Informace k zájezdu
Kréta - horská turistika

Úvodní stránka zájezdu Kréta - horská turistika ( Řecko, Evropa letecky, Letecké zájezdy, Turistika nenáročná, Turistika horská, Novinky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2 - 3

Čeká nás pestrý program v podobě středně náročných jednodenních túr a výletů (soutěsky Samaria a Aradena jsou vyšší náročnosti), budeme chodit nalehko (jen s malým batohem). Denně strávíme na túrách 3-7 hodin včetně přestávek a zdoláme různorodé převýšení zpravidla 250-700 metrů nahoru a totéž dolů. Naše cesty povedou většinou po dobře schůdných cestách, pěšinách či chodnících, místy ale i po kamenitých úsecích. Některé túry lze případně i vynechat a zařadit si tak individuální odpočinkový program.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na: https://www.recko-pocasi.cz/Kreta.php

Počasí na ostrově Kréta je teplé a téměř beze srážek, na jihu, u pobřeží Lybijského moře, se dá říci, že je přímo horké. Zima bývá mírná, se sněhem v horských oblastech, deštěm v nížinách, a přesto poskytující dostatek slunečných dní. V zimě a v jarních měsících je Kréta vzhledem k vysokým teplotám, dostatku srážek a vysoké vlhkosti jeden z nejzelenějších ostrovů ve Středozemním moři.
Začátkem června se teplota vzduchu pohybuje kolem 20-27 °C a teplota moře kolem 20 °C. V tomto období je Kréta krásně zelená a příroda ještě rozkvetlá.
V září se teplota vzduchu pohybuje kolem 20-25 °C a moře je krásně vyhřáté 22-25 °C. Ideální doba i ke koupání bez davů turistů.
Protože je Kréta velmi hornatá a některé naše cesty nás zavedou do hor či kaňonů, změny počasí mohou být větší (větrno či lehký deštík) a někdy i velmi náhlé.

MÍSTNÍ MĚNA

Kurz měny: 1 EUR (euro) = 25,330 Kč
Výměna peněz: Budete potřebovat eura, která nakoupíte v každé české směnárně. Na většině míst lze platit kartou. Na některých místech je možné vybírat peníze i v bankomatech. Pozor na výběry z bankomatů sítě Euronet (modrožluté). Poplatek za výběr se u nich pohybuje často mezi 7-13 %.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

 • mapa Kréta 1 : 150 t., Marco Polo/MAIRS vydavatelství

Knižní průvodci:

 • průvodce Kréta 8. edice česky, Marco Polo/MAIRS vydavatelství, vydání 2017
 • průvodce Kréta, 2. edice česky, Lingea/Berlitz vydavatelství, vydání 2018
 • průvodce Kréta 5. edice česky, vydavatel Svojtka/Lonely Planet, vydání 2013
 • průvodce Kréta česky, Baedeker vydavatelství, vydání 2015

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních GPS map, které fungují i v terénu, kde mobilní data nejsou (tzv. offline mapy). Tyto offline mapy doporučujeme stahovat ještě v ČR, nejlépe přes WiFi. Pro zájezdy v EU je velmi doporučujeme, mimo EU jsou díky extrémním cenám mobilních dat nutností.
Aplikace Mapy.cz má kromě ČR i kvalitní zahraniční mapy, které jdou snadno stáhnout offline.
Pro tento zájezd doporučujeme stáhnout si offline mapu: Kréta.

MOBILNÍ SÍŤ A NABÍJENÍ

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm
Nabíjení: Elektrické zásuvky jsou zde stejné jako u nás. Jedná se tedy o typ C, kdy má nabíječka zakončení dvěma hroty. Stejné zástrčky do elektrické zásuvky se používají po celé Evropské unii s jedinou výjimkou, a to Irsko. Samozřejmě můžete využít i typ F, který je také se dvěma hroty jen je jeho profil kulatý a nikoliv plochý. Nemusíte tak kupovat žádnou redukci nebo adaptér.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

 • Zavazadla: hlavní zavazadlo - cestovní taška/kufr či batoh/krosna (pouze nedoporučujeme veliký "lodní" kufr s ohledem na velikost kufrů půjčených aut a limity leteckých společností); malý batoh - skladný, lehký o objemu cca 20-30 l na jednodenní túry a výlety, na palubu do letadla. Neberte si žádné zbytečnosti, ať jsou vaše zavazadla co nejlehčí a co nejmobilnější.
 • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, adekvátní množství místní měny či platební kartu na výběry z bankomatů, kartičku zahraničního cestovního pojištění, vytištěnou letenku/letový itinerář
 • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, hygienické potřeby, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka
 • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice
 • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
 • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

