Informace k zájezdu
Kréta - pohodová turistika

Úvodní stránka zájezdu Kréta - pohodová turistika ( Řecko, Evropa letecky, Turistika nenáročná, Letecké zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2

Čeká nás pestrý program v podobě lehčích a středně náročných jednodenních túr a výletů, budeme chodit nalehko (jen s malým batohem). Denně strávíme na túrách 2-7 hodin včetně přestávek a zdoláme různorodé převýšení zpravidla 100-800 metrů nahoru a totéž dolů. Naše cesty povedou většinou po dobře schůdných cestách, pěšinách či chodnících, místy ale i po kamenitých úsecích. Upozorňujeme na chladno a větrno při výstupu na vrchol Psiloritis 6. den programu. Po ostrově se budeme přepravovat vypůjčenými auty. Pojedeme ve skupině do 14 cestovatelů.

LETENKY

Odlétáme z Prahy, většinou přímým letem. V případě vašeho zájmu letět z jiného letiště tuto poptávku prověříme a budeme vás informovat. Ne vždy je však jiné odletové místo možné. Termín zájezdu může být, po dohodě s účastníky, mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejvýhodnější nabídku letenek v době jejich nákupu.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny UNIQA pojišťovna, a.s.. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

POČASÍ

Počasí na ostrově Kréta je teplé a téměř beze srážek, na jihu, u pobřeží Lybijského moře, se dá říci, že je přímo horké. Zima bývá mírná, se sněhem v horských oblastech, deštěm v nížinách, a přesto poskytující dostatek slunečných dní. V zimě a v jarních měsících je Kréta vzhledem k vysokým teplotám, dostatku srážek a vysoké vlhkosti jeden z nejzelenějších ostrovů ve Středozemním moři.
V době našeho pobytu se teplota vzduchu pohybuje kolem 20-25 °C a teplota moře kolem 22 °C. Protože je Kréta velmi hornatá a některé naše cesty nás zavedou do hor či kaňonů, změny počasí mohou být větší (větrno či lehký deštík) a někdy i velmi náhlé. Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na: https://www.recko-pocasi.cz/Kreta.php

MĚNA A KAPESNÉ


Výměna peněz: Kréta patří k Řecku a je tedy součástí EU. Platit se dá eurem, ve větších obchodech a některých restauracích i platebními kartami.
Ceny: Ceny potravin jsou na Krétě o cca 10-15 % vyšší než v ČR. Velmi drahé je maso a sýry. Naopak lokální potraviny/pochutiny jako třeba olivový olej nebo sezónní ovoce/zeleninu nakoupíte za rozumnou cenu. Za jídlo v restauracích či tavernách zaplatíte o cca 25 % více než u nás (hlavní chod cca 10-25 €), 0,5 l místního piva vychází na zhruba 90 Kč, nealko nápoj na 40 Kč, káva na 70 Kč, voda na 20 Kč. Spropitné bývá v restauracích obvykle již započítáno v ceně jako poplatek za stolování (obsluha, pečivo atd.). Jeho výši najdete v menu. Další spropitné již personálu dávat nemusíte, je však slušné alespoň zaokrouhlit výslednou částku.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
- mapa Kréta 1 : 150 t., Marco Polo/MAIRS vydavatelství

Knižní průvodci:
- průvodce Kréta 8. edice česky, Marco Polo/MAIRS vydavatelství, vydání 2017
- průvodce Kréta, 2. edice česky, Lingea/Berlitz vydavatelství, vydání 2018
- průvodce Kréta 5. edice česky, vydavatel Svojtka/Lonely Planet, vydání 2013
- průvodce Kréta česky, Baedeker vydavatelství, vydání 2015

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Doporučujeme sbalit si veškeré věci do batohu/krosny či cestovní tašky. Nedoporučujeme větší cestovní kufr na kolečkách s ohledem na velikost kufrů půjčených aut (hlavně převoz z a na letiště).
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad (OP nebo pas), vytištěná letenka, adekvátní množství EUR či platební kartu na výběry z bankomatů, kartičku pojištění léčebných výloh, české koruny jen na výdaje do Prahy a zpět, malý batoh (20-30 l na jednodenní výlety a na palubu do letadla).
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor nejlépe 50), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, zavírací nůž, hygienické potřeby, ručník, plavky, pokrývku hlavy, mapy (viz kap. Mapy a literatura), GPS, mobil, tělovou ledvinku nebo kapsičku na krk na peníze či doklady a bundu z funkčního materiálu (chlad a větrno) při výstupu na Psiloritis.
Oblečení: Pohodlné a praktické/funkční do teplého, slunečného, ale i do větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek. Dále trekové ponožky, oblečení na noc.
Boty: Doporučujeme pevné trekové boty a sandály/páskáče (na pláž, na přezutí po výšlapu, do města, ...).
Strava: Během některých výletů bude možnost obědu v místních restauracích, v ostatních případech se vybavíme svačinou. K večeři lze využít společných posezení v místních restauracích. Na místě lze bez problémů dokupovat potraviny. Dovoz jídla z ČR je na vašem uvážení. Balenou vodu lze koupit v každém obchodě, ne všude je pitná voda z kohoutku.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Je nutné nepřibližovat se k maximální váze zavazadla, viz váhové limity zavazadel do letadla.