Informace k zájezdu Madeira - horská turistika

Úvodní stránka zájezdu Madeira - horská turistika (Portugalsko, Daleké cesty, Turistika horská, Poznání)

NáročnostLetenkyPojištěníPojištění stornaPočasíMěnaMapyVybaveníFotogalerie

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2

Všechny trasy půjdeme nalehko jen s malým batůžkem s nezbytnostmi na půldenní až celodenní výlet. Denně překonáme převýšení v rozmezí 200-800 m. Pohybovat se budeme levádami, chodníčky s občasnými krátkými tunely. Kromě levád naše kroky povedou po stezkách a pěšinách, ale i lehčím horským terénem. Při výstupu na Pico Ruivo nás čekají i zábradlí a lana. Většina levád i horských cest je vedena úbočím strmých hor, často jsou tedy úseky dost exponované, cesty jsou však dosti široké a v nebezpečných místech jištěny zábradlím. Kterýkoliv výlet je možno vynechat a strávit den např. odpočinkem na pláži.

LETENKY

Termín zájezdu může být po dohodě s účastníky mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nejvýhodnější nabídku letenek. Obecně platí - čím dříve se přihlásíte, tím levnější letenky pro vás budou. Cena kolem 10000 Kč je spíše orientační. Zpravidla odlétáme z Prahy. V případě vašeho zájmu letět z Vídně či z jiného letiště nám to prosím sdělte, ne vždy je však jiné odletové místo možné.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

POJIŠTĚNÍ LÉČEBNÝCH VÝLOH

V ceně zájezdu není zahrnuto cestovní pojištění, proto doporučujeme si ho sjednat.
Na tento zájezd nabízíme 3 varianty pojištění:
1) cestovní pojištění UNIVERSAL sportovec na území svět (s max. krytím do 3 mil. Kč) od Generali: na 8 dní za 320 Kč.
2) cestovní pojištění UNIVERSAL sportovec na území svět s vyšším pojistným limitem (s max. krytím do 100 mil. Kč) od Generali: na 8 dní za 440 Kč.
Těm z vás, kteří si pojištění Generali u nás objednají, pošleme kartičku pojištění před odletem emailem.
3) členství v rakouském alpském svazu Alpenverein s celoročním pojištěním za 1690 Kč.

POJIŠTĚNÍ STORNA

Účastníkům zájezdu nabízíme možnost zprostředkování pojištění storna zájezdu pro případ vážné nemoci či úrazu u pojišťovny Generali až do pojistného limitu 70000 Kč, které pokrývá cenu zájezdu včetně letenky. Pojištění storna je možné sjednat pouze s pojištěním léčebných výloh. Informace k limitům pojistného plnění a ceny najdete zde - pojištění storna zájezdů.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.yr.no/place/Portugal/Madeira/Funchal/ (Funchal)
http://www.mountain-forecast.com/peaks/Pico-Ruivo/forecasts/1862 (nejvyšší vrchol Pico Ruivo 1861 m)
Na Madeiře se silně projevuje výšková stupňovitost, tedy změna teploty a charakteru klimatu s nadmořskou výškou. Madeira je situována v Atlantiku, JZ od Evropy, zhruba na úrovni Maroka. Teplota moře okolo ostrova neklesá pod 18 °C, což dovoluje do 200 m nad mořem pěstovat tropické plodiny. Od 200 do 400 m je klima subtropické a od 400 do 700 m nad mořem se pěstuje vinná réva, jablka, třešně a obilí. Ve vyšších polohách až do 1000 m nad mořem jsou vřesoviště, rostou zde eukalypty a azorské vavříny. Nad 1000 m nad mořem je pak horské pásmo.
Na Madeiře panuje po celý rok příjemné klima s průměrnými teplotami mezi 16 až 25 °C. Duben až září přináší teplé a suché léto, zatímco říjen až březen mírnou, vlhkou, deštivou zimu. V dubnu a květnu převažuje slunečno a průměrné teploty stoupají na 20 °C. V horách je třeba počítat s teplotami cca o 10 °C nižšími a na větší pravděpodobnost deště.
Pro pobyt je nejpříjemnější podnebí na jižním pobřeží ostrova. Ve Funchalu v létě téměř neprší, na jaře jsou srážky vyšší, ale ne příliš časté. Na suchém východě ostrova, v horách a na náhorní plošině většinou fouká silný vítr. Na severním pobřeží často prší.

