Lago di Como

Panoramatická turistika kolem horského jezera (Itálie)

Lago di Como - úzké jezero ledovcového původu leží v italském regionu Lombardie, dosud stále ještě stranou od masového turismu. Zaklíněné ve tvaru obráceného „Y“ mezi štíty hor zaručuje dramatické výhledy na alpské hřebeny. Kopce, které se zvedají do výšek přes 2000 m přímo od hladiny jezera, skrývají zapadlé vesničky jako z pohádky, šumící potoky i chladivé vodopády a nabízejí panoramatické pohledy na tyrkysově modrou hladinu. Podél členitého pobřeží leží celá řada tradičních italských městeček s kavárnami, obchody a rodinnými restauracemi. Dobrý oběd, káva nebo pravá italská zmrzlina je tak vítaným zpestřením.

Během zájezdu absolvujeme trasy, na nichž se budeme kochat výhledy na jezero a okolní alpské vrcholky ze všech stran. Pěší túry si zpestříme návštěvou malebných městeček Cardano a Menaggio. I zájemci o náročnější turistiku si přijdou na své při výstupu na vrchol Punta Cermentani (1875 m). Naši pozornost si získá také vodopád Cascata Cenghen, zařízlý ve skalní rozsedlině s průzračně čistým jezírkem pod sebou. Po turistice se odměníme koupáním v jezeře.

Čekají nás středně náročné celodenní túry v horách kolem jezera. Na túrách strávíme cca 6-7 hodin celkového času i s přestávkami, s převýšením okolo 1000 m. Budeme se pohybovat převážně v lesním terénu a po kamenitých horských stezkách. Trasy nejsou technicky náročné. Ubytováni budeme v kempu a rezidenci Green Village, kde dostaneme i místní snídani. Kemp se nachází přímo na břehu jezera, u městečka Colico. Dopravu a ubytování máme společné s cyklozájezdy Lago di Como na kole a Lago di Como MTB.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd v odpoledních hodinách z Brna přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa a Švýcarska do Itálie.
  • 2. den : Ranní příjezd k jezeru Como do města Menaggio. Z městečka Cardano okružní vyhlídková túra v kopcích a příjemných lesích nad jezerem. Výhledy na malebná městečka, rozpadlé pastevecké domky, četné prameny a studánky střídající se s výhledy na Lago di Como, prohlídka historického města Varenna (6 hod, ↑ 900 m, ↓ 1100 m). Návrat do kempu trajektem a místní dopravou.
  • 3. den: Výjezd lanovkou pod Pizzo d’Erna (1375 m), poté stoupání až na vrchol Punta Cermentani (1875 m) s dechberoucími výhledy na jezero a alpské vrcholky (7 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m). Lanovkou návrat zpět k jezeru a vlakem do kempu.
  • 4. den: Panoramatická okružní túra z kempu s výhledy na severní část jezera Como, kde uvidíme starobylé pevnůstky a kostelíky, zapadlé vesničky a pozůstatky bunkrů z 1. světové války, sestup zpět do kempu (7 hod, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m). Fakultativně výstup na vrchol Monte Croce di Muggio (+3 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m).
  • 5. den : Z městečka Ballabio podél potoka s četnými vodopády a tůněmi až ke zlatému hřebu túry - vodopádu Cascata Cenghen, zařízlému ve skalní rozsedlině. Z vesnice Abbadia Lariana vlakem do kempu (6 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1300 m). V podvečerních hodinách odjezd do ČR, noční přejezd Švýcarska a Německa.
  • 6. den: V ranních hodinách příjezd do Plzně a Prahy, v dopoledních hodinách do Jihlavy a Brna.

Nocování a ubytování

3x ve vlastních stanech v kempu na břehu jezera Lago di Como u osady Laggeto. Za příplatek je možné doobjednat ubytování v pokojích nebo apartmánech (vč. povlečení a ručníků) v rezidenci, která je součástí kempu Green Village. Za 2000 Kč/os. je možnost ubytování ve 2-3lůžkových pokojích nebo v 3-5lůžkových apartmánech. Samostatné pokoje mají vlastní sociální zařízení, ale nemají kuchyňku. 3-5lůžkové apartmány mají 1-2 samostatné ložnice (vždy pro 2-3 osoby), sociální zařízení a kuchyňský kout. Většina apartmánů disponuje přistýlkou v podobě rozkládací pohovky. Svůj zájem o ubytování uveďte do poznámky v přihlášce. Pokoje a apartmány doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími. U kempu jsou travnaté pláže a pěší zóna, která poskytuje prostor pro relaxaci. K dispozici je wifi. Sprcha pro ubytované v kempu ve vlastních stanech je za poplatek 0,70 €.

Stravování

Dostaneme místní kontinentální snídani, která začíná 3. den a končí 5. den. Na večeři si zajdeme do některé z nedalekých pizzerií či restaurací. Během programu lze rovněž využít řadu místních gastro podniků. Přímo v kempu je obchůdek, kde je možno dokoupit základní potraviny. Ceny v obchodech jsou asi o 50 % vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Lago di Como

Lago di Como