Informace k zájezdu
Turistika v severním Maďarsku

Úvodní stránka zájezdu Turistika v severním Maďarsku ( Maďarsko, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2

Čekají nás jednodenní túry s délkou 10-15 km a s převýšením okolo 500 m ve středně náročném kopcovitém terénu převážně po šotolinových, terénních i asfaltem zpevněných cestách, na kterých strávíme denně okolo 5 hodin. Na jednotlivé trasy budeme vyrážet nalehko s vybavením pouze na jeden den, ostatní věci bude možné zanechat v místě ubytování nebo v autobusu.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na www.idojaras.hu
Počasí je podobné našemu. Mějte však na paměti, že se budeme pohybovat v horských oblastech, kde je počasí proměnlivé a může být i chladněji. Počítejte nejen se slunečným počasím, ale také s deštěm či větrnými dny.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Vzhledem k zahrnuté polopenzi mohou být vaše výdaje na místě minimální. Do některé z místních restaurací je možné zajít na jídlo či pití.
Výměna peněz: Před odjezdem doporučujeme výměnu peněz ještě v ČR. Na místě jsou české koruny obtížně směnitelné. Provádět platby všemi obvyklými platebními kartami je většinou všude možné. Množství hotovosti záleží na každém z vás a na tom, jaké výdaje předpokládáte. Na útratu lze doporučit částku odpovídající přibližně 50 € a stejně velkou finanční rezervu, tedy celkem 100 €.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ ).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Cartographia a Térképszakértö: WK 1 Gömör-Tornai-Karszt-Cserehát a WK 29 Bükk

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 15 kg a snažte se o maximální skladnost. Doporučujeme sbalit si věci potřebné na 3. až 5. den a na ubytování do cestovní tašky a věci potřebné na túru druhého dne (oblečení, svačina) do menšího batohu, se kterým absolvujte jednotlivé túry.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, malý batoh cca 10-20 l na túry (nejlepší je batoh s hydrovakem - Camelbak, ale určitě není podmínkou).
Doporučené vybavení: Krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, sluneční brýle s UV filtrem , čelovka, hygienické potřeby v minimalistické verzi, plavky, osuška, ručník, mapa, telefon vč. nabíječky.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, outdoorové kalhoty...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, ideálně volte membránové oblečení a pláštěnku na batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), lehčí rukavice, případně návleky, oblečení do penzionu a na nocleh. Boty: kvalitní rozchozené boty do hor, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i plážovou obuv a 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv (do busu, penzionu a na přezutí po túře).
Strava: Polopenzi máte v ceně zájezdu. Vezměte si jídlo na snídani na 2. den po příjezdu do Maďarska. Polopenze začíná až večeří. Na túry je dobré mít vlastní jídlo: chleba a něco na něj - ideální je kus suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny. Některé dny je možné využít i pohostinnosti místních restaurací. V penzionu je pitná voda. S sebou vezměte na túry láhev nebo hydrovak o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích, vitamíny do vody a slivovici :-)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolest, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum, … V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.