Informace k zájezdu
Kavkaz - Elbrus

Úvodní stránka zájezdu Kavkaz - Elbrus ( Kavkaz, Přechody hor, Letecké zájezdy, Daleké cesty, Vysokohorská turistika )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 5

Jedná se o náročný zájezd s vysokohorskou turistikou a s ledovci. K absolvování zájezdu je nutná velmi dobrá fyzická kondice, psychická odolnost a smysl pro dobrodružství. Doporučujeme účastníkům dlouhodobě pracovat na své fyzické kondici. Účastníci zájezdu musí respektovat fakt, že cestují do Ruska, země, která je bezpečná, ale kde panují jiné morální a mravní předpisy, než na jaké jsme zvyklí, a které se často vymykají logickému myšlení. V první části akce absolvujeme 5denní vysokohorský přechod na těžko včetně chůze přes ledovce s navazováním se na lano. Průměrné denní převýšení je na přechodech okolo 600-800 m nahoru a totéž dolů, délka túr okolo 6-8 hodin včetně pauz. Trasy vedou po stezkách, ve vyšších polohách pak i mezi skalami, sutí a po lehkých ledovcích. Po 1denní odpočinkové túře vyjedeme lanovkou na masív Elbrusu, kde se následné dny pokusíme o dosažení jeho vrcholu. Samotná vrcholová túra se jde nalehko jen s věcmi potřebnými na den a je možné se kdykoliv vrátit. Jelikož při výstupu na Elbrus nejsou na ledovci žádné trhliny ani nebezpečná místa, na Elbrus se nechodí v lanovém družstvu, tedy nenavazuje se na lano. Pro samotný výstup na Elbrus jsou nezbytné mačky a teleskopické hole. Kromě fyzické náročnosti (převýšení 1600 m nahoru a totéž dolů) je při výstupu hlavním faktorem vysoká nadmořská výška - ideální aklimatizaci je však zájezd maximálně podřízen. Na zájezdu se nevyskytují žádné technické ani lezecké partie. Naši zkušení průvodci při výstupu neplní funkci horských vůdců, každý účastník vystupuje na svou zodpovědnost, průvodci však pro zdárný výstup celé skupiny dělají maximum. Některé části túr při úvodním přechodu vedou ledovcovým terénem, na který je nutné mít s sebou povinné vybavení na ledovec (mačky, turistický cepín, sedací úvazek a 1x karabinu HMS). Lana k navázání se na ledovci pro vás zajistí CK. V případě počtu účastníků méně než 10 jede 1 náš průvodce, v případě alespoň 10 účastníků jedou průvodci 2, maximální počet účastníků je 14.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
https://www.mountain-forecast.com/peaks/Mount-Elbrus/forecasts/5642 (Elbrus, 5642 m);
https://www.yr.no/place/Russia/Kabardino-Balkaria/Mount_Elbrus/ (Elbrus, 5642 m);
https://www.yr.no/sted/Russland/Kabardino-Balkaria/Terskol/ (Terskol, 2144 m).

Kavkazské počasí je vysokohorské a proměnlivé. Je třeba být připraven na jakékoliv počasí - déšť, chlad, bouře, ale i horko a slunečno. Typické jsou velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. Noční teploty v horách běžně klesnou k 0 °C, v kempu v údolí ale zase tak chladno nebývá. Samostatná kategorie je Elbrus - v noci klesá na tábořišti na Prijutu 11 teplota až k -20 °C. Denní teploty na vrcholu kolem -10 °C se považují za dobré počasí, může být i chladněji. Nebezpečné jsou na Elbrusu bouře, vichřice, sněžení a kruté mrazy. Předpověď počasí na Elbrusu budeme detailně sledovat a do určité míry tomu přizpůsobíme program expedice. Nahoru se půjde, až budou ideální podmínky.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

- Elbrus 1 : 50 000, Craenen BBV
- Elbrus - Upper Baksan Valley 1 : 50 000, Standfords Edvard
- Elbrus 1 : 50 000, Terraquest

Knižní průvodci:

  • Centrální Kavkaz, Dombaj, Prielbrusie, Bezengi. Nakl. Sky (česky)

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu.

