Maďarské národní parky, víno a termály

Pohodová turistika v severním Maďarsku

Národní park Aggtelek tvoří mohutná vápencová plošina s jedním z nejrozsáhlejších jeskynních systémů v Evropě, který se na hranicích se Slovenskem přirozeně prolíná s Národným parkom Slovenský kras. Doposud zde bylo objeveno přes 200 jeskyní s rozmanitou výzdobou. Chodby známého jeskynního systému Domica pokračují ze Slovenska do Maďarska, kde k nejkrásnějším patří jeskyně Baradla zapsaná na seznam světového přírodního dědictví UNESCO. Mezi městy Eger a Miskolc se rozkládá Národní park Bükk, ostrov neporušené přírody, hlubokých údolí, roklí, strmých skalisek a kouzelných zákoutí, kde si budeme vychutnávat nejen atmosféru romantického prostředí osamělých vesniček uprostřed převážně bukových lesů, ale také relax v termálních lázních nebo večerní posezení v některém z místních vinných sklípků.

Čekají nás jednodenní túry s délkou 10-15 km a převýšením okolo 500 m ve středně náročném kopcovitém terénu převážně po šotolinových, terénních i asfaltem zpevněných cestách, na kterých strávíme denně okolo 5 hodin. Všechny plánované trasy je možné prodloužit, zkrátit nebo vynechat a nahradit vlastním odpočinkovým programem (náročnost podrobněji). Ubytováni budeme v obci Bogács, v příjemném penzionu Margaréta Apartman & Üdülöház, kde dostaneme také místní polopenzi. Dopravu autobusem a ubytování máme společné s dalšími zájezdy do Maďarska. Na tento zájezd nabízíme speciální slevu pro děti.

Program zájezdu

  • 1. den: Večerní odjezd z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Slovenska.
  • 2. den: Okružní túra z obce Aggtelek centrální částí národního parku do Jósvafö a působivou krasovou krajinou zpět do Aggtelek (5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Volitelné zkrácení etapy a odpolední prohlídka jeskyně Baradla a následný přejezd autobusem na místo ubytování v Bogács. Podle chuti a času možná návštěva místního termálního aquaparku.
  • 3. den: Z opatství Bélapátfalva kolem cisterciánského kláštera na vrchol Bél-Kó (815 m) a přes lesní muzeum k závojovému vodopádu Fátyol v údolí Szalajka až do vesnice Szilvásvárad se státním hřebčínem lipicánů (6 hod, ↑ 550 m, ↓ 550 m). Cestou na ubytování možná návštěva unikátních termálních lázní Saliris Resort v obci Egerszalók s kaskádovitým úbočím travertinového svahu a vápennými jezírky připomínajícími turecké Pamukalle.
  • 4. den: Přejezd autobusem na okraj města Miskolc a odtud údolím kolem kaskádovitého vodopádu Mésztufa zúgó na náhorní plošinu Csókás s množstvím jeskyní. Sestup do údolí k údolnímu jezeru Hámori-tó a vesničce Lillafüred (4 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Návštěva přírodních termálních jeskynních lázní Barlangfürdo.
  • 5. den: Výšlap v masivu vyhlídkového vrcholu Vár-hegy, případně až na vrchol, sestup úbočím nad Bogács (5 hod, ↑ 450 m, ↓ 450 m). V případě nepřízně počasí možná návštěva termálů v Egeru nebo v Győru. Odpolední přejezd Maďarska přes Bratislavu, příjezd do Brna ve večerních hodinách.

Ubytování

3x v příjemném penzionu Margaréta Apartman & Üdülöház v obci Bogács ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Pokoje jsou vybaveny standardními elektrickými zásuvkami, TV, lednicí, ložním povlečením i ručníky. Na penzionu je wifi připojení zdarma a najdete zde také saunu a vířivku. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Chutná polopenze ve standardu místní gastronomie. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 5. den snídaní. Dokupovat potraviny je možné i během zájezdu. Některé dny je možné využít pohostinnosti místních restaurací. Ceny potravin i jídel jsou podobné jako u nás.

Maďarské národní parky, víno a termály

Maďarské národní parky, víno a termály

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Raxalpe

Turistika v nejbližších dvoutisícovkách

Velká Fatra

Pohodová turistika v krásných slovenských horách

Vysoké Tatry

Horská turistika s výstupem na Gerlach (Slovensko)

Solná komora

Pěší túry v jezerním království v oblasti Dachsteinu (Rakousko)

Apuseni - rumunská romantika

Turistika přírodou rumunského krasu

Slovenský ráj

Turistika roklinami a soutěskami skutečného ráje