Králický Sněžník a Rychlebské hory na kole

Cyklistika zapomenutým krajem na severu Moravy a Slezska

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a pohoří Rychlebské hory patří k jedněm z nejméně navštěvovaných a přitom nejkrásnějších koutů naší země. Čistá, málo dotčená příroda, kde najdete posvátné ticho na lesních stezkách, vzduch čistý a vodu křišťálovou, historii dávných časů a lidi dobré a vstřícné. Jsou také oblastí se zajímavou vojenskou minulostí. My se ubytujeme v samém srdci obou pohoří, malebné vesničce Kunčice, v horské chatě s rodinnou atmosférou. Tato oblast nabízí hustou síť značených cyklotras. Naše jednodenní cyklo vyjížďky povedou těmi nejhezčími a nejzajímavějšími místy této oblasti po loukách, lesem, na vyhlídky i vrcholy. Vyšlápneme na nejvyšší vrcholy Rychleb - Smrk (1127 m), navštívíme rozhlednu na Borůvkové hoře s nádhernými výhledy na hřebeny Jeseníků, Orlických hor i do sousedního Polska. Okouzlí nás malebné meandry řek Stříbrnického potoka s Nýznerovými vodopády a Tiché Orlice. Ochutnáme vyhlášené borůvkové knedlíky na chatě Paprsek a do místní nedávné historie se ponoříme při prohlídce unikátních vojenských objektů (tvrze, řopíky), které už neodmyslitelně patří k charakteru místního kraje.

Jezdit budeme v terénu pro horská kola, převážně po lesních cestách, polňačkách, lukách a okreskách. Na několika málo technických úsecích nás nemine ani tlačení kol. Denní etapy jsou dlouhé většinou 35-45 km (zkrácené etapy 30-35 km), podle kondice a chuti každého účastníka se případně dají ještě více zkrátit, nebo naopak prodloužit. Zdoláme při nich převýšení v průměru kolem 800 m nahoru a to samé dolů (u zkrácených variant kolem 600 m). Vyrážet na výlety budeme jen s malým batůžkem se svačinou, po cestě se také občerstvíme v místních chatách a hospůdkách. Jakoukoli etapu je možné vynechat a udělat si místo ní vlastní výlet nebo využít nabídky místních jízdáren a kochat se malebnou krajinou z koňského sedla. Místo noclehu máme společné s turistickým zájezdem Kralický Sněžník a Rychlebské hory.