MOBILNÍ SÍŤ A NABÍJENÍ

Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10-400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu.

Nabíjení: Nabíjení baterií je možné při táboření mezi treky v areálu hotelu (a pro nahlášené zájemce samozřejmě při ubytování v tomto hotelu), celkem po dobu cca 6 nocí (1., 2., 7., 8., 12. a 13. den). Zásuvky jsou stejné jako u nás, není třeba žádná redukce. Pokud budete nabíjet více baterií, doporučujeme rozdvojku do zásuvky. Během přechodů hor baterie dobíjet nelze. V horách na trecích často není mobilní signál. Na internet se připojíte přes mobil, pokud máte zařízený datový roaming, který však bývá pro Rusko velmi drahý, nebo si na místě pořídíte levně ruskou SIM kartu s datovým balíčkem.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Zavazadla: Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po dobu přechodu hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 60-70 l, optimální váha 15-17 kg, max. 20 kg. Některé věci je ideální vzít do dvojice (trojice) - stan, věci na vaření, lékárnička. Menší batoh na palubu letadla, na jednodenní túry, příp. i na vrcholový výstup na Elbrus. Na túry aktuálně nepotřebné věci budeme mít uschovány v naší údolní základně.
  • Doklady a peníze: cestovní pas, adekvátní množství cizí měny, platební kartu (jako rezervu - na výběry z bankomatů, případně platby tam, kde to bude možné), kartičku zahraničního cestovního pojištění, vytištěnou letenku
  • Nocování:
    • kvalitní stan (vodě a větru odolný)
    • karimatka (nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti)
    • spacák přiměřeného tepelného komfortu
  • Povinné vybavení na ledovec: sedací úvazek, turistické mačky, turistický cepín, horolezecká přilba, 4 karabiny HMS
    • Doporučené vybavení: 3 karabiny s pojistkou, sešité ploché smyčky/1ks o délce 80 cm, 2ks o délce 120 cm, REP šňůry (pomocná horolezecká šňůra) o průměru 6mm/2ks - 1,5 m, 1ks - 3m, 1ks - 5m
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, hygienické potřeby, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, „ohřívače do kapsy“ (mohou se hodit při výstupu na Elbrus do rukavic či do bot), dle uvážení lyžařské brýle (do extrémního počasí).

Kvalitní sluneční brýle s UV filtrem (nejlépe ledovcové či jiné brýle s dostatečným bočním krytím).

  • Oblečení: Pohodlné a praktické, do extrémního vysokohorského počasí - extrémně chladného i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, …; 4. vrstva svrchní - membránové nepromokavé oblečení (gore-tex, gelanots, ...). Někdo volí také pončo, který zakryje i batoh, jinak je nutná k nepromokavému oblečení pláštěnka na batoh. Dále návleky, šátek na krk, teplé kvalitní trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti chladu - teplá čepice i proti slunci - kšiltovka, …), dle uvážení obličejová maska. Celkově si vezměte vybavení jako do zimních hor. Klaďte důraz na to, že půjdete na vrchol Elbrusu, kde lze čekat teploty i pod -15 °C. Na Elbrusu je riziko omrzání, omrzat mohou hlavně ruce a nohy, zaměřte se proto na perfektní, nejlépe expediční rukavice (2-vrstvé palčáky, ...) a kvalitní boty s 2 teplými ponožkami.
  • Boty: kvalitní, rozchozené, sněhu a vodě odolné, naimpregnované boty do zasněžených a zaledněných hor s pevnější podrážkou, boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“). Zájezd nelze absolvovat v lehkých trekových botách a měkké promokavé boty na lehčí turistiku jsou na ledovec a na upnutí maček zcela nevhodné.
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

