Livigno - turistika v italském Tibetu

Horská turistika na pomezí Itálie a Švýcarska

Alpská skupina Livigno je překrásným koutem Alp na územích italské provincie Sondrio a švýcarského kantonu Graubünden. Centrem našeho programu bude slunné vysokohorské údolí Livigno ležící v nadmořské výšce 1800 m. Pokocháme se krásou zdejších jezer Lago di Livigno, Lago di Giacomo a Lago di Cancano a vystoupáme do sedel i na vrcholy s nádhernými výhledy - ze švýcarského Piz Languard (3261 m) můžeme obdivovat ledovce nejvýchodnější alpské čtyřtisícovky Piz Bernina (4049 m). Pozorovat budeme krásy alpských květin, spatřit bychom měli i kamzíky a kozorožce. Horské městečko Livigno je navíc bezcelní zónou, a tak jsou nákupy alkoholu a jiných pochutin příjemnou povinností.

Čekají nás jednodenní túry nalehko s převýšením okolo 1000 m s časem chůze nejčastěji okolo 7 hod celkového času i s přestávkami, trasy vedou po klasických značených alpských horských stezkách (náročnost podrobněji). Ubytováni budeme v hotelu Teola, kde dostaneme místní bohatou snídani. Dopravu autobusem a místo noclehu máme společné s dalšími zájezdy do Livigna.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 17 hod přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa a Rakouska.
  • 2. den: Vyhlídkový vrchol La Pare: Od jezera Lago di Livigno (1805 m) výstup údolím do sedla Passo dell’Eira (2211 m). Odtud křížovou cestou na La Pare (2390 m) s úžasnými výhledy na Livigno a Lago di Livigno. Návrat stejnou cestou do sedla a odtud sestup úbočím propleteným MTB traily rovnou do města (5 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m).
  • 3. den: Opuštěná údolí: Od jezera Lago di Livigno (1805 m) výstup údolím Val Viera k bivaku Baita del Cantone (2121 m) a kolem vrcholu Corno Cavalli (2991 m) sestup do údolí Valle del Saliente. (7 hod, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m)
  • 4. den: Od Ponte del Rez (2023 m) pastvinami a údolím La Vallaccia na Colle delle Mine (2801 m). Pro zdatné možnost další třítisícovky do sbírky - Pizzo Filone (3133 m). Sestup do údolí Livigno (1892 m). (6 hod, ↑ 900 m, ↓ 1100 m, výstup na Pizzo Filone +2,5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m)
  • 5. den: Rozkvetlými loukami na švýcarskou třítisícovku: Z osady Bernina Suot (2046 m) výstup údolím Val da Fain na vznešenou pyramidu Piz Languard (3262 m) s jedinečnými výhledy, na ledovci opancířovaný masiv Piz Bernina (4049 m), Piz Palü (3905 m) či horské skupiny Ortler, Silvretta. Lanovkou do obce Pontresina (1805 m) (8 hod, ↑ 1200 m, ↓ 950 m). Pro pohodáře možnost traverzu jižního úbočí Piz Languard s parádními výhledy a sestup lanovkou (6 hod, ↑ 900 m, ↓ 600 m). Vlakem nebo autobusem do St. Moritz. Setkání s naším autobusem a večerní odjezd, noční přejezd Rakouska a Německa.
  • 6. den: Návrat přes Plzeň, Prahu a Jihlavu do Brna v dopoledních hodinách.

Ubytování

3x v hotelu Teola v 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. 4lůžkové apartmánové pokoje mají dvě samostatné ložnice, každá z nich má vlastní sociální zařízení. Ubytování ve 2lůžkovém pokoji se samostatnou koupelnou a WC garantujeme za příplatek 500 Kč/os., zájem o něj uveďte v přihlášce. K dispozici je wifi a uzamykatelná místnost na kola. Hotel je vzdálený necelý 1 km od centra Livigna, kde najdeme obchody s potravinami a restaurace. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Dostaneme místní snídani, která začíná 3. den a končí 5. den. Snídaně jsou podávány formou bufetu. Na výběr bývají např. míchaná nebo vařená vajíčka, místní uzeniny a sýry, toasty, čerstvé pečivo, croissanty, sladké pečivo, jogurty, cereálie a čerstvé ovoce. Z nápojů je na výběr např. káva, cappuccino, čaj, mléko nebo čerstvé džusy. Na večeři si zajdeme do některé z nedalekých pizzerií nebo restaurací. Večeře v restauraci stojí obvykle 9-14 €. Nákup potravin je možný v některém z mnoha místních obchůdků. Livigno je bezcelní zóna, což se projevuje hlavně na cenách alkoholu, cigaret, benzínu a luxusního zboží. Zakoupit občerstvení během dne je možné, ceny na horských chatách jsou však oproti Livignu výrazně vyšší. V Livignu v obchodech počítejte s cenami podobnými jako u nás, v restauracích asi 1,5x vyššími a na horských chatách s cenami až trojnásobnými.

Livigno - turistika v italském Tibetu

Livigno - turistika v italském Tibetu

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Dolomity - turistika v okolí Marmolady

Horské skupiny Marmolada, Sella a Rosengarten (Itálie)

Slovinskem z hor až k Jadranu

Z úchvatných Julských Alp k moři

Lombardie - turistika u Lago di Como

Panoramatická turistika kolem horského jezera (Itálie)

Nejkrásnější hory jižního Rakouska

Vysoké Taury, Sextenské a Lienzské Dolomity

Silvretta a Verwallské Alpy

Vyhlídkové túry na hranicích Rakouska a Švýcarska

Zillertálské Alpy

Jednodenní túry v okolí Mayrhofen (Rakousko)