Krásy hor a jezer Makedonie

Národní parky Šar Planina, Mavrovo, Galičica, Pelister a jezero Ohrid

Pojeďte do míst, kde se v průzračných jezerech zrcadlí vedle vysokých vrcholků hor také pravoslavné kostelíky, kde hladinu jezer čeří hejna pelikánů a kormoránů, do míst, kde přátelští lidé a minimum zahraničních turistů jsou dosud realitou. Navštivte s námi nitro jednoho z nejkrásnějších koutů Balkánu, tajemné Severní Makedonie, dříve, než si jej najde masový turismus.

V rámci jednodenních horských túr vystoupáme na dva nejvyšší makedonské vrcholy - Titov Vrv (2748 m) v pohoří Šar Planina a Golem Korab (2764 m) v NP Mavrovo, oba na hranici s Albánií. Staneme i na nejvyšším vrcholu Pelister (2601 m) v masivu Baba s modrými oky horských jezer. Projdeme hory i vesnice malebného NP Mavrovo a vápencové pohoří Galičica rozkládající se mezi nejhlubším jezerem Balkánu - Ohridským - a jezerem Prespanským. Horské túry jsou prostřídány lodními výlety, koupáním, pozorováním vodního ptactva, prohlídkou pravoslavných monastýrů i malovaných mešit, návštěvou jeskyní a ruin. S poznáváním začneme na malebném jezeře Matka, užijeme si makedonské jezerní perly Ohridu, vykoupeme se i ve vodách Prespanského jezera, kde se vydáme za bělostnými pelikány a na ostrov Golem Grad.

Zájezd tvoří zejména jednodenní horské túry, které jsou prostřídány poznáváním přírody, historie a kultury s ochutnáváním výborné makedonské kuchyně a místních vín. Na túry a výlety budeme vyrážet nalehko. Ubytování je na 3 různých místech v hotelech. Při posledním dvoudenním přechodu Pelisteru spíme v horské chatě, kde si zakoupíme polopenzi, tudíž je možné jít také téměř nalehko. Celkově středně náročné horské túry jsou dlouhé 5-8 hodin včetně pauz, lze je zkrátit při vynechání vrcholů. Denní převýšení je velmi různorodé, od 700 do 1400 m ve výstupu a totéž v sestupu (náročnost podrobněji). Většinu túr lze vynechat a zařadit si odpočinek či vlastní program. Dopravu a část ubytování máme společné s cyklozájezdem Makedonie na kole.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 13 hod přes Bratislavu, Maďarsko a noční přejezd Srbska.
  • 2. den: Dopolední příjezd do Makedonie. Atraktivní skalnatý kaňon řeky Tresky s malebným jezerem Matka. Výstupy po stezkách nad jezerem - vyhlídky, kříže na skalách, klášter Sv. Nikoly. Výlet lodí přes jezero s prohlídkou jeskyně Vrelo. Kratší návštěva hlavního města Skopje. Večerní přejezd do horského střediska Popova Šapka, ubytování v hotelu 2 noci po sobě.
  • 3. den: Po výhledovém hřebeni na nejvyšší vrchol pohoří Šar Planina a 2. nejvyšší vrchol Makedonie, Titov Vrv (2747 m). (8-9 hod, ↑ 1450 m, ↓ 1450 m)
  • 4. den: Prohlídka barevné mešity Šarena džamija v Tetovu. Přesun do nádherného NP Mavrovo s jezerem se starým zatopeným kostelem sv. Nikola. Lyžařským areálem v Mavrovu výstup na vyhlídkový vrchol (1750 m) s fantastickým výhledem na jezero Mavrovo (3-4 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m). Ubytování v hotelu v Mavrovu 2 noci po sobě. Možnost koupání v jezeře.
  • 5. den: Pohoří Bistra v NP Mavrovo: Výšlap na nejvyšší vrchol Medenica (2161 m), s možnou odbočkou na Govedarnik (2011 m) do tradiční etnické vesnice Galičnik s původními obyvateli Mijaky. (6-7 hod, ↑ 600-800 m, ↓ 850-1050 m)
  • 6. den: Výstup na nejvyšší vrchol Makedonie i Albánie - magický Golem Korab (2764 m) na hranici s Albánií. Skvělá vrcholová panorama (7-8 hod, ↑ 1300 m, ↓ 1300 m). Přejezd do Ohridu, ubytování v hotelu 3 noci po sobě.
  • 7. den: Atraktivní Muzeum na vodě a nejslavnější makedonský monastýr Sv. Naum. Ohrid - makedonská perla na břehu Ohridského jezera. Pohledy z pevnosti Samuil s hradbami, nádherný kostelík sv. Jovan Kaneo a chrám sv. Klimenta. Koupání a odpočinek.
  • 8. den: Kolem Prespanského jezera výjezd autobusem do sedla Lipona livada (1568 m) v NP Galičica - túra na nejvyšší vrchol Magaro (2254 m), výhledy na Ohridské jezero na jedné straně a Velké Prespanské jezero na druhé. (3 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m)
  • 9. den: Nalehko dvoudenní túra v NP Pelister v masivu Baba. Z osady Nizhepole výstup k nádhernému jezeru Golemo Ezero, nocleh ve stejnojmenné horské chatě u jezera. (4-5 hod, ↑ 1100 m)
  • 10. den: Okolo Maleho Ezera výstup na nejvyšší vrchol Pelister (2601 m). Dolů kolem pozůstatků nemocnice z 1. sv. války nebo po skalnaté „Rocky trail“ do lyžařského střediska Magarevo (7 hod, ↑ 700 m, ↓ 1450 m). Odjezd z Makedonie, noční přejezd Srbska.
  • 11. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna okolo 17 hod.

