Kréta - pohodová turistika

Největší řecký ostrov s ohromující rozmanitostí, mýty a legendami

Kréta je největší řecký a též pátý největší ostrov ve Středozemním moři, který je rozmanitý ve všech směrech. Najdeme zde krásná zelená údolí i místa připomínající poušť, úžasnou přírodu, vysoké hory, pahorky s olivovými háji, skalnatá pobřeží, rozervané soutěsky i nádherné pláže. Vyskytuje se zde i mnoho vzácných rostlin, které na žádném jiném řeckém ostrově nenajdete. Ostrov sám o sobě je opředen mýty a legendami, v jejichž stopách se budeme pohybovat. Při slově Kréta se vám vybaví jména jako Daidalos, stavitel labyrintu pro bájného Mínotaura, a jeho syn Íkaros i jejich touha odletět za svobodou. Nebo také Zeus, vládce olympských bohů, který unesl krásnou Európu právě na Krétu, do svého rodného místa.

Na Krétě uvidíte malé rybářské vesničky, odlehlá vnitrozemská sídla i prastaré přístavy, které existují už tisíce let. Jedním z nich je i hlavní město ostrova - Herákleion, který bude výchozím bodem pro všechny naše cesty. Budeme mít příležitost probádat krásné jeskyně a soutěsky, jako například divokou soutěsku Rouvas. Společně projdeme „Bílé hory“ - vápencový masiv Lefka Ori a vystoupáme na nejvyšší horu ostrova v centrálním pohoří Psiloritis Timios Stavros - Svatý Kříž (2456 m) s dechberoucími výhledy. Navštívíme také dvě významná archeologická naleziště, jedno na planině Lassithi a druhé na hoře Karfi (přibližně ve výšce 1100 m) v pohoří Dikti se širokými rozhledy. Z historických památek nás čekají minojské paláce v restaurovaném Knossu, letní sídlo králů ve Festosu a křesťanské hroby ve vesničce Mátale, která zažila bouřlivé období za éry Hippie. Vyrazíme též na výlet lodí z přístavního města Elounda na ostrov Malá Spinaloga se starobylou benátskou pevností, který je známý jako poslední leprosárium v Evropě, funkční až do roku 1957. Zde vystoupáme nahoru a užijeme si krásné pohledy na úžasně čisté moře kolem. Případně je možný fakultativní výlet lodí na ostrov Santorini, činnou sopku, která pravděpodobně svou explozí zavinila zánik Mínojské civilizace.

Budou nás čekat jednodenní túry nižší a střední náročnosti. Denně strávíme na cestách 2-7 hodin včetně přestávek a zdoláme převýšení zpravidla 100-800 metrů nahoru a totéž dolů. Některé túry lze zkrátit, případně i vynechat a zařadit si tak individuální odpočinkový program. Po ostrově se budeme dopravovat půjčenými auty. Po celou dobu pobytu budeme nocovat v hotelu v Heráklionu. Pojedeme ve skupině do 14 cestovatelů.

S realizací zájezdu na Krétu počítáme! Kvůli drobným změnám podmínek při vjezdu do země nebo při návratu domů zájezdy rušit nebudeme. Řecko je otevřené turistům, služby, restaurace a ubytování fungují.
Aktuální povinnosti - vstup do Řecka: od 1.5.2022 je vstup do Řecka pro všechny bez jakýchkoliv podmínek, tak jako tomu bylo před Covidem; (podrobnosti mzv.cz). Při návratu do ČR je třeba: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

