabídku letenek. Obecně platí - čím dříve se přihlásíte, tím levnější letenky pro vás budou. Uvedená cena je orientační. Odlétáme z Prahy. V případě vašeho zájmu letět z jiného letiště nám to prosím sdělte, ne vždy je však jiné odletové místo možné. Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

VÍZUM

Pokud budete chtít vyřídit víza do Ruska naším prostřednictvím, vyzveme vás, abyste před jejich vyřízením poslali do naší CK: cestovní pas, doklad o cestovním pojištění (pokud jej nevyřizujete přes naši CK, prosíme o zajištění s dostatečným časovým předstihem), 1 fotografii pasového formátu. Ostatní potřebné dokumenty, zejména pozvání do Ruska, zajistí naše CK.

POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
https://www.mountain-forecast.com/peaks/Mount-Elbrus/forecasts/5642 (Elbrus, 5642 m);
https://www.yr.no/place/Russia/Kabardino-Balkaria/Mount_Elbrus/ (Elbrus, 5642 m);
https://www.yr.no/sted/Russland/Kabardino-Balkaria/Terskol/ (Terskol, 2144 m).

Kavkazské počasí je vysokohorské a proměnlivé. Je třeba být připraven na jakékoliv počasí - déšť, chlad, bouře, ale i horko a slunečno. Typické jsou velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. Noční teploty v horách běžně klesnou k 0 °C, v kempu v údolí ale zase tak chladno nebývá. Samostatná kategorie je Elbrus - v noci klesá na tábořišti na Prijutu 11 teplota až k -20 °C. Denní teploty na vrcholu kolem -10 °C se považují za dobré počasí, může být i chladněji. Nebezpečné jsou na Elbrusu bouře, vichřice, sněžení a kruté mrazy. Předpověď počasí na Elbrusu budeme detailně sledovat a do určité míry tomu přizpůsobíme program expedice. Nahoru se půjde, až budou ideální podmínky.

MĚNA A KAPESNÉ

Výměna peněz: Měnou je ruský rubl. U nás rubl mají jen některé banky a směnárny, kurzy nebývají příliš výhodné, sehnat se však rubly u nás dají. Jinak je s sebou třeba vzít USD (jedině nové bankovky, emise 2006 a novější) nebo EUR - obojí vyměníte na místě na rubly, směnárna je na letišti v Minerálních Vodách, kurz také nebude nejvýhodnější.
Bankomaty: Výběr z bankomatu na místě je zpravidla z hlediska kurzu nejvýhodnějším způsobem, jak získat ruský rubl. Cca 2 bankomaty jsou na letišti v Minerálních Vodách, další případně ve městě či cestou na Kavkaz. Bankomat, na jehož funkčnost nelze plně spoléhat, je i ve vesnici Těrskol na Kavkaze. Platební kartu využijete zejména pro výběry z bankomatů, možnosti platby kartou jsou velmi omezené.
Ceny: Na místě je nezbytná útrata jen za lanovky cca 800 Kč (2200 RUB). Fakultativně můžete platit za nocleh na chatě pod Elbrusem (dle dostupnosti) - 1 noc cca 400 Kč (1100 RUB). Dále utratíte za nakupované jídlo a za návštěvy restaurací, vaše výdaje v tomto směru záleží na tom, kolik potravin si vezmete z domova a také na vaší chuti na vodku, pivo a šašliky :-) Celkově doporučujeme mít s sebou cca 200-300 USD či EUR, ale je to velmi individuální. Určitě vezměte dostatečnou finanční rezervu pro případ nouze - ideálně platební kartu nebo rezervu v hotovosti cca dalších 200 USD či EUR.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
- Elbrus 1 : 50 000, Craenen BBV
- Elbrus - Upper Baksan Valley 1 : 50 000, Standfords Edvard
- Elbrus 1 : 50 000, Terraquest

Knižní průvodci:
- Centrální Kavkaz, Dombaj, Prielbrusie, Bezengi. Nakl. Sky (česky)

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/asia-middle-east
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

