Lombardie - turistika u Lago di Como

Panoramatická turistika kolem horského jezera (Itálie)

Lago di Como - úzké jezero ledovcového původu leží v italském regionu Lombardie, dosud stále ještě stranou od masového turismu. Zaklíněné ve tvaru obráceného „Y“ mezi štíty hor zaručuje dechberoucí výhledy na alpské hřebeny. Kopce, které se zvedají do výšek přes 2000 m přímo od hladiny jezera, skrývají zapadlé vesničky jako z pohádky, šumící potoky i hučící vodopády a nabízejí panoramatické pohledy na tyrkysově modrou hladinu okolních jezer. Podél členitého pobřeží leží celá řada tradičních italských městeček s kavárnami, obchody a rodinnými restauracemi. I když se nachází v blízkosti Švýcarských hranic, nechybí zde úžasné těstoviny, pizza, zmrzlina a v každé vesničce si můžete dát šálek silného espressa.

Během zájezdu absolvujeme trasy, na nichž se budeme kochat výhledy na jezero a okolní alpské vrcholky ze všech stran. Pěší túry si zpestříme návštěvou malebných městeček Abbadia Lariana, Menaggio nebo Dervio. I zájemci o náročnější turistiku si přijdou na své, např. při výstupu na vrchol Corna Grande (2087 m). Naši pozornost si získá také vodopád Cascata Cenghen zařízlý ve skalní rozsedlině s průzračně čistým jezírkem pod sebou. Po turistice se odměníme koupáním v jezeře.

Čekají nás středně náročné celodenní túry v horách kolem jezera. Na túrách strávíme cca 6-8 hodin celkového času i s přestávkami, s převýšením 500-950 m. Budeme se pohybovat převážně v lesním terénu a po kamenitých horských stezkách. Trasy nejsou technicky náročné (náročnost podrobněji). Ubytováni budeme v kempu a rezidenci Green Village, kde dostaneme i místní snídani. Kemp se nachází přímo na břehu jezera, u městečka Colico. Dopravu a ubytování máme společné s cyklozájezdy Hory a jezera Lombardie na kole a Lago di Como MTB.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd v odpoledních hodinách z Brna přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa a Švýcarska do Itálie.
  • 2. den: Ranní příjezd k jezeru Como do města Ballabio. Podél potoka s četnými vodopády a tůněmi až ke zlatému hřebu túry - vodopádu Cascata Cenghen. Z městečka Abbadia Lariana vlakem do kempu. (6-7 hod, ↑ 950 m, ↓ 1250 m)
  • 3. den: Výjezd lanovkou na Artavaggio (1375 m), poté pozvolné stoupání do sedla Bocchetta dei Mughi (2010 m) s výhledy na okolní alpské dvoutisícovky, možnost výstupu na nedaleký vrchol Corna Grande (2087 m) s ještě impozantnějšími výhledy. Dále přes horskou chatu Rifugio Lecco (1779 m) sestup do Moggia. (7-8 hod, ↑ 500 m, ↓ 1250 m)
  • 4. den: Okružní vyhlídková túra v kopcích a příjemných lesích nad jezerem. Výhledy na malebná městečka, rozpadlé pastevecké domky, četné prameny a studánky střídající se s výhledy na Lago di Como. Zakončení túry v historickém městečku Menaggio pravým italským aperitivem. (8 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m)
  • 5. den: Panoramatická túra z kempu s výhledy na severní část jezera Como, cestou hrad Castello di Corenno Plinio ze 14. stol. Na závěr prohlídka městečka Dervio a relax na pláži (6-7 hod, ↑ 550 m, ↓ 550 m). Návrat vlakem do kempu, v podvečerních hodinách odjezd do ČR, noční přejezd Švýcarska a Německa.
  • 6. den: Návrat na stejná místa jako při odjezdu (Brno v dopoledních hodinách).

Nocování a ubytování

3x ve vlastních stanech v kempu na břehu jezera Lago di Como u osady Laggeto. Za příplatek 2000 Kč/os. je možné doobjednat ubytování v pokojích nebo apartmánech (vč. povlečení a ručníků) v rezidenci, která je součástí kempu Green Village. K dispozici jsou 2-3lůžkové pokoje nebo 3-5lůžkové apartmány. Samostatné pokoje mají vlastní sociální zařízení, ale nemají kuchyňku. 3-5lůžkové apartmány mají 1-2 samostatné ložnice (vždy pro 2-3 osoby), sociální zařízení a kuchyňský kout. Většina apartmánů disponuje přistýlkou v podobě rozkládací pohovky. Svůj zájem o ubytování uveďte do poznámky v přihlášce. Pokoje a apartmány doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími. U kempu jsou travnaté pláže a pěší zóna, která poskytuje prostor pro relaxaci. K dispozici je wifi. Sprcha pro ubytované v kempu ve vlastních stanech je za poplatek 0,70 €/cca 2 min.

Stravování

Dostaneme místní kontinentální snídani, která začíná 3. den a končí 5. den. Na večeři si zajdeme do některé z nedalekých pizzerií či restaurací. Během programu lze rovněž využít řadu místních gastro podniků. Přímo v kempu je obchůdek, kde je možno dokoupit základní potraviny. Ceny v obchodech jsou asi o 50 % vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Lombardie - turistika u Lago di Como

Lombardie - turistika u Lago di Como

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Dolomity - turistika v okolí Marmolady

Horské skupiny Marmolada, Sella a Rosengarten (Itálie)

Lago di Garda

Horská turistika v okolí největšího italského jezera (Dolomity)

Silvretta a Verwallské Alpy

Vyhlídkové túry na hranicích Rakouska a Švýcarska

Jižní Dachstein - turistika v okolí Ramsau

Dachstein a Nízké Taury s podporou lanovek

Švýcarské Alpy - Davos

Plessurské Alpy a Silvretta (Švýcarsko)

Dolomity - Adamello a Brenta

Turistika v okolí Madonny di Campiglio (Dolomity)