Přechod Rychlebských hor a Kralického Sněžníku

Toulky nejodlehlejšími a nejméně přístupnými pohořími v ČR

Národní přírodní rezervace Kralický Sněžník, třetí nejvyšší pohoří v České republice, a pohoří Rychlebské hory patří k jedním z nejméně navštěvovaným a přitom nejkrásnějším koutům naší země. Čistá, málo dotčená příroda, kde najdete posvátné ticho na lesních pěšinách, vzduch čistý a vodu křišťálovou, historii dávných časů a lidi dobré a vstřícné... Jsou také oblastí se zajímavou vojenskou minulostí. Přechod hlavní hřebenovky Rychlebských hor a Kralického Sněžníku patří k našim nejodlehlejším a nejhůře přístupným pohořím, symbolizuje je především ticho, samota a absence komerční turistiky, právě na těchto místech se před rokem 1989 setkávali čeští a polští disidenti. Výhledy z obou pohoří, které se z vrcholů za hezkého počasí otevírají, budou pro mnohé z vás velice zajímavé, protože uvidíme některá česká pohoří z úplně jiných uhlů, než jsme zvyklí.

Během našeho putování budeme mít možnost poznat krásnou přírodu této oblasti na severu Moravy a Slezska. Naše trasa povede po hřebenu převážně přes lesy a louky, kolem skal, studánek, přes sedla a vrcholy. Vystoupáme na nejvyšší vrchol Rychleb - Smrk (1127 m), na rozhlednu na Borůvkové hoře (899 m) a Klepáči (1144 m) s nádhernými výhledy na hřebeny Jeseníků, Orlických hor i do sousedního Polska. Ochutnáme vyhlášené borůvkové knedlíky na chatě Paprsek. Projdeme se lesy, připomínajícími kanadskou divočinu, napijeme se z pramene řeky Moravy, za východu slunce vystoupíme na nejvyšší vrchol stejnojmenného pohoří Kralický Sněžník (1424 m). Budeme spát na nejkrásnějším tábořišti celé oblasti u zaniklé osady Hraničky se silným historickým duchem a na dalších romantických místech.

Čeká nás poměrně pohodový přechod obou pohoří natěžko vhodný pro začátečníky, kteří s přechody nemají moc zkušeností, ale disponují dobrou fyzickou i psychickou kondicí. Na své si však přijdou i zkušení horalové - milovníci krásné přírody, kteří si chtějí v klidu užít překrásný zapadlý kraj bez davů turistů. Denně strávíme chůzí 6-7 hodin i s pauzami s převýšením kolem 750 m nahoru a 500 m dolů. Charakter obou pohoří je spíše mírný, kromě dvou výstupů (na Borůvkovou horu a Kralický Sněžník) a závěrečného sestupu 6. den, nás nečekají žádné velké kopce. Nocovat budeme ve vlastních stanech na osvědčených krásných místech se zdrojem vody. Veškerou výbavu na celou délku přechodu, včetně jídla, si poneseme na zádech. Přechod je možné kdykoli zkrátit a sestoupit do civilizace. Půjdeme v menší skupině, cca 10-15 lidí, bude nás tedy tak akorát, abychom si užili přátelskou atmosféru společného putování a večerního posezení na krásných tábořištích nebo u ohně.

