Informace k zájezdu
Laos a Kambodža

Úvodní stránka zájezdu Laos a Kambodža ( Laos, Kambodža, Daleké cesty, Turistika nenáročná, Letecké zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 1-2

Akce je kombinací turistiky přírodou s aktivním poznáváním exotické kultury jihovýchodní Asie. Túry, které absolvujeme se svou délkou a převýšením jeví jako krátké a nenáročné, ovšem jejich náročnost zvyšuje horké tropické klima s vysokou vzdušnou vlhkostí. Všechny pěší túry jsou nalehko - jen s malým batůžkem, většinou formou půldenních výletů. Túry většinou trvají 2-4 hodiny včetně pauz, převýšení je většinou jen cca 100 m nahoru a totéž dolů, maximální převýšení je 300 m nahoru a totéž dolů. V tropech však vyčerpávají i menší převýšení a kratší túry, vnímání náročnosti je jiné než v Evropě. Kromě pěších výletů pojedeme jeden den za objevováním jeskyně i cca 15 km na kole, jeden den také budeme plout v kajaku po Mekongu (nejsou potřeba žádné předchozí zkušenosti s kajakingem). Celkově je vhodná určitá míra smyslu pro dobrodružství.
Dva dlouhé tranzity překonáme pohodlně a rychle letecky - jsou zařazeny dva místní přelety, které jsou v ceně zájezdu. Pozemní přesuny absolvujeme většinou minibusy nasmlouvanými jen pro naši skupinu. Přejezdy místní pozemní dopravou mohou být někdy vzhledem k míře rozvoje obou zemí někdy relativně náročnější a dobrodružnější. Kvůli přesunům a přenášení je třeba mít batoh na záda, zájezd nelze absolvovat s cestovní taškou nebo kufrem. Batohy budeme mít buď uložené na ubytování, nebo se s námi povezou místní dopravou. Na akci do tropů není třeba mnoho věcí, nejsou třeba stany, spacáky, karimatky, ani vaření či jídlo z ČR. Doporučujeme středně velký batoh s objemem do 40 l a váhu maximálně 10 kg.

LETENKY

Termín zájezdu může být po dohodě s účastníky mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nejvýhodnější nabídku letenek. Obecně platí - čím dříve se přihlásíte, tím levnější letenky pro vás budou. Uvedená cena je orientační. Odlétáme z Prahy. V případě vašeho zájmu letět z jiného letiště nám to prosím sdělte, ne vždy je však jiné odletové místo možné.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat třeba na:
https://www.yr.no/place/Laos/ (Laos)
https://www.yr.no/place/Cambodia/ (Kambodža)

Klima v Laosu i Kambodži je tropické. V době našeho pobytu je období sucha, které je nejvhodnější pro cestování. Dny jsou typicky teplé a slunečné, šance na déšť je minimální. Denní teploty se mohou pohybovat mezi 23-32 °C, v noci ale může být, hlavně v hornatější části Laosu mimo nížiny, teplota i netropická (15 °C).

MĚNA A KAPESNÉ

Bankomaty a výměna peněz: Nejlépe je mít s sebou určitou část peněz v hotovosti a k tomu mezinárodní embosovanou platební kartu Visa nebo MasterCard - kartu doporučujeme vzít jako rezervu a jako možný zdroj peněz pro výběr z bankomatů, na které na letišti a ve městech narazíme. Placení kartou je však možné jen výjimečně v některých větších obchodech. Hotovost je nejlepší vzít v USD, jen nové bankovky (nejstarší možná edice je 2006), příp. méně prakticky v EUR. Zejména v Kambodži jsou poměrně rozšířené možnosti platby i přímo v USD.
Ceny: Nezbytně vydáte na místě cca 71 USD za víza. Fakultativní výdaje, zejména v ceně nezahrnuté vstupy do památek a další atrakce, jsou okolo 60 USD. Dále budete mít výdaje za veškerou stravu na místě. Ceny jídla jsou na místě velmi příznivé, výrazně nižší než u nás. Místní nudlová polévka se zeleninou 1,5 USD, smažené nudle 2 USD, obložená bageta okolo 1 USD, kambodžské typické jídlo „amok“ (ryba se zeleninou a rýží v kokosové omáčce) cca 3-4 USD, voda pod 1 USD. Za jídlo a pití tak počítejte s částkou okolo 10 USD na den, tedy celkem okolo 150 USD za celou cestu, více pak pivaři. Za suvenýry můžete utratit libovolnou částku, záleží jen na vás. Vaše celková útrata na místě by měla být do 400 USD. Je na vaší volbě, jakou část si vezmete v hotovosti a jakou vyberete na místě z bankomatu. Každopádně je třeba mít i finanční rezervu.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme např. tyto originální mapy:
- Vietnam, Laos, Cambodia 1 : 900 000 (Freytag a Berndt)

