Ledovcový kurz

Škola pohybu po ledovci a v zimních horách (Rakousko)

Kterékoliv hory dostávají v zimním období zcela jiný rozměr. To stejné platí pro hory s ledovci nebo celoročním sněhem. Člověk, který není připravený čelit rozmarům a nástrahám, jenž je nutné předpokládat, může za svoji nevědomost zaplatit cenu nejvyšší. Více než jinde zde platí pravidlo „těžko na cvičišti, lehko na bojišti“. Pro všechny, kteří se chtějí dozvědět vše potřebné k bezpečnému pohybu v zimních horách nebo po ledovci, je vhodný právě ledovcový kurz v nejvyšších rakouských horách Hohe Tauern na ledovci Pasterze v bezprostřední blízkosti nejvyšší hory Vysokých Taur, Grossglockner (3798 m).

Během tohoto kurzu se pod dohledem zkušených instruktorů dozvíte vše potřebné k bezpečnému a jistému pohybu v zimních horách a po ledovci. Kurz je určen pro maximálně 7 účastníků na jednoho instruktora.

Místo konání: Oberwalderhütte (Grossglockner)

Tento zájezd pro sezónu 2024 nevypisujeme.

Postupně si vyzkoušíme:

 • jak připravit a plánovat zimní a ledovcovou túru, jak se orientovat v zimních horách,
 • naučíme se navazovat na lano a další základní horolezecké techniky,
 • prakticky si vyzkoušíme chůzi v mačkách a používání cepínu - nácvik brždění při pádu,
 • jištění na strmém firnovém svahu a pohyb po ledovci,
 • metodiku záchrany v případě pádu do ledovcové trhliny i s praktickým nácvikem,
 • zásady pro přivolání vrtulníku a základy první pomoci,
 • na závěr se pokusíme o výstup na některý z třítisícových vrcholů v oblasti.

Kurz je určen nejen úplným začátečníkům, ale i lidem, kteří si chtějí své znalosti prohloubit. Je výborným startem, pokud se toužíte pustit do náročnější zimní akce či túry v ledovcovém terénu a zároveň pochybujete, zda máte dostatek znalostí a zkušeností. Zájezdu se mohou zúčastnit také zdatné děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce. Na tento kurz vám z naší půjčovny půjčíme veškeré potřebné vybavení na ledovec (sedací úvazek, turistické mačky, turistický cepín a horolezecká přilba, 4 karabiny HMS, plochá smyčka a REP šňůry o průměru 6 mm/2 ks - 1,5 m, 1 ks - 3 m, 1 ks - 5 m). Pokud však máte vlastní vybavení (včetně jistících a slaňovacích pomůcek), neváhejte si je vzít s sebou. Cestou na chatu překonáme lehkou ferratu náročnosti B, kde kromě vybavení na ledovec využijete rovněž ferratovou brzdu.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd v 8:30 hod z Brna do Rakouska. V odpoledních hodinách příjezd na Franz-Josefs-Haus (2306 m), zde v 16 hod sraz s účastníky s vlastní dopravou. Výstup turistickým chodníkem na chatu Oberwalderhütte (2972 m). Ubytování a začátek kurzu. (3 hod, ↑ 700 m)
 • 2.-3. den: Během dne kurz venku na ledovci, večer teoretická část na chatě, pokus o výstup na některý z třítisícových vrcholů v oblasti - podle aktuálních podmínek Mittlerer Burgstall (2933 m) nebo Mittlerer Bärenkopf (3358 m).
 • 4. den: Dopoledne dokončení programu kurzu, sestup na parkoviště u Franz-Josefs-Haus (2 hod, ↓ 700 m). Kolem 14 hod odjezd z oblasti a přejezd Rakouska, návrat do Brna ve večerních hodinách.

Ubytování

3x na chatě Oberwalderhütte. Spí se ve společné noclehárně alpského typu na dvoupatrových postelích. Nutná je vložka do spacáku, případně lehký spacák, vlastní polštář nebo povlečení na něj již nejsou nutné. Na chatě je k dispozici teplá sprcha za poplatek 3€/2min. Na chatu vystoupíme pěšky a vše potřebné si na chatu vyneseme (přesun cca 3 hod).

Stravování

Stravovat se budeme na chatě, protože nabízí ubytování pouze současně s polopenzí. Snídaně je formou bufetu, večeře se skládá ze tří chodů a salátového baru, na výběr je i bezmasá varianta. Svačiny na den je nutné vzít s sebou z ČR. Na místě kromě standardní nabídky jídla a pití na chatě nelze další potraviny dokupovat.

Ledovcový kurz

Ledovcový kurz

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Výstup na Dachstein

Výstup po ledovci na vrchol Hoher Dachstein (Rakousko)

Základní ferratový kurz v Čechách

Zajištěné cesty v oblasti Labských pískovců a Českého středohoří

Výstup na Hochalmspitze a Säuleck

Výstup na vrchol Hochalmspitze a Säuleck (Rakousko)