MOŽNOSTI NABÍJENÍ, MOBILNÍ SÍŤ, INTERNET

Nabíjení baterií je možné při táboření mezi treky v areálu hotelu (a pro nahlášené zájemce samozřejmě při ubytování v tomto hotelu), celkem po dobu cca 6 nocí (1., 2., 7., 8., 12. a 13. den). Zásuvky jsou stejné jako u nás, není třeba žádná redukce. Pokud budete nabíjet více baterií, doporučujeme rozdvojku do zásuvky. Během přechodů hor baterie dobíjet nelze. V horách na trecích často není mobilní signál. Na internet se připojíte přes mobil, pokud máte zařízený datový roaming, který však bývá pro Rusko velmi drahý, nebo si na místě pořídíte levně ruskou SIM kartu s datovým balíčkem.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je třeba batoh vhodný pro vícedenní přechody hor na těžko, do kterého nabalíte většinu věcí, batoh o objemu cca 70-80 l. Na túry aktuálně nepotřebné věci budeme mít uschovány v naší údolní základně. Přesto a také s ohledem na limity zavazadel v letadle se snažte ušetřit na váze, neberte s sebou nic, co nutně nepotřebujete. Některé věci je ideální vzít do dvojice (trojice) - stan, věci na vaření, lékárnička.
Nezbytné vybavení: Cestovní pas s platným ruským vízem (platný ještě alespoň 6 měsíců po skončení cesty), adekvátní množství cizí měny a případně platební karta (na výběry z bankomatů a jako rezerva), české koruny jen na výdaje do Prahy a zpět, kartička pojištění léčebných výloh, vytištěná letenka, vytištěné tyto pokyny.
Stan (vysoce kvalitní, samozřejmě samonosný, nepromokavý, dvouplášťový a lehký; stabilní v silném větru, kopulovitého nebo hybridního tvaru, typ outdoor nebo extreme série), izolační podložka (karimatka nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti), spacák dostatečného tepelného komfortu (počítejte s chladnými nočními teplotami, venkovní teplota může v noci pod Elbrusem klesnout i k minus 20 °C). Čelovka, kvalitní sluneční brýle s UV filtrem (nejlépe ledovcové či jiné brýle s dostatečným bočním krytím), krém na opalování (ochranný faktor 50), sunblock na rty s vysokým ochranným faktorem (30). Povinné vybavení na ledovec: mačky, turistický cepín, sedací úvazek a karabina HMS.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, termoska, menší batoh (na palubu letadla, na jednodenní túry, příp. i na vrcholový výstup na Elbrus), „ohřívače do kapsy“ (mohou se hodit při výstupu na Elbrus do rukavic či do bot), dle uvážení lyžařské brýle (do extrémního počasí). Hygienické potřeby v minimalistické verzi, toaletní papír, malý ručník, plavky, mapy (viz kap. mapy a literatura), chytrý mobil s GPS a nabíječka, tělová ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do extrémního vysokohorského počasí - extrémně chladného i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, …; 4. vrstva svrchní - membránové nepromokavé oblečení (gore-tex, gelanots, ...). Někdo volí také pončo, který zakryje i batoh, jinak je nutná k nepromokavému oblečení pláštěnka na batoh. Dále návleky, šátek na krk, teplé kvalitní trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti chladu - teplá čepice i proti slunci - kšiltovka, …), dle uvážení obličejová maska. Celkově si vezměte vybavení jako do zimních hor. Klaďte důraz na to, že půjdete na vrchol Elbrusu, kde lze čekat teploty i pod -15 °C. Na Elbrusu je riziko omrzání, omrzat mohou hlavně ruce a nohy, zaměřte se proto na perfektní, nejlépe expediční rukavice (2-vrstvé palčáky, ...) a kvalitní boty s 2 teplými ponožkami.
Boty: Kvalitní pohory do náročných vysokohorských ledovcových podmínek, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem důkladně naimpregnovat a impregnaci vzít i s sebou. Určitě je nutné si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv.
Strava: Jedná se o přechody hor natěžko, čemuž je nutné přizpůsobit složení stravy. V horách se stravuje z vlastních zásob. Možnost dokupovat zásoby bude vždy mezi treky, nikoliv na treku. Mezi treky (cca 6 nocí v údolí) není problém zajít do restaurace na večeři i případně na snídani a ochutnávat místní jídla. Na přechody hor a na Elbrus jsou nutné věci na vaření - ešus, vařič, závětří, dále lžíce, nůž, otvírák. Plynovou bombu a zápalky či zapalovač nelze převážet letadlem, koupíme na místě. Na vaření s sebou vezměte pouze lehké potraviny s kratší dobou vaření - polévky ze sáčku, jídlo ze sáčku typu „Dobrý hostinec“, „Rychlá večeře“ či „Travellunch“, bramborové kaše, kuskus, sladké kaše, ... Těžké konzervy neberte! Dále sůl, čaj, cukr, ... Přes den na túře se nevaří, takže s sebou na první přechod studené jídlo: kus štangle suchého salámu, tvrdé a měkké sýry, paštiky, ... Ideální je strava dodávající dostatek energie a přitom lehká, dehydratovaná - müsli, ovesné vločky, čokolády, cereální tyčinky, oplatky, bonbony (lipa, hroznový cukr, ...), sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Na výstup na Elbrus uvažte energetické gely.
Některé potraviny na vaření si přivezte z ČR: instantní jídla a polévky, bramborové kaše, vysokoenergetickou stravu (čokolády, müsli, …) Na místě samotném není problém sehnat základní potraviny jako rýži, těstoviny, čínské polévky, nějaké čokolády, výtečné sýry, salám, zeleninu, ovoce, pečivo, mléko, konzervy, ... Čerstvé potraviny budeme postupně doplňovat.
Pití: Láhve o objemu cca 2,5-3 l na osobu (lépe dokoupit na místě), dle vaší osobní spotřeby. Vodu budeme postupně doplňovat. Nutný je prostředek na dezinfekci pitné vody - kapky Sanosil (koupíte v lékárnách nebo ve zdravotních ústavech). Doporučujeme také práškové nápoje a šumivé vitamíny do vody. A slivovici.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), … V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla, viz váhové limity zavazadel do letadla.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Tomáš Kadlec - Článek: Elbrus - Západní vrchol 5642 m.