Knižní průvodci:
- Laos, Lonely Planet, česky, vydání 2017
- Kambodža, Lonely Planet, česky, vydání 2018
- Vietnam, Kambodža, Laos a severní Thajsko, Lonely Planet, česky, 2018

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/asia-middle-east
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

MOŽNOSTI NABÍJENÍ

Na všech ubytování lze dobíjet baterie. Zásuvek je více typů: klasické evropské na 2 kulaté kolíky, ale také americké zásuvky (typ A) a britské zásuvky (typ G), je tedy nutný adaptér.
Pokud očekáváte nadměrné nabíjení baterií, můžete si vzít i rozdvojku do zásuvky.
V Laosu i v Kambodži fungují všichni čeští operátoři, je jen potřeba mít aktivovaný roaming, což je dnes zcela běžné, podmínky jsou u každého operátora jiné. Ale volat z mobilu se dost prodraží, volání stojí dle operátora většinou okolo 60-70 Kč za minutu, SMS okolo 14-15 Kč. Pokrytí signálem je většinou bezproblémové. Mobil si ale vezměte určitě s sebou, minimálně pro případ nouze.
Internet: Většina ubytování má wifi zdarma, někde může být wifi za příplatek.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Neberte si s sebou věci, které nutně nepotřebujete. Jedete do tropů, kde je potřeba minimum věcí. Čím menší batoh budete mít, tím jednodušeji se budete na místě pohybovat.
Batohy a zavazadla: Během přesunů a transportu budeme často přenášet naše zavazadla a manipulovat s nimi, je třeba dojít na ubytování, absolvovat různé přesuny. Hlavní zavazadlo proto musí být mobilní, tedy středně velký (co nejlehčí) batoh, vhodný objem okolo 30-40 l, větší není potřeba, váhově byste se měli vejít do 10 kg. Je vhodné mít pláštěnku na batoh (lehký obal). Neberte si kufry na kolečkách či cestovní a sportovní tašky do ruky, zájezd s nimi nezvládnete. Charakter akce umožňuje omezit velikost a váhu batohu na naprosté minimum. Dále budete potřebovat malý, lehký („šustákový“ či hadrový), skladný (lehce sbalitelný do hlavního batohu) batůžek o objemu do 20 l na všechny jednodenní túry a výlety a na palubu do letadla. Ohledně sbalení zavazadel do letadla si přečtěte také kapitolu zavazadla do letadla.
Nezbytné vybavení: Cestovní pas (platný ještě alespoň 6 měsíců po skončení cesty), adekvátní množství cizí měny a nejlépe platební karta na výběry z bankomatů, české koruny jen na výdaje do Prahy a zpět, kartička pojištění léčebných výloh, vytištěná letenka, vytištěné tyto pokyny, 2x pasová fotografie na víza, adaptér do zásuvky.
Co určitě nebereme!!!: Stan, karimatku, spacák, žádný ešus ani věci na vaření, téměř žádné jídlo, žádné objemné teplé oblečení, žádné zbytečné zásoby čehokoli, žádné těžké pohory. Neberte si potápěčské brýle ani šnorchl, půjčíte si na místě.
Doporučené vybavení: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor nejlépe 50), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, repelent proti hmyzu (obsahující látku DEET - Predator max 50% nebo Predator forte 25%), čelovka, deštník, lehká vložka do spacáku (prostěradlo), špunty do uší, hygienické potřeby, toaletní papír, menší ručník, chytrý mobil s GPS a nabíječka, mapy, tělová ledvinka nebo kapsička na krk na peníze a doklady.
Oblečení: Co nejméně oblečení. Do tropů toho mnoho nepotřebujete. Většinou budete hlavně v kraťasech a tričku. Jsou však potřeba i dlouhé kalhoty (do letadla, případně na chladnější večer či ráno) i něco teplejšího nahoru - mikina či lehká fleecová bunda. Dále: plavky, pokrývka hlavy proti slunci, něco na noc na ubytování, …
Boty: Základní obuv do tropů jsou sandály (páskáče, ve kterých se dá dobře chodit, ne nazouváky). K nim lehké nízké trekové boty či tenisky.
Strava: Není třeba brát téměř nic.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). Antimalarika. V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla a snažte se o maximální skladnost.