Ledovcový kurz

Škola pohybu po ledovci a v zimních horách (Rakousko)

Kterékoliv hory dostávají v zimním období zcela jiný rozměr. To stejné platí pro hory s ledovci nebo celoročním sněhem. Člověk, který není připravený čelit rozmarům a nástrahám, jenž je nutné předpokládat, může za svoji nevědomost zaplatit cenu nejvyšší. Více než jinde zde platí pravidlo „těžko na cvičišti, lehko na bojišti“. Pro všechny, kteří se chtějí dozvědět vše potřebné k bezpečnému pohybu v zimních horách nebo po ledovci, je vhodný právě ledovcový kurz v nejvyšších rakouských horách Hohe Tauern na ledovci Pasterze v bezprostřední blízkosti nejvyšší hory Vysokých Taur, Grossglockner (3798 m).

Během tohoto kurzu se pod dohledem zkušených instruktorů dozvíte vše potřebné k bezpečnému a jistému pohybu v zimních horách a po ledovci. Kurz je určen pro maximálně 7 účastníků na jednoho instruktora.

S realizací zájezdů do Rakouska dle vyhlášených Covid-podmínek počítáme! Rakousko se od 19.5. otevřelo turistům, fungují ubytování a opatření se postupně rozvolňují.
Aktuální povinnosti - vstup do Rakouska: splnění jedné ze čtyř podmínek: negativní antigenní (48 hod) nebo PCR test (72 hod), očkování (1. dávka + 22 dní), prodělání Covidu (6 měsíců), potvrzení o protilátkách (3 měsíce), výjimku mají děti do 10 let (podrobnosti mzv.cz). Návrat do ČR vyplnění elektronického příjezdového formuláře a splnění jedné ze tří podmínek: antigenní nebo PCR test v ČR do 5ti dnů po návratu, dokončené očkování, prodělání Covidu.

Místo konání: Oberwalderhütte (Grossglockner)

Postupně si vyzkoušíme:

 • jak připravit a plánovat zimní a ledovcovou túru, jak se orientovat v zimních horách,
 • naučíme se navazovat na lano a další základní horolezecké techniky,
 • prakticky si vyzkoušíme chůzi v mačkách a používání cepínu - nácvik brždění při pádu,
 • jištění na strmém firnovém svahu a pohyb po ledovci,
 • metodiku záchrany v případě pádu do ledovcové trhliny i s praktickým nácvikem,
 • zásady pro přivolání vrtulníku a základy první pomoci,
 • na závěr se pokusíme o výstup na některý z třítisícových vrcholů v oblasti.

Kurz je určen nejen úplným začátečníkům, ale i lidem, kteří si chtějí své znalosti prohloubit. Je výborným startem, pokud se toužíte pustit do náročnější zimní akce či túry v ledovcovém terénu a zároveň pochybujete, zda máte dostatek znalostí a zkušeností. Zájezdu se mohou zúčastnit také zdatné děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce. Na tento kurz vám z naší půjčovny půjčíme veškeré potřebné vybavení na ledovec (sedací horolezecký úvazek, turistické mačky, cepín a horolezecká přilba, 4 karabiny HMS, plochá smyčka a REP šňůry 2 ks - 1,5 m, 1 ks - 3 m). Pokud však máte vlastní vybavení (včetně jistících a slaňovacích pomůcek), neváhejte si je vzít s sebou.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd v 9 hod z Brna do Rakouska. V odpoledních hodinách příjezd na Franz-Josefs-Haus (2306 m). Výstup turistickým chodníkem na chatu Oberwalderhütte (2972 m). Ubytování a začátek kurzu. (3 hod, ↑ 700 m)
 • 2.-3. den: Během dne kurz venku na ledovci, večer teoretická část na chatě, pokus o výstup na některý z třítisícových vrcholů v oblasti - podle aktuálních podmínek Johannisberg (3453 m) nebo Hohe Riffl (3338 m).
 • 4. den: Dopoledne dokončení programu kurzu, sestup na parkoviště u Franz-Josefs-Haus (2 hod, ↓ 700 m). Kolem 14 hod odjezd z oblasti a přejezd Rakouska, návrat do Brna ve večerních hodinách.

Ubytování

3x na chatě Oberwalderhütte. Spí se ve společné noclehárně alpského typu na dvoupatrových postelích. Na chatě je k dispozici teplá sprcha za poplatek 3€/2min. Na chatu vystoupíme pěšky a vše potřebné si na chatu vyneseme (přesun cca 3 hod).

Stravování

Stravovat se budeme na chatě, protože nabízí ubytování pouze současně s polopenzí. Snídaně je formou švédského stolu, večeře se skládá ze tří chodů a salátového baru, na výběr je i bezmasá varianta. Svačina a čaj na túru jsou zahrnuty v ceně polopenze, další jídlo na den je nutné vzít s sebou z ČR. Na místě kromě standardní nabídky jídla a pití na chatě nelze další potraviny dokupovat.

Ledovcový kurz

Ledovcový kurz

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Ferratový kurz - Raxalpe

Škola via ferrata - kurz pohybu po zajištěných cestách (Rakousko)

Výstup na Dachstein

Výstup po ledovci na vrchol Hoher Dachstein (Rakousko)

Kavkaz - Elbrus

Vysokohorská turistika s výstupem na Elbrus (Rusko)