Jižní Morava - turistika krajem vína

Pálava, Slovácko, vinné sklepy a otevřená moravská srdce

Jižní Morava je jedním z nejkrásnějších koutů naší země. Na slunných svazích mírně zvlněných pahorkatin se do nedohledna táhnou vinohrady, z nichž místní pohostinní vinaři vyrábí na prestižních světových soutěžích oceňované víno. Při pěších toulkách si lze užít malebnou krajinu s kapličkami, lidovou architekturu vinných sklípků, harmonii upravených vesnic, hradní zříceniny na skalách, zámky obklopené parky i nádherné daleké výhledy z rozhleden. Jihomoravská pohoří se netyčí do nebeských výšin, ale jejich bělostné či pískovcové skály a vinice na svazích určují krajinný ráz.

Při našich pěších túrách poznáme největší skvosty Jižní Moravy. Přejdeme mezi bělostnými skálami Pavlovských vrchů, jejichž panorama uvidíme i z travnatých Dunajovických kopců, navštívíme perlu Pálavy - město Mikulov. Pojítkem programu jsou procházky mezi vinohrady a vinařskými vesnicemi, unikátní sklepní architektura a degustace vína, v zářijovém termínu ochutnávky burčáku. V delší, červencové, 8denní variantě programu se budeme věnovat i regionu Slovácka - poznáme pískovcové skály a bukové pralesy Chřibů a orchidejové louky Bílých Karpat. Jeden den si od pěší turistiky odpočineme a poplujeme na kánoích mezi meandry řeky Moravy, což je vhodné i pro vodácké začátečníky.

Čeká nás aktivní dovolená s jednodenními pěšími túrami, které jsou celkově méně náročné. Na túrách budeme denně trávit 4-7 hodin včetně pauz, převýšení je nejčastěji mezi 300-700 m nahoru a totéž dolů. Délky túr si můžete určovat sami, téměř u všech etap lze volit o něco kratší, nebo o něco delší alternativu. Kterýkoliv den si můžete udělat vlastní program či zařadit odpočinek. Ubytovaní budeme v penzionu ve vinařské obci Velké Pavlovice. Na místo se můžete dopravit vlastním autem nebo veřejnou dopravou. Náš autobus nám bude na místě k dispozici po všechny dny programu, kdy je potřeba. Místo ubytování i autobus na denní programy jsou společné se zájezdem Jižní Morava - na kole krajem vína.

