Kréta - horská turistika

Západní částí ostrova přes hory, soutěsky a pobřeží (Řecko)

Kréta je největší řecký a též pátý největší ostrov ve Středozemním moři, který je rozmanitý ve všech směrech. Není to jen ostrov s mnoha plážemi, ale i skvělé místo pro pěší turistiku. Najdeme zde krásná zelená údolí i místa připomínající poušť, úžasnou přírodu, vysoké hory, pahorky s olivovými háji, skalnatá pobřeží, hluboké soutěsky i pobřeží s úžasnými výhledy na tyrkysové moře. Vyskytuje se zde i mnoho vzácných rostlin, které na žádném jiném řeckém ostrově nenajdete.

Na Krétě uvidíme malé rybářské vesničky, odlehlá vnitrozemská sídla i okouzlující přístavní městečka, která existují už tisíce let. Budeme mít příležitost probádat opuštěná místa s nádechem historie a projít jedinečné soutěsky, jako je monumentální Aradena George i hluboká a divoká soutěska Samaria Gorge, která se svými 16 km patří mezi nejdelší soutěsky Evropy. Projdeme jihozápadem a pobřežní stezkou E4 až k ostrůvku Elafonisi s jedinečnou pláží s narůžovělým pískem. Čeká nás plavba lodí na severozápad na ostrůvky Balos s jednou z nejkrásnějších pláží ostrova a Gramvousa, kde v chráněné laguně žijí mořské želvy, karety a kormoráni. Navštívíme jeden ze zdejších nejkrásnějších klášterů Agia Triada a projdeme se po stopách Řeka Zorby. Tato část ostrova je naprosto dokonalou směsí civilizovaného s benátskou architekturou a slavnými památkami i drsné divoké krásy. Krétu si zamilujete pro její rozmanitost a svobodomyslný život s krédem „Nikdy nepřestat tančit!“.

Budou nás čekat jednodenní túry střední náročnosti (soutěsky Samaria a Aradena jsou vyšší náročnosti). Denně strávíme na cestách 3-7 hodin včetně přestávek a zdoláme převýšení zpravidla 250-700 metrů nahoru a totéž dolů (náročnost podrobněji). Některé túry lze případně i vynechat a zařadit si tak individuální odpočinkový program. Ubytováni budeme po celou dobu v oblasti Chanie. Po ostrově se budeme dopravovat půjčenými auty. Pojedeme ve skupině do 16 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy (případně z Vídně) na letiště Chania, přejezd na ubytování.
 • 2. den: Pobřežní trasou E4 mezi Paleochora a Sougia s úžasnými výhledy na moře, kolem zříceniny antického města Lissos a Temple of Asclepios. (5 hod, ↑ 450 m, ↓ 450 m)
 • 3. den: Přesun do Hora Sfakion, plavba lodí do městečka Loutro. Odtud pěší okruh přes horské vesničky korunovaný strhující soutěskou Aradena s několika málo žebříky a lehkými lezeckými pasážemi. (7 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m)
 • 4. den: Z pláže Krios stezkou E4 přejdeme nízké sedlo s výhledy na zátoku Limnaki (při pohledu z výšky její tvar připomíná srdce). Prozkoumáme zde ruiny kostelíku Vienos ze 3. století. Cestou s dalšími úžasnými výhledy na jihozápadní pobřeží až k ostrůvku Elafonisi s krásnou pláží s nádechem růžové barvy písku a tyrkysovým mořem. Přejdeme i moře na malý ostrov s kostelíkem Agia Irini. (6 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m)
 • 5. den: Brzký ranní odjezd autobusem. Náročnější trek soutěskou Samaria, která je nejdelší soutěskou Evropy s bizarními skalními formacemi a bohatou vegetací. Při troše štěstí uvidíme i vzácné kozy bezoárové, kterým tu nikdo neřekne jinak než „kri-kri“. Trasa nám naskytne úžasné výhledy na pohoří Lefka Ori, úzké kaňony a vysoké skály. Vrcholem je průchod částí zvanou „Iron gates“ (Železná vrata), kde okolní skály dosahují výšky kolem 500 m. Z Agia Roumeli, kde je konec naší pěší trasy, (6-7 hod, ↑ 400 m, ↓ 1300 m) krátká cesta lodí k autobusu a zpět na hotel.
 • 6. den: Přejezd do městečka Kissamos kde se nalodíme a po zhruba hodinové plavbě nás čeká ostrov Balos s jednou z nejkrásnějších pláží Kréty. Zde nás čeká krátký trek na severní výběžek poloostrova (3 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Z vyhlídky uvidíme nejen na celý Balos, ale i ostrov Gramvousa, který bude naší další zastávkou. Tady si prohlédneme starou benátskou pevnost a případně si užijeme i koupání. Oblast laguny a poloostrova Gramvousa je chráněná, žijí zde mořské želvy, karety a kormoráni. Zpět lodí do přístavu Kissamos.
 • 7. den: Agia Triada a prohlídka jednoho z nejkrásnějších klášterů na Krétě. Přesun na začátek pěší túry, která bude po stopách Řeka Zorby, od kláštera Moni Katholiko soutěskou až k pláži do vesnice Stavros, kde se točili známé filmové scény. (3 hod, ↑ 250 m, ↓ 500 m). Odpolední osobní volno v Chanii.
 • 8. den: Rozloučení se s ostrovem, odlet do Prahy (případně do Vídně).

