Po hřebenech Krkonoš

Přechod našich nejvyšších hor s výstupem na Sněžku

Krkonoše - unikátní mozaika horských ekosystémů a nejvyšší pohoří nejen České republiky, ale i střední Evropy severně od Alp. Naše putování nás zavede do nejzajímavějších a nejmalebnějších krkonošských zákoutí. Prohlédneme si je nejen z vrcholu naší nejvyšší hory Sněžky (1603 m) a rozhledny na Černé hoře, ale prověříme také, kde je Česká budka, projdeme Labským dolem, nahlédneme do Kotle, Sněžných jam a do Labské rokle s vodopádem, spočítáme Harrachovy kameny a stopy Hanče s Vrbatou nás zavedou až k jejich mohyle nedaleko Zlatého návrší. Nevynecháme ani příležitost ochutnat pivo z minipivovaru na Luční boudě. Zájemci budou mít možnost k návštěvě aquaparku nebo návratu do dětských let při exkurzi do největšího soukromého muzea Lega na světě. A když budeme mít štěstí, možná zahlédneme i bájného tetřívka.

Čeká nás přechod hřebenových partií v relativně méně náročném horském terénu jedinečné lokality Krkonoš. Na túrách strávíme každý den přibližně 5-6 hodin včetně přestávek na jídlo a odpočinek, výjimečně pak okolo 8 hodin během nejnáročnějšího dne s výstupem na Sněžku. Budeme překonávat převýšení okolo 350-700 m ve stoupání a 550-900 m v klesání s výjimkou výstupu na Sněžku, kdy nás čeká převýšení 900 m nahoru a 1100 m dolů. Střechu nad hlavou nám poskytnou horské chaty Výrovka a Brádlerovy boudy. Na úbočí Velkého Šišáku (1410 m) jsou výhodně situovány Brádlerovy boudy a v sedle mezi Luční horou (1555 m) a Zadní planinou (1423 m) je hřebenová chata Výrovka. Zázemí chat nám nabídne dostatečných komfort a není tak třeba brát s sebou spacák ani potraviny, stačit nám bude jen menší batoh. Na obou chatách nám připraví polopenzi. Půjdeme v menší skupině, cca 10-15 lidí, bude nás tedy tak akorát, abychom si užili přátelskou atmosféru společného putování a večerního posezení na horských chatách.

Program zájezdu

  • 1. den: Sraz účastníků ve 13 hod ve Špindlerově Mlýně na parkovišti v Medvědím koleni a výstup údolím Bílého Labe přes Luční boudu s nejvýše položeným pivovarem ve střední Evropě a dále na horskou chatu Výrovka. Ubytování, večeře, seznamovací večírek. (4-5 hod, ↑  700 m, ↓  150 m)
  • 2. den: Z chaty sestup do Pece pod Sněžkou a přesun místní autobusovou linkou do Jánských lázní. Výstup na Černou horu (1299 m) s rozhlednou a dále po široké zpevněné cestě kolem Černohorského rašeliniště s vyhlídkovou věží ke Kolínské a Pražské boudě. Odtud přes Liščí horu (1363 m) po Liščím hřebeni zpět do místa ubytování. (6 hod, ↑  350 m, ↓  800 m)
  • 3. den: Z místa ubytování výstup Obřím dolem kolem kapličky a bývalé štoly Kovárna na vrchol Sněžky (1603 m), odtud do Obřího sedla a hřebenovkou česko-polského přátelství přes Polední kameny ke Špindlerové boudě a dále přes vyhlídku na Ptačím kameni (1310 m) k horské chatě Brádlerovy boudy. (8 hod, ↑  900 m, ↓  1100 m)
  • 4. den: Výstup z chaty přes Martinovu boudu na Velký Šišák (1410 m) a po hlavním krkonošském hřebenu kolem Sněžných jam k České budce a skalisku Tvarožník nazvanému na památku výroby krkonošských sýrů. Dále do sedla Svinské kameny a traverzem přes Voseckou boudu kolem pramene Labe zpevněnou horskou cestou k Labské boudě a zpět do místa ubytování. (5-6 hod, ↑  550 m, ↓  550 m)
  • 5. den: Z místa ubytování přes Medvědí boudu do Labského dolu a proti proudu Labe k Labskému vodopádu a kolem Labské boudy dál po horském chodníku k Mohyle Hanče a Vrbaty, pak širokou zpevněnou cestou po Zlatém návrší až k horní stanici lanové dráhy na Medvědíně (1235 m). Odtud sestup po sjezdovce zpět do Špindlerova Mlýna (6 hod, ↑  600 m, ↓  900 m, možno zkrátit lanovkou o ↓  -500 m). Fakultativně možnost návštěvy Aquaparku nebo muzea Lega ve Špindlerově Mlýně

