Informace k zájezdu
Nejkrásnější hory jižního Rakouska

Úvodní stránka zájezdu Nejkrásnější hory jižního Rakouska ( Rakousko, Alpy, Turistika horská, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Pohyb po středně náročných stezkách v horském terénu potěší zejména zkušenější horské turisty. Každý den nás čeká pravá horská túra v jednom z pohoří kolem města Lienz. Délka denních túr je asi 6-8 hodin, průměrné převýšení je kolem 1000 m. Při túrách rozhodně pomohou teleskopické hole. Vzhledem k husté síti horských značených cest v okolí je možné případně absolvovat vlastní individuální program. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus, kde si bude možné nechávat na túry nepotřebné věci.

Vzhledem k náročnosti terénu doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Kals am Grossglockner (1300 m)
http://www.wetter.at/wetter/oesterreich/tirol/kals-am-grossglockner
Leisach-Gries (712 m)
http://www.wetter.at/wetter/oesterreich/tirol/leisach-gries-leisach
Sexten-Sesto (1310 m)
http://www.bergfex.com/sommer/sexten/wetter/
Jedná se o oblast s typickým alpským charakterem počasí. Během dne mohou v tomto období teploty dosáhnout i přes 25 °C a během noci se mohu pohybovat i pod 10 °C. Na horách může být však v tomto období mnohem chladněji, setkat se můžeme i s přechody sněhových polí. Dále je nutno počítat s rychlými změnami počasí, které jsou pro tuto oblast typické zejména odpoledními bouřkami.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Potraviny jsou v Rakousku zhruba 1,5-2x dražší než u nás. Ceny ostatního spotřebního zboží jsou srovnatelné s cenami v ČR. Cena jídla v restauracích: pivo 3-4 €, menu 8-12 €, Wiener Schnitzel 7,50 €, polévka 2,50-3,50 €. Ceny lanovek a jiných nutných výdajů najdete v kapitole Cena nezahrnuje. Doporučujeme si vzít k předpokládané útratě finanční rezervu cca 10-30 € na den.
Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Kartou lze teoreticky platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách, na chatách a v kempech ve většině případů kartou platit nelze. Vybírání hotovosti z bankomatů během programu v horách není možné

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu
(doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz ).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Kompass 47 Lienzer Dolomiten Lesachtal 1 : 50 000
Kompass 48 Lienz Schobergruppe 1 : 50 000
Kompass 58 Sextenské Dolomity 1 : 50 000
(alternativně Tabacco 010 Dolomiti di Sesto 1 : 25 000)

Kvalitní offline GPS mapy pro mobilní aplikace Locus Maps a Orux si můžete stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe. Návod na snadnou instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve formátu .sqlitedb můžete stáhnout zde: Mapy jižní Rakousko

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož nikdy není potřeba nosit vaše věci dále od autobusu, je lepší sbalit si veškeré věci raději do větší cestovní tašky, popřípadě kufru (jsou skladnější do busu namísto velkých batohů s popruhy a bederními pásy). Nezapomeňte ovšem ani na menší batoh na túry! Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 15 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění.
Doporučené vybavení: Karty na slevy (ISIC, ITIC, IYTC), kvalitní, vyzkoušený batoh na túry o objemu do cca 35 l, do kterého se vám vejdou věci pro strávení jednoho dne na horách (výhodou je nepromokavý obal na batoh), teleskopické hole, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, sluneční brýle s UV filtrem, hygienické potřeby, ručník, mapa, ...
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), lehčí rukavice, případně návleky, oblečení na chatu a na noclehy na chatě, plavky. Boty: kvalitní boty do hor, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Na akci postačí i lehčí trekové boty. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv (do busu, na přezutí po túře).
Strava: Jídlo na cesty dodávající energii (tyčinky, čokolády, tvrdé salámy atd.). Základní potraviny je většinou možné dokoupit i na místě (pečivo, ovoce, zeleninu, …), počítejte ovšem s vyššími cenami. S sebou vezměte na túry láhev nebo hydrovak o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody. A slivovici :-)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), … V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.