Kavkaz - Elbrus

Vysokohorská turistika s výstupem na Elbrus (Rusko)

S realizací zájezdů do Ruska nyní ani v budoucnu nepočítáme! Můžete si vybrat ze zájezdů do Gruzie, Kyrgyzstánu nebo Tádžikistánu.

Kavkaz - 1100 km dlouhá, příčná hradba mohutných hor na rozhraní Evropy a Asie, táhnoucí se od Černého ke Kaspickému moři. Dominantou nepřetržitého dvěstěkilometrového hřebene Centrálního Kavkazu, tvořeného ledovými štíty čtyř a pětitisícových velikánů, je nejvyšší vrchol - Elbrus. Dříve byla tato hora považována za nejvyšší vrchol Evropy a kdyby nebyla při vedení kontinentální hranice zařazena do Asie, je jím dodnes. Po absolvování nádherného přechodu divokých dolin sevřených mezi impozantními štíty okolních hor, překonání vysoko položených sedel s ledovci a potřebné aklimatizaci se pokusíme o výstup na vrchol této 5642 m vysoké hory, která všechny okolní štíty převyšuje o více než 1 km. Neoddělitelnou částí zájezdu je seznámení se s ruskou realitou a mentalitou, poznání života v podhorských údolích, místních vesnic a ruského lidu, nasátí balkarské atmosféry, táboření s horolezci z různých končin světa, pochutnávání si na šašlicích. Jen pozor na nebezpečně levnou vodku!

Níže uvedený program je předběžný a rámcový, může doznat změn s ohledem na počasí a aktuální situaci. Jedná se o náročný zájezd s vysokohorskou turistikou a s ledovci. K absolvování zájezdu je nutná velmi dobrá fyzická kondice, psychická odolnost a smysl pro dobrodružství. V první části akce absolvujeme 5denní vysokohorský přechod natěžko včetně chůze přes ledovce. Průměrné denní převýšení je okolo 600-800 m nahoru a totéž dolů, délka túr okolo 6-8 hodin včetně pauz. Po 1denní odpočinkové túře vyjedeme lanovkou na masív Elbrusu, kde se následné dny pokusíme o dosažení jeho vrcholu. Samotná vrcholová túra se jde nalehko a je možné se kdykoliv vrátit. Kromě fyzické náročnosti (převýšení 1600 m nahoru a totéž dolů) je při výstupu hlavním faktorem velká nadmořská výška. Ideální aklimatizaci je však zájezd maximálně podřízen. Naši zkušení průvodci při výstupu neplní funkci horských vůdců, každý účastník vystupuje na svou zodpovědnost, průvodci však pro zdárný výstup dělají maximum. Některé části túr vedou ledovcovým terénem, proto je nutné mít s sebou vlastní povinné vybavení na ledovec (mačky, turistický cepín, sedací úvazek a 1x karabinu HMS). Lana k navázání se na ledovci pro vás zajistí CK. Pojedeme v malé skupině do 14 cestovatelů.

Program zájezdu

  • 1. den: Odlet z Prahy přes Moskvu do Minerálních Vod. Mikrobusem dojezd na Kavkaz do horské Kabardino-Balkarské Republiky, do oblasti údolí Baksan, kde se budeme po celou dobu pohybovat. Dle časování letů možný pozdější dojezd.
  • 2. den: Úvodní jednodenní túra do doliny Těrskol s výhledy na štíty Donguzorun a Nakratau. (6 hod, ↑ 1100 m, ↓  1100 m)
  • 3.-7. den: Pětidenní velkolepý trek územím skalnatých a zaledněných velikánů. Vývoz batohů do hor přes první velké převýšení. Pěšky z vesnice Věrchnij Baksan k modravému jezeru Syltran, přes stejnojmenné sedlo (3441 m) do doliny Mkjara a po ledovci do sedla Irik (3784 m). Sestup zelenou dolinou Irikčat do vesnice Elbrus. (za 5 dní celkem ↑ 3200 m, ↓  2900 m)
  • 8. den: Jednodenní odpočinková túra nalehko. Lanovkou a pěšky na vrchol Čeget (3461 m) s exkluzivním výhledem na masív Elbrusu i na zelenavé jezero Donguzorunköl pod mohutnými čtyři a půl tisíce metrů vysokými štíty Donguzorun a Nakratau. (↑ 500 m, ↓  500 m)
  • 9.-12. den: Pokus o výstup na Elbrus, zahájení dle předpovědi počasí. Lanovkou z Azau do stanice Mir. Výstup kolem refugia Bočki "Barell hotel" (3900 m) k Prijutu 11 (4100 m), nocleh ve stanu nebo fakultativně v ruské chatce. Další aklimatizace - výstup nad Pastuchovy skály do cca 5000 m. S ohledem na počasí výstup na hlavní vrchol Elbrusu, do výšky 5642 m. Výše už to široko daleko nejde! Sestup k Prijutu 11, lanovkou dolů (celý výstup včetně aklimatizace celkem ↑ 2500 m, ↓ 2500 m). Oslava výstupu - šašliky a vodka.
  • 13. den: Rezervní den. Relaxace, poslední výlety po okolí, fakultativně termální koupaliště.
  • 14. den: Přesun mikrobusem do Minerálních Vod, odlet přes Moskvu do Prahy.

