Kurz cestovatelské fotografie na jižní Moravě

Intenzivní fotografický kurz ve Velkých Pavlovicích s lehkou turistikou

Dovolená, rodinná sportovní akce nebo například i pracovní proces, to vše si žádá dokumentaci. V době stále dostupnějších digitálních fotoaparátů pak může fotit téměř každý a přitom nezáleží na tom, jestli máme v rukou profesionální zrcadlovku nebo kompaktní foťáček velikosti krabičky od mýdla. I s kompaktním fotoaparátem nebo mobilním telefonem můžeme udělat opravdu nádhernou fotku. Jen je potřeba vědět, jak na to, znát funkce a umět ze svého přístroje dostat maximum.

Nabízíme vám intenzivní fotografický kurz v malebné krajině vinohradů, lahodného vína, svébytné a rázovité vesnické architektury, CHKO Pavlovské vrchy s hradními zříceninami a jedinečnou faunou a flórou a s unikátním Lednicko-valtickým areálem zapsaným na seznam UNESCO. Zastavíme se také v Mikulově, nad nímž se vypíná Svatý kopeček s fantastickým výhledem do kraje.

Čeká nás aktivní prodloužený víkend s jednodenními pěšími fyzicky méně náročnými vycházkami, na nichž ale většinou strávíme celý den. Lektor vám bude nejen průvodcem, ale hlavně rádcem a mentorem při hledání ideální kompozice, nastavení fotoaparátu a poradí vám, jak se co nejlépe vypořádat s nástrahami dané scény. Kterýkoliv den si můžete udělat vlastní program či zařadit odpočinek. Ubytovaní budeme v penzionu ve vinařské obci Velké Pavlovice. Přímo na našem ubytování je vinný sklep, kde jeden večer budeme mít možnost se účastnit řízených degustací vína a burčáku. Na místo se můžete dopravit vlastním autem nebo veřejnou dopravou. Místo ubytování je společné se zájezdy Jižní Morava - na kole krajem vína a Jižní Morava - turistika krajem vína.

Co se naučíme:

 • poznat svůj fotoaparát, objektivy a seznámit se s jejich základními funkcemi a technickými limity a snažit se je začít aktivně využívat
 • seznámit se se základními formáty digitální fotografie (JPG a RAW) a naučit se je používat
 • aktivně používat základní nastavení fotoaparátu: programová automatika, kreativní režimy, priorita času, priorita clony, ISO atd. s ohledem na specifika fotografované scény
 • fotografovat pohybující se i statické objekty a efektivně používat různé způsoby ostření (tzv. činnosti autofokusu), režimy měření expozice atd.
 • správně používat nastavení vyvážení bílé (WB) a dosáhnout tak věrného barevného podání snímku
 • základní kompoziční pravidla a jak vyfotit opravdu atraktivní snímek s příběhem a emocí
 • základní pravidla a doporučení pro fotografování krajiny, portrétu, rychle se pohybujících objektů, krajinného detailu, makra, cestovatelského dokumentu atd.
 • základy práce s fotografickým editorem Zoner Photo Studio

Program zájezdu

 • 1. den: Individuální příjezd na jižní Moravu do vinařské obce Velké Pavlovice mezi 14. - 15. hod., ubytování se v penzionu. Od cca 15.30 přednáška věnovaná fotografické technice, nastavení fotoaparátu a kompozici. Večeře a seznamovací večírek.
 • 2. den: Vycházka přes Dunajovické kopce a Lednice: Okruh z vinařských Dolních Dunajovic přes vinohrady na travnaté a terasovité vršky Růžová hora (282 m), Velká Slunečná (283 m), Liščí kopec s výhledy na Pálavu (3-4 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Odpoledne přejezd do Lednice - fotografování v tropickém skleníku a rozlehlém parku. Na ubytování večerní posezení ve vinném sklípku s degustací.
 • 3. den: CHKO Pálava a Mikulov: Mezi vinicemi výstup na zříceninu Dívčí hrady se super výhledy a na nejvyšší vrchol Pavlovských vrchů Děvín (550 m). Po skalnatém okraji do Soutěsky a sestup do Klentnice (3-4 hod, ↑ 450 m, ↓ 250 m). Alternativně při dostatku času krátký výstup k Sirotčímu hrádku (+1 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Přejezd linkovým busem zpět pro auta do Dolních Věstonic. Přejezd do Mikulova. Výstup na Svatý kopeček s fantastickými výhledy na město a na Pálavu (2 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Prohlídka Mikulova. Večer kurz základních úprav fotografií v Zoner Photo Studio a individuální konzultace k nafoceným snímkům.
 • 4. den: Rozhledny a západ slunce: Linkovým busem do nedaleké vsi Vrbice s vinnými sklípky unikátně ve dvou úrovních nad sebou. Přes rozhlednu na Kobylím vrchu (334 m) do vinařské obce Bořetice s recesistickou vinařskou Republikou Kraví hora. Zpět jednu zastávku vlakem (5 hod, ↑ 100 m, ↓ 200 m). Večer lehký výstup k rozhledně na Slunečné (225 m), výhled do kraje a fotografování západu slunce (1-2 hod, ↑ 50 m, ↓ 50 m).
 • 5. den: Dopoledne rozbor nafocených fotografií, burza nápadů, individuální konzultace a pokročilé úpravy a práce v Zoner Photo Studio X. Ukončení kurzu kolem 13 hod. Individuální odjezd.

Ubytování

Ubytovaní budeme 4 noci v příjemném rodinném penzionu U Hiclů ve vinařské obci Velké Pavlovice. Turistické pokoje jsou převážně 2lůžkové, některé 3lůžkové, všechny s vlastním sociálním zařízením. Za příplatek 900 Kč/os. je možné se ubytovat v prostornějších 2lůžkových pokojích hotelového typu s lednicí a TV - váš případný zájem o ubytování v těchto lepších pokojích uveďte do poznámky v přihlášce. V penzionu je možné využít malý vnitřní i venkovní bazén a vinný sklípek, kde se můžete těšit na večerní posezení s degustací vína (1x v ceně zájezdu).

Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Na ubytování dostaneme bohatou polopenzi, která začíná 1. den večeří a končí 5. den snídaní. Snídaně je formou švédských stolů (šunka, sýry, vajíčka, párky, zelenina, pečivo, džus, teplé nápoje, atd.). Večeře se skládá z polévky a hlavního jídla, 1x budeme grilovat. Na obědy během výletů využijete buď vlastní svačinu nebo bude možné zastavit se na oběd v hospůdce. Zájezd je situován do doby ochutnávek burčáku.

Kurz cestovatelské fotografie na jižní Moravě

Kurz cestovatelské fotografie na jižní Moravě