Laos a Kambodža

 

Termíny zájezdů

Náročnost: 1-2

 
 • Termín
 • Délka
 • Cena
 • Obj.číslo
 •  
 • Rezervace
 • Přihláška

Jihovýchodní Asie je jedním z nejinspirativnějších regionů pro dobrodruhy na světě. Tropické skvosty, Laos a Kambodža, nejsou ještě příliš rozvinuté a turisticky tolik objevené jako třeba sousední Thajsko - o to jsou přitažlivější. Najdeme zde nádhernou přírodu tropů s „kuželovitým“ krasem a jeskyněmi, džungli a divoké vodopády, modravé laguny, ráj tropických ostrovů a jejich snové pláže. Fascinující kulturu představují mniši théravádského buddhismu v oranžových rouchách, úžasně zdobené buddhistické chrámy - waty, domorodé vesnice a chatrče postavené na kůlech nad vodou, vodní život na řekách a jezerech, rušná atmosféra pestrých trhů.

Při naší cestě budeme kopírovat asijský veletok Mekong, který utvářel místní krajinu, kulturu a historii po tisíce let. Projedeme většinu Laosu od severu k jihu a Kambodžu skrz naskrz. Navštívíme jedno z nejkrásnějších měst jihovýchodní Asie Luang Prabang a v jeho okolí se můžeme projet na slonech. Úžasnou krasovou krajinu kolem Vang Vieng poznáme na kole. Lodí proplujeme jednu z největších jeskyní Laosu Kong Lo. Čeká nás výlet na kajaku oblastí 3000 ostrovů na řece Mekong, kde máme velkou šanci pozorovat vzácné sladkovodní delfíny. Nahlédneme do pohnuté historie Kambodži a éry Rudých Khmérů. Odpočineme si na kouzelném tropickém ostrově Koh Rong, kde také podnikneme dobrodružný výlet do tropické džungle. Nemůže chybět návštěva jedné z největších atrakcí celé Asie, monumentálního historického chrámového komplexu Angkor Wat, zapsaného ve světovém dědictví UNESCO.

