Livigno - turistika v italském Tibetu

Horská turistika na pomezí Itálie a Švýcarska

Alpská skupina Livigno je překrásným koutem Alp na územích italské provincie Sondrio a švýcarského kantonu Graubünden. Centrem našeho programu bude slunné vysokohorské údolí Livigno ležící v nadmořské výšce 1800 m. Pokocháme se krásou zdejších jezer Lago di Livigno, Lago di Giacomo a Lago di Cancano a vystoupáme do sedel i na vrcholy s nádhernými výhledy - ze švýcarského Piz Languard (3261 m) můžeme obdivovat ledovce nejvýchodnější alpské čtyřtisícovky Piz Bernina (4049 m). Pozorovat budeme krásy alpských květin, spatřit bychom měli i kamzíky a kozorožce. Horské městečko Livigno je navíc bezcelní zónou, a tak jsou nákupy alkoholu a jiných pochutin příjemnou povinností.

Čekají nás jednodenní túry nalehko s převýšením okolo 1000 m s časem chůze nejčastěji okolo 7 hod celkového času i s přestávkami po klasických značených alpských horských stezkách. Nocovat budeme ve vlastních stanech v kempu v Livignu a dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně. V termínu č. 463 je ubytování v hotelu s místní polopenzí a tzv. Bike Pass Free. Dopravu autobusem a místo noclehu máme společné se zájezdem Livigno - MTB v italském Tibetu.

S realizací zájezdů do Itálie dle vyhlášených Covid-podmínek počítáme! Itálie se otevírá turistům, situace se tam zlepšuje a opatření se postupně rozvolňují.
Aktuální povinnosti - vstup do Itálie: vyplnění formuláře (dPLF) a certifikát o negativním antigenním nebo PCR testu (48 hod) nebo o dokončeném očkování (14 dní) nebo o prodělání Covidu (6 měsíců) (podrobnosti mzv.cz). Návrat do ČR vyplnění elektronického příjezdového formuláře a splnění jedné ze tří podmínek: antigenní nebo PCR test v ČR do 5ti dnů po návratu, dokončené očkování, prodělání Covidu.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 17 hod přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa a Rakouska.
  • 2. den: Opuštěná údolí: Od jezera Lago di Livigno (1805 m) výstup údolím Val Viera k bivaku Baita del Cantone (2121 m) a kolem vrcholu Corno Cavalli (2991 m) sestup do údolí Valle del Saliente. (7 hod, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m)
  • 3. den: Rozkvetlými loukami na švýcarskou třítisícovku: Z osady Bernina Suot (2046 m) výstup údolím Val da Fain na vznešenou pyramidu Piz Languard (3262 m) s jedinečnými výhledy, na ledovci opancířovaný masiv Piz Bernina (4049 m), Piz Palü (3905 m) či horské skupiny Ortler, Silvretta. Lanovkou do obce Pontresina (1805 m) (8 hod, ↑ 1200 m, ↓ 950 m). Pro pohodáře možnost traverzu jižního úbočí Piz Languard s parádními výhledy a sestup lanovkou (6 hod, ↑ 900 m, ↓ 600 m).
  • 4. den: Od Ponte del Rez (2023 m) pastvinami a údolím La Vallaccia na Colle delle Mine (2801 m). Pro zdatné možnost další třítisícovky do sbírky - Pizzo Filone (3133 m). Sestup pod ledovci do údolí Livigno (1892 m). (6 hod, ↑ 900 m, ↓ 1100 m, výstup na Pizzo Filone +2,5 hod, ↑ +400 m, ↓ +400 m)
  • 5. den: Vyhlídkový vrchol La Pare: Od jezera Lago di Livigno (1805 m) výstup údolím do sedla Passo dell’Eira (2211 m). Odtud křížovou cestou na La Pare (2390 m) s úžasnými výhledy na Livigno a Lago di Livigno. Návrat stejnou cestou do sedla a odtud sestup úbočím propleteným MTB traily rovnou do města (5 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m). Večerní odjezd, noční přejezd Rakouska a Německa.
  • 6. den: Návrat přes Plzeň, Prahu a Jihlavu do Brna v dopoledních hodinách.

Ubytování a nocování

V termínech č. 463 3x v hotelu Paradiso v převážně 2-3lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. V ceně ubytování je zahrnut i vstup do wellness a fitness, k dispozici je wifi. V termínech č. 4633 3x v kempu v Livignu. Je třeba mít vlastní stan, spacák a karimatku. V kempu je k dispozici prádelna (pračka a sušička). Teplá voda v prádelně a sprchách je zpoplatněna zvlášť (žeton na 4 minuty stojí 1 €). Kemp je asi 4 km od centra, kam je možné dojet místní dopravou zdarma. Nejbližší pizzerie a dobře zásobený obchod s potravinami jsou vzdáleny cca 1 km od kempu.

Stravování

V termínech č. 463 dostaneme v hotelu místní polopenzi, která začíná 2. den večeří a končí 5. den snídaní. Snídaně je podávána formou bufetu. Na výběr bývají smažená nebo vařená vejce, šunka a sýr, různé druhy pečiva, cereálie, jogurt, džus, káva nebo čaj. K večeři dostaneme na výběr ze tří druhů předkrmů i hlavních jídel, dezert a k dispozici bude i zeleninový a salátový bar. V termínech č. 4633 vám připravíme polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 5. den snídaní. Nákup potravin je možný v některém z mnoha místních obchůdků. Livigno je bezcelní zóna, což se projevuje hlavně na cenách alkoholu, cigaret, benzínu a luxusního zboží. Zakoupit občerstvení během dne je možné, ceny na horských chatách jsou však oproti Livignu výrazně vyšší. V Livignu v obchodech počítejte s cenami podobnými jako u nás, v restauracích asi 1,5x vyššími a na horských chatách s cenami až trojnásobnými.

Livigno - turistika v italském Tibetu

Livigno - turistika v italském Tibetu

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Dolomity - turistika v okolí Marmolady

Nejvyšší hora Dolomit, Rosengarten, Sella (Itálie)

Lago di Garda

Horská turistika v okolí největšího italského jezera (Dolomity)

Silvretta a Verwallské Alpy

Pohodové túry na hranicích Rakouska a Švýcarska

Švýcarské Alpy - Davos

Plessurské Alpy a Silvretta (Švýcarsko)