Kréta - pohodová turistika

Největším řeckým ostrovem s ohromující rozmanitostí, mýty a legendami

Kréta je největší řecký a též pátý největší ostrov ve Středozemním moři, který je rozmanitý ve všech směrech. Najdeme zde krásná zelená údolí i místa připomínající poušť, úžasnou přírodu, vysoké hory, pahorky s olivovými háji, skalnatá pobřeží, rozervané soutěsky i nádherné pláže. Vyskytuje se zde i mnoho vzácných rostlin, které na žádném jiném řeckém ostrově nenajdete. Ostrov sám o sobě je opředen mýty a legendami, v jejichž stopách se budeme pohybovat. Při slově Kréta se vám vybaví jména jako Daidalos, stavitel labyrintu pro bájného Mínotaura, a jeho syn Íkaros i jejich touha odletět za svobodou. Nebo také Zeus, vládce olympských bohů, který unesl krásnou Európu právě na Krétu, do svého rodného místa.

Na Krétě uvidíte malé rybářské vesničky, odlehlá vnitrozemská sídla i prastaré přístavy, které existují už tisíce let. Jedním z nich je i hlavní město ostrova - Herákleion. Budeme mít příležitost probádat krásné jeskyně a soutěsky, jako například divokou soutěsku Rouvas. Společně projdeme „Bílé hory“ - vápencový masiv Lefka Ori a vystoupáme na nejvyšší horu ostrova v centrálním pohoří Psiloritis Timios Stavros - Svatý Kříž (2456 m) s dechberoucími výhledy. Navštívíme také dvě významná archeologická naleziště, jedno na planině Lassithi a druhé na hoře Karfi (přibližně ve výšce 1100 m) v pohoří Dikti se širokými rozhledy. Z historických památek nás čekají minojské paláce v restaurovaném Knossu, letní sídlo králů ve Festosu a křesťanské hroby ve vesničce Mátale, která zažila bouřlivé období za éry Hippie. Vyrazíme též na výlet lodí z přístavního města Elounda na ostrov Malá Spinaloga se starobylou benátskou pevností, který je známý jako poslední leprosárium v Evropě, funkční až do roku 1957. Zde vystoupáme nahoru a užijeme si krásné pohledy na úžasně čisté moře kolem.

Budou nás čekat jednodenní túry nižší a střední náročnosti. Denně strávíme na cestách 2-7 hodin včetně přestávek a zdoláme převýšení zpravidla 100-900 metrů nahoru a totéž dolů. Některé túry lze zkrátit, případně i vynechat a zařadit si tak individuální odpočinkový program. Po ostrově se budeme dopravovat půjčenými auty. Po celou dobu pobytu budeme nocovat v krásném a klidném vesnickém komplexu budov připomínajících tradiční krétskou vesnici, umístěných v kopcích za Heraklionem. Pojedeme ve skupině do 14 cestovatelů.

Aktuálně - vstup do Řecka: vstup je povolen všem bez jakýchkoli dokladů o testech či očkování (mzv.cz).
Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

  • 1. den: Odlet z Prahy na letiště Heráklion, přejezd na ubytování a prohlídka města.
  • 2. den: Přesun do vnitrozemí a náročnější trek divokou soutěskou Rouvas v pohoří Ida, která vede nejstarším dubovým lesem na Krétě. Výstup podél vysokých skalisek a voňavými bylinkami porostlých svazích k poutnímu místu s kaplí Agios Ioannis. Cestou zpět procházka u jezera Votomos (někdy jezero Zaros), které má unikátní zelenou barvu (4-5 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m). Dle času pak návštěva archeologického naleziště na Krétě Gortyn.
  • 3. den: Auty na východní pobřeží do přístavního města Elounda, odtud výletní lodí podél pobřeží až na ostrov Malá Spinaloga - návštěva benátské pevnosti z konce 16. století, která dlouhá léta sloužila jako leprosárium (kolonie pro malomocné). Výstup na vršek ostrůvku (2 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Zůstane čas i na koupání v průzračném moři kolem města Elounda nebo pak na některé z pláží u Heráklionu. Tento denní program je případně možné nahradit fakultativním výletem lodí na sopečný ostrov Santorini.
  • 4. den: Túra v podhůří Dikté s úžasnými výhledy do kraje, přes náhorní plošinu Lassithi s výstupem na horu Karfi (1148 m) a zpět. Plošina je též známá jako Údolí větrných mlýnů. (4-5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Dále bude příležitost navštívit Diovu jeskyni u vesnice Psychro. Cestou na ubytování zastávka u kláštera Kardiotissa s krásnými freskami ze 14. století a u přehrady Aposelemi s částečně zatopenou vesnicí Sfentili.
  • 5. den: Návštěva paláce Knossos plného křivolakých uliček připomínajících bludiště a centra tehdejší Mínojské civilizace. Přejezd do vesnice Archanes a výstup na vyhlídkový a posvátný vrchol Jiouchtas (811 m), tvarem připomínající hlavu, podle legend patřící bohu Diovi, který je zde i pochován. (3 hod, ↑ 450 m, ↓ 450 m)
  • 6. den: Z Lakkos Mygerou (1700 m) náročnější výstup na nejvyšší vrchol Kréty Psiloritis (2456 m) v pohoří Idi s kamenným kostelem Timios Stavros a s panoramatickými výhledy. Sestup zpět do Lakkos Mygerou (7 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m). Podle času možná prohlídka podvečerního města Rethymno.
  • 7. den: Návštěva druhého minojského paláce ve Festosu s nádherným výhledem na Messerskou nížinu. Dále procházka kolem zálivu Messara s kouzelnou pláží Matala z obou stran ohraničenou velkými útesy a skálou plnou jeskyní využívanými jako hrobky v dobách římských a raně křesťanských, i jako útočiště Hippies v 60. a 70. letech 20. století. (2-3 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m)
  • 8. den: Dopolední odlet do Prahy.

