Informace k zájezdu
Lago di Como

Úvodní stránka zájezdu Lago di Como ( Itálie, Alpy, Turistika nenáročná )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Čekají nás středně náročné celodenní túry v různých částech kolem jezera, které si tak vychutnáme z různých úhlů pohledů. Převýšení se pohybuje většinou kolem 1000 m, max. nastoupáme až 1500 výškových metrů. Na túrách strávíme přibližně 6-7 hodin včetně přestávek. Budeme se pohybovat převážně v lesním terénu a na kamenitých horských stezkách, technická náročnost tras je nízká, přesto ale doporučujeme pevnou obuv a trekové hole. Po cestě bude možnost si doplňovat vodu z horských pramenů a studánek. Během tras není příliš možností k občerstvení, nicméně zásoby na jednotlivé dny lze dokoupit v dobře vybaveném obchůdku přímo v areálu kempu. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus, ve kterém bude možné nechávat si během túr nepotřebné věci.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
https://www.yr.no/place/Italy/Lombardy/Lake_Como/
Během dne mohou v tomto období teploty dosáhnout i přes 20 °C a během noci se mohu pohybovat i pod 10 °C. Dále je nutno počítat s rychlými změnami počasí, které jsou pro tuto oblast typické zejména odpoledními bouřkami.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Pro informaci uvádíme některé ceny základních potravin a zboží: 1 kg chleba 2 €, 1 l vína 2-10 €, 1 kg ovoce 2-5 €, 10 dkg sýra 1 a víc €, pizza 7-15 €, 1 l mléka 1-2 €, 10 dkg uzenin 1-4 €, pohlednice 0,25-0,40 €, pošt. známka 0,30 €.
Výměna peněz: Pro výpravy do Itálie si vyměňte eura. Množství záleží na každém. Doporučujeme si s sebou vzít navíc asi 30 € jako krizovou rezervu.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Kompass 91 Lago di Como, Lago di Lugano 1 : 50 000
Kompass 105 Lecco, Valle Brembana 1 : 50 000
V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost. Do velkého zavazadla si zabalte věci do kempu (turistický stan, spací pytel, …), náhradní oblečení, svačiny na doplnění energie na túry, … Do menšího batohu, se kterým budete chodit na túry, si předem připravte věci na túru prvního dne.
● Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, měnu příslušné země (viz Měna a kapesné), české koruny na útratu v autobuse, kartičku zahraničního cestovního pojištění.
● Doporučené vybavení: Spolehlivý turistický stan (nejlépe samonosný) do kempu, karimatku, spací pytel. Větší batoh, do kterého je vhodné sbalit veškeré věci do kempu. Malý batoh (cca 30 l), do kterého se vejde vše potřebné ke strávení jednoho dne v přírodě. Potřeby osobní hygieny, krém s UV filtrem, sluneční brýle s UV filtrem do hor kategorie 3 a vyšší, pravidelně užívané léky, lžíci, ostrý nůž (nejlépe zavírací), světlo - "čelovku", láhve na vodu, tužku, zápisník, mapu, teleskopické hole, foťák a náhradní baterie, nabíječku na telefon, ...
● Oblečení: Kvalitní "rozchozené" boty do hor, sandály (aby si nohy po celodenní túře odpočinuly, na cestu do busu). Oblečení do pohody i nepohody volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo, 2. a 3. vrstva silnější termoprádlo, fleece, polartec, windstopper, no wind, ..., 4. vrstva svrchní - "šusťák", gore-tex, gelanots, ... (moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort), dále kraťasy a tričko, ponožky, nejlépe trekové z moderních materiálů, plavky (možnost koupání v Lago di Como), čepice, rukavice, pláštěnku (i na batoh).
● Strava pro zájezd s naší polopenzí: Misku + lžíci či příbor + hrníček na pití + utěrku, jídla na cesty dodávající energii (tyčinky, čokolády, tvrdé salámy atd.), minimálně 1,5 l plastovou láhev na vodu. Základní potraviny je většinou možné dokoupit i na místě (pečivo, ovoce, zeleninu, …). Návrh jídla (pro inspiraci): štangle tvrdého salámu, slanina, chleba, ovesné vločky, sušené ovoce, sušené mléko, kondenzované mléko v tubě, čokolády, pudink do vody, čaj, šumivé tablety do vody, oplatky, džem, med, tvrdý sýr, tavené sýry, paštiky, slivovice, …
● Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.