Informace k zájezdu
Kurz přežití v přírodě - Rychlebské hory

Úvodní stránka zájezdu Kurz přežití v přírodě - Rychlebské hory ( Česká republika, Přechody hor, Víkendovky, Kurzy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3


Jedná se o čtyřdenní putování s bivakováním v přírodě. Veškeré vybavení a jídlo na 3 dny si poneseme celou dobu na zádech v batohu. Nebudeme brát stany, pouze spacák, karimatku a poncho nebo plachtu na stavbu improvizovaného přístřešku. Nocovat budeme na osvědčených tábořištích poblíž lesa a zdroje vody. Vařit budeme na ohni z vlastních zásob. Některé úseky půjdeme po značených turistických stezkách i širokých lesních cestách, ale budeme se hodně pohybovat i lesnatým a kamenitým terénem mimo vyšlapané stezky. Denní etapy jsou dlouhé 8-17 km, přibližně 3-7 h chůze s přestávkami. Nejdelší etapa s největším celkovým převýšením je druhý den, ostatní dny jsou kratší etapy a více času strávíme na tábořištích při praktickém nácviku různých dovedností přežití v přírodě. Tento kurz zvládne každý, kdo má základní zkušenosti s turistikou a pobytem v přírodě.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu. Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

Rychlebské hory KČT 54 1:50T Turistická mapa

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i české OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po celou dobu přechodu hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 50-60 l.
Nezbytné vybavení: České koruny na drobné občerstvení, kartička zdravotního pojištění, pláštěnka typu poncho nebo plachta o rozměrech cca 2x3 m na výrobu improvizovaného bivaku, izolační podložka (karimatka nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti), spacák přiměřeného tepelného komfortu (počítejte raději s chladnými nočními teplotami, teplota může k ránu klesnout i k 0 °C), čelovka, nůž (zavírací nebo s pevnou čepelí), zapalovač a zápalky, šňůra nebo provaz (padáková nebo prádelní, průměr 2-3 mm, délka cca 10 m nebo více kratších kousků).
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, hygienické potřeby v minimalistické verzi, malý ručník, mapa (viz kap. mapy a literatura), GPS, mobil, powerbanka na dobité mobilu.
Oblečení: Pohodlné a praktické, takové, o které se nebojíte v terénu nebo u ohně, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (proti slunci i chladu), rukavice, návleky. Boty: kvalitní trekové boty do hor, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat.
Strava: Vařit budeme na ohni ráno a večer, hodí se tedy nejlépe obyčejný hliníkový ešus. Na vaření s sebou vezměte pouze lehké potraviny s kratší dobou vaření - polévky ze sáčku, jídlo ze sáčku typu „Travellunch“, „Dobrý hostinec“ nebo „Rychlá večeře“, bramborové kaše, sladké kaše, konzervy. Dále sůl, koření, čaj, kávu, cukr, ... Přes den na túře se nevaří, takže s sebou studené jídlo: chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé a měkké sýry, slanina, paštiky, džem (ne ve skle!); ideální je strava dodávající dostatek energie a přitom lehká, dehydratovaná - müsli, ovesné vločky, čokolády, cereální tyčinky, oplatky, bonbony (lipa, hroznový cukr, ...), sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Pití - s sebou vezměte láhve o objemu cca 2,5-3 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Vodu budeme postupně doplňovat. Vhodné je mít pro případy nouze prostředek na dezinfekci pitné vody - doporučujeme filtr na vodu typu Sawyer, UV filtr nebo kapky Sanosil (koupíte v lékárnách nebo ve zdravotních ústavech). Doporučujeme také práškové nápoje a šumivé vitamíny do vody.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy