Lago di Como

Panoramatická turistika kolem horského jezera (Itálie)

Lago di Como - úzké ledovcové jezero leží v italském regionu Lombardie, dosud stále stranou od masového turismu. Zaklíněné ve tvaru obráceného „Y“ mezi štíty hor zaručuje jezero dramatické výhledy na alpské hřebeny tyčící se v dáli. Kopce, které se zvedají do výšek přes 2000 m přímo od hladiny, skrývají zapadlé vesničky jako z pohádky, šumící potoky i chladivé vodopády a nabízejí všudypřítomné panoramatické pohledy na tyrkysově modrou hladinu. Podél členitého pobřeží leží celá řada tradičních italských městeček s kavárnami, obchody a rodinnými restauracemi. Dobrý oběd, káva nebo pravá italská zmrzlina je tak vítaným zpestřením.

Během zájezdu absolvujeme trasy, na nichž se budeme kochat výhledy na jezero a okolní alpské vrcholky ze všech stran. Pěší túry si zpestříme návštěvou malebných městeček Cardano a Menaggio. I zájemci o náročnější turistiku si přijdou na své při výstupu na vrchol Punta Cermentani (1875 m). Kromě pohledů na alpské vrcholky si naši pozornost získá také vodopád Cascata Cenghen, zařízlý ve skalní rozsedlině s průzračně čistým jezírkem pod sebou. Teplota vody v jezeře Lago di Como se pohybuje kolem 18-22 °C, po horkém dni stráveném na slunci tedy příjemně osvěží.

Čekají nás středně náročné celodenní túry v různých částech kolem jezera. Na túrách strávíme cca 6-7 hodin denně s převýšením okolo 1000 m, maximálně do 1500 m. Budeme se pohybovat převážně v lesním terénu a po kamenitých horských stezkách. Trasy nejsou technicky náročné. Nechybí ani možnost každodenního koupání v jezeře, jehož břeh je od našeho kempu oddělen jen pěší promenádou. Dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně. Doprava a místo noclehu jsou v některých termínech společné s ferratovým zájezdem Lago di Como - ferraty a s cyklozájezdy Lago di Como na kole a Lago di Como MTB.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd v odpoledních hodinách z Brna přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa a Švýcarska do Itálie.
  • 2. den: Ranní příjezd k jezeru Como do města Menaggio. Z městečka Cardano okružní vyhlídková túra v kopcích a příjemných lesích nad jezerem. Výhledy na malebná městečka, rozpadlé pastevecké domky, četné prameny a studánky střídající se s výhledy na Lago di Como, prohlídka historického města Varenna (6 hod, ↑ 900 m, ↓ 1100 m). Návrat do kempu trajektem a místní dopravou.
  • 3. den: Výjezd lanovkou pod Pizzo d’Erna (1375 m), poté stoupání až na vrchol Punta Cermentani (1875 m) s dechberoucími výhledy na jezero a alpské vrcholky (7 hod, ↑ 1450 m, ↓ 1450 m). Lanovkou návrat zpět k jezeru.
  • 4. den: Panoramatická okružní túra z kempu s výhledy na severní část jezera Como, kde uvidíme starobylé pevnůstky a kostelíky, zapadlé vesničky a pozůstatky bunkrů z 1. světové války, sestup zpět do kempu (7 hod, ↑ 1150 m, ↓ 1150 m). Fakultativně výstup na vrchol Monte Croce di Muggio (+3 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m).
  • 5. den: Z městečka Ballabio podél potoka s četnými vodopády a tůněmi až ke zlatému hřebu túry - vodopádu Cascata Cenghen, zařízlému ve skalní rozsedlině. Z vesnice Abbadia Lariana vlakem do kempu (6 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1300 m). V podvečerních hodinách odjezd do ČR, noční přejezd Švýcarska a Německa.
  • 6. den: V ranních hodinách příjezd do Plzně a Prahy, v dopoledních hodinách do Jihlavy a Brna.

Nocování

3x ve vlastních stanech v příjemném kempu Green Village u osady Laggeto na břehu jezera Lago di Como. U kempu jsou travnaté pláže a pěší zóna, která poskytuje prostor pro relaxaci. V kempu je k dispozici wifi. Možnost ubytování v dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením, povlečením a ručníky za příplatek 2100 Kč/os. Svůj zájem o pokoj uveďte do poznámky v přihlášce.

Stravování

Připravíme vám polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 5. den snídaní. Během programu lze také využít řadu místních restaurací a kaváren. Přímo v kempu je obchůdek, kde je možno dokoupit základní potraviny. Ceny v obchodech jsou asi o 50 % vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Lago di Como

Lago di Como