Ubytování

2x na horské chatě Brádlerovy boudy ve 2-4lůžkových pokojích s umyvadlem. Společné WC a sprchy jsou na patře. K dispozici je prostorná prosklená jídelna s TV, restaurace s barem, wifi, sauna, terasa s výhledem do údolí, jezírko k osvěžení, ohniště, dětské hřiště, houpačky, trampolína a parkoviště. Možné je také zapůjčení grilu včetně zajištění surovin ke grilování.

2x na horské chatě Výrovka ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. K dispozici je restaurace s barem, wifi, sauna a boulderová stěna.

Stravování

V ceně ubytování je místní polopenze, která začíná 1. den večeří a končí 5. den snídaní. Vydatné snídaně formou bufetu zahrnují párky, vejce, salám, šunku, sýr, máslo, džem, pečivo, jogurt, müsli, ovoce, zeleninu, kávu a čaj. K večeři se podává hlavní jídlo formou bufetu nebo servírované, v závislosti na počtu ubytovaných hostů. Stravování přes den předpokládáme v restauracích horských chat po cestě. Pitnou vodu je možné doplňovat v četných pramenech nebo na chatách. Určitě je na místě vzít si s sebou také energetické tyčinky nebo čokoládu.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3Jedná se o přechod hřebenových partií v relativně méně náročném horském terénu a s ubytováním na chatách. Není tak třeba mít s sebou spacák ani potraviny a stačit nám bude menší batoh. Na túrách strávíme každý den přibližně 5-6 hodin včetně přestávek na jídlo a odpočinek, výjimečně pak okolo 8 hodin během nejnáročnějšího dne s výstupem na Sněžku. První den zájezdu vystoupáme 700 m na hřebenovou chatu. V dalších dnech budeme překonávat převýšení okolo 350-600 m ve stoupání a 550-900 m v klesání s výjimkou výstupu na nejvyšší českou horu, kdy nás čeká 900 m nahoru a 1100 m dolů. Program je navržen tak, aby nebyl příliš náročný, ale je nutné počítat s tím, že se budeme celý den pohybovat v horském terénu nejen po širokých lesních cestách, ale i po značených stezkách, místy kamenitých, avšak bez jakkoli exponovaných úseků. Teploty během noci i dne, zvláště pak v podzimních měsících, mohou klesnout k bodu mrazu a počítat musíme i s případným deštěm či možností větrného počasí. Náročnost a průběh celé akce je do značné míry závislý na aktuálních povětrnostních podmínkách. Zájezd vám nabídne kromě přátelské atmosféry menšího kolektivu podobně naladěných lidí také zkušeného průvodce, který vás provede krásným terénem Krkonošského národního parku a bude oporou k bezpečnému pohybu v horách.

Po hřebenech Krkonoš

Po hřebenech Krkonoš

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Krkonoše

Turistika v našich nejvyšších horách s výstupem na Sněžku

Šumava

Turistika panenskou přírodou hlubokých hvozdů, plání, ledovcových jezer, slatí, údolí řek a potoků

Beskydy

Nejvyšší vrcholy Moravskoslezských Beskyd

Hřebenovka Jeseníků

Přechod nejvyšších moravských a slezských hor s noclehy na chatách

Přechod Rychlebských hor a Kralického Sněžníku

Toulky nejodlehlejšími a nejméně přístupnými pohořími v ČR