MĚNA A KAPESNÉ

Výměna peněz: Na Madeiře se platí eurem. Eura lze vyměnit v každé české směnárně, případně je možné vybrat na Madeiře hotovost z bankomatu.
Ceny: Ceny potravin jsou v průměru cca o 25 % vyšší než u nás, ale v supermarketech lze nakoupit levněji a často i za ceny podobné našim. Ceny v restauracích jsou vyšší cca o 50-80 %. Kromě stravy můžete platit výdaje za fakultativní vstupy a aktivity. Celkově se vaše výdaje za stravu mohou pohybovat mezi 150-250 € (až do 300 €), za fakultativní vstupy a aktivity můžete očekávat částku cca 0-50 €. Dále můžete utratit libovolnou částku za suvenýry.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Madeira - turistická mapa (Kompass č. 234) 1 : 50 000

Knižní průvodci:
Lonely Planet (Svojtka): Madeira do kapsy
Rother: Madeira - turistický průvodce
Berlitz: Madeira - průvodce do kapsy
Freytag & Berndt: Madeira: podrobné a přehledné informace o historii, kultuře, přírodě a turistickém zázemí Madeiry.

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož nikdy není potřeba vaše věci dále přenášet, je nejlepší sbalit si veškeré věci do cestovní tašky, na tento zájezd je vhodný i kufr na kolečkách, ale klidně si můžete vzít i klasický batoh.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, vytištěná letenka, adekvátní množství EUR či platební kartu na výběry z bankomatů, kartičku pojištění léčebných výloh, české koruny jen na výdaje do Prahy a zpět, malý batoh (20-30 l, na jednodenní túry a výlety a na palubu do letadla).
Doporučené vybavení: Sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor nejlépe 50), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, teleskopické hole (nejsou nezbytné, ale „kolenáři“ je při výstupech a hlavně při sestupech ocení), lžíce, zavírací nůž, hygienické potřeby, ručník, plavky, mapy (viz kap. Mapy a literatura), GPS, mobil, tělovou ledvinku nebo kapsičku na krk na peníze a doklady.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do hor i na pláže, do teplého, slunečného, letního počasí i do horského, deštivějšího i větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, pokrývku hlavy (proti slunci), oblečení na noc. Boty: Kvalitní trekové boty do hor, do středně náročného terénu, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Na Madeiru postačí i nižší lehčí trekové boty. Je nutné si vzít i sandály - páskáče (na pláž, na přezutí po túře, do města, ...).
Strava: V hotelu dostanete každý den snídani v hotelové kavárně. Během většiny výletů bude možnost obědu v místních hospůdkách, v ostatních případech se vybavíme svačinou. K večeři lze využít velké množství restaurací ve Funchalu. Na místě lze bez problémů dokupovat potraviny. Dovoz jídla z ČR je na vašem uvážení. Na Madeiře není mnoho pramenů s pitnou vodou, budeme si tedy na výlety nosit vodu vlastní (balenou vodu lze koupit v každém obchodě).
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
• Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla, viz váhové limity zavazadel do letadla
Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Petr Gregor - Madeira 2015.

 

Madeira - horská turistika

Madeira - horská turistika

 

©2018 CK Alpina - zájezdy a dovolená | e-mail ck@alpina.cz | telefon +420 548 522 652 | mobil +420 777 257 462 | Ochrana osobních údajů | odkazy