Kréta - pohodová turistika

Největší řecký ostrov s ohromující rozmanitostí, mýty a legendami

Kréta je největší řecký a též pátý největší ostrov ve Středozemním moři, který je rozmanitý ve všech směrech. Najdeme zde krásná zelená údolí i místa připomínající poušť, úžasnou přírodu, vysoké hory, pahorky s olivovými háji, skalnatá pobřeží, rozervané soutěsky i nádherné pláže. Vyskytuje se zde i mnoho vzácných rostlin, které na žádném jiném řeckém ostrově nenajdete. Ostrov sám o sobě je opředen mýty a legendami, v jejichž stopách se budeme pohybovat. Při slově Kréta se vám vybaví jména jako Daidalos, stavitel labyrintu pro bájného Mínotaura, a jeho syn Íkaros i jejich touha odletět za svobodou. Nebo také Zeus, vládce olympských bohů, který unesl krásnou Európu právě na Krétu, do svého rodného místa.

Na Krétě uvidíte malé rybářské vesničky, odlehlá vnitrozemská sídla i prastaré přístavy, které existují už tisíce let. Jedním z nich je i hlavní město ostrova - Herákleion, který bude výchozím bodem pro všechny naše cesty. Budeme mít příležitost probádat krásné jeskyně a soutěsky, jako například divokou soutěsku Rouvas. Společně projdeme „Bílé hory“ - vápencový masiv Lefka Ori a vystoupáme na nejvyšší horu ostrova v centrálním pohoří Psiloritis Timios Stavros - Svatý Kříž (2456 m) s dechberoucími výhledy. Navštívíme také dvě významná archeologická naleziště, jedno na planině Lassithi a druhé na hoře Karfi (přibližně ve výšce 1100 m) v pohoří Dikti se širokými rozhledy. Z historických památek nás čekají minojské paláce v restaurovaném Knossu, letní sídlo králů ve Festosu a křesťanské hroby ve vesničce Mátale, která zažila bouřlivé období za éry Hippie. Vyrazíme též na výlet lodí z přístavního města Elounda na ostrov Malá Spinaloga se starobylou benátskou pevností, který je známý jako poslední leprosárium v Evropě, funkční až do roku 1957. Zde vystoupáme nahoru a užijeme si krásné pohledy na úžasně čisté moře kolem. Případně je možný fakultativní výlet lodí na ostrov Santorini, činnou sopku, která pravděpodobně svou explozí zavinila zánik Mínojské civilizace.

Budou nás čekat jednodenní túry nižší a střední náročnosti. Denně strávíme na cestách 2-7 hodin včetně přestávek a zdoláme převýšení zpravidla 100-800 metrů nahoru a totéž dolů. Některé túry lze zkrátit, případně i vynechat a zařadit si tak individuální odpočinkový program. Po ostrově se budeme dopravovat půjčenými auty. Po celou dobu pobytu budeme nocovat v hotelu v Heráklionu. Pojedeme ve skupině do 14 cestovatelů.

Program zájezdu

  • 1. den: Odlet z Prahy na letiště v Heráklionu, seznámení se s městem, ubytování.
  • 2. den: Přesun do vnitrozemí a náročnější trek divokou soutěskou Rouvas v pohoří Ida. Výstup podél vysokých skalisek k poutnímu místu s kaplí Agios Ioannis. (4-5 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m) Poté procházka u krásného jezera Votomos. Možná návštěva nejrozsáhlejšího archeologického naleziště na Krétě Gortyn.
  • 3. den: Auty na východní pobřeží do přístavního města Elounda, odtud lodí podél pobřeží až na ostrov Malá Spinaloga - návštěva starobylé pevnosti a výstup na vršek ostrůvku (2 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Zůstane čas i na koupání v průzračném moři kolem města Elounda nebo pak na některé z pláží u Heráklionu. Tento denní program je případně možné nahradit fakultativním výletem lodí na sopečný ostrov Santorini.
  • 4. den: Túra v podhůří Dikti s úžasnými výhledy do kraje, přes horskou planinu Lassithi a od muzea Homo Sapiens výstup na horu Karfi (1148 m). Cestou přes sedlo uvidíme několik ruin starých větrných mlýnů a navštívíme též druhou Diovu jeskyni u vesnice Psychro (4-5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Cestou na ubytování zastávka u kláštera Kardiotissa s krásnými freskami ze 14. století a na focení u přehrady Aposelemi s částečně zatopenou vesnicí Sfentili.
  • 5. den: Návštěva paláce Knossos plného křivolakých uliček připomínajících bludiště a centra tehdejší Mínojské civilizace. Přejezd do vesnice Archanes a výstup na vyhlídkový a posvátný vrchol Jiouchtas (811 m), tvarem připomínající hlavu, podle legend patřící bohu Diovi, který je zde i pochován (3 hod, ↑ 450 m, ↓ 450 m).
  • 6. den: Z Lakkos Mygerou (1700 m) náročnější výstup na nejvyšší vrchol Kréty Psiloritis (2456 m) v pohoří Idi s kamenným kostelem Timios Stavros a s panoramatickými výhledy. Sestup zpět do Lakkos Mygerou. (6 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m) Podle času možná prohlídka podvečerního města Rethymno.
  • 7. den: Návštěva druhého minojského paláce ve Festosu s nádherným výhledem na Messerskou nížinu. Dále procházka kolem zálivu Messara s kouzelnou pláží Matala z obou stran ohraničenou velkými útesy a skálou plnou jeskyní využívanými jako hrobky v dobách římských a raně křesťanských i jako útočiště Hippies v 60. a 70. letech 20. století. (2-3 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m)
  • 8. den: Odlet do Prahy.

Ubytování

7x ve 2-4lůžkových pokojích s vlastní koupelnou v hotelu Athinaiko v centru Herákleionu po celou dobu našeho pobytu. Většina pokojů má klimatizaci a balkon.

Stravování

V hotelu dostaneme každý den jednoduchou snídani. Přes den se budeme stravovat z vlastních zdrojů. Řecká kuchyně patří k nejlepším na světě a Řekové si potrpí na čerstvé ingredience. Každý den bude možnost posedět u společné večeře v tavernách a okusit tak místní speciality jako jsou například souvlaki, musaka, rybí polévka psarosoupa, sladká baklava či chalva. Nesmíte opomenout ochutnat i řecká vína, chuťově nezapomenutelnou Retsinu či anýzový likér Ouzo.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na ostrově se budeme přepravovat vypůjčenými auty. Auto řídí průvodce a další osobní auto některý z klientů po předchozí dohodě za slevu 2000 Kč na zájezd (požadujeme: český ŘP a dlouholeté zkušenosti aktivního řidiče). Řidič na místě najezdí do 2,5 hodin celkem za celý den. Váš zájem o řízeni osobního vozu prosím uveďte do poznámky v přihlášce.

Cestovní formality: Kréta je součástí Řecka a tedy i EU, k překročení hranic postačuje platný občanský průkaz nebo cestovní pas.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky atd.)

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Kréta - pohodová turistika

Kréta - pohodová turistika

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Tenerife - pohodová turistika

Pohodově největším a nejpestřejším z Kanárských ostrovů (Španělsko)