Informace k zájezdu
Madeira - horská turistika

Úvodní stránka zájezdu Madeira - horská turistika ( Portugalsko, Turistika horská, Daleké cesty )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2


Všechny trasy půjdeme nalehko jen s malým batůžkem s nezbytnostmi na půldenní až celodenní výlet. Denně překonáme převýšení průměrně okolo 500 m. Pohybovat se budeme levádami, chodníčky s občasnými krátkými, ale místy nízkými tunely. Kromě levád naše kroky povedou po stezkách a pěšinách, ale i lehčím horským terénem. Při výstupu na Pico Ruivo nás čekají i zábradlí a lana. Většina levád i horských cest je vedena úbočím strmých hor, často jsou tedy úseky dost exponované, cesty jsou však dosti široké a v nebezpečných místech jištěny zábradlím. Kterýkoliv výlet je možno vynechat a strávit den např. odpočinkem na pláži.

LETENKY

Termín zájezdu může být po dohodě s účastníky mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nejvýhodnější nabídku letenek. Obecně platí - čím dříve se přihlásíte, tím levnější letenky pro vás budou. Uvedená cena je orientační. Zpravidla odlétáme z Prahy. V případě vašeho zájmu letět z Vídně či z jiného letiště nám to prosím sdělte, ne vždy je však jiné odletové místo možné.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

POJIŠTĚNÍ LÉČEBNÝCH VÝLOH

V ceně zájezdu není zahrnuto cestovní pojištění, proto doporučujeme si ho sjednat.
Na tento zájezd nabízíme 3 varianty pojištění:
1) cestovní pojištění UNIVERSAL sportovec na území Evropa (s max. krytím do 3 mil. Kč) od Generali: na 8 dní za 320 Kč, na 11 dní za 440 Kč.
2) cestovní pojištění UNIVERSAL sportovec na území Evropa s vyšším pojistným limitem (s max. krytím do 100 mil. Kč) od Generali: na 8 dní za 440 Kč, na 11 dní za 605 Kč.
3) členství v rakouském alpském svazu Alpenverein s celoročním pojištěním za 1690 Kč.

POJIŠTĚNÍ STORNA

Účastníkům zájezdu nabízíme možnost zprostředkování pojištění storna zájezdu pro případ vážné nemoci či úrazu u pojišťovny Generali, které pokrývá cenu zájezdu včetně letenky. Pojištění storna je možné sjednat pouze s pojištěním léčebných výloh. Informace k limitům pojistného plnění a ceny najdete zde - pojištění storna zájezdů.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.yr.no/place/Portugal/Madeira/Funchal/ (Funchal)
http://www.mountain-forecast.com/peaks/Pico-Ruivo/forecasts/1862 (nejvyšší vrchol Pico Ruivo 1861 m)

Na Madeiře panuje po celý rok příjemné klima s průměrnými denními teplotami mezi 16 až 25 °C. Rozdíl mezi průměrnou denní a noční teplotou je asi 4 °C po celý rok. V horách je třeba počítat s teplotami cca o 10 °C nižšími a na větší pravděpodobnost deště. Teplota moře okolo ostrova neklesá pod 18 °C
V dubnu a květnu převažuje slunečno a průměrné denní teploty se pohybují kolem 20 °C.
V červnu se průměrné denní teploty pohybují kolem 22 °C.
V srpnu a září počítejte s denními teplotami kolem 25 °C.

Pro pobyt je nejpříjemnější podnebí na jižním pobřeží ostrova. Ve Funchalu v létě téměř neprší, na jaře jsou srážky vyšší, ale ne příliš časté. Na suchém východě ostrova, v horách a na náhorní plošině většinou fouká silný vítr. Na severním pobřeží často prší.

MĚNA A KAPESNÉ

Výměna peněz: Na Madeiře se platí eurem. Eura lze vyměnit v každé české směnárně, případně je možné vybrat na Madeiře hotovost z bankomatu.
Ceny: Ceny potravin jsou v průměru cca o 25 % vyšší než u nás, ale v supermarketech lze nakoupit levněji a často i za ceny podobné našim. Ceny v restauracích jsou vyšší cca o 50-80 %. Kromě stravy můžete platit výdaje za fakultativní vstupy a aktivity. Celkově se vaše výdaje za stravu mohou pohybovat mezi 150-250 €, za fakultativní vstupy a aktivity můžete očekávat částku cca 0-50 €. Dále můžete utratit libovolnou částku za suvenýry.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
- Madeira - turistická mapa (Kompass č. 234) 1 : 50 000

Knižní průvodci:
- Lonely Planet (Svojtka): Madeira do kapsy
- Rother: Madeira - turistický průvodce
- Berlitz: Madeira - průvodce do kapsy
- Freytag & Berndt: Madeira: podrobné a přehledné informace o historii, kultuře, přírodě a turistickém zázemí Madeiry.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož není potřeba vaše věci dále přenášet, je nejlepší sbalit si veškeré věci do cestovní tašky, na tento zájezd je vhodný i kufr na kolečkách, ale klidně si můžete vzít i klasický batoh/krosnu.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad (pas či občanský průkaz), vytištěná letenka, adekvátní množství EUR či platební kartu na výběry z bankomatů, kartičku pojištění léčebných výloh, české koruny jen na výdaje do Prahy a zpět, malý batoh (20-30 l, na jednodenní túry a výlety a na palubu do letadla), čelovka (do tunelů na levadách).
Doporučené vybavení: Sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor nejlépe 50), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, teleskopické hole (nejsou nezbytné, ale „kolenáři“ je při výstupech, a hlavně při sestupech ocení), zavírací nůž, hygienické potřeby, ručník (na pokoji je, ale na případné koupání v moři), plavky, mapy (viz kap. mapy a literatura), chytrý mobil s GPS a nabíječka, tělová ledvinka nebo kapsička na krk na peníze a doklady, pláštěnka či pončo.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do hor i na pláže, do teplého, slunečného, letního počasí i do horského, deštivějšího i větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, pokrývku hlavy (proti slunci), oblečení na noc.
Boty: Kvalitní trekové kotníkové boty, do středně náročného terénu, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Doporučujeme i boty typu sandály - páskáče (na pláž, na přezutí po túře, do města, ...).
Strava: V hotelu dostanete každý den kontinentální snídani v hotelové kavárně. Během většiny výletů bude možnost obědu v místních hospůdkách, v ostatních případech se vybavíme svačinou. K večeři lze využít velké množství restaurací po cestě i ve Funchalu nebo si uvařit na pokoji. Na místě lze bez problémů dokupovat potraviny. Dovoz jídla z ČR je na vašem uvážení.
Pití: Na Madeiře není mnoho pramenů s pitnou vodou, budeme si tedy na výlety nosit vodu vlastní (balenou vodu lze koupit v každém obchodě).
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Je nutné dodržet maximální váhu zavazadla, viz váhové limity zavazadel do letadla.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Petr Gregor - Madeira 2015.