Informace k zájezdu
Přechod Rychlebských hor a Králického Sněžníku

Úvodní stránka zájezdu Přechod Rychlebských hor a Králického Sněžníku ( Česká republika, Přechody hor )

POČASÍ


Aktuální předpověď počasí v ČR můžete sledovat např. na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu - www.chmi.cz. Data z ČHMÚ přebírá pak většina dalších českých serverů věnovaných počasí. Dalším zdrojem o počasí s podrobnými daty především o větru je Windy.com.
Do mobilu doporučujeme základní aplikaci ČHMÚ s podrobnou předpovědí pro všechna města v ČR, radarem, předpovědí srážek atd. Pro větší fanoušky počasí pak ČHMÚ+ a Windy.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

  • Edice klubu Českých turistů: 54 Rychlebské hory a Lázně Jeseník 1: 50 000
  • SHOCart 057 Jeseníky, Rychlebské hory 1: 50 000
  • Edice klubu Českých turistů: 53 Králický Sněžník 1: 50 000
  • SHOCart 458 Jeseníky, Praděd, Králický Sněžník 1: 40 000

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po dobu přechodu hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 60-70 l, optimální váha 15-18 kg. Některé věci je ideální vzít do dvojice (trojice) - stan, věci na vaření, lékárnička.

  • Doklady a peníze: doklad totožnosti, adekvátní množství finančních prostředků, kartička zdravotní pojišťovny
  • Nocování:
    • kvalitní stan (vodě a větru odolný)
    • karimatka (nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti)
    • spacák přiměřeného tepelného komfortu
  • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice
  • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu)
  • Strava - pro vlastní vaření doporučujeme:
    • ešus, vařič (+závětří), plynová bomba (min. 425 g do dvojice), lžíce, nůž, otvírák, zapalovač nebo sirky
    • lehké potraviny s kratší dobou vaření: jídlo ze sáčku typu „Travellunch“, „Dobrý hostinec“ nebo „Rychlá večeře“, polévky ze sáčku, bramborové kaše, sladké kaše, pudink, sušené mléko, ovesné vločky, předvařená čočka, sojové maso, cukr, sůl, koření. NEBRAT sklenice a jiné těžké obaly!
    • studené obědy a svačiny: štangle tvrdého salámu, slanina, chleba, tvrdý a měkký sýr, paštiky, sušené ovoce, ořechy, müsli, čokolády, cereální tyčinky, oplatky, hroznový cukr
    • pití: láhve na celodenní túru bez vody (min. 1,5 l), iontové nápoje, šumivé vitamíny, doporučujeme i přípravek na dezinfekci vody nebo filtr
    Tipy a vychytávky: chléb nebalte do igelitu a jiných neprodyšných materiálů, jinak se zapaří a zplesniví, doporučujeme zabalit do plátěné utěrky. Aby štangle salámu nezplesnivěla, je dobré ji předem nechat vysušit ve stinném a větrném místě. Tvrdý sýr je dobré namočit předem na noc do hodně slané vody (nasycený roztok), aby se konzervoval, nechat ho pak vysušit a zabalit do prodyšného materiálu. Při nakupování se dívejte na dobu přípravy - vaření (ať vyjdete s palivem a nevaříte jídlo příliš dlouho).
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Důležitá telefonní čísla:
Zdravotnická záchranná služba 155
Policie 158
Městská policie 156
Hasiči 150
jednotné evropské číslo tísňového volání 112
Horská záchranná služba 1210