Kurz přežití v přírodě - Rychlebské hory

Přechod hor, táboření s osvojením dovedností pro přežití v přírodě

V dnešní době máme spoustu vymožeností, které nám pobyt v přírodě umí velmi zpříjemnit. Bundy z Goretexu, lehké nepromokavé stany, výkonné plynové vařiče, dehydrované jídlo, které stačí zalít horkou vodou, mapy a GPS v mobilu, díky kterým se nemůžeme ztratit… Napadlo vás, jaké by to bylo vyrazit za dobrodružstvím do přírody podobně jako první trampové před sto lety? Chcete se naučit základním dovednostem přežití v přírodě, které by se mohly někdy hodit? Umět se o sebe postarat v divočině, tábořit venku bez stanu, postavit si přístřeší a úkryt před nepohodlím, rozdělat oheň a uvařit si na něm jídlo, najít v přírodě vodu, umět číst v mapě a orientovat se v terénu, poradit si jen se základním vybavením i v krizových situacích…

Rychlebské hory jsou nádherný zapomenutý kout naší země schovaný za masívem Hrubého Jeseníku na hranici s Polskem. Opuštěné lesnaté hory se zaoblenými hřbety a nekonečnými bukovými a smrkovými lesy, osamocené skály v lesích a na vrcholcích kopců, potoky a horské bystřiny vytvářející hluboká údolí. Turistické stezky tu vedou, ale není jich mnoho. Na hřebeni hor není žádná turistická chata. Ideální divočina pro náš kurz přežití v přírodě.

Vyrazíme na čtyřdenní okruh z centra oblasti, města Javorník. Během našeho putování se naučíme orientaci v přírodě, číst v mapě a pracovat s kompasem, pohybovat se terénem mimo vyšlapané cesty. Na tábořištích vyzkoušíme v praxi užitečné tábornické a zálesácké dovednosti. Probereme základy první pomoci a záchrany v divočině, nebezpečí v přírodě, povíme si o vybavení do přírody, jaké s sebou nosit užitečné drobnosti a jak je používat. Nocovat budeme na osvědčených tábořištích v blízkosti lesa a vody. Vyrazíme v menší skupině maximálně 15 lidí, bude nás tedy tak akorát, abychom si užili přátelskou atmosféru společného dobrodružství v přírodě.

Co se naučíme:

 • rozdělat oheň různými způsoby a v různých podmínkách
 • vařit na ohni
 • najít v přírodě vodu a upravit ji na pitnou
 • postavit si přístřešek z pláštěnky, plachty a z přírodních materiálů
 • orientovat se v přírodě, číst v mapě a používat kompas a buzolu
 • pohybovat se terénem mimo zpevněné cesty, překonávat přírodní překážky
 • základy první pomoci a záchrany
 • předcházet nebezpečným situacím a umět je řešit, když už se do nich dostaneme
 • jaké s sebou nosit užitečné drobnosti a jak je používat

Program zájezdu

 • 1. den: Ve 14:30 sraz u kavárny Café Kavka v centru Javorníku. Kratší túra na vrchol Vysoký kámen (691 m) se skálou a výhledy do slezských rovin. Stavba improvizovaných přístřešků a bivaků, hledání a úprava vody, rozdělávání ohně a vaření na ohni. (4 hod, ↑ 450 m, ↓ 50 m)
 • 2. den: Výstup na Borůvkovou horu (899 m) s rozhlednou s výhledy na Rychlebské hory, Jeseníky, Králický Sněžník a do Polska. Pochod po zalesněném hraničním hřebeni do zaniklé osady Hraničky (690 m). Nácvik pohybu a orientace v neznámém terénu, používání mapy a buzoly. (7 hod, ↑ 720 m, ↓ 700 m)
 • 3. den: Dopoledne orientační hra, poté nácvik dalších dovedností pro přežití, první pomoc a záchrana v divočině, zvládání nebezpečných a krizových situací. Odpoledne kratší přesun lesnatým terénem částečně mimo značené cesty na zříceninu hradu Rychleby (462 m). (4 hod, ↑ 150 m, ↓ 350 m)
 • 4. den: Lesní stezkou na skalnatou vyhlídku Čertovy kazatelny (440 m). Sestup k nádherně zrestaurované Tančírně v Račím údolí, sladká odměna ve zdejší stylové kavárně a návrat do Javorníku. Možná prohlídka zdejšího zámku nebo oběd v některé z restaurací ve městě. Rozloučení a odjezd domů. (3 hod, ↑ 100 m, ↓ 250 m)

Ubytování

3x budeme nocovat na osvědčených tábořištích v blízkosti lesa a zdroje vody. Je nutný vlastní spacák, karimatka a poncho nebo plachta (cca 2x3 m) na stavbu improvizovaného bivaku. Stany nebereme!

Stravování

Stravovat se budeme z vlastních zásob. Je tedy třeba mít jídlo na 3 snídaně, 3 svačiny/obědy a 3 večeře. Možnost lehkého občerstvení je 2. den v bufetu (pivo, nealko, sušenky) na Borůvkové hoře a 4. den v kavárně Tančírna v Račím údolí (pivo, nealko, káva, zákusky). Více restaurací je na začátku a na konci akce v Javorníku. Pitnou vodu je možné doplňovat v četných pramenech. Vařit budeme na ohni ráno a večer. Vařič nebereme! Hodí se nějaký obyčejný ešus nebo malý kotlík a jídlo nenáročné na přípravu (kuskus, instantní nudle, ovesné vločky, polévky v sáčku nebo konzervy). Přes den určitě přijde vhod nějaká rychlá energie ve formě energetických tyčinek nebo čokolády.

Kurz přežití v přírodě - Rychlebské hory

Kurz přežití v přírodě - Rychlebské hory

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Fagaraš

Větrné hory - nejvyšší v Rumunsku

Bosna a Hercegovina

Přechod Magliče, Bjelašnice a Prenje, moře

Durmitor a Bjelasica

Přechod skalnatých a pasteveckých hor (Černá Hora)

Hory Makedonie

Přechod Šar Planiny, Galičice a Pelisteru (Makedonie)

Albánské Alpy (letecky)

Přechod opuštěných a divokých hor severní Albánie

Tour de l'Oisans - přechod NP Écrins

Legendární horský trek nebetyčnými horami Dauphinských Alp (Francie)