  • 1. den: Odlet z Prahy na letiště v Heráklionu, seznámení se s městem, ubytování.
  • 2. den: Přesun do vnitrozemí a náročnější trek divokou soutěskou Rouvas v pohoří Ida. Výstup podél vysokých skalisek k poutnímu místu s kaplí Agios Ioannis. (4-5 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m) Poté procházka u krásného jezera Votomos. Možná návštěva nejrozsáhlejšího archeologického naleziště na Krétě Gortyn.
  • 3. den: Auty na východní pobřeží do přístavního města Elounda, odtud lodí podél pobřeží až na ostrov Malá Spinaloga - návštěva starobylé pevnosti a výstup na vršek ostrůvku (2 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Zůstane čas i na koupání v průzračném moři kolem města Elounda nebo pak na některé z pláží u Heráklionu. Tento denní program je případně možné nahradit fakultativním výletem lodí na sopečný ostrov Santorini.
  • 4. den: Túra v podhůří Dikti s úžasnými výhledy do kraje, přes horskou planinu Lassithi a od muzea Homo Sapiens výstup na horu Karfi (1148 m). Cestou přes sedlo uvidíme několik ruin starých větrných mlýnů a navštívíme též druhou Diovu jeskyni u vesnice Psychro (4-5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Cestou na ubytování zastávka u kláštera Kardiotissa s krásnými freskami ze 14. století a na focení u přehrady Aposelemi s částečně zatopenou vesnicí Sfentili.
  • 5. den: Návštěva paláce Knossos plného křivolakých uliček připomínajících bludiště a centra tehdejší Mínojské civilizace. Přejezd do vesnice Archanes a výstup na vyhlídkový a posvátný vrchol Jiouchtas (811 m), tvarem připomínající hlavu, podle legend patřící bohu Diovi, který je zde i pochován (3 hod, ↑ 450 m, ↓ 450 m).
  • 6. den: Z Lakkos Mygerou (1700 m) náročnější výstup na nejvyšší vrchol Kréty Psiloritis (2456 m) v pohoří Idi s kamenným kostelem Timios Stavros a s panoramatickými výhledy. Sestup zpět do Lakkos Mygerou. (6 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m) Podle času možná prohlídka podvečerního města Rethymno.
  • 7. den: Návštěva druhého minojského paláce ve Festosu s nádherným výhledem na Messerskou nížinu. Dále procházka kolem zálivu Messara s kouzelnou pláží Matala z obou stran ohraničenou velkými útesy a skálou plnou jeskyní využívanými jako hrobky v dobách římských a raně křesťanských i jako útočiště Hippies v 60. a 70. letech 20. století. (2-3 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m)
  • 8. den: Odlet do Prahy.

Ubytování

7x ve 2-4lůžkových pokojích s vlastní koupelnou v hotelu Athinaiko v centru Herákleionu po celou dobu našeho pobytu. Pokoje mají klimatizaci a v komplexu je WiFi zdarma.

Stravování

V hotelu dostaneme každý den jednoduchou snídani. Přes den se budeme stravovat z vlastních zdrojů. Řecká kuchyně patří k nejlepším na světě a Řekové si potrpí na čerstvé ingredience. Každý den bude možnost posedět u společné večeře v tavernách a okusit tak místní speciality jako jsou například souvlaki, musaka, rybí polévka psarosoupa, sladká baklava či chalva. Nesmíte opomenout ochutnat i řecká vína, chuťově nezapomenutelnou Retsinu či anýzový likér Ouzo. Ceny potravin jsou na Krétě o cca 10-15 % vyšší než v ČR. Drahé je maso a sýry. Naopak lokální potravinypochutiny jako třeba olivový olej nebo sezónní ovocezeleninu nakoupíte za rozumnou cenu. Za jídlo v restauracích či tavernách zaplatíte o cca 25 % více než u nás (hlavní chod cca 10-25 €), 0,5 l místního piva vychází na zhruba 90 Kč, nealko nápoj na 40 Kč, káva na 70 Kč, voda na 20 Kč. Spropitné bývá v restauracích obvykle již započítáno v ceně jako poplatek za stolování (obsluha, pečivo atd.). Jeho výši najdete v menu. Další spropitné již personálu dávat nemusíte, je však slušné alespoň zaokrouhlit výslednou částku.
Na místě lze též bez problémů dokupovat potraviny. Dovoz jídla z ČR je na vašem uvážení. Můžete si s sebou však vzít pár energetických sladkostí typu müsli tyčinka, čokoláda, hroznový cukr, sušené ovoce či oříšky, příp. energetické práškové nápoje.
Na ostrově je dost pramenů s pitnou vodou, někde bývá voda z kohoutku tzv. odsolovaná. Balenou vodu lze koupit v každém obchodě. Doporučujeme vzít si sebou lahev na vodu či Camelbag (objem zvažte, dle vaši osobní žíznivosti).

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na místě se budeme přepravovat vypůjčenými auty. Auto řídí průvodce a některý z klientů po předchozí dohodě za slevu 2400 Kč na zájezd. Požadujeme: platný český ŘP a dlouhodobé zkušenosti aktivního řidiče. Váš zájem o řízení osobního vozu prosím uveďte do poznámky v přihlášce.

Cestovní formality: K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvaní zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Kréta - pohodová turistika

Kréta - pohodová turistika

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Azorské ostrovy - horská turistika

Sopečné perly Atlantiku - ostrovy Sao Miguel, Pico a Faial

Picos de Europa

Horská turistika v pohoří Cordillera Cantabrica na severu Španělska

Madeira - horská turistika

Perla Atlantiku, ostrov věčného jara (Portugalsko)

Tenerife - pohodová turistika

Pohodově největším a nejpestřejším z Kanárských ostrovů (Španělsko)

Tenerife - horská turistika

Největším a nejpestřejším z Kanárských ostrovů (Španělsko)

Gran Canaria - horská turistika

Divoké pobřeží, sopky, písečné duny a jedinečná příroda