Nocování a ubytování

Ve vlastních stanech. Na trecích nocujeme celkem 7x na horolezeckých tábořištích a ve volné přírodě v horách. V údolí mezi treky táboříme celkem 6x v areálu hotelu v jednoduchých podmínkách, ale se sociálním zázemím (WC, sprcha) a s možností nabíjet baterie a uschovat si všechny aktuálně nepotřebné věci. Za příplatek celkem 2200 Kč/os. je zde možné ubytování na 6 nocí v převážně 2lůžkových pokojích v hotelu cestovatelské úrovně (je třeba počítat s tím, že místní hotely nedosahují běžných evropských standardů). Svůj případný zájem o ubytování v hotelu uveďte v přihlášce.

Stravování

Vlastní strava, na trecích vlastní vaření. Plynové kartuše, zápalky či zapalovač zakoupíme na místě. Na Kavkazu je také možnost nakoupení téměř všech základních a hlavně čerstvých potravin. Lehké instantní potraviny vezměte spíše z domova. Při pobytu v civilizaci je ideální se stravovat v místních restauracích a ochutnat i místní speciality. Přímo v hotelu, u něhož budeme kempovat (či kde budou zájemci ubytovaní) lze kupovat polopenzi - snídaně stojí cca 300 RUB, večeře cca 350 RUB.
Na vaření s sebou vezměte pouze lehké potraviny s kratší dobou vaření - polévky ze sáčku, jídlo ze sáčku typu „Dobrý hostinec“, „Rychlá večeře“ či „Travellunch“, bramborové kaše, kuskus, sladké kaše... Těžké konzervy neberte! Dále sůl, čaj, cukr... Přes den na túře se nevaří, takže s sebou na první přechod studené jídlo: kus štangle suchého salámu, tvrdé a měkké sýry, paštiky... Ideální je strava dodávající dostatek energie a přitom lehká, dehydratovaná - müsli, ovesné vločky, čokolády, cereální tyčinky, oplatky, bonbony (lipa, hroznový cukr, ...), sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny... Na výstup na Elbrus uvažte energetické gely.
Na místě samotném není problém sehnat základní potraviny jako rýži, těstoviny, čínské polévky, nějaké čokolády, výtečné sýry, salám, zeleninu, ovoce, pečivo, mléko, konzervy.... Čerstvé potraviny budeme postupně doplňovat.
Vodu budeme postupně doplňovat, doporučujeme vzít si láhev o objemu cca 2,5-3 l na osobu (lépe dokoupit na místě), dle vaší osobní spotřeby. Nutný je prostředek na dezinfekci pitné vody - kapky Sanosil (koupíte v lékárnách nebo ve zdravotních ústavech). Doporučujeme také práškové nápoje a šumivé vitamíny do vody.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Z letiště v Minerálních Vodách do údolí Baksan a zpět nás dovezou předem objednané mikrobusy, kterými se budeme pohybovat i v rámci údolí Baksan.

Cestovní formality: K této cestě je potřeba cestovní pas (s platností minimálně o 6 měsíců přesahující dobu odletu z Ruska) s platným vízem, které je nutné vyřídit předem v ČR. Vízum včetně nezbytného pozvání pro vás můžeme zajistit za 3100 Kč - objednat si ho můžete v poznámce přihlášky. Kvůli vyřízení víz je možné se přihlásit nejpozději 4 týdny předem. Víza standardně vyřizujeme cca 6 týdnů před odletem. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Očkování: Doporučujeme být naočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu.

Průvodce na tomto zájezdu neplní funkci horského vůdce.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Informační schůzka s průvodcem týkající se zejména vybavení a vaší přípravy na zájezd se uskuteční v Brně cca 2-3 měsíce před odletem. Bližší informace o schůzce obdržíte, až to bude aktuální.

Kavkaz - Elbrus

Kavkaz - Elbrus

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Kilimanjaro, Mt. Meru a safari

Výstup na střechu Afriky s noclehy na chatách (Tanzanie)

Ararat - na bájnou pětitisícovku

Výstup na nejvyšší horu Turecka nalehko s podporou mul

Kavkaz - výstup na Kazbek

Vysokohorská turistika na ikonické pětitisícovce v Gruzii

Kyrgyzstán - treking v Ťan-Šanu

K jezeru Ala Kol, do NP Ala Archa i do jurt na kumys

Írán - Damávand

Trekking v Persii a výstup na nejvyšší sopku Asie

Maroko - Vysoký Atlas

Horská turistika s výstupem na Toubkal, města Marrákeš a Fes a písečné duny Erg Chebbi