Kurz cestovatelské fotografie na jižní Moravě

Intenzivní fotografický kurz ve Velkých Pavlovicích s lehkou turistikou

Dovolená, rodinná sportovní akce nebo například i pracovní proces, to vše si žádá dokumentaci. V době stále dostupnějších digitálních fotoaparátů pak může fotit téměř každý a přitom nezáleží na tom, jestli máme v rukou profesionální zrcadlovku nebo kompaktní foťáček velikosti krabičky od mýdla. I s kompaktním fotoaparátem nebo mobilním telefonem můžeme udělat opravdu nádhernou fotku. Jen je potřeba vědět, jak na to, znát funkce a umět ze svého přístroje dostat maximum.

Nabízíme vám intenzivní fotografický kurz v malebné krajině vinohradů, lahodného vína, svébytné a rázovité vesnické architektury, CHKO Pavlovské vrchy s hradními zříceninami a jedinečnou faunou a flórou a s unikátním Lednicko-valtickým areálem zapsaným na seznam UNESCO. Zastavíme se také v Mikulově, nad nímž se vypíná Svatý kopeček s fantastickým výhledem do kraje.

Čeká nás aktivní prodloužený víkend s jednodenními pěšími fyzicky méně náročnými vycházkami, na nichž ale většinou strávíme celý den. Lektor vám bude nejen průvodcem, ale hlavně rádcem a mentorem při hledání ideální kompozice, nastavení fotoaparátu a poradí vám, jak se co nejlépe vypořádat s nástrahami dané scény. Kterýkoliv den si můžete udělat vlastní program či zařadit odpočinek. Ubytovaní budeme v penzionu ve vinařské obci Velké Pavlovice. Přímo na našem ubytování je vinný sklep, kde jeden večer budeme mít možnost se účastnit řízených degustací. Na místo se můžete dopravit vlastním autem nebo veřejnou dopravou. Náš autobus nám bude na místě k dispozici 2. a 3. den programu. Místo ubytování i autobus na denní programy jsou společné se zájezdy Jižní Morava - na kole krajem vína a Jižní Morava - turistika krajem vína.

Co se naučíme:

 • poznat svůj fotoaparát, objektivy a seznámit se s jejich základními funkcemi a technickými limity a snažit se je začít aktivně využívat
 • seznámit se se základními formáty digitální fotografie (JPG a RAW) a naučit se je používat
 • aktivně používat základní nastavení fotoaparátu: programová automatika, kreativní režimy, priorita času, priorita clony, ISO atd. s ohledem na specifika fotografované scény
 • fotografovat pohybující se i statické objekty a efektivně používat různé způsoby ostření (tzv. činnosti autofokusu), režimy měření expozice atd.
 • správně používat nastavení vyvážení bílé (WB) a dosáhnout tak věrného barevného podání snímku
 • základní kompoziční pravidla a jak vyfotit opravdu atraktivní snímek s příběhem a emocí
 • základní pravidla a doporučení pro fotografování krajiny, portrétu, rychle se pohybujících objektů, krajinného detailu, makra, cestovatelského dokumentu atd.
 • základy práce s fotografickým editorem Zoner Photo Studio

Program zájezdu

 • 1. den: Individuální příjezd na jižní Moravu do vinařské obce Velké Pavlovice mezi 14. - 15. hod., ubytování se v penzionu. Od cca 15.30 přednáška věnovaná fotografické technice, nastavení fotoaparátu a kompozici. Večeře a seznamovací večírek.
 • 2. den: CHKO Pálava a Mikulov: Mezi vinicemi výstup na zříceninu Dívčí hrady se super výhledy a na nejvyšší vrchol Pavlovských vrchů Děvín (550 m). Po skalnatém okraji do Soutěsky a sestup do Klentnice (3-4 hod, ↑ 450 m, ↓ 250 m). Alternativně při dostatku času krátký výstup k Sirotčímu hrádku (+1 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Přejezd autobusem do Mikulova. Výstup na Svatý kopeček s fantastickými výhledy na město a na Pálavu (2 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Prohlídka Mikulova. Večer kurz základních úprav fotografií v Zoner Photo Studio a individuální konzultace k nafoceným snímkům.
 • 3. den: Vycházka přes Dunajovické kopce a Lednice: Okruh z vinařských Dolních Dunajovic přes vinohrady na travnaté a terasovité vršky Růžová hora (282 m), Velká Slunečná (283 m), Liščí kopec s výhledy na Pálavu (3-4 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Odpoledne přejezd do Lednice - fotografování v tropickém skleníku a rozlehlém parku. Na ubytování večerní posezení ve vinném sklípku s degustací.
 • 4. den: Rozhledny a západ slunce: Linkovým busem do nedaleké vsi Vrbice s vinnými sklípky unikátně ve dvou úrovních nad sebou. Přes rozhlednu na Kobylím vrchu (334 m) do vinařské obce Bořetice s recesistickou vinařskou Republikou Kraví hora. Zpět jednu zastávku vlakem (5 hod, ↑ 100 m, ↓ 200 m). Večer lehký výstup k rozhledně na Slunečné (225 m), výhled do kraje a fotografování západu slunce (1-2 hod, ↑ 50 m, ↓ 50 m).
 • 5. den: Dopoledne rozbor nafocených fotografií, burza nápadů, individuální konzultace a pokročilé úpravy a práce v Zoner Photo Studio X. Ukončení kurzu kolem 13 hod. Individuální odjezd.

Ubytování

Ubytovaní budeme 4 noci v příjemném rodinném penzionu U Hiclů ve vinařské obci Velké Pavlovice. Pokoje jsou převážně 2lůžkové, některé 3lůžkové, všechny s vlastním sociálním zařízením. V penzionu je možné využít malý vnitřní i venkovní bazén a vinný sklípek, kde se můžete těšit na večerní posezení s degustací vína (1x v ceně zájezdu).

Stravování

Na ubytování dostaneme bohatou polopenzi, která začíná 1. den večeří a končí 5. den snídaní. Snídaně je formou švédských stolů (šunka, sýry, vajíčka, párky, zelenina, pečivo, džus, teplé nápoje, atd.). Večeře se skládá z polévky a hlavního jídla, 1x budeme grilovat. Obědy během výletů využijete buď vlastní svačinu nebo bude možné zastavit se na oběd v hospůdce.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 1-2

Čeká nás fotografický kurz s jednodenními pěšími túrami, které jsou celkově méně náročné a kratší než u zájezdu Jižní Morava - turistika krajem vína. Věnovat se budeme fotografování. Na túrách budeme denně trávit 4-7 hodin včetně pauz, převýšení je max. 600 m. Délky výletů si můžete individuálně zkracovat nebo si kterýkoliv den udělat individuální program. Náš autobus nám bude k dispozici 2. a 3. den programu. Místo ubytování i autobus na denní programy jsou společné se zájezdem Jižní Morava - na kole krajem vína a Jižní Morava - turistika krajem vína.

Kurz cestovatelské fotografie na jižní Moravě

Kurz cestovatelské fotografie na jižní Moravě