Přechod Rychlebských hor a Králického Sněžníku

Toulky nejodlehlejšími a nejméně přístupnými pohořími v ČR

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník, třetí nejvyšší pohoří v České republice, a pohoří Rychlebské hory patří k méně navštěvovaným a přitom nejkrásnějším koutům naší země. Málo dotčená příroda, vzduch čistý a voda křišťálová, historie dávných časů a lidé dobří a vstřícní... Jsou také oblastí se zajímavou vojenskou minulostí. Právě na těchto místech se před rokem 1989 setkávali čeští a polští disidenti. Z vrcholů obou pohoří se nám otevřou zajímavé výhledy, odkud uvidíme česká pohoří z jiných úhlů, než jsme zvyklí.

Během našeho putování budeme mít možnost poznat krásnou přírodu této oblasti na severu Moravy a Slezska. Naše trasa povede po hřebenu převážně přes lesy a louky, kolem skal, studánek, přes sedla a vrcholy. Vystoupáme na nejvyšší vrchol Rychleb - Smrk (1127 m), na rozhlednu na Borůvkové hoře (899 m) a Klepáči (1144 m) s nádhernými výhledy na hřebeny Jeseníků, Orlických hor i do sousedního Polska. Ochutnáme vyhlášené borůvkové knedlíky na chatě Paprsek. Projdeme se lesy připomínajícími kanadskou divočinu, napijeme se z pramene řeky Moravy a vystoupíme na nejvyšší vrchol stejnojmenného pohoří Králický Sněžník (1424 m). Budeme spát na nejkrásnějším tábořišti celé oblasti u zaniklé osady Hraničky se silným historickým duchem a na dalších romantických místech.

Čeká nás poměrně pohodový přechod obou pohoří natěžko vhodný pro začátečníky, kteří s přechody nemají moc zkušeností, ale disponují dobrou fyzickou kondicí. Na své si však přijdou i zkušení horalové - milovníci krásné přírody, kteří si chtějí v klidu užít překrásný zapadlý kraj bez davů turistů. Denně strávíme chůzí 6-8 hodin, včetně pauz, s převýšením kolem 750 m nahoru a 500 m dolů. Charakter obou pohoří je spíše mírný, kromě dvou výstupů (na Borůvkovou horu a Králický Sněžník) a závěrečného sestupu 6. den. Nocovat budeme ve vlastních stanech na osvědčených krásných místech se zdrojem vody. Veškerou výbavu na celou délku přechodu, včetně jídla, si poneseme na zádech. Přechod je možné kdykoli zkrátit a sestoupit do civilizace. Půjdeme v menší skupině, cca 10-15 lidí, a bude nás tedy tak akorát, abychom si užili přátelskou atmosféru společného putování i večerního posezení na krásných tábořištích nebo u ohně.

Program zájezdu

 • 1. den: Setkání účastníků v Jeseníku kolem 16 hod., společný odjezd do Bílé Vody. Krátká etapa mírně stoupající lesní cestou k zaniklé osadě Růženec. (2 hod, ↑ 250 m)
 • 2.den: Hraničním hřebenem na rozhlednu na Borůvkové hoře (899 m) střídavě přes lesy a louky kolem zapadlé vesničky Zálesí s třemi prameny, přes lesní bar a vrcholy Koníček (850 m), Černý vrch (826 m) a Hraniční vrch (752 m) do zaniklé osady Hraničky s nejhezčím tábořištěm celých Rychleb. (7-8 hod, ↑ 800 m, ↓ 600 m)
 • 3.den: Kolem Borůvkového vrchu (859 m) na Špičák (957 m), krásnou hřebenovkou až na nejvyšší vrchol Rychlebských hor Smrk (1127 m) s významnou lokalitou Rašeliniště na Smrku, táboření na nádherném místě pod hřebenem Brousku (1115 m). (7 hod, ↑ 900 m, ↓ 500 m)
 • 4.den: Oddychový den: Nejvyšší částí hřebenu Rychlebských hor přes vrcholy Brousek (1115 m) a Travná hora (1125 m) s výhledy na Králický Sněžník a Jeseníky, sestup k chatě Paprsek, možnost posilnit se vyhlášenými borůvkovými knedlíky. Kolem Medvědí boudy a přes lesy připomínající kanadskou divočinu zpět na hřeben. Táboření na loukách pod Kunčickou horou (943 m). (5 hod, ↑ 250 m, ↓ 500 m)
 • 5.den: Kladským sedlem (815 m) rozdělujícím pohoří Rychlebské hory a Králický Sněžník, dále severovýchodním hřebenem Sněžníku na vrchol Stříbrnická (1250 m). Stoupání kolem kamenné plastiky slůněte a pramene řeky Moravy, na nejvyšší místo celého přechodu Králický Sněžník (1424 m). Dále krásná hřebenovka kolem suťového pole Vlaštovčí kameny. Táboření v sedle Puchača (1100 m). (8 hod, ↑ 900 m, ↓ 700 m)
 • 6.den: Ranní výstup na vrchol Klepáč (1144 m), mimo jiné evropské rozvodí tří moří, s fenomenálním výhledem na Orlické hory, přes polskou oblast Miedzylesie. Rozloučení se s hřebenem a sestup do obce Červený Potok na vlak. (4 hod, ↑ 50 m, ↓ 600 m)

Ubytování

V horách ve vlastních stanech. Horská tábořiště jsou osvědčená, v blízkosti je voda a na některých z nich je možné rozdělávání ohně. Dobíjení baterií je možné na chatě Paprsek (4. den).

Stravování

Na přechodu hor je třeba mít vlastní stravu a vlastní vaření (na 5 dní). Na hřebeni během přechodu narazíme na několik možností nákupu občerstvení: kiosek na Borůvkové hoře, samoobslužný lesní bar s možností studených nápojů či drobných pochutin (2. den) a horská chata Paprsek (4. den), kde je možné dát si pivo i ochutnat místní speciality (např. vyhlášené borůvkové knedlíky). Dokoupit zásoby během přechodu není možné.

 • 05.07.2024 - 10.07.2024
 • 6 dní
 • Číslo: 832
 • 3 400 Kč
 • Rezervace

Přechod Rychlebských hor a Králického Sněžníku

Přechod Rychlebských hor a Králického Sněžníku

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Karavanky

Nejdelší hřebenovka ve Slovinsku

Nízké Tatry

Přechod nejatraktivnější hřebenovky na Slovensku po chatách

Hochschwab

Přechod po chatách blízkých dvoutisícových Alp (Rakousko)

Dachsteinský Gosaukamm

Horská turistika kolem divoce rozeklaného hřebene rakouských Dolomit