Program zájezdu

  • 1. den: Individuální příjezd na jižní Moravu do vinařské obce Velké Pavlovice, ubytování se v penzionu. Večeře a seznamovací večírek.
  • 2. den: Vycházka přes Dunajovické kopce: Okruh z vinařských Dolních Dunajovic přes vinohrady na travnaté a terasovité vršky Malá Slunečná, Velká Slunečná (283 m), Liščí kopec s výhledy na Pálavu (3-4 hod, ↑ 250 m, ↓ 250 m). Odpoledne individuálně prohlídka Lednice - nádherný park u lednického zámku, možný výstup na Minaret.
  • 3. den: Túra přes bělostnou Pálavu: Mezi vinicemi výstup na zříceninu Dívčí hrady se super výhledy a na nejvyšší vrchol Pavlovských vrchů Děvín (550 m). Po skalnatém okraji do Soutěsky, pod skalami Martinka a Trůn dále přes CHKO, zřícenina Sirotčí hrádek a výhled ze Stolové hory (459 m). Z Klentnice přejezd naším busem do nádherného Mikulova - možnost výstupu na vyhlídkový Svatý kopeček (363 m), prohlídka města individuálně (6-7 hod, ↑ 500-750 m, ↓ 400-550 m). Na ubytování večerní posezení ve vinném sklípku s degustací.
  • 4. den: Túra v CHKO Bílé Karpaty: Z Radějova na vršek Žerotín s ojedinělými jeřáby oskerušemi, na Holý vrch (389 m) a Travičnou (380 m) s rozhlednami. Dále úžasnou krajinou bělokarpatských luk v orchidejové rezervaci Čertoryje. Na závěr možné koupání ve vodní nádrži Lučina. (6-7 hod, ↑ 500-550 m, ↓ 450-500 m)
  • 5. den: Na kánoích po řece Moravě: Splutí nejatraktivnějšího úseku - přirozených meandrů Osypané břehy (vhodné i pro naprosté vodácké začátečníky) (↔ 15 km). Po plavbě návštěva unikátního souboru vinných sklepů Plže v Petrově.
  • 6. den: Nejhezčí túra v přírodním parku Chřiby: Po skalnatém hřebeni pralesní bukové rezervace Holý kopec (548 m), na známý hrad Buchlov (fakultativní prohlídka), přes vrch Barborka (510 m) s kaplí. Možno po dalším skalnatém hřebeni a na vyhlídku Břestecká skála. Sestup do Buchlovic s nádherným parkem okolo zámku (5-6 hod, ↑ 400-650 m, ↓ 550-800 m).
  • 7. den: Pěší túra po vinařských vesnicích a mezi vinohrady: Linkovým busem do nedaleké vsi Vrbice s vinnými sklípky unikátně ve dvou úrovních nad sebou. Túra přes rozhledny na vršcích Kobylí vrch (334 m) a Kraví hora (272 m), přes vinohrady a vinařské obce Kobylí a Bořetice s recesistickou vinařskou Republikou Kraví hora. Zpět jednu zastávku vlakem (5 hod, ↑ 200 m, ↓ 300 m). Závěrečný večírek.
  • 8. den: Pěšky mezi vinohrady kolem Velkých Pavlovic: Rozhledna na vršku Slunečná (225 m) a okruh po naučné stezce „Krajem vína a meruněk“ přes Pavlovickou starou horu (3,5 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Individuální odjezd.

Program 5denní varianty zájezdu neobsahuje část na Slovácku, tedy 4., 5. a 6. den.

Ubytování

Ubytovaní budeme 7x (4x u zájezdu č. 8432) v příjemném rodinném penzionu U Hiclů ve vinařské obci Velké Pavlovice. Turistické pokoje jsou převážně 2lůžkové, některé 3lůžkové, všechny s vlastním sociálním zařízením. Za příplatek 1500 Kč/os. u termínu 843, resp. 900 Kč/os. u termínu 8432 je možné se ubytovat v prostornějších 2lůžkových pokojích hotelového typu s lednicí a TV - váš případný zájem o ubytování v těchto lepších pokojích uveďte do poznámky v přihlášce. V penzionu je možné využít malý vnitřní i venkovní bazén a vinný sklípek, kde se můžete těšit na večerní posezení s degustací vína (1x v ceně zájezdu).

Stravování

Na ubytování dostaneme bohatou polopenzi, která začíná 1. den večeří a končí 8. den snídaní (5. den u zájezdu 8432). Snídaně je formou švédských stolů (šunka, sýry, vajíčka, párky, zelenina, pečivo, džus, teplé nápoje, atd.). Večeře se skládá z polévky a hlavního jídla, 1x budeme grilovat. Obědy během túr využijete buď vlastní svačinu nebo bude možné zastavit se na oběd v hospůdce (jen během vodáckého programu u zájezdu 843 není hospůdka k dispozici). Zářijový termín je situován do doby ochutnávek burčáku.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2


Čeká nás aktivní dovolená s jednodenními pěšími túrami, které jsou celkově méně náročné. Na túrách budeme denně trávit 4-7 hodin včetně pauz, převýšení je nejčastěji mezi 300-700 m nahoru a totéž dolů. Délky túr si můžete určovat sami, téměř u všech etap lze volit o něco kratší, nebo o něco delší alternativu. Kterýkoliv den si můžete udělat vlastní programu či zařadit odpočinek. Náš autobus nám bude k dispozici po všechny dny programu, kdy je potřeba. Místo ubytování i autobus na denní programy jsou společné se zájezdem Jižní Morava - na kole krajem vína.

Jižní Morava - turistika krajem vína

Jižní Morava - turistika krajem vína