ZAVAZADLA DO LETADLA

 • V podpalubním (odbavovaném) zavazadle nesmíte mít: jakékoliv hořlaviny (včetně zápalek, zapalovačů a plynových kartuší), samostatné (náhradní) lithiové baterie a powerbanky. V odbaveném zavazadle dále nedoporučujeme přepravovat cennosti, hotovost, doklady, elektroniku.
 • Na palubu do příručního zavazadla nesmíte vzít: žádné ostré předměty (nože, nůžky, žiletky, špendlíky či jehly, trekové hole s kovovou špičkou, nic ani náznakem ostrého), plynové kartuše, stanové kolíky, tekutiny (nápoje, krémy, gely či pasty) ve větším balení než 100 ml - všechny případné tekutiny v balení o obsahu do 100 ml musí být umístěny zvlášť v průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr (tedy maximálně celkem 10 ks po 100 ml). Tekutiny zakoupené po průchodu bezpečnostní kontrolou v čekací hale už těmto pravidlům a omezením nepodléhají. U dalších zakázaných předmětů se nepředpokládá, že byste je na cestu vůbec brali.
 • S sebou na palubu se berou: Peníze a doklady, foťáky, notebooky, tablety, mobily a podobná křehká elektronika (elektronické cigarety musí mít cestující vždy přímo u sebe, a pokud je to možné, tak s odstraněnou baterií), powerbanky (lze přepravit pouze v příručním zavazadle), náhradní lithiové baterie a akumulátory, čtivo. Notebooky, tablety a foťáky se dávají při kontrole bezpečnostním rentgenem zvlášť. Ve všech elektronických zařízeních musíte mít nabité baterie a musíte být schopni na případné vyžádání přístroj zapnout - ke kontrole, zda slouží opravdu svému účelu. Během vzletu a přistání nesmíte mít zapnutá elektronická zařízení, většinou je však možné mít zapnutý mobil v režimu „letadlo“.

Přesná pravidla týkající se odbavení na letišti naleznete zde: https://www.prg.aero/bezpecnostni-pravidla
Doporučujeme shlédnout krátká informativní videa:

PŘEKROČENÍ HRANIC

Platí stejné předpisy a nařízení jako pro celou Evropskou unii. Podrobnosti zde:
https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/alcohol-tobacco-cash/index_cs.htm
Jako soukromá osoba nejste s výjimkou několika typů produktů nijak limitováni v tom, co si smíte nebo nesmíte koupit a převážet, když cestujete po zemích EU. Podmínkou ale je, že zakoupené výrobky musí být určeny výhradně pro vaši osobní potřebu, tzn. že je nesmíte dále prodávat.

Kompletní informace platné pro Řecko naleznete zde: https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/recko/cestovani/duty.html

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Řecko - Honorární konzulát Heraklion
Giamalaki & Sof. Venizelou 50, 712 02 Heraklion
Telefon: 0030/ 281 022 2111, 2306
Fax: 0030/ 281 024 2373
E-mail: maria.n@minoansummer.gr
Vedoucí úřadu: Maria NISTAZAKI
Funkce: honorární konzulka
Konzulární působnost, konzulátní obvod: ostrovy Kréta a Santorini
Provozní hodiny úřadu: středa, čtvrtek 09.00 - 12.00

Velvyslanectví ČR v Řecku
Embassy of the Czech Republic
G. Seferis Str. 6, Palaio Psychico, 154 52 Athens
Tel: +30-210 67 13 755, +30 210 67 25 332, +30 67 29 916
Fax: +30-210 67 10 675
Nouzová linka: +30 6944 733769
Email: athens@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/athens
Provozní hodiny úřadu: po-pá 08.30-17.00
Úřední hodiny konzulárního oddělení pro veřejnost: út-pá 9.00-12.00

Důležitá telefonní čísla - Řecko: Tísňové volání 112, Policie 100, Turistická policie 171, První pomoc 166, Hasiči 199.

Časový posun oproti ČR: +1 hod