Laos a Kambodža

Exotikou jihovýchodní Asie

Jihovýchodní Asie je pro dobrodruhy jedním z nejinspirativnějších regionů na světě. Tropické skvosty, Laos a Kambodža, nejsou ještě příliš rozvinuté a turisticky tolik objevené jako třeba sousední Thajsko - o to jsou přitažlivější. Najdeme zde nádhernou přírodu tropů s "kuželovitým" krasem a jeskyněmi, džungli a divoké vodopády, modravé laguny, ráj tropických ostrovů a jejich snové pláže. Fascinující kulturu představují mniši théravádského buddhismu v oranžových rouchách, úžasně zdobené buddhistické chrámy - waty, domorodé vesnice a chatrče postavené na kůlech nad vodou, vodní život na řekách a jezerech, rušná atmosféra pestrých trhů.

Při naší cestě budeme kopírovat asijský veletok Mekong, který utvářel místní krajinu, kulturu a historii po tisíce let. Projedeme nejzajímavější části Laosu a Kambodže, delší vzdálenosti ale překonáme letecky, nečeká nás žádný noční přesun. V Laosu navštívíme jedno z nejkrásnějších měst jihovýchodní Asie Luang Prabang. Na blízkých vodopádech si můžeme užít koupání se slony. Úžasnou krasovou krajinu kolem Vang Vieng s jeskyněmi, tropickými mogoty a rýžovišti poznáme na kole i pěšky. Čeká nás také výlet na kajaku oblastí 4000 ostrovů na řece Mekong, kde máme velkou šanci pozorovat vzácné sladkovodní delfíny. Nemůže chybět návštěva jedné z největších atrakcí celé Asie, monumentálního historického chrámového komplexu Angkor Wat v Kambodži, zapsaného ve světovém dědictví UNESCO. V závěru si odpočineme na tropickém ostrově Koh Rong s kouzelnými plážemi, kde také podnikneme dobrodružný výlet do tropické džungle.

