Toulky nejodlehlejšími a nejméně přístupnými pohořími v ČR
Národní přírodní rezervace Králický Sněžník, třetí nejvyšší pohoří v České republice, a pohoří Rychlebské hory patří k méně navštěvovaným a přitom nejkrásnějším koutům naší země. Málo dotčená příroda, vzduch čistý a voda křišťálová, historie dávných časů a lidé dobří a vstřícní... Jsou také oblastí se zajímavou vojenskou minulostí. Právě na těchto místech se před rokem 1989 setkávali čeští a polští disidenti. Z vrcholů obou pohoří se nám otevřou zajímavé výhledy, odkud uvidíme česká pohoří z jiných úhlů, než jsme zvyklí.
Během našeho putování budeme mít možnost poznat krásnou přírodu této oblasti na severu Moravy a Slezska. Naše trasa povede po hřebenu převážně přes lesy a louky, kolem skal, studánek, přes sedla a vrcholy. Vystoupáme na nejvyšší vrchol Rychleb - Smrk (1127 m), na rozhlednu na Borůvkové hoře (899 m) a Klepáči (1144 m) s nádhernými výhledy na hřebeny Jeseníků, Orlických hor i do sousedního Polska. Ochutnáme vyhlášené borůvkové knedlíky na chatě Paprsek. Projdeme se lesy připomínajícími kanadskou divočinu, napijeme se z pramene řeky Moravy a vystoupíme na nejvyšší vrchol stejnojmenného pohoří Králický Sněžník (1424 m). Budeme spát na nejkrásnějším tábořišti celé oblasti u zaniklé osady Hraničky se silným historickým duchem a na dalších romantických místech.
Čeká nás poměrně pohodový přechod obou pohoří natěžko vhodný pro začátečníky, kteří s přechody nemají moc zkušeností, ale disponují dobrou fyzickou kondicí. Na své si však přijdou i zkušení horalové - milovníci krásné přírody, kteří si chtějí v klidu užít překrásný zapadlý kraj bez davů turistů. Denně strávíme chůzí 6-8 hodin, včetně pauz, s převýšením kolem 750 m nahoru a 500 m dolů. Charakter obou pohoří je spíše mírný, kromě dvou výstupů (na Borůvkovou horu a Králický Sněžník) a závěrečného sestupu 6. den. Nocovat budeme ve vlastních stanech na osvědčených krásných místech se zdrojem vody. Veškerou výbavu na celou délku přechodu, včetně jídla, si poneseme na zádech. Přechod je možné kdykoli zkrátit a sestoupit do civilizace. Půjdeme v menší skupině, cca 10-15 lidí, a bude nás tedy tak akorát, abychom si užili přátelskou atmosféru společného putování i večerního posezení na krásných tábořištích nebo u ohně.
V horách ve vlastních stanech. Horská tábořiště jsou osvědčená, v blízkosti je voda a na některých z nich je možné rozdělávání ohně. Dobíjení baterií je možné na chatě Paprsek (4. den).
Na přechodu hor je třeba mít vlastní stravu a vlastní vaření (na 5 dní). Na hřebeni během přechodu narazíme na několik možností nákupu občerstvení: kiosek na Borůvkové hoře, samoobslužný lesní bar s možností studených nápojů či drobných pochutin (2. den) a horská chata Paprsek (4. den), kde je možné dát si pivo i ochutnat místní speciality (např. vyhlášené borůvkové knedlíky). Dokoupit zásoby během přechodu není možné.