Informace k zájezdu
Krásy hor a jezer Makedonie

Úvodní stránka zájezdu Krásy hor a jezer Makedonie ( Makedonie, Balkán, Turistika horská )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Zájezd tvoří zejména jednodenní horské túry, které jsou prostřídány poznáváním přírody, historie a kultury s ochutnáváním výborné makedonské kuchyně a místních vín. Na túry a výlety budeme vyrážet nalehko jen s malým batůžkem na den. Ubytovaní budeme na 3 místech - v hotelu, penzionu a hostelu. Při posledním dvoudenním přechodu Pelisteru spíme na horské chatě s možností polopenze, tudíž je možné jít téměř nalehko. Celkově středně náročné horské túry jsou dlouhé 5-8 hodin včetně pauz, lze je zkrátit při vynechání vrcholů. Denní převýšení je velmi různorodé, od 700 do 1400 m ve výstupu a totéž v sestupu. Většinu túr lze vynechat a zařadit si odpočinek či vlastní program. Trasy vedou po horských stezkách, v nižších partiích půjdeme lesy, výše se dostaneme na pastviny a horské louky a skály, vysoko nad horní hranicí lesa. Úroveň značení turistických cest nedosahuje českého standardu, některé stezky jsou značené, některé neznačené (zejména v NP Mavrovo). Aktuálně nepotřebné věci budeme mít po celou dobu uloženy na ubytování či v autobusu.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://vremeto.mk/ (Makedonie),
https://www.mountain-forecast.com/peaks/Golem-Korab/forecasts/2864 (Golem Korab, 2864 m),
http://www.mountain-forecast.com/peaks/Pelister/forecasts/2601 (Pelister, 2601 m)
Léto je na Balkáně horké s vyššími teplotami. V horách však musíme být připraveni na jakékoliv počasí, kdy zejména při zataženu může být velmi chladno. Déšť také není výjimkou. Mimo hory počítejte přes den s teplotami i k 30 °C. V horách se naopak může ochladit i pod 10 °C. Občas se mohou vyskytnout bouřky.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Za fakultativní plavby (jezero Matka, ostrov Golem Grad na Prespě) a vstupy (Ohrid, Tetovo, Sv. Jan Bigorski) utratíte celkem cca 26,5 €. Vaše další výdaje záleží na vašich chutích a potřebách - zda se budete pravidelně stravovat v místních restauracích, kolik potravin budete dokupovat, zda na chatě na Pelisteru využijete doporučenou polopenzi (cca za 13 €). V Makedonii jsou základní potraviny mírně levnější než u nás, v restauracích jsou ceny asi jako u nás. Doporučujeme si vzít k předpokládané útratě finanční rezervu cca 50-70 € na osobu či platební kartu na výběry z bankomatů, dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: V Makedonii jsou měnou makedonské denáry (MKD), které u nás v bankách neseženete. Z ČR si vezměte eura, které v některém z makedonských měst (Skopje, Ohrid) vyměníte za MKD. Někde lze v Makedonii platit i eurem, ale rozhodně to nelze očekávat v malých zapadlých obchůdcích. Výběry z bankomatů jsou možné ve Skopje (2. den) a v Ohridu (7. den). Možnosti platby kartou jsou značně omezené - můžete využít pro platby cestou tam a zpět na benzinkách a pro platbu ve větším supermarketu v Ohridu.

MAPY A LITERATURA

Mapy makedonských hor nejsou v ČR k dostání.
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
• Mapy makedonských hor jsou základní a jednoduché a na našem trhu zatím nedostupné. Na místě (např. v Ohridu) však lze většinou sehnat mapy pohoří Mavrovo, Galičica a Pelister.
• Silniční mapy Makedonie jsou např. v měřítku 1 : 200 000 (Freytag a Berndt) a 1 : 250 000 (nakl. Gizi).
Knižní průvodci:
• Ivo Petr: Hory Balkánu (nakl. Mirago, kroužková vazba) - zahrnuje i hory Makedonie
• Thammy Evans: Macedonia, edition 5 (průvodce edice Bradt, jedině v angličtině)

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost.

Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, batoh na jednodenní túry a na přechod Pelisteru s noclehem na chatě (cca 30 - 45 l), vložka do spacáku na chatu na Pelisteru a čelovka.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, hygienické potřeby, ručník, plavky, mapy (odkaz v kapitola mapy a literatura), chytrý mobil s GPS a nabíječka, ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplého, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy proti slunci, návleky, oblečení na noc. Boty: Kvalitní trekové boty do hor, do středně náročného terénu, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Je nutné si vzít i sandály - páskáče (na přezutí po túře, do busu, na lehčí výlety).
Strava: Je vhodné využívat stravování v místních restauracích a na horské chatě na Pelisteru doporučenou polopenzi. Z ČR není třeba vozit velké zásoby potravin, zejména čerstvé potraviny se dají na místě dokoupit za ceny podobné či nižší než v ČR. Nedoporučujeme s sebou vozit vlastní vybavení na vaření, v hotelech vařit na vlastním vařiči nelze. S sebou na první dny ze studeného jídla např.: chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé a měkké sýry, paštiky, džem; ideální je strava dodávající dostatek energie a přitom lehká, dehydratovaná - müsli, ovesné vločky, čokolády, cereální tyčinky, oplatky, bonbony (lipa, hroznový cukr, ...), sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Pití: Na ubytování je pitná voda nebo se dá pitná voda na místě koupit. S sebou vezměte láhve o objemu cca 1,5 - 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby, vodu budeme doplňovat či kupovat. Vodu na celou cestu na místo si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince. Doporučujeme také práškové nápoje a šumivé vitamíny do vody. A slivovici.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Jan Pala - Článek: Pěšky a na lodi po Makedonii, Albánii a Řecku 2014, Makedonské hory a jezera zalité sluncem i mlhou 2016 + Foto MAkedonie 2016.