Program zájezdu

  • 1. den: Setkání účastníku v Jeseníku kolem 16 hod, společný odjezd do Bílé Vody. Hlubokým dolem na skalnou vyhlídku Šafářova skála. Táboření v údolí říčky Bílá voda. (2 hod, ↑ 250 m, ↓ 50 m)
  • 2.den: Přes rozhlednu na Borůvkové hoře (899 m) střídavě přes lesy a louky kolem zapadlé vesničky Zálesí s třemi prameny, přes lesní bar a vrcholy Koníček (850 m), Černý vrch (826 m) a Hraniční vrch (752 m) do zaniklé osady Hraničky s nejhezčím tábořištěm celých Rychleb. (7-8 hod, ↑ 800 m, ↓ 600 m)
  • 3.den: Kolem Borůvkového vrchu (859 m) na Špičák (957m), krásnou hřebenovkou až na nejvyšší vrchol Rychlebských hor Smrk (1127 m) s významnou lokalitou Rašeliniště na Smrku, táboření na nádherném místě pod hřebenem Brousku (1115 m). (7 hod, ↑ 900 m, ↓ 500 m)
  • 4.den: Oddychový den: Nejvyšší částí hřebenu Rychlebských hor přes vrcholy Brousek (1115 m) a Travná hora (1125 m) s výhledy na Kralický Sněžník a Jeseníky, sestup k chatě Paprsek, možnost posilnit se vyhlášenými borůvkovými knedlíky. Kolem Medvědí boudy a přes lesy připomínajícími kanadskou divočinu zpět na hřeben. Táboření na loukách pod Kunčickou horou (943 m). (5 hod, ↑ 250 m, ↓ 500 m)
  • 5.den: Kladským sedlem (815 m) rozdělujícím pohoří Rychlebské hory a Kralický Sněžník, dále severovýchodním hřebenem Sněžníku na vrchol Stříbrnická (1250 m). Stoupání až ke kamenné plastice slůněte a pramenu řeky Moravy, táboření ve výšce 1360 m. (7 hod, ↑ 850 m, ↓ 350 m)
  • 6.den: Východ slunce na Kralickém Sněžníku (1424 m), krásná hřebenovka kolem suťového pole Vlaštovčí kameny, přes sedlo Puchače (1100 m) na rozhlednu na vrcholu Klepáč (1144 m) s fenomenálním výhledem na Orlické hory přes polskou oblast Miedzylesie. Rozloučení se s hřebenem a sestup do obce Červený Potok na vlak. (6 hod, ↑ 250 m, ↓ 1000 m)

Ubytování

V horách ve vlastních stanech. Horská tábořiště jsou osvědčená, v blízkosti je voda. Rozdělávání ohně je možné na některých z nich. Dobíjení baterií je možné na chatě Paprsek (4. den).

Stravování

Na přechodu hor je třeba mít vlastní stravu a vlastní vaření (na 5 dní). Během přechodu narazíme na hřebeni na několik možností občerstvení: kiosek na Borůvkové hoře a samoobslužný lesní bar s možností studených nápojů a drobných pochutin (2. den), horskou chatu Paprsek (4. den), kde je možné dát si pivo a ochutnat místní speciality (např. vyhlášené borůvkové knedlíky). Dokoupit zásoby během přechodu není možné.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Čeká nás poměrně pohodový přechod obou pohoří na těžko vhodný pro začátečníky, kteří s přechody nemají moc zkušeností a disponují dobrou fyzickou i psychickou kondicí. Na své si však přijdou i zkušení horalové - milovníci krásné přírody, kteří si chtějí v klidu užít překrásný zapadlý kraj bez davů turistů. Denně strávíme chůzí 6-7 hodin i s pauzami s převýšením kolem 800 m nahoru (1., 4. a 6.den jenom 250 m) a 500 m dolů (výjimkou je 6.den, kdy nás čeká závěrečný sestup 1000 m). Charakter obou pohoří je spíše mírný, kromě dvou výstupů (na Borůvkovou horu a Kralický Sněžník) a závěrečného sestupu 6. den, nás nečekají žádné velké stupáky. Výstupy i sestupy jsou převážně mírného charakteru. Na trase nejsou ani žádné exponované úseky. Nocovat budeme ve vlastních stanech na osvědčených krásných místech se zdrojem vody. Jedná se o přechod na těžko, je potřeba počítat s tím, že si vše potřebné včetně stravy na pět dní ponesete na zádech. Přechod je možné kdykoli zkrátit a sestoupit do civilizace.

Přechod Rychlebských hor a Kralického Sněžníku

Přechod Rychlebských hor a Kralického Sněžníku

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Fagaraš

Větrné hory - nejvyšší v Rumunsku

Králický Sněžník a Rychlebské hory

Turistika zapomenutým krajem na severu Moravy a Slezska

Šumava

Turistika panenskou přírodou hlubokých hvozdů, plání, ledovcových jezer, slatí, údolí řek a potoků

Po hřebenech Krkonoš

Přechod našich nejvyšších hor s výstupem na Sněžku

Hřebenovka Jeseníků

Přechod nejvyšších moravských a slezských hor s noclehy na chatách