Akce je kombinací turistiky přírodou s aktivním poznáváním exotické kultury jihovýchodní Asie. Nutný je smysl účastníků pro dobrodružství. Náročnost relativně krátkých túr a výletů zvyšuje tropické klima. Všechny pěší túry jsou nalehko, většinou formou půldenních výletů. Kromě toho pojedeme jeden den na kole, jeden den v kajaku a je možno si užít i jízdu na slonech. Vzhledem k míře rozvoje obou zemí jsou na expedici náročnější a dobrodružnější přesuny místní dopravou. Ubytovaní budeme v hostelech, cestovatelských hotýlcích, v jednoduchých chatkách a bungalovech. Po celou dobu akce se budeme stravovat v místních restauracích a jídelnách, kde objevíme místní exotickou a pestrou stravu. Na akci do tropů není třeba mnoho věcí, vaše batohy by neměly být příliš velké - budeme je mít buď uložené na ubytování, nebo se s námi povezou místní dopravou. Pojedeme v malé skupině okolo 11 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1.-2. den: Odlet z Prahy přes Bangkok do Laosu. Luang Phrabang na břehu Mekongu - jedno z nejkrásnějších měst jihovýchodní Asie. Nocleh 2 noci po sobě.
 • 3. den: Luang Phrabang. Ranní rituál rozdávání rýžové almužny mnichům. Prohlídka starobylého sídla králů s nádhernými waty, výhled z vrcholku Phu Si. Pohádkové vodopády Kuang Si a možnost koupání v přírodních jezírkách. Kratší trek na vrchol vodopádů s úžasným výhledem (2 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Večerní atmosféra „Night marketu“. Půldenní alternativa: Jízda na slonech džunglí s koupáním slonů v Mekongu.
 • 4. den: Přejezd hornatou krajinou serpentin do Vang Vieng. Ubytování na 2 noci, večerní posezení v některé z restaurací na břehu řeky.
 • 5. den: Tropický kras okolo Vang Vieng s kuželovitými mogoty (výraznými vrchy) - na zapůjčených kolech do jeskyně Tham Poukham, prohlídka, po ní koupání v Modré laguně přímo před jeskyní (↔ 15 km, ↑ 50 m, ↓ 50 m). Večerní poklidná atmosféra města se spoustou hospůdek s vyhlášenými palačinkami crepes. Alternativa: Proslulý Tubing - plavba po řece Nam Song v nafukovací duši a popíjení v hospůdkách na břehu.
 • 6. den: Celodenní tranzit. Přes hory a vesničky do hlavního města Vientiane a dále do malé vesničky Ban Khoun Kham. Ubytování v místním guesthousu na 2 noci.
 • 7. den: Výlet na lodi do nezapomenutelné jeskyně Kong Lo, jedné z největších a přitom nejméně známých atrakcí země. Plavba hluboko do nitra jeskyně, brodění, zastávka v krápníkovém sálu. Odpoledne zpět do naší vesnice Khoun Kham. Prohlídka vesničky a okolní, zatím turisticky nezkažené přírody. Večer možná procházka či focení v přilehlé džungli.
 • 8. den: Celodenní přesun na jih Laosu do města Pakse. Procházka po městě či posezení v místní restauraci při ochutnávce místního piva Lao Lao.
 • 9. den: Snídaně v Pakse s místní vyhlášenou kávou z náhorní plošiny Bolaven. Výlet tuk-tukem k vodopádům Tat Fane a Tat Yuang v nedotčené džungli. Odpolední návštěva jednoho z nejstarších chrámů Laosu Wat Phou. (1 hod, ↑ 50 m, ↓ 50 m)
 • 10. den: Plavba loďkou po Mekongu do proslulého labyrintu „Čtyř tisíc ostrovů“ Si Phan Don. Výlet na železniční most spojující ostrovy Don Det a Don Khong, procházka k majestátním vodopádům Somphamit na Mekongu (2 hod, ↑ 50 m, ↓ 50 m). Nocleh na rajském ostrově Don Det, 2 noci po sobě.
 • 11. den: Z ostrova Don Det celodenní plavba na kajaku. Po Mekongu krásnou krajinou „4000 ostrovů“ až k hranici s Kambodží. Vodopády a pozorování sladkovodních delfínů v řece. Zpět na ostrov Don Det.
 • 12. den: Přejezd přes hranice do Kambodži. Večerní příjezd do hlavního města Phnom Penh. Dle času večerní procházka po night marketu.
 • 13. den: Phnom Penh - návštěva Killing fields, kde za doby vlády Rudých Khmérů a Pol Pota vyhasly životy tisíců lidí. Prohlídka Muzea genocidy, jehož prostory byly za krutovlády Rudých Khmérů vězením S21, kde byli vězni režimu drženi a mučeni.
 • 14. den: Přejezd do Sihanoukville, města na pobřeží. Odpolední koupání v moři, užívání si pláže či návštěva restaurací a ochutnávka místních specialit.
 • 15. den: Přeplutí do kouzelného ráje tropického ostrova Koh Rong. Koupání v průzračném teplém moři, odpočinek na pláži či šnorchlování ze břehu. Fakultativně tour za špičkovým šnorchlováním či potápěním, možno i na vedlejší snový ostrov.
 • 16. den: Celodenní dobrodružný trek divokou džunglí a po plážích k vodopádům v západní části ostrova Koh Rong (5-6 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Poté odpočinek u moře. Večerní popíjení v jednom z bambusových barů přímo u pláže. Noční koupání ve svítícím planktonu, pro mnohé jeden z největších zážitků z celé Kambodže.
 • 17. den: Návrat na pevninu a do Phnom Penh. Při dostatku času pak návštěva russian marketu a central marketu.
 • 18. den: Z Phnom Penh úchvatná plavba lodí přes jezero Tonle Sap, cestou obydlí na kůlech a fotogenické plovoucí vesnice. Večer v turistickém Siem Reap. Prohlídka centra města a krásný night market.
 • 19. den: Perla Angkor Wat - prohlídka přeslavných zachovalých ruin největšího města světa předindustriální doby. Od brzkého rána až do soumraku s šancí na barevný východ i západ slunce nad khmerským chrámovým komplexem - nejslavnější Angkor Wat, džunglí zarostlý Tha Prohm, Angkor Thom, Bayon, ...
 • 20. den: Přelet ze Siem Reap do Bangkoku, hlavního města Thajska. Odpolední a večerní návštěva města - plavba po řece Chao Phraya, nádherné waty, nejživější proslulá ulice Khao San Road.
 • 21. den: Odlet z Bangkoku, návrat do ČR.

Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování: Budeme využívat služby místních hostelů a levnějších cestovatelských hotýlků, jednoduché chatky a bungalovy se budou nabízet na vesnicích a v přírodě. Téměř na všech místech spíme vždy 2 noci po sobě. Jedná se o čisté cestovatelské ubytování se společnými pokoji hostelového typu. Je třeba si uvědomit polohu a rozvinutost oblasti, kde se budeme pohybovat, tudíž ubytovací standard bude o něco málo nižší, než na jaký jsme z Evropy zvyklí.