Akce je kombinací turistiky přírodou s aktivním poznáváním exotické kultury jihovýchodní Asie. Náročnost relativně krátkých túr a výletů (2-4 hodiny, převýšení většinou jen 100 m nahoru a totéž dolů) zvyšuje tropické klima. Všechny pěší túry jsou nalehko, většinou formou půldenních výletů. Kromě toho pojedeme jeden den na kole a jeden den v kajaku. Dva dlouhé tranzity překonáme pohodlně a rychle letecky - jsou zařazeny dva místní přelety, které jsou v ceně zájezdu. Pozemní přesuny absolvujeme většinou minibusy nasmlouvanými jen pro naši skupinu. Ubytovaní budeme v cestovatelských hotýlcích, v jednoduchých chatkách a bungalovech. Po celou dobu akce se budeme stravovat v místních restauracích a jídelnách, kde ochutnáme místní exotickou a pestrou stravu. Na akci do tropů není třeba mnoho věcí, vaše batohy budou jen středně velké - budeme je mít buď uložené na ubytování, nebo se s námi povezou smluvenou dopravou. Pojedeme v malé skupině do cca 11 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1.-2. den: Odlet z Prahy, přílet do Bangkoku (Krung Thepu - Města andělů). Návštěva chrámu Wat Pho s obrovskou sochou ležícího Buddhy. Večer zažijeme kulturní šok na životem pulsující Khaosan Road a seznámíme se také s vynikající thajskou kuchyní.
 • 3. den: Brzký ranní odlet do města Luang Prabang na břehu Mekongu - jedno z nejkrásnějších měst jihovýchodní Asie, ubytování na jednu noc. Pohádkové vodopády Kuang Si a možnost koupání v přírodních jezírkách. Kratší trek na vrchol vodopádů s úžasným výhledem (2 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Luang Prabang - večerní atmosféra "Night marketu".
 • 4. den: Ranní rituál rozdávání rýžové almužny mnichům. Po řece lodí k vodopádům Tad Sae (2 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Pro zájemce koupání se slony ve vodopádech. Přejezd hornatou krajinou serpentin do Vang Vieng. Ubytování na 2 noci, večerní posezení v některé z restaurací na břehu řeky.
 • 5. den: Tropický kras okolo Vang Vieng s kuželovitými mogoty - na zapůjčených kolech kouzelnou krajinou mezi rýžovišti do jeskyně Tham Poukham, prohlídka, po ní koupání v Modré laguně přímo před jeskyní (↔ 15 km, ↑ 50 m, ↓ 50 m). Večerní poklidná atmosféra města se spoustou hospůdek s vyhlášenými palačinkami crepes.
 • 6. den: Dopolední přejezd přes hory a vesničky do hlavního města Vientiane, odpolední krátká prohlídka hlavního města Laosu Vientiane, nocleh 1 noc.
 • 7. den: Ranní přelet z Vientiane na jih Laosu do města Pakse, výlet k vodopádům Tat Fane, Tat Yuang a E-Tu v nedotčené džungli (1 hod, ↑ 50 m, ↓ 50 m). Krátká zastávka u místních farmářů na ochutnávku domácí kávy a čaje. Kratší přesun autobusem a poté loďkou po Mekongu do proslulého labyrintu "Čtyř tisíc ostrovů" Si Phan Don. Nocleh na rajském ostrově Don Det 3 noci po sobě.
 • 8. den: Výlet přes historický železniční most spojující ostrovy Don Det a Don Khong, procházka k majestátním vodopádům Somphamit na Mekongu (3 hod, ↑ 50 m, ↓ 50 m). Možnost koupání, posezení v baru, pozorování života ve vsi, případné půjčení kol.
 • 9. den: Z ostrova Don Det celodenní plavba na kajaku. Po Mekongu krásnou krajinou "Čtyř tisíc ostrovů" až k hranici s Kambodžou. Vodopády a pozorování sladkovodních delfínů v řece. Zpět na ostrov Don Det.
 • 10. den: Přejezd přes hranice do Kambodži. Večerní příjezd do turistického města Siem Reap, ubytování na 2 noci po sobě. Prohlídka centra města a krásný night market.
 • 11. den: Perla Angkor Wat - prohlídka přeslavných zachovalých ruin největšího města světa předindustriální doby. Od brzkého rána až do soumraku s šancí na barevný východ i západ slunce nad khmerským chrámovým komplexem - nejslavnější Angkor Wat, džunglí zarostlý Tha Prohm, Angkor Thom, Bayon, ...
 • 12. den: Přelet ze Siem Reap do Sihanoukville, města na pobřeží Thajského zálivu. Přeplutí do kouzelného ráje tropického ostrova Koh Rong, kde strávíme 2 dny a 3 noci.
 • 13. den: Ostrov Koh Rong: Koupání v průzračném teplém moři, odpočinek na pláži či šnorchlování ze břehu. Fakultativně výlet za šnorchlováním či potápěním, možno i na vedlejší snový ostrov.
 • 14. den: Dobrodružný trek divokou džunglí a po krásné pláži Long beach, k vodopádům v západní části ostrova Koh Rong (3-4 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Koupání na pláži, odpočinek, zpět večerní lodí. Popíjení v jednom z bambusových barů přímo u pláže. Noční koupání ve svítícím planktonu, pro mnohé jeden z největších zážitků z celé Kambodže.
 • 15. den: Návrat lodí na pevninu a busem do hlavního města Kambodže Phnom Penh - večerní či ranní odlet.
 • 16. den: Návrat do Prahy.

Ubytování

Budeme využívat služby místních cestovatelských hotýlků, na vesnicích a v přírodě pak jednoduché chatky a bungalovy. Na většině míst spíme vždy 2 noci po sobě. Jedná se o čisté cestovatelské ubytování, většinou ve 2lůžkových pokojích. Je třeba si však uvědomit, že jedeme do rozvojových zemí, tudíž ubytovací standard bude o něco nižší, než na jaký jsme z Evropy zvyklí - např. můžeme potkat turecké WC, koupelna může být společná pro více pokojů, mohou nastat výpadky vody či elektřiny. Většina ubytování má wifi zdarma, někde může být wifi za příplatek.

