Po hřebenech Krkonoš

Přechod našich nejvyšších hor s výstupem na Sněžku

Krkonoše - unikátní mozaika horských ekosystémů a nejvyšší pohoří nejen České republiky, ale i střední Evropy severně od Alp. Naše putování nás zavede do nejzajímavějších a nejmalebnějších krkonošských zákoutí. Prohlédneme si je nejen z vrcholu naší nejvyšší hory Sněžky (1603 m) a rozhledny na Černé hoře, ale prověříme také, kde je Česká budka, projdeme Labským dolem, nahlédneme do Kotle, Sněžných jam a do Labské rokle s vodopádem, spočítáme Harrachovy kameny a stopy Hanče s Vrbatou nás zavedou až k jejich mohyle nedaleko Zlatého návrší. Nevynecháme ani příležitost ochutnat pivo z minipivovaru na Luční boudě. Zájemci budou mít možnost návštěvy aquaparku nebo návratu do dětských let při exkurzi do největšího soukromého muzea Lega na světě. A když budeme mít štěstí, možná zahlédneme i bájného tetřívka.

Čeká nás přechod hřebenových partií v relativně méně náročném horském terénu jedinečné lokality Krkonoš. Na túrách strávíme každý den přibližně 5-7 hodin včetně přestávek na jídlo a odpočinek. Budeme překonávat převýšení okolo 350-700 m ve stoupání a 550-850 m v klesání. Nejnáročnější je 3. den s výstupem na Sněžku, kdy nás čeká túra min. na 8 hod. Program je navržen tak, aby nebyl příliš náročný, ale je nutné počítat s tím, že se budeme celý den pohybovat v horském terénu nejen po širokých lesních cestách, ale i po značených stezkách, místy kamenitých, avšak bez jakkoli exponovaných úseků. Střechu nad hlavou nám poskytnou horské chaty. Na úbočí Velkého Šišáku (1410 m) jsou výhodně situovány Brádlerovy boudy a pod Luční horou (1555 m) najdeme Dvorskou boudu. Zázemí chat nám nabídne dostatečných komfort a není tak třeba brát s sebou spacák ani potraviny, stačit nám bude jen menší batoh. Na obou chatách nám připraví polopenzi. Půjdeme v menší skupině, cca 10-15 lidí, bude nás tedy tak akorát, abychom si užili přátelskou atmosféru společného putování podobně naladěných lidí a večerního posezení na horských chatách.

Program zájezdu

  • 1. den: Sraz účastníků ve 13 hod. ve Špindlerově Mlýně na parkovišti v Medvědím koleni a výstup údolím Bílého Labe přes Luční boudu s nejvýše položeným pivovarem ve střední Evropě a dále na horskou chatu Dvorská bouda. Ubytování, večeře, seznamovací večírek. (5 hod, ↑  700 m, ↓  200 m)
  • 2. den: Z chaty sestup do Pece pod Sněžkou a přesun místní autobusovou linkou do Jánských lázní. Výjezd lanovkou na Černou horu (1299 m) s rozhlednou a dále po široké zpevněné cestě kolem Černohorského rašeliniště s vyhlídkovou věží ke Kolínské a Pražské boudě. Odtud přes Liščí horu (1363 m) po Liščím hřebeni zpět do místa ubytování. (6 hod, ↑  350 m, ↓  800 m)
  • 3. den: Ranní výstup přes Luční boudu na vrchol Sněžky (1603 m), odtud do Obřího sedla a hřebenovkou česko-polského přátelství přes Polední kameny ke Špindlerové boudě a dále přes vyhlídku na Ptačím kameni (1310 m) k horské chatě Brádlerovy boudy. (8 hod, ↑  700 m, ↓  850 m)
  • 4. den: Přes Labskou boudu k prameni Labe a přes Voseckou boudu traverzem do sedla Svinské kameny. Dále ke skalisku Tvarožník nazvanému na památku výroby krkonošských sýrů, kolem Sněžných jam a po hlavním krkonošském hřebenu na Velký Šišák (1410 m) a přes Martinovu boudu sestup na Brádlerovy boudy. (6 hod, ↑  550 m, ↓  550 m)
  • 5. den: Z chaty přes Medvědí boudu do Labského dolu, proti proudu Labe k Labskému vodopádu a kolem Labské boudy dál po horském chodníku k Mohyle Hanče a Vrbaty, pak širokou zpevněnou cestou po Zlatém návrší až k horní stanici lanové dráhy na Medvědíně (1235 m). Odtud sestup po sjezdovce zpět do Špindlerova Mlýna (6 hod, ↑  550 m, ↓  950 m, možno zkrátit lanovkou o ↓  -500 m). Fakultativně možnost návštěvy Aquaparku nebo muzea Lega ve Špindlerově Mlýně.

Ubytování

2x na horské chatě Brádlerovy boudy ve 2-4lůžkových pokojích s umyvadlem. Společné WC a sprchy jsou na patře. K dispozici je prostorná jídelna s TV, restaurace s barem, wifi, sauna (za poplatek), terasa s výhledem do údolí, jezírko k osvěžení a ohniště. Možné je také zapůjčení grilu včetně zajištění surovin ke grilování.
2x na horské chatě Dvorská bouda, kde lze využít restauraci, wifi, klubovnu s kulečníkem či saunu (za poplatek). Spát budeme v 2-4lůžkových pokojích. Společné WC a sprchy jsou na patře.

Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V ceně ubytování je místní polopenze, která začíná 1. den večeří a končí 5. den snídaní. Vydatné snídaně formou bufetu zahrnují párky, vejce, salám, šunku, sýr, máslo, džem, pečivo, jogurt, müsli, ovoce, zeleninu, kávu a čaj. K večeři se podává hlavní jídlo formou bufetu nebo servírované, v závislosti na počtu ubytovaných hostů. Stravování přes den předpokládáme v restauracích horských chat po cestě. Pitnou vodu je možné doplňovat v četných pramenech nebo na chatách. Určitě je na místě vzít si s sebou také energetické tyčinky nebo čokoládu.

Po hřebenech Krkonoš

Po hřebenech Krkonoš

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Karavanky

Nejdelší hřebenovka ve Slovinsku

Hochschwab

Přechod po chatách blízkých dvoutisícových Alp (Rakousko)

Dachsteinský Gosaukamm

Horská turistika kolem divoce rozeklaného hřebene rakouských Dolomit

Přechod Rychlebských hor a Králického Sněžníku

Toulky nejodlehlejšími a nejméně přístupnými pohořími v ČR