Ubytování

7x ve 2-4lůžkových zařízených pokojích s vlastní koupelnou a klimatizací v apartmánovém komplexu Emi Seaside. Komplex se nachází 6 km od centra Heraklionu a cca 50 metrů od pláže. Má vlastní bazén a WiFi zdarma. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Na ubytování dostaneme každý den velmi dobrou snídani. Přes den se budeme stravovat z vlastních zdrojů. Na ubytování je možné rezervovat si i skvělé večeře v místní taverně, kde se konají i krétské večery s lidovými tanci. Řecká kuchyně patří k nejlepším na světě a Řekové si potrpí na čerstvé ingredience. Každý den bude možnost posedět u společné večeře v tavernách a okusit tak místní speciality jako jsou například souvlaki, musaka, rybí polévka psarosoupa, sladká baklava či chalva. Nesmíte opomenout ochutnat i řecká vína, chuťově nezapomenutelnou Retsinu či anýzový likér Ouzo. Ceny potravin jsou na Krétě o cca 10-15 % vyšší než v ČR. Drahé je maso a sýry. Naopak lokální potraviny/pochutiny jako třeba olivový olej nebo sezónní ovoce/zeleninu nakoupíte za rozumnou cenu. Za jídlo v restauracích či tavernách zaplatíte o cca 25 % více než u nás (hlavní chod cca 10-25 €). Spropitné bývá v restauracích obvykle již započítáno v ceně jako poplatek za stolování (obsluha, pečivo atd.). Jeho výši najdete v menu. Další spropitné již personálu dávat nemusíte, je však slušné alespoň zaokrouhlit výslednou částku.
Na místě lze též bez problémů dokupovat potraviny. Dovoz jídla z ČR je na vašem uvážení. Můžete si s sebou však vzít pár energetických sladkostí typu müsli tyčinka, čokoláda, hroznový cukr, sušené ovoce či oříšky, příp. energetické práškové nápoje.
Na ostrově je dost pramenů s pitnou vodou, někde bývá voda z kohoutku tzv. odsolovaná. Balenou vodu lze koupit v každém obchodě. Doporučujeme vzít si sebou lahev na vodu či Camelbag (objem zvažte, dle vaši osobní žíznivosti).

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na místě se budeme přepravovat vypůjčenými auty. Auto řídí průvodce a některý z klientů po předchozí dohodě za slevu 2800 Kč na zájezd. Požadujeme: platný český ŘP a dlouhodobé zkušenosti aktivního řidiče. Váš zájem o řízení osobního vozu prosím uveďte do poznámky v přihlášce.

Přihlášky řidičů můžou být zpracovány přednostně s ohledem na hladký průběh zájezdu.

Cestovní formality: K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvaní zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Kréta - pohodová turistika

Kréta - pohodová turistika

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Madeira - horská turistika

Perla Atlantiku, ostrov věčného jara (Portugalsko)

Azorské ostrovy - horská turistika

Tři sopečné perly Atlantiku - ostrovy Sao Miguel, Pico a Faial (Portugalsko)

Picos de Europa - horská turistika

Pohořím Cordillera Cantabrica na severu Španělska

Tenerife - horská turistika

Největším a nejvyšším z Kanárských ostrovů (Španělsko)

Mallorca - pohodová turistika

Hory, moře, španělský temperament a bohatá historie

Gran Canaria - horská turistika

Nejkrásnějším z Kanárských ostrovů s jedinečnou přírodou (Španělsko)