ZAVAZADLA DO LETADLA

  • V podpalubním (odbavovaném) zavazadle nesmíte mít: jakékoliv hořlaviny (včetně zápalek, zapalovačů a plynových kartuší), samostatné (náhradní) lithiové baterie a powerbanky. V odbaveném zavazadle dále nedoporučujeme přepravovat cennosti, hotovost, doklady, elektroniku.
  • Na palubu do příručního zavazadla nesmíte vzít: žádné ostré předměty (nože, nůžky, žiletky, špendlíky či jehly, trekové hole s kovovou špičkou, nic ani náznakem ostrého), plynové kartuše, stanové kolíky, tekutiny (nápoje, krémy, gely či pasty) ve větším balení než 100 ml - všechny případné tekutiny v balení o obsahu do 100 ml musí být umístěny zvlášť v průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr (tedy maximálně celkem 10 ks po 100 ml). Tekutiny zakoupené po průchodu bezpečnostní kontrolou v čekací hale už těmto pravidlům a omezením nepodléhají. U dalších zakázaných předmětů se nepředpokládá, že byste je na cestu vůbec brali.
  • S sebou na palubu se berou: Peníze a doklady, foťáky, notebooky, tablety, mobily a podobná křehká elektronika (elektronické cigarety musí mít cestující vždy přímo u sebe, a pokud je to možné, tak s odstraněnou baterií), powerbanky (lze přepravit pouze v příručním zavazadle), náhradní lithiové baterie a akumulátory, čtivo. Notebooky, tablety a foťáky se dávají při kontrole bezpečnostním rentgenem zvlášť. Ve všech elektronických zařízeních musíte mít nabité baterie a musíte být schopni na případné vyžádání přístroj zapnout - ke kontrole, zda slouží opravdu svému účelu. Během vzletu a přistání nesmíte mít zapnutá elektronická zařízení, většinou je však možné mít zapnutý mobil v režimu „letadlo“.

Přesná pravidla týkající se odbavení na letišti naleznete zde: https://www.prg.aero/bezpecnostni-pravidla
Doporučujeme shlédnout krátká informativní videa:

PŘEKROČENÍ HRANIC

Zkrácený seznam věcí podléhajících písemné deklaraci při jejich převozu fyzickou osobou přes celní hranici Ruské federace za účelem osobního použití:
• Dovážená i vyvážená cizí měna i měny RF v hotovosti, cestovních šecích i v cenných papírech v celkové hodnotě přesahující 10 000,- USD
• Dovážené věci, jejichž celková hodnota převyšuje 65 tisíc rublů anebo jejichž celková hmotnost převyšuje 35 kg;
• Dovážené alkoholické nápoje v množství převyšujícím 2 litry;
• Dovážené tabákové výrobky v množství převyšujícím 50 doutníků + 100 cigár + 200 cigaret + 0,25 kg tabáku;
• Dovážené a vyvážené drahé kovy a drahokamy;
• Kulturní cennosti (starožitnosti, umělecká díla, cenné hudební nástroje, staré mince apod.);
Máte-li některou z výše uvedených věcí, je třeba ji podrobit celní deklaraci. Při příletu do RF je třeba v takovém případě projít tzv. červenou zónou. Předem dvakrát vyplňte celní prohlášení. Přesné informace je možné nalézt na stránkách ruské Federální celní služby www.customs.ru.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví v Moskvě (Posolstvo Češskoj Respubliki)
Adresa: ul. J. Fučíka 12/14, 123 056 Moscow
Telefon: + 7 495 2760 703 (prac. dny 07:00-19:00, víkendy 09:00-17:00)
- hlasový strom ZÚ: +7 495 2760 701
Fax: SVV: +7 499 2500 263
Nouzová linka: +7 916 353 2601
Email: moscow@embassy.mzv.cz
Konzulární úsek: consulate.moscow@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/moscow

Úřední hodiny úřadu pro veřejnost: pondělí - pátek 08.30 - 17.00
Příjem žádostí o krátkodobá víza: pondělí - pátek 09.00 - 12.00

Časový posun:
+1 hod v době letního času
+2 hod v době zimního času

Při volání z území RF se místo mezinárodního kódu RF "007" volí číslice "8". Při volání z pevné linky do zahraničí se volí číslice "8" a po 4 vteřinách číslo "10" a dále se vytáčí kód země (pro ČR 420), kód města a číslo volaného účastníka.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Tomáš Kadlec - Článek: Elbrus - Západní vrchol 5642 m.