Informace k zájezdu
Po hřebenech Krkonoš

Úvodní stránka zájezdu Po hřebenech Krkonoš ( Česká republika, Přechody hor )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Jedná se o přechod hřebenových partií v relativně méně náročném horském terénu a s ubytováním na chatách. Není tak třeba mít s sebou spacák ani potraviny a stačit nám bude menší batoh. Na túrách strávíme každý den přibližně 5-6 hodin včetně přestávek na jídlo a odpočinek, výjimečně pak okolo 8 hodin během nejnáročnějšího dne s výstupem na Sněžku. První den zájezdu vystoupáme 700 m na hřebenovou chatu. V dalších dnech budeme překonávat převýšení okolo 350-600 m ve stoupání a 550-900 m v klesání s výjimkou výstupu na nejvyšší českou horu, kdy nás čeká 900 m nahoru a 1100 m dolů. Program je navržen tak, aby nebyl příliš náročný, ale je nutné počítat s tím, že se budeme celý den pohybovat v horském terénu nejen po širokých lesních cestách, ale i po značených stezkách, místy kamenitých, avšak bez jakkoli exponovaných úseků. Teploty během noci i dne, zvláště pak v podzimních měsících, mohou klesnout k bodu mrazu a počítat musíme i s případným deštěm či možností větrného počasí. Náročnost a průběh celé akce je do značné míry závislý na aktuálních povětrnostních podmínkách. Zájezd vám nabídne kromě přátelské atmosféry menšího kolektivu podobně naladěných lidí také zkušeného průvodce, který vás provede krásným terénem Krkonošského národního parku a bude oporou k bezpečnému pohybu v horách.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí v ČR můžete sledovat např. na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu - www.chmi.cz. Data z ČHMÚ přebírá pak většina dalších českých serverů věnovaných počasí. Dalším zdrojem o počasí s podrobnými daty především o větru je Windy.com.
Do mobilu doporučujeme základní aplikaci ČHMÚ s podrobnou předpovědí pro všechna města v ČR, radarem, předpovědí srážek atd. Pro větší fanoušky počasí pak ČHMÚ+ a Windy.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

  • Edice klubu českých turistů: 22 Krkonoše 1 : 50 000
  • EUROKART: Krkonoše - turistický atlas 1 : 25 000

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních GPS map, které fungují i v terénu, kde mobilní data nejsou (tzv. offline mapy). Tyto offline mapy doporučujeme stahovat ještě v ČR, nejlépe přes WiFi. Pro zájezdy v EU je velmi doporučujeme, mimo EU jsou díky extrémním cenám mobilních dat nutností.
Aplikace Mapy.cz má kromě ČR i kvalitní zahraniční mapy, které jdou snadno stáhnout offline.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož všechny potřebné věci ponesete po dobu přechodu hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 30-40 l. Je nutné sbalit batoh již doma tak, aby se po příjezdu na místo mohlo okamžitě vyrazit.

  • Doklady a peníze: doklad totožnosti, adekvátní množství finančních prostředků, kartička zdravotní pojišťovny
  • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice
  • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu)
  • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, tvrdý a měkký sýr, cereální tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l. Na tomto zájezdu je dostatek možností stravování v chatách cestou, velké zásoby jídla s sebou tedy brát nemusíte.
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Důležitá telefonní čísla:
Zdravotnická záchranná služba 155
Policie 158
Městská policie 156
Hasiči 150
jednotné evropské číslo tísňového volání 112
Horská záchranná služba 1210