Ubytování

7x ve 2lůžkových pokojích s vlastní koupelnou, ledničkou a klimatizací v oblasti Chanie. Ubytování disponuje bazénem a Wi-Fi zdarma. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Na ubytování dostaneme každý den dobrou snídani. Přes den se budeme stravovat z vlastních zdrojů (svačiny a obědy). V blízkosti hotelu je několik restaurací kam je možné si zajít na večeři, případně se na jídlo budeme zastavovat po trase našich cest. Řecká kuchyně je vynikající a Řekové si potrpí na čerstvé ingredience. Okusíme místní speciality jako jsou například souvlaki, musaka, rybí polévka psarosoupa, sladká baklava či chalva. Případně i řecká vína, chuťově nezapomenutelnou Retsinu či anýzový likér Ouzo. Ceny potravin jsou na Krétě o cca 10-15 % vyšší než v ČR. Drahé je maso a sýry. Naopak lokální potraviny/pochutiny jako třeba olivový olej (zdejší patří mezi jeden z nejlepších) nebo sezónní ovoce/zeleninu nakoupíte za rozumnou cenu. Za jídlo v restauracích či tavernách zaplatíte o cca 25 % více než u nás (hlavní chod cca 15-25 €). Spropitné bývá v restauracích obvykle již započítáno v ceně jako poplatek za stolování (obsluha, pečivo atd.). Jeho výši najdete v menu. Další spropitné již personálu dávat nemusíte, je však slušné alespoň zaokrouhlit výslednou částku.
Na místě lze též bez problémů dokupovat potraviny. Dovoz jídla z ČR je na vašem uvážení. Můžete si s sebou však vzít pár energetických sladkostí typu müsli tyčinka, čokoláda, hroznový cukr, sušené ovoce či oříšky, příp. energetické práškové nápoje. Na ostrově je dost pramenů s pitnou vodou, někde bývá voda z kohoutku tzv. odsolovaná. Balenou vodu lze koupit v každém obchodě. Doporučujeme vzít si sebou lahev na vodu či hydrovak (objem zvažte, dle vaší osobní žíznivosti).

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na ostrově se budeme přepravovat vypůjčenými minivany pro 9 osob, které řídí průvodci, počítejte proto s omezeným úložným prostorem pro vaše zavazadla (ne velké skořepinové kufry), abychom se všichni pohodlně vešli.

Cestovní formality: K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Letový řád Praha (přímý let SmartWings):
Praha - Chania 04:55-08:40
Chania - Praha 09:25-11:20

Letový řád Vídeň (přímý let Austrian):
Vídeň - Chania 06:05-09:30
Chania - Vídeň 10:20-11:50

 • 28.09.2024 - 05.10.2024
 • 8 dní
 • Číslo: 4493
 • 35 000 Kč
  Bez letenky: 25 000 Kč
 • Rezervace

Kréta - horská turistika

Kréta - horská turistika

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Madeira - horská turistika

Perla Atlantiku, ostrov věčného jara (Portugalsko)

Tenerife - pohodová turistika

Pohodově největším a nejpestřejším z Kanárských ostrovů (Španělsko)

Gran Canaria - horská turistika

Nejkrásnějším z Kanárských ostrovů s jedinečnou přírodou (Španělsko)

Azorské ostrovy - horská turistika

Tři sopečné perly Atlantiku - ostrovy Sao Miguel, Pico a Faial (Portugalsko)

Tenerife - horská turistika

Největším a nejvyšším z Kanárských ostrovů (Španělsko)

Picos de Europa - horská turistika

"Španělské Dolomity", vápencové štíty, soutěsky a modravá jezera