Program zájezdu

 • 1. den: Příjezd do horské chaty, ubytování se, večeře, seznamovací večírek.
 • 2.-7. den: V závislosti na počasí, náladě a kondici vybereme 6 tras ze 7 navržených (u zájezdu 8622 4 trasy):
 • A: Z Horní Moravy výjezd na boční hřeben Slamníku, po lesní široké cyklostezce dále ke kaskádám Malé Moravy kolem chaty Slaměnka s možností občerstvení, krásnou traverzovkou s výhledy na nejvyšší vrchol pohoří Kralický Sněžník (1424 m). Příjemný sjezd údolím řeky Moravy zpět (↔ 33 km, ↑ 700 m, ↓ 700 m). Možný výjezd na hřeben Slamníku sedačkovou lanovkou i s kolem (↔ 31 km, ↑ 300 m, ↓ 700 m).
 • B: Z Kunčic po asfaltce pod Kladské sedlo, hřebenovkou až k vyhlášené prvorepublikové turistické chatě alpského stylu Návrší, možnost občerstvení. Lesní traverzovkou k vodopádu Prudkého potoka, přes obce Vojtíškov a Vysoké Žibřidovice malebným podhůřím do údolí řeky Krupá a přes Staré Město zpět do Kunčic (↔ 45 km, ↑ 900 m, ↓ 900 m). Zkrácená etapa přes rozhlednu Štvanice (↔ 34 km, ↑ 650 m, ↓ 650 m).
 • C: Z obce Žulová kolem Nýznerovských vodopádů kouzelným údolím Stříbrného potoka až k Sokolí skále. Přes studánku Peklo traverzovou lesní cestou sjezd až do zaniklé osady Hraničky a zpět do Žulové (↔ 42 km, ↑ 800 m, ↓ 800 m). Kratší varianta přes vesničku Petrovice (↔ 32 km, ↑ 650 m, ↓ 700 m).
 • D: Z Kunčic výjezd údolím Kunčického potoka na chatu Paprsek, možnost se občerstvit a ochutnat vyhlášené borůvkové knedlíky. Krásnou hřebenovkou přes Travnou horu (1125m) a výhledový Brousek (1115 m) na nejvyšší horu Rychleb Smrk (1127 m). Sjezd do Ostružné, po lukách kolem pěchotních srubů a tvrzí přes Kutný vrch (798 m) krásný sjezd do Starého města a zpět na ubytování (↔  30 km, ↑ 850 m, ↓ 850 m). Možnost vynechat výjezd na Smrk (↔  25km, ↑ 600 m, ↓ 600 m).
 • E: Z Javorníku přes městys Bílá Voda na úplném severním okraji Rychleb na rozhlednu na Borůvkové hoře (899 m). Kolem štoly Travná přes Zálesí až na překrásnou skalní vyhlídku Čertovy kazatelny a zpět do Javorníku (↔ 42 km, ↑ 850 m, ↓ 850 m). Kratší varianta pod Pěnkavčím vrchem (↔ 35 km, ↑ 650 m, ↓ 650 m).
 • F: Okruh z obce Králíky údolím Tiché Orlice. Přírodním parkem Buková hora a naučnou stezkou Betonová hranice na Suchý vrch (995 m) s rozhlednou. Sjezd přes Strážku do údolí Červené vody, otevřenou krajinou luk a polí zpět na parkoviště (↔  45 km, ↑ 750 m, ↓ 750 m). Kratší varianta se sjezdem z Červenovodského sedla (↔ 38 km, ↑ 500 m, ↓ 500 m).
 • G: Z Kunčic kolem pumptracku ve Stříbrnicích k nově postavené krásné rozhledně Štvanice, houpavým, ale snadným umělým trailem nad Kunčicemi po loukách, polních cestách a opuštěných silničkách kolem stád krav a ovcí přes zapomenuté vesničky s kostelíky a občas i s hospodou, s mnoha možnostmi zkrácení či prodloužení trasy (přes Chrastice, Vysoká, Žibřidovice, Hanušovice, Habartice, Vikantice, Šléglov) do Starého města s hospůdkou na náměstí, zpět na naši chatu (↔  45km, ↑ 950 m, ↓ 950 m). Možnost zkrácené varianty přes Vysoké Žibřidovice proti proudu říčky Krupá do Starého města (↔  30km, ↑ 500 m, ↓ 500 m).
 • 8.den: Snídaně, dopolední odubytování, odjezd, pro zájemce možnost krátké procházky po naučné stezce Vojenské historie poblíž obce Králíky a komentované prohlídky dělostřelecké tvrze Hůrka. U termínu 8622 je pro zájemce po domluvě možné realizovat program F.

V rámci individuálního programu je možné také navštívit nové traily na Dolní Moravě, Pivovarské muzeum v Hanušovicích, Stezku v oblacích na Dolní Moravě, vojenské muzeum Králíky, muzeum opevnění Králický řopík nebo podniknout vyjížďku v koňském sedle přímo v místě ubytování.

U zájezdu č. 8622 jsou 2.-5. den realizovány varianty programu A, B, C a D, odjezd je 5. den po programu.

Ubytování

Spát budeme 7x (4x u zájezdu č. 8622) na horské chatě U Profesora ve vesničce Kunčice kousek od Starého Města. Spát budeme v 3-5lůžkových pokojích s vlastním WC a společnou sprchou na patře nebo ve 4lůžkových pokojích s příslušenstvím vždy pro dva pokoje dohromady. Na ubytování v rodinném prostředí je k dispozici terasa s rozkvetlými oleandry, venkovní ohniště, volejbalové hřiště s umělou trávou, krytý bazén se slanou vodou, saunový svět, bar, dětské hřiště, herna se šipkami, kulečníkem a stolním fotbálkem, parkoviště, wi-fi.
Bazén se slanou vodou je v ceně pobytu, platí se pouze sauny (100 Kč na osobu/max 90 min, prostěradlo + 30 Kč). Na ubytování je možné si objednat grilování např. kýta, makrely, kuřata, krkovička. Cena se stanoví podle aktuálních cen.

Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V restauraci budeme mít výtečnou domácí polopenzi. Polopenze začíná 1. den večeří a končí snídaní 8. den (5. den u zájezdu 8622). Večer můžeme posedět v baru nebo venku u ohně. Obědy budeme řešit formou svačiny nebo návštěvou hospůdek po cestě. Jídlo na svačiny a něco na opečení na oheň si můžete přivézt z domu nebo koupit v obchodě ve Starém Městě.

Králický Sněžník a Rychlebské hory na kole

Králický Sněžník a Rychlebské hory na kole

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Třeboňsko na kole

Cyklostezkami po hrázích rybníků, lužními lesy i kouzelnou jihočeskou krajinou

Dunajská cyklostezka

Cyklistika podél Dunaje přes Linz, Krems a údolím Wachau až do Vídně

Jižní Morava - na kole krajem vína

Pálava, vinné sklepy a otevřená moravská srdce