Ubytování

2x v hotelu na Popově Šapce, 2x v hotelu v Mavrovu, 3x v hotelu v Ohridu ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením a 1x na horské chatě. Na Popově Šapce je vlastní sociální zařízení na pokoji, v Mavrovu a v Ohridu sdílené více pokoji. Za příplatek 1200 Kč/os. vám zajistíme 2lůžkový pokoj na Popově Šapce, v Mavrovu a v Ohridu, svůj zájem o něj uveďte již v přihlášce. V pohoří Pelister spíme 1 noc na horské chatě ve společných pokojích (z hygienických důvodů je na chatě nutný lehký spacák nebo vložka do spacáku). Na všech ubytování kromě horské chaty je možnost dobíjet baterie, redukce není potřeba. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V ceně ubytování (kromě horské chaty) je snídaně. Na Popově Šapce a v Ohridu jsou snídaně podávány formou bufetu. V Mavrovu je snídaně servírovaná. Na všech místech ubytování je možné večeřet v restauracích včetně vyzkoušení místních specialit. Na chatě Golemo Ezero dostaneme místní polopenzi. Pokud máte nějaké dietní omezení, prosím, uveďte jej v poznámce u přihlášky (chataři je potřeba tyto informace nahlásit s dostatečným předstihem a polopenzi objednat). Potraviny lze na místě dokupovat při přejezdu 4. den a v Ohridu 7. a 8. den. Ceny za potraviny v Makedonii jsou srovnatelné s ČR nebo mírně nižší, totéž platí o cenách jídel v restauracích a na horské chatě. Je zbytečné vozit do Makedonie velké zásoby stravy z ČR, vhodné je vzít studenou stravu (obědy, svačiny) na první 3 dny a dále potraviny dokupovat a stravovat se na místě.

Ohridské jezero - "evropský Bajkal", nejhlubší jezero Balkánu s maximální hloubkou 289 m. Ze dvou třetin patří Makedonii, jeho menší část náleží Albánii. Břehy jsou lemovány bujnou vegetací středomořského charakteru - platany, cypřiše, olivovníky, oleandry. Průzračná voda vytváří iluzi moře, také Makedonci jej nazývají svým "mořem". Jezero lemují vrcholky hor více než 2000 m vysoké. Díky své izolovanosti je domovem řady živočišných druhů, které jinde na světě nenajdeme, nejproslulejší z nich jsou pstruzi "letnica" a "belvica".
Velké Prespanské jezero - není proslulé jako Ohridské jezero, ale krásou se mu vyrovná. Již jeho plocha cca 290 km² napovídá, že se nedá přehlédnout. Členitá skalnatá pobřeží a ostrovy jezera jsou lemovány středověkými poustevnami, kaplemi a monastýry, po čirých vodách jezera plují hejna kormoránů a pelikánů, na čáře pobřeží nehnutě stojí volavky čekající na svou kořist. Jezero je obklopeno horami vysokými 2300-2600 m. O jezero se dělí 3 země - Makedonie, Albánie a Řecko.
Malé Prespanské jezero - zdaleka nejmenší ze všech 3 jezer, ale i tak svou plochou cca 50 km² je větší než naše Lipno. Jezero se vyznačuje malou hloubkou, velmi teplou vodou a rozsáhlými rákosinami, které jsou domovem vzácného teplomilného ptactva - ibisové, pelikáni, vzácně i plameňáci. Je to jedna z nejvýznamnějších ornitologických lokalit v rámci celé Evropy. Tak jako již výše jmenovaná jezera je obklopeno horami více než 2000 m vysokými.

Krásy hor a jezer Makedonie

Krásy hor a jezer Makedonie