Stravování: Po celou dobu akce se budeme stravovat v místních restauracích, jídelnách či v pouličních stáncích. Budeme moci ochutnat všechny chutě JV Asie - nejčastěji kombinace smažených nudlí a rýže s masem a čerstvou zeleninou. V blízkosti řek budou v nabídce čerstvé ryby a u moře také čerstvé mořské plody. K mání budou všude nejroztodivnější druhy tropického ovoce. Často bude k dispozici také klasická evropská strava. K pití je na výběr z celé řady nealkoholických a alkoholických nápojů, často čerstvé kokosy či džusy a šejky z místních druhů ovoce. Ceny jídel jsou velmi příznivé a nižší než u nás. Určitě se všichni budeme stravovat v místních restauracích, nemá cenu s sebou brát jakékoliv jídlo z ČR a už vůbec ne si vařit.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Pozemní doprava ctí expediční styl cestování, využijeme všechny druhy místní veřejné dopravy - autobusy, minibusy, dodávky, taxíky, lodě i vyhlášené tuk-tuky. Mnohdy bude doprava nasmlouvána jen pro naši skupinu. Přejezdy místní dopravou jsou dobrodružné, ne vždy nejrychlejší a nejkomfortnější, což je způsobeno místní nedokonalou dopravní sítí a zastaralým vozovým parkem. Několik přejezdů místní dopravou je celodenních, nikdy však nenásledují dva dlouhé přejezdy po sobě.

Cestovní doklady a víza: K této cestě potřebujeme cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po plánovaném návratu. Do Laosu a Kambodže jsou potřeba víza. Vízum do Laosu stojí cca 30 USD, do Kambodži cca 35 USD. Laoská víza obdržíme při příletu na letišti v Loung Prabang, kambodžská víza na pozemní hranici při vstupu do země. Do Thajska čeští občané víza nepotřebují.

Očkování: Do Laosu, Kambodže a Thajska není povinné žádné očkování. Velmi se doporučuje mít očkování proti žloutence typu A a břišnímu tyfu. Také si zkontrolujte platnost vašeho očkování proti tetanu. Zvážit lze také očkování proti hepatitidě B a japonské encefalitidě. V oblasti se vyskytuje malárie, jsou nutná antimalarika. Podrobné informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Průvodce: Pavel Prašivka - cestovatel, fotograf a zkušený průvodce, zcestovalý po pěti kontinentech. Jezdí a provádí světem i Evropou, vede horské i poznávací akce a je pro každé dobrodružství. V oblasti JV Asie, kam se rád vrací, strávil již více než půl roku života a zná celou oblast detailně. V případě dotazů ohledně této akce ho neváhejte kontaktovat na emailu pavelprasivka(zavináč)gmail.com.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.)

Do poznámky v přihlášce prosím uveďte i vaše pasové údaje: číslo cestovního pasu, datum expirace a státní příslušnost.

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Cena zájezdu Laos a Kambodža

Cena 53000 Kč = 32000 Kč za zájezd + cca 21000 Kč za letenky vč. tax (cena za letenku je pouze přibližná, může být o něco vyšší i nižší - kvůli rezervaci letenky a nižší ceně je nutno se přihlásit s co největším časovým předstihem)
1. záloha = 10000 Kč (hradí se po přihlášení)
2. záloha = 21000 Kč (hradí se po dosažení min. počtu účastníků)

Cena 32000 Kč zahrnuje: kompletní místní pozemní i vodní dopravu (v rámci programu), 19x ubytování (v hostelech, guesthousech, chatkách), českého průvodce, vstupné na přírodní atrakce dle programu (jeskyně, vodopády atd.), elektronické informační materiály, pojištění CK proti úpadku

Cena 32000 Kč nezahrnuje: nutné výdaje: zpáteční letenka z Evropy do Bangkoku + lety Bangkok - Louang Prabang a Siam Reap - Bangkok (celkem cca 21000 Kč včetně tax), víza (Laos cca 30 USD, Kambodža cca 35 USD); volitelné výdaje: jízdu na slonech (cca 30 USD), tubing (cca 8 USD), půjčení vybavení na šnorchlování (od 3 USD), výlet za šnorchlováním (od 10 USD s obědem) či potápění, vstupné do památek a muzeí (Louang Prabang do 2,5 USD, Wat Phou cca 6 USD, Killing Fields cca 6 USD, S21 cca 2 USD, Angkor Wat cca 20 USD, chrámy v Bangkoku do 5 USD); kurz: 1 USD = 24,43 Kč (listopad 2016)

 

Termíny zájezdů

Náročnost: 1-2

 
 • Termín
 • Délka
 • Cena
 • Obj.číslo
 •  
 • Rezervace
 • Přihláška
 

Další podobné zájezdy:

Národní parky Nového Zélandu

Národní parky Nového Zélandu

NP Tongariro, Abel Tasman, Aspiring, Fiordland a další


85000 Kč
Detail zájezdu

 • 11.11.-05.12.
 • 03.03.-27.03.
Tropické Borneo

Tropické Borneo

Exotika ostrovní Malajsie, Singapur a Brunei


60000 Kč
Detail zájezdu

 • 08.03.-25.03.
 

Laos a Kambodža

Kambodža - Angkor Wat Kambodža - Chrámy Angkoru Kambodža - Romantika na pláži při západu slunce Kambodža - Místní dopravní prostředek Tuk Tuk
 
 

©2018 CK Alpina - zájezdy a dovolená | e-mail ck@alpina.cz | telefon +420 548 522 652 | mobil +420 777 257 462 (+420 777ALPINA) | webdesign | odkazy