Informace k zájezdu
Madeira - horská turistika

Úvodní stránka zájezdu Madeira - horská turistika ( Portugalsko, Evropa letecky, Turistika horská, Letecké zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2

Všechny trasy půjdeme nalehko jen s malým batůžkem s nezbytnostmi na půldenní až celodenní výlet. Denně překonáme převýšení průměrně okolo 500 m. Pohybovat se budeme levádami, chodníčky s občasnými krátkými, ale místy nízkými tunely. Kromě levád naše kroky povedou po stezkách a pěšinách, ale i lehčím horským terénem. Při výstupu na Pico Ruivo nás čekají i zábradlí a lana. Většina levád i horských cest je vedena úbočím strmých hor, často jsou tedy úseky dost exponované, cesty jsou však dosti široké a v nebezpečných místech jištěny zábradlím. Kterýkoliv výlet je možno vynechat a strávit den individuálně, např. odpočinkem na pláži.

LETENKY

Termín zájezdu může být po dohodě s účastníky mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nejvýhodnější nabídku letenek. Obecně platí - čím dříve se přihlásíte, tím levnější letenky pro vás budou. Uvedená cena je orientační. Odlétáme z Prahy. V případě vašeho zájmu letět z jiného letiště nám to prosím sdělte, ne vždy je však jiné odletové místo možné.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.yr.no/place/Portugal/Madeira/Funchal/ (Funchal)
http://www.mountain-forecast.com/peaks/Pico-Ruivo/forecasts/1862 (nejvyšší vrchol Pico Ruivo 1861 m)

Na Madeiře panuje po celý rok příjemné klima s průměrnými denními teplotami mezi 16 až 25 °C. Rozdíl mezi průměrnou denní a noční teplotou je asi 4 °C po celý rok. V horách je třeba počítat s teplotami cca o 10 °C nižšími a na větší pravděpodobnost deště. Teplota moře okolo ostrova neklesá pod 18 °C
V dubnu a květnu se průměrné denní teploty vzduchu pohybují 17-19 °C.
V červnu a červenci se průměrné denní teploty vzduchu pohybují 21-22 °C.
V srpnu a září počítejte s průměrnými denními teplotami vzduchu kolem 23 °C.

MĚNA A KAPESNÉ


Výměna peněz: Na Madeiře se platí eurem. Eura lze vyměnit v každé české směnárně, případně je možné vybrat na Madeiře hotovost z bankomatu.
Ceny: Ceny potravin jsou v průměru cca o 20 % vyšší než u nás, ale v supermarketech lze nakoupit levněji a často i za ceny podobné našim. Ceny v restauracích jsou vyšší cca o 50-80 %. Kromě stravy můžete platit výdaje za fakultativní vstupy a aktivity. Celkově se vaše výdaje za stravu mohou pohybovat mezi 150-250 €, za fakultativní vstupy a aktivity můžete očekávat částku cca 0-50 €. Dále můžete utratit libovolnou částku za suvenýry.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
- Madeira - turistická mapa (Kompass č. 234) 1 : 50 000

Knižní průvodci:
- Lonely Planet (Svojtka): Madeira do kapsy
- Rother: Madeira - turistický průvodce
- Berlitz: Madeira - průvodce do kapsy
- Freytag & Berndt: Madeira: podrobné a přehledné informace o historii, kultuře, přírodě a turistickém zázemí Madeiry.

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/asia-middle-east
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

MOŽNOSTI NABÍJENÍ, MOBILNÍ SÍŤ A INTERNET


Na Madeiře jsou zásuvky stejné jako u nás. Jedná se tedy o typ C, kdy má nabíječka zakončení dvěma hroty. Stejné zástrčky do elektrické zásuvky se používají po celé Evropské Unii s jedinou výjimkou, a to Velké Británie a Irska. Samozřejmě můžete využít i typ F, který je také se dvěma hroty jen je jeho profil kulatý a nikoliv plochý. Určitě oba typy máte doma. Při cestování na Madeiru tak nemusíte kupovat žádnou redukci nebo adaptér a stačí si vzít váš fén či nabíječku k telefonu samotnou.
Mobilní síť je zde velice dobře dostupná, poplatky za volání se dozvíte u svého operátora (většinou jsou ceny v rámci EU již sjednocené). Před cestou si zkontrolujte vaše roamingové nastavení.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož není potřeba vaše věci dále přenášet, je nejlepší sbalit si veškeré věci do cestovní tašky, na tento zájezd je vhodný i kufr na kolečkách, ale klidně si můžete vzít i klasický batoh/krosnu.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad (pas či občanský průkaz), vytištěná letenka/itinerář, adekvátní množství EUR či platební kartu na výběry z bankomatů, kartičku pojištění léčebných výloh, české koruny jen na výdaje do Prahy a zpět, malý batoh (20-30 l, na jednodenní túry a výlety a na palubu do letadla), čelovka (do tunelů na levadách).
Doporučené vybavení: Sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor nejlépe 50), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, teleskopické hole (nejsou nezbytné, ale „kolenáři“ je při výstupech, a hlavně při sestupech ocení), zavírací nůž, hygienické potřeby, ručník (na pokoji je, ale na případné koupání v moři), plavky, mapy (viz kap. mapy a literatura), chytrý mobil s GPS a nabíječka, tělová ledvinka nebo kapsička na krk na peníze a doklady, pláštěnka či pončo.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do hor i na pláže, do teplého, slunečného, letního počasí i do horského, deštivějšího i větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, pokrývku hlavy (proti slunci), oblečení na noc.
Boty: Kvalitní trekové kotníkové boty, do středně náročného terénu, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Doporučujeme i boty typu sandály - páskáče (na pláž, na přezutí po túře, do města, ...).
Strava: V hotelu dostanete každý den jednoduchou snídani v hotelové kavárně. Během většiny výletů bude možnost obědu v místních hospůdkách, v ostatních případech se vybavíme svačinou. K večeři lze využít velké množství restaurací po cestě i ve Funchalu nebo si uvařit na pokoji. Na místě lze bez problémů dokupovat potraviny. Dovoz jídla z ČR je na vašem uvážení.
Pití: Na Madeiře není mnoho pramenů s pitnou vodou, budeme si tedy na výlety nosit vodu vlastní (balenou vodu lze koupit v každém obchodě).
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Je nutné dodržet maximální váhu zavazadla, viz váhové limity zavazadel do letadla.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Petr Gregor - Madeira 2015.