Stravování

V některých hotelech je v ceně jednoduchá snídaně (cca 6x). Jinak se po celou dobu akce budeme stravovat v místních restauracích, jídelnách či v pouličních stáncích. Budeme moci ochutnat všechny chutě JV Asie - nejčastěji kombinace smažených nudlí a rýže s masem a čerstvou zeleninou. V blízkosti řek budou v nabídce čerstvé ryby a u moře také čerstvé mořské plody. K mání budou všude nejroztodivnější druhy tropického ovoce. Často bude k dispozici také klasická evropská strava. K pití je na výběr z celé řady nealkoholických a alkoholických nápojů, často čerstvé kokosy či džusy a šejky z místních druhů ovoce. Ceny jídel jsou velmi příznivé a nižší než u nás. Určitě se všichni budeme stravovat v místních restauracích, nemá cenu s sebou brát jakékoliv jídlo z ČR. Ceny jídla jsou na místě velmi příznivé, výrazně nižší než u nás. Místní nudlová polévka se zeleninou 1,5 USD, smažené nudle 2 USD, obložená bageta okolo 1 USD, kambodžské typické jídlo „amok“ (ryba se zeleninou a rýží v kokosové omáčce) cca 3-4 USD, voda pod 1 USD. Za jídlo a pití tak počítejte s částkou okolo 10 USD na den, tedy celkem okolo 150 USD za celou cestu.

Zásadně si nekupovat pouličně vyráběnou zmrzlinu, pít jen vodu z ověřených zdrojů (nejlépe balenou), případně vodu převařenou, v restauracích si dát raději čaj místo vody (máte jistotu převaření), zásadně odmítat vodu s ledem, dbát na osobní hygienu, dávat pozor na to, co jíte a od koho to kupujete…
V souvislosti s výskytem tzv. ptačí chřipky v Laosu se doporučuje důsledně dodržovat pravidla hygieny, v žádném případě se nedoporučuje konzumace tepelně nedostatečně zpracovaného drůbežího masa či vajec, návštěvy drůbežích závodů a farem, nebo ptačích trhů.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Dva dlouhé tranzity překonáme pohodlně a rychle letecky - jsou zařazeny 2 místní přelety, které jsou v ceně zájezdu. Pozemní přesuny absolvujeme většinou minibusy nasmlouvanými jen pro naši skupinu. Můžeme jet i místním veřejným autobusem, využijeme i taxíky, lodě a vyzkoušíme i vyhlášené tuk-tuky. Přejezdy místní pozemní dopravou mohou být někdy dobrodružnější a pomalejší, což je způsobeno nedokonalou dopravní sítí a zastaralejším vozovým parkem. 1 den pojedeme na půjčených kolech, 1 den si užijeme na kajaku.

Cestovní formality: K této cestě potřebujeme cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po plánovaném návratu. Do Laosu a Kambodže jsou potřeba víza. Vízum do Laosu stojí cca 40 USD, do Kambodži cca 30 USD. Laoská víza obdržíme při příletu na letišti v Luang Prabang, kambodžská víza na pozemní hranici při vstupu do země. K vyřízení je potřeba 4 pasové fotografie (dvě do každé země), nebo vám za příplatek (cca 2 USD) udělají sken pasové fotografie. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Očkování: Velmi se doporučuje mít očkování proti žloutence typu A a břišnímu tyfu. Také si zkontrolujte platnost vašeho očkování proti tetanu. Zvážit lze také očkování proti hepatitidě B a japonské encefalitidě. V oblasti se vyskytuje malárie, jsou doporučována antimalarika. Podrobné informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Laos a Kambodža

Laos a Kambodža

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Vietnam

Rájem vápencových útesů a rýžových políček

Thajsko - pohodová turistika

Horské pralesy, exotika a tropické ostrovy Andamanského moře

Filipíny - pohodová turistika

Rýžové terasy a sopky ostrova Luzon, tropická exotika ostrova Palawan

Kostarika

Sopky, tropické pralesy, papoušci a pobřeží Pacifiku

Tropické Borneo a Mt. Kinabalu

Národní parky, hory a exotika ostrovní Malajsie