Informace k zájezdu
Livigno - turistika v italském Tibetu

Úvodní stránka zájezdu Livigno - turistika v italském Tibetu ( Švýcarsko, Itálie, Alpy, Turistika horská, Otevřené země )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Budeme se pohybovat v horském terénu do výšky 3260 m po horských stezkách, čemuž je nutné přizpůsobit veškeré vybavení - zejména oblečení a obuv. Čekají nás jednodenní túry nalehko, jen s věcmi potřebnými na 1 den. Zájezd zvládne člověk, který má dobrou fyzickou i psychickou kondici, aby ušel denní túry s převýšením až 1200 metrů a časem chůze asi 6-8 hodin včetně přestávek na jídlo, odpočinku a focení. Nejnáročnější túrou bude výstup na třítisícový Piz Languard, kdy budeme muset vlastními silami vystoupat 1200 výškových metrů, při sestupu si však vypomůžeme lanovkou. Vzhledem k rozvinuté turistické infrastruktuře a husté síti turistických stezek je zde možná řada alternativních cílů a aktivit pro případný individuální program. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus, kde bude možné nechávat si nepotřebné věci.

Vzhledem k pohybu v nadmořské výšce nad 3000 m 3. a 4. den doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
https://www.livigno.eu/en/weather-forecast
Teploty se na sluncem ozářených svazích mohou pohybovat i mezi 25 - 30 °C. Je ale potřeba počítat s tím, že teplota může se vrůstající nadmořskou výškou výrazně klesnout. Ve vyšších nadmořských výškách mohou stále ležet zbytky sněhu. Dále je nutno počítat s rychlými změnami počasí, které jsou pro tuto oblast typické a zejména s odpoledními bouřkami. Noční teploty se i v létě mohou pohybovat kolem 0°C!

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Pro informaci uvádíme některé ceny v EUR (€): 1 kg chleba 1 €, 1 l vína 2-5 €, 1 kg ovoce 2-3 €, 10 dkg sýra 0,70 €, pizza 7-10 €, 1 l mléka 0,70-1 €, 10 dkg uzenin 0,70-1 €, pohlednice 0,25-0,40 €, pošt. známka 0,30 €. Ceny lanovek se pohybují okolo 10-23 €.
Výměna peněz: Pro výpravy do Itálie si vyměňte eura, množství záleží na vašich osobních preferencích. Doporučujeme si s sebou vzít navíc asi 30 € jako krizovou rezervu. Vzhledem k programu 3. dne ve Švýcarsku a možnosti využití lanovky si s sebou vezměte i švýcarské franky (cca 16 CHF/1 směr). Tuto lanovku bude možné zaplatit i v eurech.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz ). Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
• Kompass 96 - Bormio, Livigni, Valtellina 1 : 50 000
• Kompass 99 Oberengadin - Alta Engadina 1 : 50 000

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve formátu .sqlitedb můžete stáhnout zde: https://goo.gl/gEqWXL
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož nikdy není potřeba nosit vaše věci dále od autobusu, je lepší sbalit si veškeré věci raději do větší cestovní tašky (je skladnější do busu namísto velkých batohů s popruhy a bederními pásy). Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg (vč. stanu) a snažte se o maximální skladnost. Z důvodu předepsaných váhových limitů pro autobus a omezené plochy ke stanování v kempu zvolte adekvátní velikost stanu (pokud cestujete sami či s jedním spolucestujícím, vhodný je stan menší či střední velikosti).
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, měnu příslušné země (viz Měna a kapesné), české koruny na útratu v autobuse, kartičku zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, stan, spací pytel a podložku na spaní (karimatku) do kempu.
Doporučené vybavení: Karty na slevy (ISIC, ITIC, IYTC), kvalitní, vyzkoušený batoh na túry o objemu do cca 35 l, do kterého se vám vejdou věci pro strávení jednoho dne na horách (výhodou je nepromokavý obal na batoh), teleskopické hole, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, sluneční brýle s UV filtrem, hygienické potřeby, čelovka s náhradními baterkami, plavky, koupací čepice, ručník, mapa, …
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, …; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), lehčí rukavice, případně návleky, oblečení na spaní ve stanu, plavky. Boty: kvalitní boty do hor, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Na akci postačí i lehčí trekové boty. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv (do busu, do kempu, na přezutí po túře).
Strava: (pro zájezd s naší polopenzí): Misku + lžíci či příbor + hrníček na pití + utěrku, energeticky vydatné jídlo (tyčinky, čokolády, tvrdé salámy atd.). Základní potraviny je většinou možné dokoupit i na místě (pečivo, ovoce, zeleninu, …), počítejte ovšem s vyššími cenami. V kempu je pitná voda. S sebou vezměte na túry láhev nebo hydrovak o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem,... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.